TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 15:01 #722016

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3658
  • Otrzymane dziękuję: 16786
Cały czas szukam sposobów na jak najzdrowszą uprawę warzyw.
Nie przekreślam też tzw. ”mądrości ludowych”. Tyle, że teraz podchodzę do wszystkiego z większą rezerwą.
Takie stwierdzenia:"nic nie robię a rośnie" prowadzą osoby początkujące na manowce a potem człowiek dostaje rozstroju nerwowego.
Włosy sobie prawie wszystkie wyrwałam (a mam ich niewiele ;) ). Dlaczego u nich rośnie a u mnie to nie. Przecież dałam tego kurzaka i pokrzywę i nic...
Dziś już wiem, że np. gnojówka ok., ale jako uzupełnienie mikroorganizmów w glebie a nie odpowiednie "dokarmianie" pomidorów :)
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2020 15:03 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, leszek0921, whitedame, Horti, Betula, Agusiak, Mandorla, ewcia12, anaka, Szczypiorek, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 15:23 #722018

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 9263
Szybko wróciłam z zakupów,uff :jeez:
Ja też jestem tego zdania,że im mniej tym lepiej,a najlepiej wcale.Tyle,że jak człowiek widzi ,że roślina marnieje w oczach,to musi coś zrobić chyba.Chodzę i oglądam prawie każdy liść,brzydki obrywam,ale jeśli widzę gromadę takich liści,to reaguję.
Na szczęście u mnie się uspokoiło,podejrzewam,że sąsiad zrobił oprysk na ZZ,ale mówił,że na stonkę :dazed: ,choć i ona dobrała się u mnie do bakłażanów.
Jak kupowałam opryskiwacz,pani ze zrozumieniem kiwała głową,że chwasty rosną niemiłosiernie.Zdziwiona była jak powiedziałam,że chwasty plewię,wyrywam,ale nie pryskam.Opryskiwacz na choroby :teach:
Ostatnio stwierdziłam,że chorób grzybowych na mojej działce jest od groma i będę z nimi walczyć :club2:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Betula, magnes, Mandorla, rybur58, Szczypiorek, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 18:11 #722055

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
Przepraszam za post nie na temat, ale sprawa jest pilna
Miałem w butelce rozrobiony nawóz do perapgoni 25ml/5l wody. Pod moją nieobecność żona jakimś cudem wzięła tą wodę i zalała nią ogórki w słoikach na kiszenie. Czy te ogórki mogą być szkodliwe ? Że jej nie opisałem :hammer:
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2020 18:12 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 18:14 #722058

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Ogórki do wyrzucenia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Rolnik90

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 18:19 #722061

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
A gdyby wylać wodę i wymienić ? Dziś były zalane dokładnie 5 godzin temu.
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2020 18:45 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 18:19 #722064

  • magnes
  • magnes's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 160
  • Otrzymane dziękuję: 904
Nie jadłabym takich ogórków, nawet próbować nie radzę.

Agnieszka

Hiszpania, Andaluzja, strefa 10a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, anaka, Rolnik90

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 19:48 #722081

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 897
  • Otrzymane dziękuję: 5376
Mamma wrote:
Przez 6lat uprawy pomidorów w szklarni z okien ani razu nie miałam Zz.
Nigdy nie używałam żadnych ŚOR.
Owszem, zawsze przyplączą się różne alernariozy i inne choróbska, ale nic, co by szybko zabiło krzaki. Zbiory mam co roku.
Stosując nasze "kosmetyki" ekologiczne jestem w stanie przedłużyć czas zbiorów.
Podstawa to dobrze wietrzona szklarnia i dobra wentylacja między krzakami.

Raz posadziłam pomidory w gruncie i więcej tego nie zrobię.

Mamma, o to właśnie chodzi. O dobrej wentylacji trzeba już myśleć podczas zakupu foliaka. Ja wybrałem ten z najszerszymi wejściami z obu stron i jak największą ilością okienek bocznych. Moskitiery od razu z nich wywaliłem, bo niby po co one są? Chronią pomidory przed komarami? Od momentu posadzenia pomidorów do jesieni tunel nie jest zamykany, choćby nie wiem co się działo. Sadzę po 15.05, bo nie mam parcia na jak najwcześniejsze zjedzenie pomidora, z głodu nie umieram. Glebę mam pokrytą grubą warstwą kory sosnowej. Nie podlewam pod krzaki ani w międzyrzędziach tylko leję wodę do wkopanych doniczek. Raz, że mam trochę pochyły teren, a dwa, że wsiąka od razu w głąb i nie paruje z powierzchni zwiększając wilgotność. Kosmetyków nie stosuję, bo staram się jak najrzadziej moczyć liście. Nie mam oporów w stosowaniu śor, ale robię to tylko wtedy kiedy muszę. Pryskam najczęściej rano, tak żeby liście jak najszybciej wyschły. Uprawa pomidorów to ma być hobby, a nie środek na przyśpieszone siwienie i wrzody na żołądku.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 22:05 #722112

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2646
  • Otrzymane dziękuję: 7779
U mnie wlazła na część krzaków ZZ, pourywałam chore liście, ale widzę, że idzie dalej... Chyba jednak czymś prysnę, ale cały czas się waham... Pogoda taka paskudna, w ubiegłym roku niczym nie pryskałam i spokojnie, zdrowo rosły. Aha, są w gruncie, oczywiście.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 22:36 #722130

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Namierzyłem gagatka , zapewne jest ich więcej . Dobrze że na razie w tunelu ich nie ma . Ktoś poda nazwę sprawcy.

WP_20200725_18_51_49_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 22:38 #722131

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8199
  • Otrzymane dziękuję: 54038
Taki dowcip mi się przypomniał.
Siedzi Baca na górce i bujo sie. Podchodzi turysta i pyto:
- Baco, co robisz?
- Wahom się.
- Jak to się wahasz?
- Ano panoczku byłech wczoraj ze starą na weselu. Dostałech po mordzie, ukradli mi portfel i zegarek, a staro zgwałcili a na dodatek zaprosili jeszcze na poprawiny.
- I co? - pyto sie turysta - Idziecie?
- Staro chce iść, ale jo sie jeszcze wohom.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Betula, Agusiak, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 26 Lip 2020 08:54 #722156

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
W tamtym roku do konca sierpnia “dojechalam” na srodkach od Pana Mietka, w tym .... SOR interwencyjnie .... 12 lipca, bo przyszla ZZ . Co tu mam powiedziec, grona sie zalanuja od owocow, jak je strace, to uprawa nie ma sensu. Nie jestem zwolenniczka pryskania, ale z drugiej strony, jak przycisnie do muru, to opryskam i wiem czym i ile razy. Mamy szklarnie panstwowe obok nas , rozmawialam z pania, ktora tam pracuje, nie chce tych pomidorow.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Betula, Mandorla, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 26 Lip 2020 09:05 #722157

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Mandorla to są rozsterki typu " czy uciąć palec czy umrzeć na gangrenę". Trudny wybór prawda? :think: . A czas mija nieubłaganie .

Corrado takie jednobarwne larwy ma skośnik pomidorowy , one się wgryzają do środka podobnie jak larwy słonecznicy orężówki ale mają konkretne barwy i rysunek na ciele. No i jeszcze nic nie napisałeś o wielkości bo w tym przykadku ma ona duże znaczenie :devil1:
Ostatnio zmieniany: 26 Lip 2020 09:18 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Piotras, Mandorla, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 26 Lip 2020 09:24 #722163

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2646
  • Otrzymane dziękuję: 7779
KaLo, wiem, ale wybór trudny o tyle, że i tak żadnych nadających się na "to" ŚOR nie mam, do jutra mam czas do namysłu, co kupić - jakąś (znowu: jaką) chemię z ogrodniczego czy chemię spożywczą typu sorbinian z alle. Pół nocy czytałam wątek i jak byłam głupia, tak jestem nadal :happy3: Może za późno było i już nie przyswajałam. Galka68, a czym i ile pryskasz...? :oops:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 26 Lip 2020 09:38 #722169

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Mandorla jak czytałaś wątek to pewnie doczytałaś, że mimo oprysków "kosmetykami" ZZ w tym roku zaszalała. Na dodatek pomodoro kilkakrotnie przypominał, że na wszelki wypadek trzeba mieć w "apteczce" z coś cięższego kalibru. Jutro może być za późno bo w nocy przejdzie front z opadami a w takich okolicznościach przyrody zaraza panoszy się błyskawicznie. Nawet sorbinian z All, który przyjdzie za kilka dni nie pomoże.
Galka68, a czym i ile pryskasz...?

Taka wiedza niewiele Ci pomoże bo Galka mieszka na Białorusi a tam są inne środki.
Ostatnio zmieniany: 26 Lip 2020 09:43 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): galka68, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 26 Lip 2020 09:56 #722176

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2646
  • Otrzymane dziękuję: 7779
Trudno, dziś i tak wszystko zamknięte (dziękujemy!), a w tym roku nie miałam jakoś głowy do uzupełniania apteczki. Zdecydowana większość krzaków jest zdrowa, jak coś nie doczeka i padnie, mówi się trudno.

Może i nie pomoże, ale ciekawość zaspokoi :happy:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 26 Lip 2020 10:25 #722182

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Skoro krzaki masz zdrowe, to proponuję profilaktyczny oprysk Revus.Toksyczność ostra pokarmowa LD 50- 5000 mg/kg. Najmniej szkodliwy preparat z dostępnych środków. Dla badanych szczurów preparat ten jest prawie dwukrotnie mniej toksyczny niż sól kuchenna i do tego stężenie robocze tylko 1 ml/l, też chyba najmniejsze ze wszystkich preparatów na ZZ.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Piotras, galka68, rybur58, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 26 Lip 2020 10:46 #722183

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
Dalam co mialam, bylam nie gotowa do balu tej Krolowy
Ordan , nie wiem czy dobrze napisze w skladniku chlorek miedzi +cymoksanil, jak cos to poprosze by KaLo mnie poprawil . Potem pojdzie Revus + Siliplant ( to taki lacznik mineralow ( 7% Si), (1%) (Fe) - 0,30, (Mg) - 0,10, (Сu) - 0,70; (Zn) - 0,08; (Мn) - 0,30; (Мо) - 0,06; (Со) - 0,015, (В) - 0,090;
KaLo ma racje, srodki mamy inne, w malym opakowaniu nie ma Infinito i reszty, zamowie moze na Rosji jak forum rosyjski bedzie robil zakupy. I to cud, ze Revus puscili w malym, w tym roku.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 26 Lip 2020 11:03 #722185

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Co prawda mam inny nick, ale podejrzewam , że w tym Ordanie chodzi nie o chlorek miedzi, a o tlenochlorek miedzi
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): galka68


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.910 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum