TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 10:31 #639496

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7648
A ja mam prośbę. Może ktoś z Was ma na zbyciu ze 3 ziarenka megagrona?.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 11:29 #639511

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Rozalko :)
Poproszę o adres na pw. Megaronka mamy na Pomidorowym Targu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 12:05 #639515

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
badzia wrote:
Skoro gustujesz w karłowych to rzuć okiem na ogromną rodzinę dwarfów. Jest im poświęcony oddzielny wątek. Na pewno się nimi zachwycisz.
Zainteresuję się na pewno. Ale co do gustowania to jest tego trochę inna przyczyna: po prostu przyzwyczaiłem rodzinę i znajomych do dużej różnorodności kolorów, odmian i smaków. A ponieważ też jestem zaopatrzeniowcem dla nich w rozsady to niejako z konieczności zainteresowałem się też karłami. Bo są znacznie mniej kłopotliwe w uprawie. A przecież nie będę dawał nietestowanych odmian. Ograniczyłem się do takich, które można kupić w sklepach ogrodniczych. A jest tego jednak dużo: z kilkanaście odmian. Dla mnie odmiany karłowe mają jedną zasadniczą wadę: z reguły są selekcjonowane na rozłożony w krótkim czasie szybki zbiór. Wynika to również z krótkich pędów i "samokończenia". Ale w uprawie - wystarczy czasem podlać... szczególnie odmiany dedykowane do upraw polowych. A Sungold F2 tak u mnie ma - już sadziłem 2 sezony. Muszę teraz poszukać w sklepach F1.
Ryszard
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 12:17 #639516

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7648
Aniu,, tak się zaczytałam z rana na forum,że nie tam gdzie trzeba napisałam. Dziękuję.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, bietkae

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 12:28 #639518

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11367
rys20 Harzfeuer F1 dla mnie dobry ale tyko dobry. Sadziłam go kilka lat z rzędu ale tylko z powodu tego, że jeden z domowników lubi pomidory czerwone, średniej wielkości i z dużą ilością galaretki ( ja i mąż preferujemy pomidory mięsiste we wszystkich kolorach a szczególnie czarne i zielone ). W 2018r. Harzfeuera nie siałam ponieważ miałam dziesiątki innych odmian i po prostu się nie załapał. Na ten rok też nie planuję go siać bo pomidory będą tylko pod folią i szkoda mi miejsca.
U mnie w 2018r. najwcześniej bo 10 czerwca dojrzały Gordost Sybirii i Kosowo - wysiane 26 lutego. Obie odmiany przepyszne. Na ten rok również są planowane do uprawy po jednym krzaczku. A do wczesnego zbioru wysieję w połowie lutego i posadzę w donicach dwie odmiany drobne np. Spiridion i Kapia Rose - zmniejszam nasadzenia roślin ozdobnych, pomidory też ładnie wyglądają a można coś skubnąć :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Horti, Marlenka, rys20, Betula, Pestka, Renia03, Szczypiorek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 20:36 #639630

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
badzia wrote:
to rzuć okiem na ogromną rodzinę dwarfów.
Wielkie dzięki za tę informację. Własnie poczytałem stosowne wątki, i nawet już zamówiłem kilka odmian.... Nie znalazłem do tej pory jakichś czarnych małych karłów, samokończących lub im podobnych. Musiałem katować współplemieńców wysokimi typu Czarny Książę... Fakt, ze ostatnimi laty nie szukałem intensywnie a wątek ten pojawił się niedawno. Znalazłem też cosik podobnego do fajnego wysokiego pomidorka Ananas Pradeiser ale w karłowym krzaku. Ciekawe, czy będzie podobny w smaku bo Ananas u mnie robi furorę - mięsisty o smaku podobnym do ananasa. Nasionka prawie niezauważalne. A w większych egzemplarzach po przekrojeniu trudno rozpoznać pomidora zarówno po wyglądzie jak i smaku! Uprawiałem go w szklarni i w gruncie. A ten karzeł w opisie jest nazwany dwarf Monster Flathead. Ciekawi mnie co to będzie.
Ryszard
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 20:44 #639633

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
rys20 wrote:
Nie znalazłem do tej pory jakichś czarnych małych karłów, samokończących lub im podobnych.

Polecam dwarf purple heart.
Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rys20

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 20:58 #639638

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Z tego, co pamiętam, to Błażej zamówił czarnego dwarfa Chocolate lightning dwarf.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ylko?start=90#631962

Rysiu, witam serdecznie w Warzywniku ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2019 21:00 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rys20

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 21:38 #639656

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
bietkae wrote:
najwcześniej bo 10 czerwca dojrzały Gordost Sybirii i Kosowo - wysiane 26 lutego. Obie odmiany przepyszne
Ha, kiedyś pamiętam rozpracowałem Kosovo, miałem zamiar go nabyć celem oczywiście posadzenia.... A teraz spoglądam do arkusza excelo-warzywniakowego. I tego Kosova brak. Prowadzę dziennik od 2014r. Więc jednak w natłoku odmian nie kupiłem. Było to w 2014r. Szkoda bo jak piszesz, że wyborny w smaku. A jest oczywiście duży zgryz: mam aktualnie tak z 60 odmian nasion a mogę na maxa posadzić do 40-tu... cha cha. Ale i tak już zrezygnowałem z odmian filutowych - czyli fiutki i fioletowe... , rosyjskich nigdy nie miałem a w zielonych to nie gustujemy. I dodam, że w gronie bliskich jest dużo dzieci więc koraliki i słodkie w każdej kolorowej liczbie są też na topie. Ale Kosovo jednak wróci do łask w następnym sezonie. Za to przyznam się, ze też sadzę kilka krzaków na przechowanie jesienne, chciałoby się do stycznia? W 2018 r miałem do świąt Bożego Narodzenia. Po prostu sadzę też obok pomidorów w szklarence wczesne ogórki typu szklarniowego a pod koniec czerwca w ich miejsce pomidorki na późny zbiór, np Zakopane, Nepal, Sława Nadrenii. Kilka krzaków. Ale niektóre odmiany wczesne np Harzfeuer też dają się przechowywać dłużej zerwane zielone.
Ciekawe jakie macie z tym doświadczenia? I Jakie odmiany najlepsze.

Hej
Ryszard
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, bietkae, Szafirek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 22:17 #639680

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Adasiowa wrote:
witam serdecznie w Warzywniku ;-)
hej,
W miarę niebraku czasu się czasem uaktywniam. Jak to w życiu. Pomidorki to moja chyba jakaś pasja /smaczność ich też - cha cha - choć to subiektywne,,,/. Ale czytam, i wykorzystuję informacje z forum> Ok. I jeszcze tematy: Cebule słodkie... Marchewki, Papryki, ziemniaki, Sałaty, Cukinie... i co tam zdrowego użytkownicy forum przekażą. To wykorzystuję w ogrodzie. Fajnie.

Hej
Ryszard
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 22:46 #639698

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Dobre do przechowania z tych co miałam:
- Perła Kaszub;
- Bawaria;
- Żubr;
- De Barao Czerwone.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2019 23:12 przez Jasia. Powód: błąd
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rys20, Miragoral, Renia03

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 30 Sty 2019 11:28 #639744

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11728
004-2.jpg

A miałem już nic z nasion pomidorów nie kupować. A tu "nagle" okazało się, że Orange Wellington F1 będzie rywalizował z VP 1 F1 o wczesność a Alceste F1 pójdzie w "zmęczone podłoże". Aż się boje pomyśleć jak się zakończy moja lutowa podróż do Wrocławia. :oops:
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2019 11:29 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, ewa-s, patrycja, Miragoral, Betula, bietkae, Sylwiaaa, Szafirek, Agucha8801, Szczypiorek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 30 Sty 2019 21:01 #639828

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1849
  • Otrzymane dziękuję: 6166
Zrobiłam wstępną listę i wyszło,że na 40 krzaków wybrałam 25 odmian.Muszę co najmniej pięć wykreślić. Nie wiem jaki mam wysiać z czarnych pomidorów,bo dzięki Ani mam aż cztery do wyboru. Są to: Chocholate Stripes, Czernoje Serdce, K125 i Czekolada. Musi zostać tylko jeden. Który?
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 30 Sty 2019 21:46 #639836

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
A dlaczego musisz wykreślać? Najwyżej niektórych będzie po jednym krzaczku... :silly:
U mnie będzie Czernoje Serdce, z tych które wymieniłaś.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 30 Sty 2019 21:56 #639838

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1849
  • Otrzymane dziękuję: 6166
W zasadzie masz rację,ale jest kłopot przy produkcji rozsady.Planując po jednym krzaczku do posadzenia właściwie to trzeba mieć po dwie sadzonki z każdej odmiany, ponieważ jakaś może nie przeżyć. I trzeba się zabezpieczyć. Ja mam wszystkie okna zastawione kwiatami doniczkowymi i muszę większość doniczkowców lokować na podłodze. Teraz jeszcze jest kot,który ma swoje ulubione miejsce na południowym oknie.
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2019 22:25 przez Kaja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Mandorla

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 30 Sty 2019 22:07 #639842

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Z tego zestawu wybrałabym Chocholate Stripes, chwalony przez wiele osób na forum
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 30 Sty 2019 22:14 #639843

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11367
Kaja wrote:
Nie wiem jaki mam wysiać z czarnych pomidorów,bo dzięki Ani mam aż cztery do wyboru. Są to: Chocholate Stripes, Czernoje Serdce, K125 i Czekolada. Musi zostać tylko jeden. Który?

Wybrałaś same bardzo dobre czarnuszki, które i ja planuję siać - ale chyba bez Czarnoje Serdce a do Czekolady wracam po kilku latach. Kaju jak masz problem z miejscem a wielką ochotę na w/w odmiany to może zrób tak: jedną odmianę wysiej w normalnym terminie a pozostałe np. w połowie kwietnia. Późniejsze będą zajmowały mało miejsca to da się upchnąć na parapecie między kwiatkami, najwyżej zaowocują ciut później ale za to spróbujesz wszystkich. Nie rezygnuj bo po co sobie odmawiać przyjemności :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Armasza, Marlenka, Mandorla, Szczypiorek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 30 Sty 2019 22:14 #639844

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
Oj, wiem, najgorsze to upychanie rozsady... Też mam parapety zastawione kompletnie i, co tu dużo mówić, pewnie też wszystko wyląduje finalnie na podłodze. Szczęście, że chociaż kota nie ma :happy3:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.516 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum