TEMAT: Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 26 Paź 2021 21:34 #780017

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
JaNina wrote:
U Ciebie Mieciu, późne lato, a u mnie wczesne ;)

Radzę Ci podczas kwitnięcia gron regularnie codziennie pstryknąć kilka razy palcem wskazującym w łodygę. Ułatwia to obsypywanie się pyłku. Ja taki eksperyment zrobiłem podczas kwitnięcia najwyższych gron i widać wyraźnie efekt.


IMG_3212.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, JaNina, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 26 Paź 2021 21:39 #780019

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7940
  • Otrzymane dziękuję: 52554
Tak, pamiętam o tym :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 26 Paź 2021 21:43 #780021

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6314
  • Otrzymane dziękuję: 23170
Powoli notować będę, czyli tak od końca troszkę ,ale dzień ciężki to notatki od jutra .
A gdzie się kupuje takie lampy ?Alegro ? Posiane niebawem trzeba doświetlać będzie :)
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 27 Paź 2021 08:20 #780035

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7940
  • Otrzymane dziękuję: 52554
Bogusiu, mamy wątek na ten temat
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...swiatla?limitstart=0
Może tam znajdziesz odpowiedzi :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, Bobka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 27 Paź 2021 16:41 #780082

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Tegoroczne uprawy donicowe były dość trudne, tak jak cały sezon. Skoki temperatury - zimny maj, a potem upalny lipiec - sprawiły, że trudno było mi utrafić z nawożeniem i uzupełnianiem niedoborów w niewielkich donicach. Jednak jestem zadowolona z efektów, kilka pomidorów z SZW to nie problem.
Nasiona wszystkich odmian, o których poniżej, wysyłam na Pomidorowy Targ, są fajną propozycją i do donic, i do gruntu.

Wszystkie są bezproblemowe, raczej wczesne, a owocują do końca sezonu. Niewysokie, oblepione owocami, ładnie rosną i wyglądają, będą zdobić taras, czy balkon. Podlewane - fertygacja według zaleceń Pomodoro :flower1: , koncentrat na pomarańczowym Kristalonie. Smaczniejsze, gdy zrobiło się cieplej i dostały więcej słońca. Stosowałam dodatkowe nawożenie magnezem (podlewanie i oprysk).

Kłusza - rosyjski krępy maluch, dorósł do około 40 cm, czerwone niewielkie (ok. 5-6 cm) kuliste owoce o intensywnej barwie.
Kusza.jpg



Mac Pink - niewysoki, smukły krzaczek, dorósł do około 70 cm, rodzi bardzo smaczne, różowe owoce. Ten kolor ładnie wygląda na gronie podczas zmiany barwy na owocach.
MacPink.jpg

MacPink2.jpg



Mano - krępy rozrośnięty krzak o węgierskim rodowodzie, wysokość około 40 cm, dużo czerwonych kulistych owoców o średnicy około 5 cm, ze względu na obfite owocowanie wymaga uważności w nawożeniu. Twardy, może poleżeć. Dobrze dojrzały ma intensywny pomidorowy smak ze słodką nutą.
Mano.jpg

Mano2.jpg



Mobil - trochę podobny do dwarfów - tworzy krzepkie, niewysokie drzewko pomidorowe. Pomidory ukryte są często pod liśćmi, dojrzewał od początku sierpnia, owoce są czerwone, średniej wielkości, soczyste, lekko słodkie o intensywnym pomidorowym smaku, dobre też na sosy i do przerobu. To kolejna odmiana węgierska i jak większość z nich ma owoce twarde, może poleżeć. Koniecznie regularnie nawozić, bo krzak ma sporo owoców do wykarmienia.
Mobil.jpg



Outdoor Girl - z nasion Dino_saura - jedyny z odmian, o których tu piszę, który dorósł do około 140cm. Liść pomidorowy, owoce niewielkie, o smaku wczesnych pomidorów, aromatyczniejsze, gdy w pełni dojrzeją na słońcu. Niewielkie czerwone kuliste owoce, w dużych gronach, dają świetny sos pomidorowy.
OutdoorGirl2.jpg

OutdoorGirl.jpg
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 27 Paź 2021 16:42 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Jaedda, rybur58, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Bobka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 28 Paź 2021 16:19 #780140

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
JaNina wrote:
U Ciebie Mieciu, późne lato, a u mnie wczesne ;)

Ha! U mnie wiosna chyba ?
Kiedy pierwsza bardzo zimna noc ścięła liście warzyw w doniczkach na parapecie, ucięłam dwa kwitnące wierzchołki jednego z pomidorków karłowych i włożyłam - jako bukiecik na pocieszenie - do wazonu. Po niespełna dwóch tygodniach w wazonie sytuacja wygląda następująco:



Pod ręką mam niezbędne narzędzia do "zimowej uprawy". Co prawda światło i ciepło będą czynnikami deficytowymi, ale skoro roślinka postanowiła trwać dalej, to ... czemu nie spróbować ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Marlenka, bietkae, Jaedda, JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 01 Lis 2021 11:01 #780526

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Produkcja zimowych zabawek ruszyła :rotfl1:
Pobrane sadzonki wierzchołkowe z pomidorka parapetowego Jola .


IMG_3214.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 01 Lis 2021 12:29 #780532

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7940
  • Otrzymane dziękuję: 52554
Ja jeszcze nie mogę pobrać sadzonek do ukorzenienia, bo krzaczek malutki. Mam za takie cudo :)

7677A78F-87B5-4DA3-9838-D4EF10574EB5.jpeg

Chcę w zimie mieć ze trzy krzaczki na parapecie.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 01 Lis 2021 13:54 #780539

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2190
  • Otrzymane dziękuję: 9281
Do uprawy parapetowej idealnie nadają się micro dwarfy. Część moich stoi jeszcze na zewnątrz. :)

20211101_131327.jpg


20211101_131317.jpg


Zastanawiam się nad pobraniem wierzchołków, żeby je ukorzenić i przetrzymać do wiosny, ale nie wiem, czy będzie mi się chciało w to bawić. A przede wszystkim odstrasza mnie od tego walka z szkodnikami, bo zawsze się pojawiają na takich zimowych uprawach. :club2:
Ale z drugiej strony, aż żal je likwidować, kiedy tak ładnie wypuszczają pączki :flower2:

20211101_131356.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, rybur58, JaNina, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka, jack90

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 09 Lis 2021 14:04 #781390

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7940
  • Otrzymane dziękuję: 52554
Jola na parapecie dostała nieco większą doniczkę. Jak na razie rośnie zdrowo. Rosną też wilki, które chcę pobrać na nowe sadzonki.

IMG_4668.jpg

Jak widać pszczółka Janina daje radę :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka, Zygowa, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Kapka, Bobka, Eleni, renons

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 10 Lis 2021 19:04 #781503

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Dwie pierwsze sadzonki wierzchołkowe mojej parapetowej Jolki po ukorzenieniu zostały dziś wsadzone w perlit


IMG_3215.jpg


Będą jeszcze 2-3 sadzonki po dojrzeniu owoców


IMG_3216.jpg


Można powiedzieć, że zimowe zabawki już są gotowe. :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2021 19:16 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Zygowa, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, renons

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 10 Lis 2021 21:15 #781521

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6314
  • Otrzymane dziękuję: 23170
Aż się boję tutaj zaglądać :wink2:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 11 Lis 2021 01:59 #781533

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Przecież tu nie straszą, ani nie biją :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 11 Lis 2021 02:03 #781534

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Sadzonek wierzchołkowych będzie przybywać w tempie geometrycznym. Do wiosny może być nawet i z 15 sadzonek ukorzenionych do wysadzenia w grunt i to z jednej , biednej roślinki.

PS. Zapomniałem napisać, że pożywka do nawożenia perlitu sporządzona z naszego nawozu saletra potasowa + żółty Kristalon. Pożywka i woda do podlewania zakwaszane 3 % kwasem azotowym.
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2021 02:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 11 Lis 2021 08:18 #781540

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6314
  • Otrzymane dziękuję: 23170
Jeszcze nie :garden: :devil1:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2021 08:18 przez Bobka.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 11 Lis 2021 12:58 #781574

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Ogrodnik to ma wielu przyjaciół. Fruwających, pełzających albo ryjących. :hammer: . Na mojej macierzystej Joli parapetowej zadomowiły się ziemiórki jakiś czas temu. Opanowałem sytuację żółtymi tablicami lepowymi. Widać na niej uwiecznioną sporą rodzinkę .


IMG_3217.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, del, ewakatarzyna, Kapka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 11 Lis 2021 13:37 #781578

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2190
  • Otrzymane dziękuję: 9281
Na moich donicowych póki co bez robali, bo stoją jeszcze na zewnątrz. :wink4:
Sniegirjok, jak sama nazwa wskazuje czuje się w tych temperaturach w miarę ok. B)

20211111_133240.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Marlenka, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 11 Lis 2021 16:17 #781594

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15471
  • Otrzymane dziękuję: 51465
Rozpocząłem wydłużanie dnia dla swoich sadzonek Jola. Do godziny 19 tj o 3 godziny. Ponieważ zalążki gron tworzą się w fazie rozsady, będzie ona doświetlana do momentu aż pokażą się pierwsze kwiaty. Energetycznie mnie to nic nie kosztuje, ponieważ i tak podświetlam ekran komputera.


IMG_3219.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Kapka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.494 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum