TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 26 Lip 2020 22:37 #722268

  • kicaj_zajac
  • kicaj_zajac's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 37
  • Otrzymane dziękuję: 17
Zamawiam magnes :) gdzieś czytałem na forum o tym. Nie wiem co może być przyczyną. pomidory podlewam kristalon żółty. w proporcjach podanych na opakowaniu.
Przed wyjazdem widziałem na dole krzaków lekko zżółkłe liście. Oberwałem je i wyjechałem.. po powrocie już nie wyglądały ciekawie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 03:25 #722286

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15749
  • Otrzymane dziękuję: 53007
Żółty Kristalon ma nieodpowiedni skład dla pomidorów. Jaką wodę używasz do podlewania ?.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 07:11 #722289

  • predii
  • predii's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 54
Podsyłam tabele zaczerpnięta z innego forum,

File Attachment:

Nazwa pliku: euroblight1.pdf
Wielkość pliku: 453 KB


mimo wcześniejszych informacji radomil ma bardzo dobre działanie lecznicze. Umnie po 2 dniach od oprysku infinito 5ml/l+mocznik zaatkowany 1 owoc i cale najwyższe grono + kilka lisci. Ze wszystkich f1 jakie mam najbardziej podatna na ZZ odmiana cornabel f1 i gusto pink reszta zdrowa.
Ostatnio zmieniany: 27 Lip 2020 07:18 przez predii.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 08:05 #722292

  • kicaj_zajac
  • kicaj_zajac's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 37
  • Otrzymane dziękuję: 17
Wodę używam z wodociągu.
Skład w załączniku.
Myślałem o zakupie siarczanu magnezu. Dawkowanie 5g/l.
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 27 Lip 2020 08:51 przez kicaj_zajac.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 09:26 #722302

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1039
  • Otrzymane dziękuję: 3788
W środę opryskałam pomidory amistarem, bo na jednym krzaku była plama zz na łodydze. Jakim prawem wczoraj padły mi dwa krzaki w innym miejscu, jakieś dwa metry dalej? gdzie wcześniej nie zauważyłam objawów zz. Co dalej robić? powtórzyć amistar czy kupić coś innego?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 10:53 #722313

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2156
  • Otrzymane dziękuję: 12120
:bye:
Amistar jest środkiem do stosowania zapobiegawczego - pewnie musiało być "coś" przeoczone .
Trzeba będzie użyć armat typu Magnicur Finito , Signum, Revus, Cabrio Duo...itp
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 13:24 #722325

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1039
  • Otrzymane dziękuję: 3788
O cholerka, przeoczyłam tę informację. Lecę do sklepu. Dzięki.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 14:14 #722330

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1039
  • Otrzymane dziękuję: 3788
Kupiłam magnicur finito, dawkowanie to 5 ml na litr wody? takie stężenie do tych z objawami czy już wszystkie opryskać jak leci?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 14:59 #722333

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
gałązka wrote:
Kupiłam magnicur finito, dawkowanie to 5 ml na litr wody? takie stężenie do tych z objawami czy już wszystkie opryskać jak leci?

Interwencyjnie 5ml/l + mocznik 5ml/l :) Zapobiegawczo bodajże 2ml/l, ale nie dam sobie ręki uciąć. U siebie po wystąpieniu ZZ na 2 krzakach pryskałem wszystkie 5ml/l i słusznie, bo na reszcie niby zdrowej po kilku dniach zauważyłem zaschnięte plamy po ZZ.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 19:04 #722350

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 95
Moje pomidory w końcu zaczely owocowac. Zmasakrowane zz,wydawało mi się, że nic z nich nie będzie, a jednak. Dziekuje grupo :hearts:
20200727_190001-2.jpg


20200727_185948.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Lip 2020 10:28 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, Krecik stary, Jaedda, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 20:22 #722365

  • kicaj_zajac
  • kicaj_zajac's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 37
  • Otrzymane dziękuję: 17
kicaj_zajac wrote:
Wodę używam z wodociągu.
Skład w załączniku.
Myślałem o zakupie siarczanu magnezu. Dawkowanie 5g/l.

Mietku możesz się wypowiedzieć o takim dawkowaniu? i ewentualnie czym podlewać owocujące pomidory. Analizy gleby nie mam.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Lip 2020 21:04 #722372

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15749
  • Otrzymane dziękuję: 53007
kicaj_zajac wrote:
Wodę używam z wodociągu.
Skład w załączniku.
Myślałem o zakupie siarczanu magnezu. Dawkowanie 5g/l.

Jakakolwiek jest przyczyna niedoboru należy magnez regularnie dostarczać pomidorom, ponieważ nie ma możliwości ustalenia czy mamy do czynienia z blokadą , czy z małym poziomem magnezu w glebie [ brak analizy gleby ]. Dostarczamy wyłącznie przez oprysk. Magnez się wchłania szybko, można go więc podawać dwa razy na tydzień. Pomidory na zdjęciach nie wyglądają na niedożywione. Magnez może mieć deficyt w glebie, bo w analizie wody jest go tyle, co kot napłakał . Powtarzam, sytuacja nie jest jednoznaczna. Podając magnez dolistnie mamy pewność, że roślina go przyjmie. Jeśli podamy do gleby nie mamy żadnej pewności. Tak to jest, jak uprawia się pomidory metodą " podwójnego uda " . Uda się, czy nie uda :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kicaj_zajac, Piotras

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 07:17 #722407

  • kicaj_zajac
  • kicaj_zajac's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 37
  • Otrzymane dziękuję: 17
Czym mogę je dożywić? Prędzej używałem kristalon czerwony. Obecnie żółty, ale mówisz że się nie nadaje.
Myślę jeszcze o magiczna siła.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 08:02 #722415

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15749
  • Otrzymane dziękuję: 53007
Ileż razy była tu poruszana przeze mnie sprawa wymagań pokarmowych pomidorów. Skład nawozu musi korespondować z wartościami granicznymi. Przypomnę jeszcze raz te wymagania pomidora :
Pomidor 100-150 60-80 200-250 1200-1500 60-80 20-40 5,5-6,5

W kolejności: azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarczany i pH. Składniki mineralne w czystej postaci . Aby porównać ze składem nawozu trzeba te liczby pomnożyć o współczynniki przeliczenia czystych składników w tlenki : P2O5, K2O, CaO, MgO. Dane te są podane przez Instytut w Skierniewicach. a nie przez Gazetę Wyborczą :rotfl1:

Żółty Kristalon ma skład NPK: 13-40-13 Po przeliczeniu na czyste składniki ten skład wygląda tak : 13-17,4-10,8. Pomnóżmy teraz te liczby np przez 8, by azot znalazł się w widełkach wartości granicznych, i co otrzymujemy ? : azot 104 mg/l; fosfor 139 mg/l; potas 86 mg/l. Jeśli teraz porónamy to z wartościami granicznymi to widać nawet dla niewidomego, że fosforu jest dużo za dużo, a potasu dużo za mało. Wniosek ?. Kristalon żółty nie nadaje się do fertygacji pomidorów ani do stałego nawożenia .

PS

Natomiast jeśli się do tego Kristalonu żółtego dołoży saletry potasowej ,to uzyskuje się doskonały nawóz do fertygacji pomidorów. Zmieniając wzajemną proporcję obu nawozów można dopasowywać skład do fazy rozwojowej pomidorów i nie tylko pomidorów.
Ostatnio zmieniany: 28 Lip 2020 08:07 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Piotras, anaka, Szczypiorek, renmanka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 09:09 #722424

  • kicaj_zajac
  • kicaj_zajac's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 37
  • Otrzymane dziękuję: 17
Czarna magia :). Podczas oprysku PW dodawałem saletrę potasową, w ilości 5g/l. Do podlewania saletry nie używałem.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 09:19 #722426

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3225
  • Otrzymane dziękuję: 7964
Raczej czysta nauka z jasnymi zasadami i stałymi prawami a nie tam żadna magia ;)

U mnie co jakiś czas pojawia się znowu zz prysnąłem amistarem wczoraj a teraz czytam, że on zapobiegawczy a nie interwencyjny :hammer: Obłęd, od 7lat kiedy mam pomidory nigdy nie musiałem pryskać niczym. W tym roku już 3 raz :lev:
Ostatnio zmieniany: 28 Lip 2020 09:21 przez Adrian89.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 09:32 #722428

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1365
  • Otrzymane dziękuję: 9005
Pomodoro czy można zrobić oprysk kojarzony: PW (do 38ml/l), siarczan magnezu (5g/l0) + magiczna siła do pomidorów 9-9-36? Jeśli tak to ile dać tej ostatniej?
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.

Pomidorowe pewniaki na 2025: Wielmoża, Bycze serce z noskiem, Gigant Podlasia, Cytrynek
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Lip 2020 09:49 #722430

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2646
  • Otrzymane dziękuję: 7779
kicaj_zajac wrote:
Czarna magia :).
Adrian89 wrote:
Raczej czysta nauka z jasnymi zasadami i stałymi prawami

A to akurat na jedno wychodzi, w końcu magowie to naukowcy (na swoją skalę), dysponujący wiedzą niedostępną czy "nieprzystępną" dla, ehm, zwykłych ludzi.
Mnie chemia przerasta, niestety, dlatego pryskam tym, czym Pomodoro każe, a do nawożenia używam Magicznej Siły, bo po pierwsze ma napisane "do pomidorów" :happy3: , a po drugie sprawdziłam, że rzeczywiście pomidory po niej rosną ładnie.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.888 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum