TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 26 Sty 2019 12:26 #638866

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Z doświadczenia wiem, że nie każdemu smakuje to samo.
Pomidorka Yellow Pearshaped mam od kilku lat, dla mnie fajny, plenny, smaczny, soczysty, słodko-kwaskowy (takie lubię),
do podjadania prosto z krzaczka, owocuje do października.
Ale też słyszałam sporo opinii, że niektórym nie smakuje.
Mi natomiast nie smakuje Amethyst Jewel inie zostawiłam go na ten rok,
dla mnie taki wytrawny winno-słodki smak, a ja lubię kwaskowe.
Z kolei na kanale na YT Kasia.in, Kasi bardzo smakował wręcz najlepszy z wszystkich
i zostawia go na następne lata.
Zatem aby wiedzieć, czy komuś będzie dany pomidor smakował czy nie,
musi wypróbować sam :-)
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 12:27 przez Edyta-ka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, ewa-s, rychu44, Armasza, carbon, patrycja, lucysia, Betula, Agusiak, Ada, magnes, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 26 Sty 2019 13:13 #638879

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Ja mam tak samo , poprostu nie lubię zbyt słodkich pomidorów , ani żółtych czy pomarańczowych . Napewno warto ekserymentować z nowymi odmianami , ale zawsze wysadzam pewniaki takie sklepowe które wiadomo że dadzą plon , plus kilka odmian tak dla eksperymentu .
Moje pewniaki to :
Big Beef
Brandy Boy
Better Boy
Faworyt
Cosmonaut Volkow
Amish Paste lub San Marzano
Juliet ( koktajlowy )
Rose
Experymenty to :
Brandywine true black
Tood Amish
Old Italian
Purple Russian
Cheroke Purple
K37
K149
CZekista
Krakus
I kilka odmian rosyjskich ktore mam z Rosji
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Edyta-ka, patrycja, lucysia, Betula, Agusiak, Ada, Lunka, Szczypiorek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 26 Sty 2019 13:51 #638884

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ja to nawet nie pisze jakie odmiany. Sądzę około 150 krzaków. Po 2 szt z odmiany to około 75 odmian wychodzi. Uwielbiam chodzić i sprawdzać jak rosną, podwiązywać, próbować. Jak dla mnie relaks. Myślę, że jeszcze ciut poeksperymentuję i zostaną same pewniaki. :silly:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 26 Sty 2019 14:28 #638891

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
lucysia wrote:
Myślę, że jeszcze ciut poeksperymentuję i zostaną same pewniaki. :silly:
:rotfl1:

Z wczesnych pomidorów w sezonie 2019 wysieję: VP1 F1, Honey Moon F1, Cornabel F1, Voloptuoso F1 i Orange Wellington F1. Będą rywalizować w kategorii wczesność. Z każdej odmiany wybiorę po 5 najładniejszych siewek i zapewnię sadzonkom Amerykę. Będą rosły w tunelu w wiaderkach (1 nawa). Nieco później posadzę Tutti Frutti F1, White Beefsteak, Purple Calabash, Belladona, Yellow River, Folia F1, Żółta Sakiewka i Brutus.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 14:29 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, rychu44, Edyta-ka, obeata, Agusiak, Lunka, Szczypiorek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 26 Sty 2019 15:03 #638896

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Cornabel F1 w mojej ocenie nie należy do wczesnych, a raczej do późnych.
A Purple Calabash już miałeś okazję smakować? Pytam , bo dla 95% ludzi jest to pomidor niezjadliwy. Ja kiedyś miałam i popieram tę opinię. Ładnie wygląda, ale szkoda miejsca na niego u mnie
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Agusiak, Lunka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 26 Sty 2019 15:05 #638898

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Nie mam żadnej odmiany którą wymieniłeś :happy4:
Znaczy się moje ciut poeksperymentuję może się wydłużyć :funnyface:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 26 Sty 2019 15:35 #638903

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Przemek! Czy Żółta Sakiewka to jest to samo co Persimonowa Sakiewka?
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 26 Sty 2019 16:13 #638911

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7654
Cornabel f1 miałam. W szklarni nieogrzewanej jako pierwszy dojrzał. Należy do odmian wczesnych. W tym roku też je posadzę ale już ze swoich nasion,zobaczę czy powtórzy cechy tak samo jak beefmaster.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewa-s, Betula

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 26 Sty 2019 16:31 #638917

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
przemek1136 wrote:
Z wczesnych pomidorów w sezonie 2019 wysieję: VP1 F1, Honey Moon F1, Cornabel F1, Voloptuoso F1 i Orange Wellington F1. Będą rywalizować w kategorii wczesność.

Voluptuoso uprawiałam w ubiegłym roku - mogę szczerze polecić jako odmianę na przetwory, czyli przerobowego; cienka skórka, owoc mięsisty, sakiewkowaty, przypominający nieco Red Pear, umiarkowanie słodki. Ładnie owocował, nie przejawiał tendencji do niedoborów ( pomidory sadzę w dołki zaprawiane nalewką z obornika końskiego ) ani chorób. Nie zaliczyłabym tej odmiany do deserowych, ponieważ smak jest mało wyrazisty, ale do sporządzenia przecierów, keczupów jak najbardziej.








Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 17:00 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Bobej, ewa-s, pouder, Marlenka, patrycja, Betula, bietkae, Pestka, Agusiak, Kaskawel, Maggie

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 26 Sty 2019 16:38 #638918

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
d481.jpg
Purple Calabash
iwcia55 Cornabel F1jest odmianą wczesną. Być może kojarzysz go z Corazon F1?
Co do Purple Calabash to nie ma dyskusji-sieję i już. Nasiona dostałem w prezencie od mojej córki i przywędrowały aż z Hiszpanii. Miałem go w ubiegłym sezonie w gruncie ale był bardzo późno wysiany. Nie powiem owoce mocno powykręcane, w smaku dla mnie dobry, dla sąsiada rewelacyjny a mojej żonie nie podszedł.Teraz trafi i do gruntu i do tunelu i otrzymał swoją drugą szansę.
Betula Nie wiem. Natomiast w sezonie 2018 u mnie Żółta Sakiewka pięknie plonowała ale miała puste komory (i było bez znaczenia czy rosła w gruncie czy na jednym z dwóch stanowisku w tunelu) i w smaku nie była już taka rewelacyjna jak w 2017 roku. Nasiona miałem z dwóch źródeł a w ubiegłym roku wysiałem tylko jedną partię. W tym roku wysieję obie partie bo chcę tę odmianę u siebie utrzymać.
rozalia Szkoda mi miejsca na niepewne eksperymenty. Sadzę tylko nasiona firmowe (wyjątek Żółta Sakiewka) bo wtedy wiem czego się mam spodziewać.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 18:50 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, rychu44, rozalia, pouder, Marlenka, carbon, Agusiak, Maggie

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 27 Sty 2019 09:19 #639046

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Rozalia, Przemek daję słowo: siałam 3 razy Cornabel F1 (kształt paprykowy) z nasion oryginalnych Vilmorin (z jednej paczki). Zawsze był u mnie jednym z najpóźniej dojrzewających pomidorów. Później dojrzewał jedynie Kalman i Absinthe. Nie potrafię tego wytłumaczyć, ale tak było. Być może jakieś braki pokarmowe opóźniły mu dojrzewanie, nie wiem czy to w ogóle możliwe?
Co do Purple Calabash jeśli masz go smakowo wypróbowanego to spoko. Chciałam tylko przestrzec, że ma dość wyrafinowany smak .
pozdrawiam, Iwona
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2019 09:20 przez iwcia55.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, przemek1136

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 27 Sty 2019 09:43 #639049

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7654
Iwonka,może u mnie dlatego był wcześnie, bo wysadzałam go do szklarni około 25 kwietnia i w nocy dodatkowo aż do ,zimnej Zośki' dogrzewałam. Na opakowaniu pisze,że to odmiana wczesna. Wszystko zależy być może jeszcze od innych czynników które mają wpływ na wcześniejsze dojrzewanie. Zobaczymy w tym sezonie.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, iwcia55, Betula

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 27 Sty 2019 09:45 #639050

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
iwcia55. Aż zajrzałem do katalogu Hazera.Ta odmiana ma dość specyficzne potrzeby pokarmowe.Typ o ciągłym wzroście i silnym wigorze wymaga wyższego nawożenia i regularnego nawadniania. Prawdopodobnie w twoim przypadku w początkowej fazie wzrostu miała za wysokie nawożenie azotowe a tego nie lubi i poszła w liście. W okresie intensywnego wzrostu owoców wymaga podwyższonego nawożenia magnezem i żelazem.
Moja kochana córeczka zadała sobie tyle trudu by zdobyć dla mnie nasiona Purple Calabash, że nawet gdyby owoce były cierpkie czy gorzkie to dla mnie i tak będą bardzo smaczne. ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, ewa-s, iwcia55, Betula

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 27 Sty 2019 10:27 #639055

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Całkiem możliwe, że popełniam jakieś błędy i dlatego tak u mnie późno dojrzewa.
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 27 Sty 2019 11:51 #639070

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
iwcia55 Potwierdzę tu wypowiedzi poprzedników. To ewidentnie brak odpowiedniej opieki opóźnił jego owocowanie.

W poprzednich latach miałem Cornabela z Vilmorin i owocował nawet wcześnie, jednak w tamtym roku miałem jedną sadzonke wysadzoną na działce, którą się wogóle nie zajmowałem. Ani podlewania, ani nawożenia. Jako że ziemia jest tam gliniasta, to jakoś rósł, ale pierwsze owoce dojrzewały dopierp pod koniec sezonu, co było dla mnie wielkim szokiem, jak przeczytałem na tyvce co to za odmiana.

To zdjęcie z końcówki września.

IMG_20180923_145805.jpg



IMG_20180923_145605.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2019 11:55 przez Bobej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, iwcia55, patrycja, Betula, Pestka, Szafirek, Maggie

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 27 Sty 2019 12:31 #639079

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
1548592016957821528284.jpg

Czas leci nieubłaganie - 55 odmian pomidorów na ten sezon leży i czeka na 15 marca.
Muszę zastanowić się które będą na działce a które powędrują na pole
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2019 12:31 przez Marzenka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Kaja, Armasza, Edyta-ka, Marlenka, patrycja, Betula, Szafirek, Maggie, Szczypiorek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 27 Sty 2019 13:18 #639090

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
przemek1136 wrote:
Betula Nie wiem. Natomiast w sezonie 2018 u mnie Żółta Sakiewka pięknie plonowała ale miała puste komory (i było bez znaczenia czy rosła w gruncie czy na jednym z dwóch stanowisku w tunelu) i w smaku nie była już taka rewelacyjna jak w 2017 roku.

Skoro smaczna, to nie jest Persimonowa Sakiewka. Bo ten pomidor nie smakuje chyba nikomu, kto go uprawiał. Niesamowicie plenny, to chyba najplenniejszy pomidor jakiego uprawiałam, ale co z tego jak cały plon z niego wylądował w garze.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 27 Sty 2019 22:04 #639232

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
W ubiegłym roku w folii i skrzyni uprawiałem 25 odmian pomidora, na ten rok zaplanowałem jak na razie 16 odmian
- malinowe nasiona własne uprawiane od lat
- Red Pear
- Dr Pera d'Arbuzzo jest to dla mnie nowość
- K 168
- Tres Cantos nowość, nie uprawiałem
- K 37
- Czekista
- J3
- Cosmonaut Volkow
- Bawaria
- Schapka Mon.
- Oślane Uszy
- Hurma
- Czarny Książe
- Indigo Blue
- Malachitowa Szkatułka
Posadzone będą - 40 szt w foliówce oraz 12 szt w skrzyni.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Marlenka, Betula, Pestka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.688 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum