TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 09:42 #639260

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7654
Iwcia55 wracając do odmiany Cornabel to cofnęłam się wstecz to pierwsze zdjęcie z zebranych pomidorów tego gatunku wstawiłam 2 lipca 2016 roku kiedy go uprawiałam- strona 214 w temacie uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 2012-2016. Możesz zobaczyć.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, iwcia55


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 09:58 #639262

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Rozalko ależ ja Ci wierzę . Widocznie jest to pomidor dość wrażliwy na ogrodnika i ja nie potrafię mu sprostać
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 11:02 #639273

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Adasiowa wrote:
No właśnie - powrócę do poprawności nazw odmian: podpowiedzcie mi, czy ta nowość to White Beauty ( tę znam ) czy White Beaty ( imię kobiece ).

Jak rozmowa na temat tej odmiany się rozpoczęła, dałem zapytanie do producenta i dziś otrzymałem odpowiedź, że to White beauty i to tylko literówka. Na następnej partii podobno już jest właściwa nazwa.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Mamma, Maggie

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 11:45 #639280

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Błażej, no doprawdy .... nie spodziewałam się takiego zaangażowania - bardzo serdecznie Ci dziękuję za rozwianie wątpliwości.

Przy okazji chciałabym wrócić do pomidorka, którego kupiłam w markecie i pokazywałam jakiś czas temu - Sweet Marmande.
Poszperałam w sieci w poszukiwaniu informacji o tej odmianie, ale znalazłam niewiele; to nowy pomidor, wprowadzony na rynek europejski w październiku 2018r z upraw hiszpańskich, a wywodzi się od znanego nam RAF-a. Twarda, chrupiąca skórka, soczysty, słodko-kwaśny smak, bardzo orzeźwiający, z owocowym akcentem - jak na warunki zimowe naprawdę dobry, więc zebrałam nasiona.
Gdyby ktoś reflektował na wypróbowanie jego uprawy, poproszę o kontakt :)


Sweet Marmande

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Bobej, Armasza, rozalia, Marlenka, Mamma, Lunka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 13:15 #639303

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
W tym roku po trzech latach sprawdzania różnych odmian pomidorów, a było ich około 100 odmian, mogę powiedzieć, że mam ponad dwadzieścia sprawdzonych "pewniaków".
Jednak za namową mojej żony, zmieniam w tym roku strategię zasadzeń. W tym roku około połowy krzaków to będą pomidory na suszenie i przeciery.
- Aurija,
- San Marzano (w dwóch wersjach). Razem około 25 krzaków.
Pomidory deserowe to będzie około dwadzieścia krzaków i będą to:
- K37 (8 sztuk)
- Czekista II(2 sztuki)
i po jednym krzaku
- K149,
- K122,
- K127,
- Rajskoje Nasleżdenije,
- J3,
- Aussie,
- Szapka Monomakha,
- Costoluto Fiorentino,
i po raz pierwszy spróbuję polecane przez Was hybrydy jak
- Portos,
- CLX,
- Caniles,
- Fatima.

Przeczytałem dzisiaj cały ten wątek, gdyż miałem trochę zaległości, i chciałem zwrócić uwagę na poruszany chyba na stronie 3 temat prowadzenia krzaków pomidora w klatce.
Oprócz opisywanych tam zalet, chciałem zwrócić uwagę na istotny wg mnie minus takiej uprawy. Jest to bardzo duże zagęszczenie krzaka poprzez liczne wilki- pędy i brak dobrej wentylacji.
W latach suchych i ciepłych (jak 2018rok) to OK, ale jeżeli rok będzie bardziej wilgotny to bez prewencyjnej ostrej chemii się nie obejdzie (zakładam uprawę w gruncie).
Duży plon można także osiągnąć sadząc zamiast jednego krzaka dwa i prowadzić je na jeden pęd.(trzeba mieć tylko więcej miejsca na warzywnik ;) :happy: :happy: :rotfl1: )
Leszek
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2019 13:28 przez lech_g.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, rychu44, Adasiowa, Marlenka, Miragoral, Betula, bietkae, Pestka, Zielona, Lunka, Szczypiorek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 13:34 #639310

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Leszku, zgadzam się i popieram zdanie Twojej Żony, aby postawić na uprawę pomidorów na przetwory - ze zgrozą stwierdziłam, że słoiki z przecierami znikają w zastraszającym tempie, a wydawało mi się, że zrobiłam ich wystarczającą ilość ... Faktem jest, że korzystają z nich dwie rodziny, ale sama myśl o kupieniu gotowego koncentratu napawa mnie "przerażeniem".
Dlatego także u mnie będzie więcej krzaczków odmian przerobowych i kilka sprawdzonych deserowych.

Fatima jest odmianą ustaloną, więc nie zaliczałabym jej do hybryd, ale jak najbardziej jest godna uprawy, natomiast Czekista, oprócz niewątpliwych walorów smakowych ma również spore zadatki na świetnego pomidorka na przeciery ( sprawdziłam, wypróbowałam, polecam ) .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Bobej, rychu44, Marlenka, Miragoral, Betula, bietkae, Pestka, lech_g, Zielona, Lunka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 13:40 #639314

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
W tym roku suszonych pomidorów miałem ponad 30 słoików. Mamy styczeń i zostało mi mniej niż dziesięć.
Synowie przyjeżdżają odwiedzić rodziców i zabierają po pięć słoików suszonych. Jeszcze jedne odwiedziny i nic nie zostanie :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Leszek
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2019 13:43 przez lech_g.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, bietkae

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 13:40 #639315

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
A ja coś czuję, że Wasze pomidory przerobowe to będą moje ukochane deserówki :happy2: Nie lubię, jak mi z pomidora kapie, więc wszystkie suche planuję z radością osobiście spałaszować :happy4: Nie jestem pewna, czy cokolwiek zostanie na przetwory...
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 14:18 #639321

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
Adasiowa wrote:
Przy okazji chciałabym wrócić do pomidorka, którego kupiłam w markecie i pokazywałam jakiś czas temu - Sweet Marmande.
Poszperałam w sieci w poszukiwaniu informacji o tej odmianie, ale znalazłam niewiele; to nowy pomidor, wprowadzony na rynek europejski w październiku 2018r z upraw hiszpańskich, a wywodzi się od znanego nam RAF-a. Twarda, chrupiąca skórka, soczysty, słodko-kwaśny smak, bardzo orzeźwiający, z owocowym akcentem - jak na warunki zimowe naprawdę dobry, więc zebrałam nasiona.
Gdyby ktoś reflektował na wypróbowanie jego uprawy, poproszę o kontakt :)


Sweet Marmande


Aniu z tego co wiem, Sweet Marmande to nie taka znowu nowa odmiana i oryginalne pomidorki są czerwone. Myślę, że to jakaś krzyżówka .
Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 14:42 #639325

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Wszystko się zgadza - Sweet Marmande ( z dopiskiem: czekoladowy ) został wyprowadzony na drodze krzyżówki z - jak przetłumaczyłam sobie artykuł :jeez: - pomidorów z rodziny ( grupy ? ) RAF-a w 2017r,, a rok później wszedł do obrotu, natomiast odmiana Marmande istnieje już jakiś czas, masz rację Andrzeju.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2019 14:43 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, Pestka, Mamma, Saute

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 16:13 #639332

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41985
Aniu i jest podobny do Rafa jak bliźniak. :rotfl1: :rotfl1: :coffe:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 19:17 #639372

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Józiu, oglądałam zdjęcia Waszych RAFów oraz tych internetowych i porównałam z "moim" pomidorkiem - powiedziałabym, że są podobne jak bliźnięta dwujajowe i nie wyprą się ani pokrewieństwa, ani podobieństwa.
Nie sądziłam jednak, że "Słodki Rafałek" może być tak smaczny jak na pomidorka kupionego w styczniu, w sklepie i dojrzewającego w mieszkaniu. Coś w nim jest takiego, że może posadzę aż dwa :happy: krzaki.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, pouder, Marlenka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 19:32 #639380

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Największy mój pomidor
1548700232968-1415194285.jpg
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 22:24 #639438

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Również kupiłam Sweet Marmande i potwierdzam jest naprawdę dobry, cenę ma zaporową bo 14,90 za kg za to smak jak pomidor z pełni sezonu, nasiona wysuszone i na pewno będą sadzonki. A może latem będzie jeszcze lepszy.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 22:32 #639445

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Dołączam do grona posiadaczy pomidora sweet marmande. Nawet mi smakował. Będą sadzonki. Nasionka już wysiane.
Pozdrawiam :flower:
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 22:35 #639447

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Tak Karinko, cena jest ... masakryczna, chociaż i tak udało mi się kupić trzy pomidorki w promocji ( 11,99 zł/kg ). Na szczęście w jednym owocu jest sporo nasion, więc starczy na wiele porcji. Najpierw zobaczymy, co wyrośnie z pozyskanych nasion i czy powtórzy cechy oryginału - może być niezła zabawa, ponieważ nie zapewnię pomidorkom hiszpańskich warunków, ale jeśli pogoda pozwoli, to nasze owoce dojrzeją w słońcu, na krzaku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, bietkae

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 28 Sty 2019 23:42 #639464

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam,
rzadko wypowiadam się na forum, choć często je czytam w miarę wolnego czasu. Oczywiście jakoś tak głównie na przedwiośniu.... I chciałem się wypowiedzieć na temat pomidorów wczesnych uprawianych w folii i w gruncie. Mam nieogrzewaną tunelo-szklarnię 20m2 i zawsze odgradzam tak z 1/3 na pomidory /i ogórki wczesne/. Uprawiam je częściowo na podkładzie grzejnym ze słomy. Sieję 15-20.02 a sadzę rozsadę około połowy kwietnia. Co do odmian ogólnie w tunelu to widzę, że tu są popularne też odmiany rosyjskie. Nie gustuję w odmianach rosyjskich, nie mam ani sztuki..... Przetestowałem kilka bardzo wczesnych odmian: Stupice, Matina , Harzfeuer F1 i Sungold F1 /ta odmiana jest bardzo wczesna... ale cherry/. Serdecznie polecam Harzfeuer. Stupice całkowicie nie podeszły smakowo, bez smaku są. Matina jest poprawna ale drobnieje i później to koktajlówki. Z tej odmiany całkowicie nie rezygnuję. Ale bardzo podszedł mi Harzfeuer, oczywiście smak to nie to co odmian prawdziewie kanapkowych czy sałatkowych - późnych - to jest pomidor najwcześniejszy. Pomidorki już w 2 połowie maja czerwone... Pierwsze dojrzewają i ostatnie jeszcze w październiku rosną jakby nigdy nic, co prawda na 2-3 metrze łodygi ale nie ogławiam. W tamtym sezonem zebrałem je zielone do domu i dojrzewały do grudnia... W zasadzie nie drobnieją. Smak oceniam jako dobry. U mnie teraz proporcja po 4-5 latach dla pomidorów wczesnych jest taka: 2 szt Matina, 6 szt Harzfeuer, 1 szt Sungold. Ale w tym sezonie mam zamiar posadzić też jeszcze z 2 sztuki 42days bo mam nasiona. Może ktoś uprawiał tą odmianę i podzieli się opinią. Co do pomidorka Sungold to są baardzo smaczne, słodziutkie typowo dla dzieci. Ale przestrzegam przed F2 - nie powtarza już tych cech. Sprawdzone - jest już jak Idyll, nie pomarańczowy tylko czerwony i nie słodziutki.. .
Co do gruntu to uprawiam w zasadzie tylko odmiany karłowe i najlepiej sztywnołodygowe. Najwcześniejsze u mnie to z moich jest Beta a później Betalux. Dla info to corocznie sadzę tak z grubsza ok 30-40 odmian w tunelu i gruncie. Oczywiście po 1-2 sztuki...
Pozdrawiam miłośników pomidorów. Zapamiętałem jakąś frazę z miłej lektury tego forum w stylu, że fajne jest podróżować a osiągnięcie celu jest chyba na drugim planie. Potwierdzam. Hej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, rychu44, Adasiowa, Armasza, Miragoral, lucysia, bietkae, Pestka, Szafirek, Szczypiorek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 29 Sty 2019 00:14 #639467

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2296
Rys20, fajnie zaprezentowałeś swój dorobek, doświadczenia, spostrzeżenia. Mam sungolda, pomidorek bardzo cacy, nasionek oryginalnych jeszcze na 2 sezony starczy. Ze zdziwieniem przeczytałam,że F2 jest czerwony. Że mniej smaczny,rozumiem, ale że czerwony ... :ohmy:

Skoro gustujesz w karłowych to rzuć okiem na ogromną rodzinę dwarfów. Jest im poświęcony oddzielny wątek. Na pewno się nimi zachwycisz.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2019 00:16 przez badzia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rys20, bietkae


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.552 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum