TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 00:28 #765284

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1345
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Bobka wrote:
Widok obornika doprowadza mnie już do furii .
Lokalny hodowca krów na mojej wsi ma całe stosy
za oborą, leży toto w hałdzie pod niebo

A u mnie "nie ma!", "Panie, sam bym dokupił bo mi brakuje" itd.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 12:59 #765323

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 564
  • Otrzymane dziękuję: 1473
Milenka_P wrote:
Pomodoro, ....jesteś jedyna znana mnie osoba, która ma takie zdanie o oborniku.


Obornik to jeszcze nic. Jakbyś wiedziała jakie Pomodoro ma zdanie o nawożeniu popiołem oraz corocznym wapnowaniu gleby, to dopiero byś się zdziwiła.

Pozdrawiam Wszystkich :)
Pozdrawiam, Krzysiek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kajtkowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 16:02 #765340

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7056
  • Otrzymane dziękuję: 43236
Osobiście nigdy się nie spotkałem z twierdzeniem,że nadmiar obornika nie szkodzi.Natomiast we wszystkich informacjach jakie czytałem o kompoście już tak.Kompost nie jest szkodliwy nawet w nadmiarze dla roślin. :drink1: :drink1: :coffe: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Kajtkowa, bastis, ewakatarzyna, Leszek1

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 17:07 #765345

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 720
  • Otrzymane dziękuję: 4342
Bobka wrote:
Widok obornika doprowadza mnie już do furii .
Lokalny hodowca krów na mojej wsi ma całe stosy
za oborą, leży toto w hałdzie pod niebo
a teraz szykuje miejsce pod drugą masakra ,działki obok
nie mogą ludzie sprzedać .Szok .
Bogusiu nie bardzo rozumiem co Cię tak doprowadza do furii? Nie jestem znawcą nawożenie i oborników ale z tego co się orientuję to obornik musi być przefermentowany ( czy jak to się fachowo nazywa) więc leży na takiej pryzmie i dojrzewa. Zapach nie jest zachwycający ale to są uroki wsi, to tylko w naszych ogródkach pachnie różami (jeśli nie stosujemy obornika). Nie mówiąc już o tym że nie chcemy kupować płodów rolnych z upraw gdzie sypane są nawozy sztuczne. Sama od trzech lat mieszkam na wsi i 100 razy bardziej przeszkadza mi smrodek palonych w piecu plastyków niż obornika.
A z hodowcą krów to bym się zaprzyjaźniła i kupowała u niego prawdziwe mleko :)
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2021 17:09 przez bastis.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, Kajtkowa, najemnik, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 17:22 #765349

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 2951
Szukając dzisiaj informacji o formowaniu papryki odbyłam podróż sentymentalną do wątków z lat 2016/2017.Doświadczeni forumowicze,którzy Bogu dzięki nadal są z nami, dzielili się swoją wiedzą, a mniej doświadczeni czy początkujący nie próbowali udowodnić, że są mądrzejsi.Coraz częściej zdarza się, że posty z prośbą o radę pozostają bez odpowiedzi.Wcale mnie to dziwi i pewnie będzie ich coraz więcej

Bobka wrote:
Widok obornika doprowadza mnie już do furi.

I dlatego każdej wiosny sprzątam bobki z pastwiska sąsiada, który hoduje owce :cool3:
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, kunegunda45, ewakatarzyna, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 17:35 #765352

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
Kajtkowa wrote:
Szukając dzisiaj informacji o formowaniu papryki odbyłam podróż sentymentalną do wątków z lat 2016/2017.Doświadczeni forumowicze,którzy Bogu dzięki nadal są z nami, dzielili się swoją wiedzą, a mniej doświadczeni czy początkujący nie próbowali udowodnić, że są mądrzejsi.Coraz częściej zdarza się, że posty z prośbą o radę pozostają bez odpowiedzi.Wcale mnie to dziwi i pewnie będzie ich coraz więcej

poczułem się delikatni wywołany do tablicy :)

też czytam wątki nawet i starsze i czerpię z nich masę wiedzy, nigdy się nie upierałem z niczym, że coś robię inaczej (u mnie działa to się tym dzielę i staram wywołać dyskusję, bo to forum dyskusyjne przecież - by nie działało to bym tego nie robił) nikogo nie namawiam, by zmienił swoje przyzwyczajenia

bardzo wszystkich szanuję - tylko dyskusja pozwala osiągnąć coś konstruktywnego - gdzie jest 3 Polaków to są przynajmniej 4 opinie, ważne by w cywilizowany sposób o tym dyskutować

wnioski każdy sam wyciągnie, którą opcję wybierze

to, że ktoś coś coś robi od 40 lat nie znaczy, że nie da się tego zrobić lepiej/bardziej efektywnie itd ... zakładając, że ma się 100% racji człowiek zawsze stoi w miejscu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 18:20 #765356

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 2951
Lukas, dobrze wiesz, że nie o Ciebie chodzi.Twój sposób prowadzenia dyskusji nie powoduje, że robi się niemiło.Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś, ale liści i tak obrywać nie będę :P
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Babcia Ala, Milenka_P

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 18:51 #765361

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
chociaż jeden oberwij :P

nie wiedziałem, jestem nowy - poczułem się wywołany :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 19:38 #765365

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6796
  • Otrzymane dziękuję: 25013
bastis wrote:
Bobka wrote:
Widok obornika doprowadza mnie już do furii .
Lokalny hodowca krów na mojej wsi ma całe stosy
za oborą, leży toto w hałdzie pod niebo
a teraz szykuje miejsce pod drugą masakra ,działki obok
nie mogą ludzie sprzedać .Szok .
Bogusiu nie bardzo rozumiem co Cię tak doprowadza do furii? Nie jestem znawcą nawożenie i oborników ale z tego co się orientuję to obornik musi być przefermentowany ( czy jak to się fachowo nazywa) więc leży na takiej pryzmie i dojrzewa. Zapach nie jest zachwycający ale to są uroki wsi, to tylko w naszych ogródkach pachnie różami (jeśli nie stosujemy obornika). Nie mówiąc już o tym że nie chcemy kupować płodów rolnych z upraw gdzie sypane są nawozy sztuczne. Sama od trzech lat mieszkam na wsi i 100 razy bardziej przeszkadza mi smrodek palonych w piecu plastyków niż obornika.
A z hodowcą krów to bym się zaprzyjaźniła i kupowała u niego prawdziwe mleko :)

Ula to nie tak .My mamy na tyle dobrą odległość od tych krów
ze nie jest to dla nas tragedią,ale tragedią jest niedbalstwo ,co odbija się
na ich sąsiadach. Jechaliśmy nie raz przez Polskę widzieliśmy obory z prawdziwego
zdarzenia żadnego obornika w wielkich pryzmach, wiesz ja zrobię zdjęcie zobaczysz tę
pryzmę :happy: ludzie obok pomimo że szanują tę rodzinę słyszałam ,że pisali do gminy
by składowali z innej strony to dobro ,ale bez skutku .Kto kupi działki obok jak od wiosny dzień i noc nie otworzysz domu ?
A pewnie że wolę coś na oborniku może sadzonego :happy4: jeśli wogole on
coś daje :wink2: tym warzywkom, ale trzeba jakoś zabezpieczyć to dobro .
;)
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 19:41 #765366

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6796
  • Otrzymane dziękuję: 25013
Kajtkowa wrote:
Szukając dzisiaj informacji o formowaniu papryki odbyłam podróż sentymentalną do wątków z lat 2016/2017.Doświadczeni forumowicze,którzy Bogu dzięki nadal są z nami, dzielili się swoją wiedzą, a mniej doświadczeni czy początkujący nie próbowali udowodnić, że są mądrzejsi.Coraz częściej zdarza się, że posty z prośbą o radę pozostają bez odpowiedzi.Wcale mnie to dziwi i pewnie będzie ich coraz więcej

Bobka wrote:
Widok obornika doprowadza mnie już do furi.

I dlatego każdej wiosny sprzątam bobki z pastwiska sąsiada, który hoduje owce :cool3:
Bardzo dziękuję za miły wpis . :)ci nowi "nieupirzeni" dysponują czesto gesto wiedzą ,nie są gorsi od tych tam kiedyś .Jesteś w wielkim błędzie ,zważ ,
że jest jeszcze PW i brak porady na forum nie oznacza ignorowania
tych młodych forumowiczow zapewniam Ciebie. Hm młodych jak to pięknie brzmi :happy:
Miłego wieczoru .
PS a obornik może irytować ;) :comp:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2021 19:46 przez Bobka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 19:48 #765369

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6796
  • Otrzymane dziękuję: 25013
newrom wrote:
Bobka wrote:
Widok obornika doprowadza mnie już do furii .
Lokalny hodowca krów na mojej wsi ma całe stosy
za oborą, leży toto w hałdzie pod niebo

A u mnie "nie ma!", "Panie, sam bym dokupił bo mi brakuje" itd.
Dawaj do mojej pięknej wsi i masz załatwiony :P :laugh1:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2021 19:48 przez Bobka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 22:25 #765385

  • Milenka_P
  • Milenka_P's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 58
  • Otrzymane dziękuję: 51
Uważam po prostu, może mylnie, że czasem forma jest równie ważna co treść... Każdy ma prawo do własnego zdania, a krytyka jest na forum wskazana ale ta konstruktywna, a nie taka w formie karcenia niegrzecznego dziecka... Na takiej niestety nikt się niczego nie nauczy
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Maciej

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 22:33 #765386

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6796
  • Otrzymane dziękuję: 25013
Jednak warto nie zaśmiecać wątku ,bądż co bądż bardzo potrzebnego.
Nie krytykuję tutaj nikogo ,chociaż często mam inne spojrzenia na pewne rozwiązania .
Jednemu śmierdzi Chanel a mnie obornik i finito . :coffe:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 22:36 #765387

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1871
  • Otrzymane dziękuję: 8446
Coś mi się wydaje że wątek skręcił na lewo od podstawowego tytułu jakim są choroby pomidorów. Trąci tu tematem czy jajo było pierwsze czy kura...i które z nich mądrzejsze.
Niedawno też forum kipiało od niedomówień i złych emocji -niepotrzebne to wcale. Szukam informacji o pomidorach a tu szkoda gadać
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 11 Cze 2021 23:55 #765399

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
"Kupa" krowia, czy jakaś inna zawiera te same składniki chemiczne, odżywcze co nawozy w workach. Można sobie zaszkodzić. Oczywiście plusem "kup" są resztki roślinne wzbogacające glebę w próchnicę po jakimś czasie. Tak czy inaczej warto zrobić analizę gleby.
Działanie w ciemno prowadzi zazwyczaj do kłopotów.

Pozdrowienia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Cze 2021 00:23 #765400

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53032
Rośliny pobierają z gleby składniki pokarmowe takie jak azot, potas, i resztę w postaci jonów, nie wyłączając mikroelementów . Nie ma dwóch tablic Mendelejewa tzn eco i - nie eco.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Cze 2021 00:46 #765402

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3555
  • Otrzymane dziękuję: 7704
Jak kiedyś otrzymywano saletrę potasową do produkcji prochu?
Naturalnych złóż saletry potasowej (azotanu potasu) praktycznie w Europie nie było. Już w
średniowieczu wypłukiwano ją z ziemi, w której znalazła się w wyniku rozkładu substancji
organicznych pochodzących z obumarłych części roślin oraz odchodów i odpadów zwierzęcych.
Prawie czystą saletrę potasową zbierano w postaci białych wykwitów, jakie tworzyła na ścianach
wilgotnych pomieszczeń gospodarczych i latryn. Posiadacz koncesji na wydobywanie saletry na Śląsku austriackim miał prawo wkroczyć na teren każdego gospodarstwa chłopskiego i wybierać bogatą w nią ziemię z każdego miejsca, w
którym wg jego doświadczenia taka się znajdowała. Nawet spod podłóg w domu mieszkalnym.
Wybierał ją najczęściej w stajniach oraz z miejsc, na których składowano obornik i z latryn.
trybun.org.pl/wp-content/uploads/2017/05...oria_Prochu_inet.pdf

Czy otrzymana w ten sposób saletra jest nawozem naturalnym czy "sztucznym"? :devil1:
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2021 00:46 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Leszek1

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 12 Cze 2021 11:03 #765441

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
Cześć , mam problem i mam nadzieję że to nie jest to o czym myślę .


















Dwa przekroje łodygi









Czy to fuzaryjne więdnięcie ?
Otwory w agrotkaninie przy łodydze mają 20cm .
Żółte plamy pojawiają się też i na innych krzakach zaczynając od dolnych liści.
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2021 11:14 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.775 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum