TEMAT: ZIARNO DOBREJ NADZIEI

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 08:29 #639473

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 29014
Kochani, za chwilę ze wzmożoną energią przystąpimy do wysiewów ( niektórzy pierwszy, wstępny etap mają już za sobą :) ) i chociaż za oknem nadal panują zimowe klimaty, chciałabym zaprosić wszystkich do wspólnego przedsięwzięcia.
Nie jest tajemnicą, że przez nasze Forum przetoczyły się w ostatnim czasie burzliwe dyskusje , dlatego mam nieśmiałą propozycję - aby każdy chętny ogrodnik wybrał dla siebie Ziarno Dobrej Nadziei - mamy do wyboru ogromną ilość rodzajów, gatunków i odmian warzyw - od Was więc zależy, jakim warzywem będziecie opiekować się w nadchodzącym sezonie.

1. Każdego uczestnika poproszę o przemyślany wybór - niech wybrana roślina będzie symbolem wzajemnego szacunku, tolerancji i dobrych myśli o drugim człowieku;
2. Raz w miesiącu przedstawimy krótką relację z jej uprawy
3. Aby nasz wysiłek miał sens, wyznaczamy do uprawy jeden jedyny egzemplarz, czyli jedno nasionko wybranej odmiany o dłuższym okresie wegetacji ( a więc w grę nie wchodzą rzodkiewki, sałaty, kalarepy etc.)
4. Z tego Ziarna urodzi się szczególna roślina, dlatego zobowiązujemy się do otoczenia jej szczególną opieką i troską, a pod koniec sezonu, 30 września, zaprezentujemy efekt naszej pracy.
5. Możemy uprawiać ją w donicy, w odkrytym gruncie, pod osłonami ....nie ma to znaczenia, natomiast miejsce uprawy oznaczymy w specjalny sposób według własnego uznania.
6. Realizację projektu zaczynamy 14 lutego od przedstawienia wybranego warzywa. Niech będzie zaczątkiem Dobrej Nadziei ....

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 09:07 #639476

• Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 384
Jaki fajny pomysł :bravo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Marlenka, obeata, Pestka, Ada

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 09:14 #639478

• Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2188
I nie lada wyzwanie....jest o czym pomyśleć, bo to wcale nie tak prosto wybrać odpowiednią roślinkę do takiego specjalnego zadania
pozdrawiam Grażyna

Nie pomiń okazji,
gdy możesz coś z siebie ludziom ofiarować
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Marlenka, bietkae, obeata, Ada, Szafirek

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 09:16 #639479

• Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 384
Mnie już coś świta :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Marlenka, bietkae, obeata, Pestka, Ada

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 09:18 #639480

• JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1054
Chyba mnie dzisiaj głowa rozboli :) Ale przynajmniej będę zajęta. :think: :garden1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Marlenka, bietkae, obeata, Pestka, Ada, Szafirek

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 09:18 #639481

• Jadwiga
  • Jadwiga's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 66
Bardzo ciekawy pomysł i zadanie z dokładności i sumienności dla uczestników. :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, obeata, Pestka, Ada, Szafirek, JaNina

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 10:15 #639492

• JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Gold Boarder
To ja już chyba wymyśliłam. Od trzech sezonów próbuję uprawiać okrę. Przez ten czas zjadłam może 6 - 7 owocków. :( Ale jak będę na "podglądzie" to może bardziej się przyłożę. Nie znalazłam na Forum nikogo kto ją uprawiał, chyba że kogoś przegapiłam :oops: . Więc moje obserwacje i relacje z uprawy powinny być bardzo pomocne na przyszłość. No chyba że wyjdzie klapa :flower:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, rychu44, Marlenka, Kajtkowa, bietkae, obeata, Ada

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 10:48 #639502

• mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 626
Ładnie kwitnie, zanim owoce urosną,robią się łykowate.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, obeata, Ada

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 11:01 #639505

• JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Gold Boarder
Dlatego nie je się dojrzałych owoców, tylko te małe ok 5-6 cm. Mają wtedy jeszcze zielone nasiona. Najbardziej smakują mi krótko opieczone na oleju, wtedy zjadamy w całości, bo miękkie pestki też są dobre. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Marlenka, obeata

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 13:03 #639525

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Właściwie głównym celem naszego przedsięwzięcia jest nie tyle ścisłe trzymanie się reguły składania sprawozdania, co uprawa konkretnego, wybranego warzywa ze szczególnym pietyzmem i zaangażowaniem, otoczenie go taką opieką, na jaką zasługuje Ziarno Dobrej Nadziei :)
Inaczej podchodzimy do warzyw uprawianych typowo konsumpcyjnie czy po prostu dla przyjemności i satysfakcji, jaką daje własna praca, a inaczej do roślinki dedykowanej wzajemnej życzliwości - niech będzie to wyjątkowa uprawa :)

Spotykamy się więc 14 lutego z gotowym projektem naszego Ziarna - bardzo serdecznie Was zapraszam :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, Kajtkowa, bietkae, Jasia, Ada, JaNina

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 13:40 #639527

• Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 199
Aniu wszystkie nasiona, które otrzymałam traktuję jako takie ziarno dobrej nadziei. Przecież z dobrej woli, z myślą o drugim człowieku, żeby mu przyniosło plon i smakowało, ktoś te nasionka przygotował. Ty z kolei podjęłaś się tytanicznej pracy prowadzenia targów warzywnych. A bez pomocy i wiedzy Mietka te nasze uprawy miałyby krótki żywot :thanks:
Ale na pewno wybiorę takie jedno wyjątkowe, chociaż trochę się boję, bo zauważyłam im bardziej się staram to skutek jest przeciwny od zamierzonego, roślinka tej troski może nie zdzierżyć. ;)
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2019 13:48 przez Jasia. Powód: błąd
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Marlenka, Miragoral, Kajtkowa, bietkae, Ada

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 13:52 #639532

• JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Gold Boarder
Aniu, wracam do mojej okry. Mamy w rodzinie Libańczyka, który pokazał mi smaki Ich kuchni. W świecie pełnym rasizmu, wrogości - właśnie te ziarenko, niech będzie Ziarnem Dobrej Nadziei. :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, Łatka, Marlenka, Kajtkowa, bietkae, mandorla

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 14:00 #639535

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Janeczko, trafiłaś IDEALNIE w przesłanie naszej akcji ( chciałam ją nazwać zabawą, ale postanowiłam podejść do sprawy poważnie ) - uprawę naszego Ziarna potraktujmy jak najbardziej z myślą o konkretnym celu i w określonej intencji; możemy dedykować ją osobie, sytuacji, wydarzeniu, ... wybór należy do Was.
Z pewnością niektórzy uznają to za dziecinadę albo zawracanie głowy, ale myślę, że czasami warto cofnąć się do czasów, w których byliśmy beztroscy, szczęśliwi i z nadzieją spoglądaliśmy w przyszłość. Niech i teraz, w tym dziwnym świecie, wyrośnie z naszych ziaren COŚ DOBREGO.

Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2019 14:02 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, rychu44, Marlenka, Kajtkowa, bietkae, obeata, Pestka, Ada, Szafirek

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 14:14 #639539

• Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 399
Dobrze rozumiem, że nie jest ustalone z góry, co to konkretnie ma być za warzywko? :)

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 17:58 #639567

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Wiktorio, tak jak napisałam - wybór rodzaju, gatunku i odmiany warzywa pozostawiam w Waszych łapkach :), a jedyne, o co poproszę, to aby było to nasionko uprawiane w tym jednym, jedynym egzemplarzu.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2019 17:58 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Pizza

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 18:33 #639577

• Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 399
Rozumiem. Doczytałam, po prostu nie byłam pewna, czy to oznacza, że będzie jakieś ogólne głosowanie na wybór tego warzywa, czy każdy może mieć inne.
Na forum jestem bardzo niedługo i nie wiem, czy łapię się jako użytkownik na takie zabawy, ale idea mi się podoba, więc pokoncypuję, co z mojej szufladki z nasionami by pasowało do przekazu :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 18:39 #639581

• mandorla
  • mandorla's Avatar
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Otrzymane dziękuję: 694
Myślałam, Aniu, że to ziarenko to zupełnie nie dla mnie, ale... intencja sama mi się nasunęła... Np, to będę szukać ziarenka :oops:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Ada

ZIARNO DOBREJ NADZIEI 29 Sty 2019 19:23 #639594

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Wiktorio, w tym konkretnym wypadku staż bycia Oazowiczem nie gra roli. Każdy z nas ma jakąś skrytą intencję, w myśl której wysieje Ziarno i będzie go strzegł jak źrenicy oka.
Jak słusznie zauważyłaś, najważniejsza jest IDEA naszego przedsięwzięcia i im więcej nas będzie, tym więcej Ziaren wykiełkuje.

Mandorlo ... dlaczego nie dla Ciebie ? To wcale nie musi być super oryginalny, unikalny warzywny rarytas, ale np. także roślina, której nigdy dotąd nie uprawialiśmy. Pomysłów i inspiracji jest mnóstwo - wybierzmy rozumem, ale uprawiajmy sercem.

Jeszcze jedno: równie istotna jest GLEBA, na jaką padnie nasze Ziarno....
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Marzenka, Marlenka, Miragoral, bietkae, obeata, Ada, Pizza, JaNina

Moderatorzy: Adasiowa, Betula, Kasionek
Wygenerowano w 0.135 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum