TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 20:18 #719302

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Kamil doskonale wiesz , że to Szara pleśń. Skuteczność Topsinu sprawdzaj na nowych kwiatach. Gronach powstałych po oprysku, bo stare kwiaty są zainfekowane i to już przepadło. Jeżeli Topsin faktycznie nie pomógł to spróbuj Signum.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, anaka, Szczypiorek, Boena


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 20:24 #719304

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Właśnie mam wątpliwości co do SzP bo nowe kwiaty po oprysku tez lecą. Dziwnie to wygląda.

IMG_20200702_172238.jpg


IMG_20200702_172247.jpg


IMG_20190627_192806-6.jpg





Co najciekawsze rok temu identyczna sytuacja.
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Ostatnio zmieniany: 09 Lip 2020 21:02 przez majmaj.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 20:42 #719306

  • Mosins
  • Mosins's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 3
Dziękuję. Czy może być tak że ta szara pleśń atakuje kwiaty a ewentualnych innych objawów na początku nie widać? Bo np. łodygi wyglądają na piękne i zdrowe. No i krzaczki były dokarmione, miały obornik a potem jeszcze nawóz naturalny do warzyw. Ale może miały za mało wody. Znajomy ogrodnik jak je dziś zobaczył to powiedział że to może być „fizjologiczna susza”. Co ciekawe to liście wystawiają się spodnią stroną do góry - może to też coś oznacza?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 21:52 #719310

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Kamil to jest SZARA PLEŚŃ.Wcale ta sytuacja nie jest ciekawa, bo ja też w tunelu co roku walczę z szarą pleśni, a ubiegły rok był bardzo suchy i też była.

Mosins Co to jest susza Fizjologiczna? Sprawdziłam."Susza fizjologiczna to okres, kiedy roślina nie jest w stanie pobierać wody z otoczenia, nawet jeśli podłoże jest wilgotne czy mokre. Przyczyną tego zjawiska najczęściej jest zamarznięta ziemia. To właśnie susza fizjologiczna jest często odpowiedzialna za to, że rośliny źle zimują.....Drugą przyczyną występowania suszy fizjologicznej - poza zamarzniętą glebą - jest zbyt duże zasolenie gleby spowodowane na przykład zbyt obfitym nawożeniem lub posypywaniem dróg i chodników solą w czasie zimy (występuje też naturalnie na glebach zasolonych). Zjawisko to grozi bardziej roślinom doniczkowym i tym w zieleni miejskiej. Może okazać się też naszym problemem, jeśli posadzimy przed ogrodzeniem rośliny blisko posypywanego chodnika czy drogi." Tyle Google./Słowniczek /
Ziemi twoje pomidory nie miały zamarzniętej i prawdziwego nawozu tez nie widziały. Nie sadzę by ktoś solił te Twoje sadzonki. Jeszcze raz powtarzam sa głodne i Szara pleśń je powoli zżera zaczynając od kwiatów.
Ostatnio zmieniany: 09 Lip 2020 22:21 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 21:55 #719312

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 94
Dobry wieczór. Niestety moje pomidory dopadla zaraza , dzisiaj spryskalam je Topsinem, jednak teraz gdy czytam zastanawiam sie czy dobrze zrobilam, gdyz mam juz małe pomidorki. Powiedzcie mi prosze, jak ze szkodliwością dla czlowieka w takim przypadku, mysle juz nawet zeby je oberwac i wyrzucic. Dawniej jakos nie zastanawialam sie nad szkodliwością oprysków, ale teraz bardzo sie boje, tym bardziej jak przeczytalam o działaniach ubocznych. prosze o porade
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 21:57 #719313

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Jeżeli to faktycznie zaraza to Topsin Ci nie pomoże. A po okresie karencji to szkodliwość SOR jest mniejsza niż soli kuchennej. pomodoro już to udowadniał.
A gdzie Ty czytałaś o tych działaniach ubocznych? Podejrzewam, że na Facebooku.
Ostatnio zmieniany: 09 Lip 2020 22:02 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 22:13 #719315

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Po 2 opryskach Topsinem stwierdziłem że gdyby to była szara to by pomogło

Kupię więc Signum.
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 22:47 #719330

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 94
Emalia112 wrote:
Jeżeli to faktycznie zaraza to Topsin Ci nie pomoże. A po okresie karencji to szkodliwość SOR jest mniejsza niż soli kuchennej. pomodoro już to udowadniał.
A gdzie Ty czytałaś o tych działaniach ubocznych? Podejrzewam, że na Facebooku.



Te informacje przeczytałam na stronie dystrybutora sumiagro.pl
"H332 –Działa szkodliwie w następstwie wdychaniaH341 –Podejrzewa się, że powoduje wady genetyczneH410 –Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki "


Nie korzystam z facebooka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 22:51 #719334

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 94
106369239_633869137476008_1485188789734294948_n-2.jpg


107541234_2656870604643011_5113449017902702170_n-2.jpg



Taki mam z nimi problem
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 09 Lip 2020 23:08 przez Anka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 23:14 #719346

  • Daros
  • Daros's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 115
Czy to szara pleśń? Na dwóch krzaczkach pomidorów pod folią zaschły szczytowe liście i kwiaty. Wygląda to tak:

uszkodzenia.jpg


Mam topsin, w razie potrzeby opryskać tylko zaatakowane krzewy czy też wszystkie? Poza tym pomidory wyglądają zupełnie przyzwoicie. Jutro powinienem otrzymać propionian wapnia i chciałbym rozpocząć zgodnie z zaleceniami naszych ekspertów profilaktyczne opryski preparatem PW i być może tylko to by wystarczyło?
Ziemia jest uboga i fertyguję pomidory (raczej z umiarem) roztworem nawozu do pomidorów kupionym w Lidlu. Teraz chciałbym używać nawozu amofoska o składzie:

skad2.jpg


skad1.jpg

Planuję domieszać siarczan potasu tylko nie wiem w jakich proporcjach i jakie stężenie roztworu zrobić. Czy moglibyście mi pomóc w tych problemach?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 23:15 #719347

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Anka Przepraszam, to był taki suchar. Beznadziejny zresztą.
Ale wracamy do sprawy. Tak się przyglądam tym zmianom i nie jest to zaraza, a raczej oparzenia, moze tam woda się zbierała. Tak , Topsin na pewno pomoze ochronić przed szarą pleśnią a ona w takich wypadkach zaraz się zjawia.
Ostatnio zmieniany: 09 Lip 2020 23:16 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 23:18 #719348

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 508
  • Otrzymane dziękuję: 1261
Jan4 wrote:
Przytoczę fragment:
Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy, trzeba działać szybko. W takim przypadku pierwszy zabieg powinien być chemiczny – najlepiej zastosować Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC.

Mam nadzieję, że miesięcznik "Działkowiec" drukują na papierze gazetowym a nie na kredowym, bo wtedy ta porada się przyda.

Andrzej, to nie było do Ciebie, tylko do redakcji Porad Ogrodniczych PZD.
Pozdrawiam, Krzysiek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, green_bee, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 09 Lip 2020 23:43 #719352

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 94
Emalia112 wrote:
Anka Przepraszam, to był taki suchar. Beznadziejny zresztą.
Ale wracamy do sprawy. Tak się przyglądam tym zmianom i nie jest to zaraza, a raczej oparzenia, moze tam woda się zbierała. Tak , Topsin na pewno pomoze ochronić przed szarą pleśnią a ona w takich wypadkach zaraz się zjawia.


Nie masz co przepraszac, kiedys mialam tam profil. Jednak nic nie wyniosłam stamtąd mądrego dlatego i usunelam :). Co do lisci to dziwna sprawa, bo po jednej nocy bylo ich kilka, a po następnej juz prawie na każdym krzaczku. Oberwalam je i potraktowałam Topsinem. Dzisiaj na noc otworzylam tunel i niech oddychają Mieszkam na poludniowym wschodzie Polski, a tutaj nie ma dnia bez deszczu od kwietnia temperatura tez nie rozpieszcza. Ciezki czas i dla roslin i dla czlowieka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 10 Lip 2020 06:38 #719360

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3469
  • Otrzymane dziękuję: 7422
Anka to Ty trzymasz pomidory w zamkniętym tunelu? Teraz się nie dziwię, że dopadają je choroby.

Daros Takie zasychanie wierzchołków pomidorów może być też wynikiem braku mikroelementów. Jeżeli , jak piszesz, ziemia jest uboga, to to fertyguj porządnie a nie z umiarem i to nawozem z mikroelementami . Najlepiej zrobisz jak do Amofoski dokupisz Mikrokompleks i zaczniesz go stosować wg przepisu.
Ostatnio zmieniany: 10 Lip 2020 06:47 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daros

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 10 Lip 2020 09:00 #719394

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 94
KaLo wrote:
Anka to Ty trzymasz pomidory w zamkniętym tunelu? Teraz się nie dziwię, że dopadają je choroby.

Daros Takie zasychanie wierzchołków pomidorów może być też wynikiem braku mikroelementów. Jeżeli , jak piszesz, ziemia jest uboga, to to fertyguj porządnie a nie z umiarem i to nawozem z mikroelementami . Najlepiej zrobisz jak do Amofoski dokupisz Mikrokompleks i zaczniesz go stosować wg przepisu.


Tunel zamykam jak zasypiam okolo 23 i otwieram o 6 rano jak mąż idzie do pracy. Zamykam tylko ze wzgledu na ogromne burze i wichury ktore nas nawiedzają. Nie chcę go szukac u sąsiada na dachu :D. Pozdrawiam
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 10 Lip 2020 09:19 #719396

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3469
  • Otrzymane dziękuję: 7422
To zrozumiałe ale te kilka godzin "kiszenia" krzaków w podwyższonej wilgotności mogą mieć zasadniczy wpływ na ich zdrowotniość.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 10 Lip 2020 09:23 #719399

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Jeśli będziesz zamykać tunel , a jeszcze na wieczór będziesz podlewać to będą Cię nawiedzać choroby i to nieuniknione. Ja tunelu mam praktycznie bez ścian szczytowych, swobodny przewiew powietrza przez 24godz. a podlewanie wczesnym rankiem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 10 Lip 2020 09:42 #719402

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 94
Corrado wrote:
Jeśli będziesz zamykać tunel , a jeszcze na wieczór będziesz podlewać to będą Cię nawiedzać choroby i to nieuniknione. Ja tunelu mam praktycznie bez ścian szczytowych, swobodny przewiew powietrza przez 24godz. a podlewanie wczesnym rankiem.


Każdy z nas mieszka gdzieś indziej, każdy z nas boryka sie z roznymi warunkami pogodowymi. Podlewam wczesnym rankiem i raz na okolo tydzien a nawet półtora. W dzien właczam wentylator jak jest zbyt duszno. Nie mam tunelu najwyzszych lotow, mam tunel kupiony w sklepie internetowym z jednymi drzwiami i 6 marnymi oknami. Od świąt Wielkiej Nocy, bylo u nas zaledwie kilka dni pieknej pogody, w pozostale jest deszcz wichury, a nawet male traby powietrzne. Moze kiedys dorobie sie prawdziewj szklarni o czym marze i bede mogła wietrzyc nawet w burze, bez ryzyka porwania jej.
Ostatnio zmieniany: 10 Lip 2020 09:43 przez Anka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek, Maciej


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.550 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum