TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 08:27 #726231

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53016
Mam podejrzenie, że podlanie takim zestawem chroni nie tylko korzenie przed werti i fuzariozą ale w ogóle chroni całą roślinę przed ZZ, alternariozą czy szarą pleśnią . Sprawdzenie tego, to zadanie na przyszły sezon.

Co do Twoich przemyśleń o szkodliwości . Jeśli mam chronić skutecznie rośliny, to wolę dać doglebowo owe 1,5 ml jednorazowo niż szpikować rośliny kilkakrotnymi opryskami tymi samymi substancjami w pięciokrotnie większych stężeniach. Ja nie zmuszam nikogo do stosowania tego czy owego. Dzielę się tylko swoimi spostrzeżeniami z własnej praktyki ogrodniczej.

Moje Czekisty nie przeżyły w ub sezonie jednego zalania. W tym sezonie po takim zabiegu doglebowym przeżyły DWA zalania. Wpis Teresy niejako potwierdza moje podejrzenie. Metoda ta to nie jest mój wymysł. To informacja na jaką się natknąłem przeglądając zagraniczne publikacje dotyczące ochrony przed werticiliozą.

IMG_24461.jpg


Na liściach widać jeszcze ślady gradobicia. Bez oprysku, a jednak nie widać na tych zranieniach śladów ataku jakichkolwiek grzybów.

Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2020 09:03 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 08:31 #726232

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3555
  • Otrzymane dziękuję: 7703
renmanka wrote:
U mnie nie widać tego ciemnego rogala. Robi korytarze wgłąb owocu. Czyli to słonecznica orężówka.
Orężówka jest inaczej ubarwiona. Jeżeli to nie skośnik albinos ;) , to może być piętnówka brukwianka – Lacanobia (Diataraxia) oleraceae.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 08:48 #726235

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 797
  • Otrzymane dziękuję: 5141
Kolejny szkodnik... I to jest ta sama gąsienica, która żeruje na pelargoniach. Miałam nadzieję przechować je przez zimę, ale jak mogą w ziemi przetrwać poczwarki to kiepsko. Pryskałam pelargonie Mospilan em, ale nie pomogło.
Kalo w tym art, który dałeś są opisane różne ubarwienia orężówki. Mam też te pstrokate gąsienice, ale one są mniejsze. Te pstrokate są na grządce pod chmurką, prócz pomidorów robi dziurki w liściach wilców.
IMG_20200822_075507.jpg
Pozdrawiam Celina
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2020 08:52 przez renmanka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, anaka, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 08:59 #726237

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53016
zwykły_chłop wrote:

Pomodoro proszę, napisz jak Ty jako fachowiec w dziedzinie chemii to widzisz, jak myślisz dlaczego roślina jest chroniona przez całe lato. :think:

To nie jest zagadnienie z dziedziny chemii. Jeśli okaże się, że faktycznie moje podejrzenia się potwierdzą , to istota tkwić będzie w ksylemie, czyli tkance przewodzącej wodę i składniki mineralne od korzeni do części nadziemnej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, Nimfa, anaka, zwykły chłop, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 09:08 #726238

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7055
  • Otrzymane dziękuję: 43226
U mnie te gąsieniczki szaleją na natce marchewki.Przez 2 dni złapałem 8 szt.Wygląda na to,że są wszystkożerne. :bravo: :bravo: :bye: :bye: ;) ;)
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2020 09:09 przez Krecik stary. Powód: poprwaka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, Nimfa, anaka, renmanka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 09:29 #726240

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3555
  • Otrzymane dziękuję: 7703
pomodoro wrote:
Mam podejrzenie, że podlanie takim zestawem chroni nie tylko korzenie przed werti i fuzariozą ale w ogóle chroni całą roślinę przed ZZ, alternariozą czy szarą pleśnią . Sprawdzenie tego, to zadanie na przyszły sezon.
Znajomi "badylarze" w szklarni do momentu kwitnienia 2-3 podlewali pomidory środkiem Acrobat MZ 69 WG i rosły zdrowo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, ewcia12, anaka, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 10:56 #726251

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53016
Czyli jednak. :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, anaka, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 11:30 #726256

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 797
  • Otrzymane dziękuję: 5141
Krecik stary wrote:
U mnie te gąsieniczki szaleją na natce marchewki.Przez 2 dni złapałem 8 szt.Wygląda na to,że są wszystkożerne. :bravo: :bravo: :bye: :bye: ;) ;)
Ja jestem nimi przerażona, śnią mi się już po nocach. Myślę też o kolejnych sezonach. W ubiegłych latach zamykaliśmy tunele na noc i ćmy tam może nie wlatywały. I problemu z gąsienicami nie było, pelargonii też nie miałam. Za to chore pomidory. Natomiast dzięki Wam wiem, że tunel musi być otwarty, także dla ślimaków, ciem i ptactwa. Myślę nad jakąś moskiterą na drzwi, no ale na pewno przewiew będzie słabszy.

U mnie ta gąsienica robi dokładnie takie same szkody jak słonecznica orężówka z linku artykułu KaLo, może ma nieco inne ubarwienie, ale stawiam na nią.
Zamówiłam kilka dni temu Spintor na skośnika, swoją drogą nawet go jeszcze nie wysłali :hammer: i nie wiem czy on mi pomoże na tę orężówkę, czy anulować to zamówienie i pozostać przy HT?
Sorki, że tak Was tym męczę, ale tak mnie zaskoczyła ta sytuacja... Gdybym tak wyjechała na kilka dni to chyba nie byłoby do czego wracać.
Pozdrawiam Celina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, anaka, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 12:20 #726268

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Celinko, pobierz ulotkę tego preparatu na pdf i zobacz na jakie ,, zżeracze,, jeszcze ten preparat zadziała :search: bo pamiętam, że sporo tego było...
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, anaka, renmanka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 17:46 #726335

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5696
  • Otrzymane dziękuję: 13006
pomodoro wrote:
Mam podejrzenie, że podlanie takim zestawem chroni nie tylko korzenie przed werti i fuzariozą ale w ogóle chroni całą roślinę przed ZZ, alternariozą czy szarą pleśnią . Sprawdzenie tego, to zadanie na przyszły sezon...
O jakim "zestawie" piszesz?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 18:00 #726338

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3555
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Czytaj też wcześniejsze posty a nie tylko ostatni :lol: .

Na wszelakie gąsienice można też użyć naturalny środek Lepinox Plus zawierający bakterię Bacillus thuringiensis.
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2020 18:01 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, bietkae, renmanka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 18:07 #726341

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5696
  • Otrzymane dziękuję: 13006
KaLo wrote:
Czytaj też wcześniejsze posty a nie tylko ostatni :lol: .

Na wszelakie gąsienice można też użyć naturalny środek Lepinox Plus zawierający bakterię Bacillus thuringiensis.
Ale Pomodoro pisze "...podlanie takim zestawem chroni nie tylko korzenie przed werti i fuzariozą ale w ogóle chroni całą roślinę przed ZZ, alternariozą czy szarą pleśnią ..." Ani słowa o gąsienicach (m.in. ćma bukszpanowa). :idea1:
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2020 18:11 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 18:11 #726343

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7055
  • Otrzymane dziękuję: 43226
Pewnie chodzi o zestaw obiadowy,chyba że śniadaniowy.W najgorszym przypadku będzie zestaw kolacja-śniadanie.Ale bez żadnych innych rozrywek. ;) ;) :P :P
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, Adasiowa, pouder

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 18:14 #726344

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3555
  • Otrzymane dziękuję: 7703
To, że w wątku o chorobach pomidorów ktoś napisał o mieszance fungicydów skutecznie eliminujacej choroby odglebowe, mnie akurat wcale nie zdziwiło :devil1:. Może następnym razem pomodoro napisze coś o ćmach i gasienicach. :) .
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2020 18:16 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Sie 2020 18:18 #726345

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
Andrzeju, chodzi o zestaw Topsin + Infinito 1,5 + 1,5 ml/l- tym zestawem można podlewać zarówno młode, jak i starsze rozsady ( a także ogórków ).

Kalo w swoim poście odniósł się nie tylko do Twojego pytania o preparat p/grzybowy, ale także do postu Celinki dotyczącego plagi gąsiennic.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2020 18:33 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, leszek0921, Jan4, pouder, patrycja, Kajtkowa, ewcia12, Zygowa, anaka, Barborka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2020 08:22 #726407

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1027
  • Otrzymane dziękuję: 4941
Adasiowa wrote:
Andrzeju, chodzi o zestaw Topsin + Infinito 1,5 + 1,5 ml/l- tym zestawem można podlewać zarówno młode, jak i starsze rozsady ( a także ogórków ).

Kalo w swoim poście odniósł się nie tylko do Twojego pytania o preparat p/grzybowy, ale także do postu Celinki dotyczącego plagi gąsiennic.[/quote

A Adasiowa zawsze na posterunku . :rotfl1: :bye: :tongue2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, anaka, renmanka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Sie 2020 12:11 #726430

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3555
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Ponieważ dużo osób zagląda do tego wątku to pozwalam sobie tutaj wkleić link o środkach wycofanych w tym roku. Najbardziej dziwi wycofanie preparatów zawierających tlenochlorek miedzi , który jako jedyny ma właściwości bakteriobójcze. Popularny pyretroid Karate Zeon również jest zakazany. Niedługo stonkę bedą zbierać ręcznie szkoły i zakłady pracy, jak to było w latach '50 :crazy: www.kalendarzrolnikow.pl/8616/mniejszy-w...i-tyko-do-30-czerwca
Do walki ze ślimakami nagimi będzie można stosować tylko ekologiczne kaczki biegusy bo inne moluskocydy też są nielegalne. :devil1:
Na podniesienie cisnienia zamiast porannej kawy www.przedsiebiorcarolny.pl/index.php?content=2441.
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2020 12:17 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewcia12, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Sie 2020 12:55 #726684

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Dla tych którzy nie uwierzyli że można wyleczyć zarazę łodygową moim sposobem. Pomidor owocuje a po złuszczeniu środka łodyga jest zielona.

WP_20200825_12_47_01_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Zielona, Lunka, ewcia12, rybur58, Zygowa, Szczypiorek, renmanka, czarna2066


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.994 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum