TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 11:47 #722449

  • Lloris
  • Lloris's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 9
Dzień dobry!

Na dwóch krzakach pomidora w tunelu zauwazyłam na liściach objawy ZZ. W domu mam Cabrio Duo, Magnicur Finito i TipTop. Co mogę zastosować? CabrioDuo powiedziano mi, że tylko na pomidory w gruncie, zostały nim spryskane i o dziwo zadnych objawów. W tunelu było Signum i TipTop z powodu szarej pleśni.

Pomocy! Dzis muszę zrobić oprysk.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 12:03 #722454

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Mandorla wrote:
kicaj_zajac wrote:
Czarna magia :).
Adrian89 wrote:
Raczej czysta nauka z jasnymi zasadami i stałymi prawami


Mnie chemia przerasta

W tym przypadku nie ma ani grama chemii tylko czysta matematyka. :wink4:
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 12:31 #722463

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15749
  • Otrzymane dziękuję: 53008
Lloris wrote:
Dzień dobry!

Na dwóch krzakach pomidora w tunelu zauwazyłam na liściach objawy ZZ. W domu mam Cabrio Duo, Magnicur Finito i TipTop. Co mogę zastosować? CabrioDuo powiedziano mi, że tylko na pomidory w gruncie, zostały nim spryskane i o dziwo zadnych objawów. W tunelu było Signum i TipTop z powodu szarej pleśni.

Pomocy! Dzis muszę zrobić oprysk.


Pryskaj Magnicur Finito.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 12:42 #722465

  • Lloris
  • Lloris's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 9
pomodoro wrote:
Lloris wrote:
Dzień dobry!

Na dwóch krzakach pomidora w tunelu zauwazyłam na liściach objawy ZZ. W domu mam Cabrio Duo, Magnicur Finito i TipTop. Co mogę zastosować? CabrioDuo powiedziano mi, że tylko na pomidory w gruncie, zostały nim spryskane i o dziwo zadnych objawów. W tunelu było Signum i TipTop z powodu szarej pleśni.

Pomocy! Dzis muszę zrobić oprysk.


Pryskaj Magnicur Finito.

Dzięki Pomodoro! Czy steżenie 5ml/1L jest ok? I czy dodać mocznik?
Ostatnio zmieniany: 28 Lip 2020 12:43 przez Lloris.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 13:35 #722473

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15749
  • Otrzymane dziękuję: 53008
Tak, 5 ml/l + mocznik. Bacz na temperaturę, by przy oprysku nie przekraczała 25 * C
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 20:48 #722513

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
KaLo wrote:
Mandorla wrote:
kicaj_zajac wrote:
Czarna magia :).
Adrian89 wrote:
Raczej czysta nauka z jasnymi zasadami i stałymi prawami


Mnie chemia przerasta

W tym przypadku nie ma ani grama chemii tylko czysta matematyka. :wink4:

Chemia nas otacza - jesteśmy jedną wielką chemią :P . Każdy kawałek warzywa i mięsa w sklepie jest nafaszerowany "chemią" w niewiadomej ilości i składzie. Mięso chyba najbardziej niebezpieczną, do tego wątpliwe etycznie są hodowle zwierząt (jak ktoś się przejmuje takimi detalami..). Masz swoje warzywa w ogrodzie - chroń rozumnie.

Pozdrowienia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Matkud

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 21:42 #722525

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Wlaśnie wyrwałam w szklarni parę krzaków, różne odmiany, rosły bardzo ładnie, zawiązały pierwsze grona, owoce dojrzały, smaczne i się zaczęło. Górne liście poskręcane, niektóre podsychały, zawiązane grona zżółkły. Żadnych smug na łodydze, bryła korzeniowa zdrowa a łodyga w przekroju w środku jak gąbka z pustymi przestrzeniami. Niby fuzarioza ale jakaś dziwna, wirus nie bo krzaki w gruncie zdrowe. To dotknęło połowę krzaków w szklarni, przy jednym paliku chory obok zdrowego. Wilk posadzony w donicę z krzaka na początku choroby też się skręca i żółknie.
Co zrobić na następny sezon.
IMG_20200726_174745.jpg


IMG_20200726_173250.jpg


IMG_20200726_173120.jpg
pozdrawiam Karina
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2020 15:03 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lunka, rybur58

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 22:54 #722534

OK. Grupo,

Powiem tak, dobrze nie jest. Choróbsko jak trzymało, to się trzyma, a usuwanie kolejnych krzaczków mi się nie uśmiecha. Co to może być? Trochę faktów:
- występuje zarówno w glebie jak i w pojemnikach - pojemniki wypełnione torfem odkwaszonym z perlitem, więc teoretycznie nie powinno to być nic odglebowego.
- atakowane są najmłodsze liście i pędy. Przebarwienia idą wzdłuż pędu, potem przechodzi na liście. Rośliny więdną jak na zdjęciach.
- zdjęcia były robione wczoraj, a roślina w sobotę były w pełni zdrowa - skubaństwo idzie jak burza.
- na jednym kraczku zestaw amistar/topsin/ridomil zahamował postępy, ale chyba jednak tylko czasowo
- rozcięcie korzeni nie wskazało zmian patologicznych wiązkie przewodzącej (nie mam tu zdjęcia), stąd wykluczam werticilozę.

ibb.co/SfWs2hM
ibb.co/whqjWZx
ibb.co/GRS6jmY

Pomysły?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rybur58

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Lip 2020 07:03 #722548

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Daro65 wrote:
...
Dzięki za wykład o szkodliwości spożywania warzyw i mięsa ale ta drobna dyskusja dotyczyła kristalonu żółtego i możliwości poprawienia jego składu saletrą potasową tak aby nadawał się do fertygacji pomidorów, tudzież zastosowania w obliczeniach przeliczników nawozowych (post #722415).

pouder i ultra_low_volume to jest coś nowego, osobiście nie spotkałem się z czymś takim tak w realu jak i w sieci.

Romawiałem z miłą panią z Instytutu w Skierniewicach . Te puste łodygi to może być bakteria a zamieranie wierzchołków to może być wirus jeżeli fungicydy nie dają rady ale to tylko gdybanie. Najlepiej wysłać taką roślinę do nich i wtedy będą w stanie stwierdzić co to dokładnie jest.
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2020 07:37 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, rybur58

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Lip 2020 07:38 #722552

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15749
  • Otrzymane dziękuję: 53008
najemnik wrote:
Pomodoro czy można zrobić oprysk kojarzony: PW (do 38ml/l), siarczan magnezu (5g/l0) + magiczna siła do pomidorów 9-9-36? Jeśli tak to ile dać tej ostatniej?

Znów musiałbym zastosować magię :rotfl1:

Co do zasady nie wolno mieszać nawozów wapniowych z fosforowymi . Możliwość mieszania nawozów wapniowych z innymi nawozami zawierającymi siarczany , jak np siarczan magnezu , też są ograniczone poprzez fakt, że siarczan wapnia, jaki przy takim mieszaniu może powstać, ma bardzo małą rozpuszczalność.

Jeżeli uprawia się na oborniku, a na dodatek zna się skład swojej gleby , nie ma potrzeby nawozić dolistnie fosforem, który i tak się z liści wchłania b. wolno w tempie ok 10 % na 24 h. Jeśli występuje niedobór fosforu, to najczęściej jest to wina temperatury lub pH. Wystarczy więc dodatek saletry potasowej do oprysku PW
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotras, rybur58, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Lip 2020 08:17 #722555

KaLo wrote:
Daro65 wrote:
...
Dzięki za wykład o szkodliwości spożywania warzyw i mięsa ale ta drobna dyskusja dotyczyła kristalonu żółtego i możliwości poprawienia jego składu saletrą potasową tak aby nadawał się do fertygacji pomidorów, tudzież zastosowania w obliczeniach przeliczników nawozowych (post #722415).

pouder i ultra_low_volume to jest coś nowego, osobiście nie spotkałem się z czymś takim tak w realu jak i w sieci.

Romawiałem z miłą panią z Instytutu w Skierniewicach . Te puste łodygi to może być bakteria a zamieranie wierzchołków to może być wirus jeżeli fungicydy nie dają rady ale to tylko gdybanie. Najlepiej wysłać taką roślinę do nich i wtedy będą w stanie stwierdzić co to dokładnie jest.

Dzięki KaLo. To serio jest mega ciekawe, bo: poniżej kilka zdjęć z dzisiejszego poranka:

ibb.co/THsMhYH
ibb.co/rZ4cm9k
ibb.co/v3RS1C2

Widać zmiany na świeżych przyrostach, a dla porównania stare liście z tego samego krzaczka! Nie myślałem by iść z tym aż do Skierniewic, chociaż może dobry pomysł.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Lip 2020 09:48 #722563

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Nie mam pewności co to może być ale z opisu reakcji pomidora na wirusa mozaiki pepino jedną z nich może być:
PepMV-PL na liściach wierzchołkowych wywołuje chlorotyczne plamy (fot. 1), które z czasem obejmują cały liść oraz zniekształcenia — często w postaci zielonych "bąbli". Na starszych — dolnych — liściach obserwowane są nekrotyczne plamy, a zmiany wyglądu niekiedy przypominają uszkodzenia spowodowane przez herbicydy hormonalne (np. zawierające 2,4-D) lub regulatory wzrostu. Na ogonkach liściowych oraz łodygach mogą występować nekrotyczne smugi.
www.ho.haslo.pl/article.php?id=1125&rok=2002&numer=12

Wirus jest b. zaraźliwy i łatwo przenosi się na obuwiu, odzieży,narzędziach, wraz z owadami zbierajacymi pyłek. .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rybur58

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Lip 2020 12:38 #722574

  • kicaj_zajac
  • kicaj_zajac's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 37
  • Otrzymane dziękuję: 17
Jeszcze jedno pytanie odnośnie nawożenia.
Koncentrat: 100g kristanol żółty + 100g saletra potasowa. Dawkowanie 5ml/l dla pomidorów owocujących.
Rozumiem że te 200g nawozów wsypujemy do butelki i uzupełniamy do 1l wody? i taki koncentrat dawkujemy 5ml/l.
Pozdrawiam
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Lip 2020 13:09 #722579

KaLo wrote:
Nie mam pewności co to może być ale z opisu reakcji pomidora na wirusa mozaiki pepino jedną z nich może być:
PepMV-PL na liściach wierzchołkowych wywołuje chlorotyczne plamy (fot. 1), które z czasem obejmują cały liść oraz zniekształcenia — często w postaci zielonych "bąbli". Na starszych — dolnych — liściach obserwowane są nekrotyczne plamy, a zmiany wyglądu niekiedy przypominają uszkodzenia spowodowane przez herbicydy hormonalne (np. zawierające 2,4-D) lub regulatory wzrostu. Na ogonkach liściowych oraz łodygach mogą występować nekrotyczne smugi.
www.ho.haslo.pl/article.php?id=1125&rok=2002&numer=12

Wirus jest b. zaraźliwy i łatwo przenosi się na obuwiu, odzieży,narzędziach, wraz z owadami zbierajacymi pyłek. .

OK. Tylko ja nie widziałem za bardzo chlorozy na wierzchołkowych. Chociaż nie mogę wykluczyć. Z tego co widzę, ma charakterystyczne zmiany na owocach - jak się pojawią to będzie można określić z większym prawdopodobieństwem.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Lip 2020 13:34 #722589

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
kicaj_zajac wrote:
Jeszcze jedno pytanie odnośnie nawożenia.
Koncentrat: 100g kristanol żółty + 100g saletra potasowa. Dawkowanie 5ml/l dla pomidorów owocujących.
Rozumiem że te 200g nawozów wsypujemy do butelki i uzupełniamy do 1l wody? i taki koncentrat dawkujemy 5ml/l.
Pozdrawiam

Tak, w takim koncentracie 1/5 (20%) to czysty nawóz, czyli w 5ml/l jest 1ml/l nawozu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kicaj_zajac

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Lip 2020 13:40 #722590

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6790
  • Otrzymane dziękuję: 24997
Pomidory nasze z pokrzywami w dołkach przed sadzeniem :bravo: , dwa razy tylko oprysk od CP i taki efekt :dance:
20200729_131810-2.jpg


20200729_131728-2.jpg


20200729_131720.jpg


20200729_131743-2.jpg

Babcine rady czasami są chyba dobre tak myślę :wink2: :hearts: :flower1:
Teraz oby słoneczko i powinno się do końca udać :flower2:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Lip 2020 13:42 #722591

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
KaLo to nie wirus bo pomidory z tych samych nasion rosnące w gruncie są zdrowe, na liściach i łodydze nie ma smug i plam, to wyglądało na początku jak przenawożenie co było możliwe bo za dużo obornika poszło w dołki. Owoce, które dojrzały są smaczne i bez plam. Te krzaki chore mają zmiany w różnym stopniu, niektórym więdną liście wierzchołkowe, innym jak na zdjęciu żółkną i schną.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rybur58

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Lip 2020 15:13 #722604

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Pouder u Ciebie było wskazanie na bakterię ale który szczep jest za nią odpowiedzialny , bez badań nie sposób tego powiedzieć. Jest coś takiego jak bakteryjna nekroza rdzenia łodygi pomidora www.inhort.pl/files/sor/poradniki_sygnal...dor_pod_oslonami.pdf str.13 , może coś dopasujesz z objawów.
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2020 15:17 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.735 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum