TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 11:10 #719610

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
Bardzo fajny sposób na zabezpieczenie tunelu widziałem na tym filmie, bodajże od 3 minuty gość mówi o dodatkowych kotwach, które powinny dość dobrze zabezpieczyć tunel przed porwaniem :) Ważne, żeby wbić je pod kątem, aby ich nie podrywało.



W tym roku pomidory jeszcze w gruncie, ale na przyszły rok planuję postawić tunel, jeszcze nie wiem czy kupny z jednymi drzwiami i 6 śmiesznymi okienkami czy jednak pokusić się o własną budowę - kwestia czasu jakim będę dysponował.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, anaka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 11:18 #719611

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3498
  • Otrzymane dziękuję: 7512
A jeszcze fanjniejszym sposobem jest położenie pasa mocnej tkaniny na każdym łuku, naciągnięcie i przywiązanie go do solidnego palika wbitego w ziemię.
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2020 11:19 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, anaka, Szczypiorek, Matkud

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 11:48 #719615

  • efta18
  • efta18's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 159
  • Otrzymane dziękuję: 792
Matkud polecam swój robiony. Mąż zrobił taki że wiatr hula przy otwartych oknach i drzwiach i nawet w duże wichury nic się nie stało. Takie kupne obok swoich robionych nawet nie stały
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, Szczypiorek, Matkud

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 13:20 #719626

  • Dagsonka
  • Dagsonka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 9
Witam, może ktoś potrafi mi powiedzieć co się dzieje z tym krzaczkiem pomidorów? Wcześniej miał małe przebarwienia liści, zastosowałam preparat grzybo- i bakteriobójczy firmy Target. To może być od tego czy to może raczej niedobór składników odżywczych? Nawożę je regularnie biohumusem. Ziemia była przeznaczona specjalnie do uprawy pomidorów.
Dzięki za odpowiedzi ;)

IMG_20200711_110334k.jpg


IMG_20200711_110358k.jpg


IMG_20200711_110405k.jpg


IMG_20200711_110413k.jpg
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2020 13:46 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 13:45 #719628

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3498
  • Otrzymane dziękuję: 7512
Też byś tak wyglądała bez sucharka tylko na cienkiej herbatce 1x dziennie. :evil: . Tyle już zostało napisane o braku czegokolwiek w rozcieńczonych pokrzywówkach i różnego rodzaju biohumusach a nadal są takie kwiatki :supr: . Od razu widać kto czyta forum. Oficjalny certyfikat Biohumusu. To nic więcej jak brudna woda za duże pieniądze.

bio.jpg

W uprawie roślin ogrodowych biohumus dawkuje się w rozcieńczeniu 1:10 i mniejszym, nawet 1:1, zależności od stanu gleby i potrzeb roślin. Rośliny doniczkowe i balkonowe podlewamy biohumusem bez rozcieńczenia, rozprowadzając nawóz wokół roślin w ilości 80-150 ml na roślinę, w zależności od jej wielkości, rodzaju i wieku.
poradnikogrodniczy.pl/biohumus.php
To chyba najdroższy nawóz świata. :supr3:
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2020 13:52 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, majmaj, Nimfa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 13:54 #719630

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13292
Drugi już raz dziś napiszę - poczytaj na forum o fertygacji, to najlepsza metoda nawożenia pomidorów w pojemnikach.
O ile rozumiem upór przy naturalnym nawożeniu w uprawie w gruncie (sama tak nawożę w miarę możliwości), bo według ekologów nawozy mineralne szkodzą mikroorganizmom glebowym, to w uprawie pojemnikowej, to nie ma znaczenia, bo ta gleba i tak najczęściej po sezonie ląduje na śmietniku. Dobrze dobrana dawka nawozów mineralnych nie zaszkodzi ani pomidorom ani nam.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 15:02 #719644

  • Dagsonka
  • Dagsonka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 9
To moja pierwsza uprawa pomidorów balkonowych, a właściwie pierwsza uprawa czegokolwiek :unsure: , więc przyznaję, że na forach nie bywałam, a czytałam jedynie dużo różnych stron ogrodniczych i artykułów, gdzie właśnie pisali, że najlepszy jest biohumus. A więc biohumus odstawiam lub wykorzystam do końca, ale bez rozcieńczania, a wynajdę jakiś lepszy nawóz. Mam nadzieję, że jest to jeszcze do odratowania i uzdrowienia :P
No i nie przypuszczałam nawet, że to wina nawozu... Dziękuję za radę
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2020 15:09 przez Dagsonka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 15:21 #719648

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3498
  • Otrzymane dziękuję: 7512
Kup taki nawóz albo podobny. Dobrym nawozem o prawidłowym składzie jest "Do pelargonii" z Biedronki. Ważny jest skład, który powinien być zbliżony do 4:6:8 więc może być 4:5:7, 4:5:8, 3,5:6:7,5 itd. i koniecznie powinien zawierać mikroelementy takie jak żelazo, bor, miedź, cynk, mangan. Dawkowanie 3,5-4 ml/1 l do każdorazowego podlewania "do syta". Jeżeli zajdzie potrzeba podlania drugi raz to już sama wodą. Życzę powodzenia w uprawie. :drink1:
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2020 15:47 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Nimfa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 15:32 #719651

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13292
Dagsonka! Rozumiem brak wiedzy u początkującego, każdy kiedyś zaczynał. Ale nie rozumiem sytuacji, gdy ktoś dostaje rozwiązanie na tacy a nawet do tego nie zajrzy. Właściwe nawożenie roślin w pojemnikach to nie tylko odpowiedni nawóz, ale również sposób jego podania. A fertygacja jest najlepszym i najbezpieczniejszym. Z Twojego powyższego postu wynika, że nawet o tym nie poczytałaś. A szkoda, bo trafiłaś na forum, gdzie swoją wiedzą dzieli się z nami znakomity specjalista od nawożenia mineralnego, czyli Pomodoro i naprawdę warto korzystać z jego rad.
P.S. Widzę, że w międzyczasie KaLo podał Ci rozwiązanie dosłownie na tacy.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2020 15:34 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 20:28 #719696

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 94
Betula wrote:
Anka wrote:
Nie mam tunelu najwyzszych lotow, mam tunel kupiony w sklepie internetowym z jednymi drzwiami i 6 marnymi oknami. Od świąt Wielkiej Nocy, bylo u nas zaledwie kilka dni pieknej pogody, w pozostale jest deszcz wichury, a nawet male traby powietrzne.

Też mam tunel nie najlepszej jakości. Otwarty jest z dwóch stron na przestrzał. Były u mnie już duże wichury i tunel pofrunął mi tylko raz. Na samym początku, gdy go źle zabezpieczyłam, czyli przysypałam boki folii za małą ilością ziemi. Odpowiednie zabezpieczenie to kluczowa sprawa. Oczywiście jeśli przyjdzie tornado, które zrywa dachy i rozwala budynki, to i tunel może polecieć, ale to bardzo rzadka sytuacja. Tunelu absolutnie nie zamykamy po minięciu gruntowych przymrozków i temperatur poniżej 6-8°C. Zamknięcie tunelu to jak zaproszenie dla chorób. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, ale musisz mieć świadomość, ze zamknięcie tunelu właściwie oznacza choroby.
Mosins! Zgadzam się z diagnozami KaLo i Emalki. Do porad ogrodnika-amatora, który nie potrafi rozpoznać ewidentnych oznak niedoboru azotu (żółte dolne liście) radzę podchodzić dystnsem. Nawóz, który pokazałęś na zdjęciach jest dobry. Sama go stosowałam z dobrym skutkiem, ale danie go trochę raz na dwa tygodnie to kropla w morzu potrzeb. Poczytaj o fertygacji na forum. To najlepsza metoda nawożenia pomidorów w donicach.



Betula, podwójne drzwi w tunelu to majątek :). Pozdrawiam
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, efta18

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 20:38 #719698

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5031
  • Otrzymane dziękuję: 13147
Mam pytanie. Czy to jeszcze choroba czy już zaschnięte plamki po szarej pleśni?
Znalazłam na kilku pomidorach w środkowej partii liści. Góra i dół oraz pędy czyste. Plamki są tylko na 2-3 końcowych kawałkach liścia.
20200711_160505.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 22:09 #719706

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 537
  • Otrzymane dziękuję: 1366
Betula wrote:
Dagsonka! Rozumiem brak wiedzy u początkującego, każdy kiedyś zaczynał. Ale nie rozumiem sytuacji, gdy ktoś dostaje rozwiązanie na tacy a nawet do tego nie zajrzy. Właściwe nawożenie roślin w pojemnikach to nie tylko odpowiedni nawóz, ale również sposób jego podania. A fertygacja jest najlepszym i najbezpieczniejszym. Z Twojego powyższego postu wynika, że nawet o tym nie poczytałaś. A szkoda, bo trafiłaś na forum, gdzie swoją wiedzą dzieli się z nami znakomity specjalista od nawożenia mineralnego, czyli Pomodoro i naprawdę warto korzystać z jego rad.
P.S. Widzę, że w międzyczasie KaLo podał Ci rozwiązanie dosłownie na tacy.

No weź daj spokój. Nie dość że dziewczynę zrobili na kasę handlarze cudami, to jeszcze jej dokładasz do pieca. Nikt nie jest nieomylny. Ja też kiedyś kupiłem płatki z kukurydzy bezglutenowej dwa razy droższe niż z normalnej. Od tego czasu przyglądam się każdemu produktowi z napisem "bio" albo "eko" i ze smutkiem stwierdzam że znacząca większość to oszustwo tak opakowane żeby żaden papuga się nie mógł doczepić. Oszustwo na wnuczka wersja professional, na "bio" zrobić w balona można prawie każdego.
Pozdrawiam, Krzysiek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, galka68, Nimfa, anaka, Anka, _Nika_

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Lip 2020 23:35 #719722

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3498
  • Otrzymane dziękuję: 7512
Dagsonka jak już kupisz nawóz to się odezwij. Unikaj produktów z dopiskiem Bio i Eko, które są z reguły o wiele droższe ale za to dużo mniej wartościowe jeżeli chodzi o ilość składników pokarmowych zawartych w 1 litrze czy w 1 kilogramie. Przyszły zakup możesz też skonsultować z kimś na forum, będziesz miała gwarancję, że będzie odpowiedni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Betula, anaka, _Nika_

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Lip 2020 10:50 #719755

  • Galina
  • Galina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 226
  • Otrzymane dziękuję: 272
KaLo a moze i mi podpowiesz czy moge zastosowac w swojej amatorskiej uprawie pojemnikowej pomidorow i ogorkow nawoz Yara mila Complex.Zostalo mi sporo od trawnika.A jeszcze dostalam od znajomego Yara Liva calcint.Powiedz co moge z tymi nawozami zrobic?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Lip 2020 12:33 #719763

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3498
  • Otrzymane dziękuję: 7512
Yara Liva calcint to granulowana saletra wapniowa i ew. może być wykorzystana do opryskiwania gron przeciw SZW.
YMC ma niedpowiedni skład do fertygacji. Za dużo azotu, za mało potasu. Poza tym zawiera dużo azotu w formie amonowej, który stymuluje wzrost wegetatywny. Dodając do 100g YMC 25 g siarczanu potasowego otrzymamy mieszaninę o składzie NPK 12:11:24 z niedoborem fosforu 7% (dawkowanie 10g/10 l) . W otrzymanym nawozie brak jest miedzi, zmiejszona jest również ilość pozostałych mikroelementów.
Mam nadzieje, że ktoś inny zweryfikuje moje obliczenia.
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2020 12:35 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Galina, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Lip 2020 18:34 #719825

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 757
  • Otrzymane dziękuję: 4874
Na dwóch owocach w tunelu pojawiły się takie brzydkie plamy. Co to może być? Cały krzak wygląda w miarę dobrze, jak na moje skromne i niedoświadczone oko, jedynie liście się zwijają. Krzaki były pryskane jakiś czas temu Curzate, a potem Amistarem. No ale licho nie śpi.
Nie wiem czy to SZW czy szara pleśń? Mogę zerwać takiego pomidora i przekroić jeśli to pomoże w diagnozie? Wydaje się ta plama być miękka i mokra.


pomidor1.jpg


pomidor2.jpg
Pozdrawiam Celina
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2020 18:44 przez renmanka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Lip 2020 18:47 #719829

  • Dagsonka
  • Dagsonka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 9
Poszłam za radą Betula i spróbuję fertygacji. Znalazłam stronę, na której podano składniki na stworzenie sobie odpowiedniego koncentratu do fertygacji. Jeśli już tak zaniedbałam mój krzaczek to przyda im się też oprysk. I to też przygotuję sama. Zakupiłam już podane tutaj składniki i zobaczymy. Mam nadzieję, że to będą lepiej zainwestowane pieniądze :)
magia-ogrodu.blogspot.com/2015/05/nawoz-...nt=1564128703551&m=1
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Lip 2020 19:15 #719835

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 537
  • Otrzymane dziękuję: 1366
Jakieś tam kulki wiszą, to nie masz źle. A w przyszłym roku na bank będzie lepiej.
Ja 10 lat temu wiedziałem tyle, że sadzi się zielonym do góry a dziś już wiem tak dużo o ogrodnictwie, że jak coś źle zrobię to prawie od razu po robocie dociera do mnie że {autocenzura}.
Pozdrawiam, Krzysiek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.544 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum