TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Cze 2021 16:31 #767198

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
U znajomych gotowali jakąś korę na przybycie Królowej, poczekajmy na tych magików w tym wątku, będziemy mieli niezły ubaw.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Cze 2021 17:03 #767203

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
a to nie wystarczy iść na pielgrzymkę ? :)

ja niczym jeszcze nie psikałem, w ubiegłym roku odpukać sam miedzian mi wystarczył - co prawda w drugiej połowie sierpnia gruntowe położyło, jednak szklarnia się utrzymała do końca

nie jestem ani przeciwnikiem, ani zwolennikiem - jednak staram się unikać

dla jasności w cuda typu wywary i inne wynalazki nie wierzę - nie wiem na ile ten miedzian coś daje (zapobiegawczo), jednak jakoś to wszystko udaje się poodwlekać bez cięższego kalibru
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Cze 2021 20:02 #767244

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 586
  • Otrzymane dziękuję: 1149
pomodoro wrote:
Ciekawi mnie, po co to wszystko ?. Ja mam pomidory w gruncie, wnet mi sięgną do pasa i nie widziały jeszcze żadnego oprysku.
Większość z nas nie wie co to są środki systemiczne a inna nazwa układowe : wgłębne i kontaktowe .
Systemiczne wnikają w roślinę i krążą z sokami niszczą chorobę i zabezpieczają nowe przyrosty .
Wgłębne wnikają w tkankę na XX głębokość czyli niszczą chorobę kilka godzin po infekcji i zabezpieczają przed nową .
Powierzchniowe pozostają na powierzchni i zabezpieczają przed nową infekcja .
Jeśli choroba wniknie w roślinę nic nie pomogą kontaktowe i wgłębne o ile do zakażenia doszło xx wcześniej .
Problemem jest to kiedy zacząć oprysk i co do niego użyć trzeba wiedzieć kiedy to zrobić.
90-99% nie wie albo nie chce wiedzieć pryska co ma pod ręką byle było na chorobę albo nie pryska bo chce mieć bez oprysku i dziwi się że mu pada.
W tamtym roku łodygowa zaatakowała mi pomidory bo czekałem z opryskiem nie widziałem infekcji.
W tym roku ktoś pisał że zaraza już jest u nas i o infinito gdzieś wcześniej był polecany przez ciebie .Dziś prysnąłem zapobiegawczo ale tak myślę że skoro nie ma jeszcze oznak choroby to wystarczył by rewus.
Piszesz że jeszcze niczym nie pryskałeś czyli wiesz kiedy prysnąć i czym na pierwszy raz Czy mógł byś przybliżyć czym się kierować i na co zwrócić uwagę by optymalnie wybrać termin i środek.Wiem że to dużo różnych rzeczy na to się składa ale może te najważniejsze i co na drugi oprysk czy może być np. pw i jak jest dobrze to dalej np. sorbinian a może inny plan ochrony
Staszek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): najemnik, bastis, Marku

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Cze 2021 23:26 #767298

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3556
  • Otrzymane dziękuję: 7704
pomodoro wrote:
E tam Infinito. Gnojówka z pokrzyw ! :rotfl1:
Mleko, drożdże, pętelka z miedzianego drutu... :think:

papryczka u mnie za Śp. PIORIN robią ziemniaki rosnące obok i na grządce z pomidorami. Zwykle one pierwsze pokazują, że już czas powitać Królowa.
90-99% nie wie albo nie chce wiedzieć pryska co ma pod ręką byle było na chorobę albo nie pryska bo chce mieć bez oprysku i dziwi się że mu pada.
Jest jeszcze śmieszniej bo w przypadku żółknięcia liści ogórków spowodowanego atakiem przędziorków leją miedzianem "na zarazę" ale jakiś pewnie zły sprzedali bo nie działa.
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2021 23:39 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, zwykły chłop, papryczka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Cze 2021 07:54 #767306

  • Leszek1
  • Leszek1's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 72
  • Otrzymane dziękuję: 539
Nie wiem może robię błąd , ale robię tak od nastu lat i wyniki są dobre .
Pomidory pryskam profilaktycznie na początku czerwca w połowie i pod koniec czerwca .
Stosuję opryski polecane przez szefa :thanks: Revus ,Curzate , Ridomil i w takiej kolejności .
W ogrodach działkowych nie ma szans na nie stosowanie jakiejkolwiek ochrony pomidorów .
Oczywiście posiadam środki nie chemiczne polecane i opracowane i zalecane przez :idea2: :teach: :rotfl1: :drink1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Cze 2021 08:58 #767309

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
W tym sezonie testuje inny sposób profilaktyki pomidorów i ogórków. Metoda ta angażuje mniejszą ilość środków komercyjnych, a chroni jednocześnie część nadziemną i system korzeniowy. Dotychczasowa obserwacja roślin potwierdza skuteczność. Krzaki są wyjątkowo zdrowe. Kilka krzaków muszę poświęcić by sprawdzić, bo być może zbędny będzie jakikolwiek oprysk do końca sezonu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, Jan4, janinka-n, bietkae, kunegunda45, papryczka, Marku, Leszek1

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Cze 2021 09:22 #767315

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6142
  • Otrzymane dziękuję: 28960
pawelg111 wrote:
Nie wiem czy dobrze kombinuje ale te dziury to efekt działania pchełek ziemnych. Tunel stoi na trawniku i trochę traw dostaje się na obrzeżach do środka...
Nie, to nie pchełki, pchełki są szkodnikiem roślin krzyżowych, dziury są od gąsienic skośnika pomidorowego lub słonecznicy orężówki. Jedną tą ćmę już ubiłam i na pomidorze mam ślady żerowania jej gąsienic, udało mi się eksterminować dwie. Wydłużenie, być może za ciemno w stosunku do temperatury, nic nie zrobisz, temperatury nie obniżysz, chyba że założysz pomidorom klimatyzację. Zasychające obrzeża liści - brak wapnia w roślinie (nie w podłożu) z powodu wysokich temperatur, rośliny szybko transpirują, bo się chłodzą, a wapń w roślinie przemieszcza się wolno, poszperaj w internecie i poczytaj.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, tysia25

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Cze 2021 14:50 #767343

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 593
  • Otrzymane dziękuję: 2631
Na jednym owocu pojawia się taka szara plama, pomidor od wierzcholka.
Nie widać podobno zmian na innych owocach, pisze podobno bo mi żona znalazła ten egzemplarz. Wrócę po pracy to będę oglądał.
Pomidor tunelowy,pierwszy od wejścia, owoc największy grona.

Co byście użyli i co to dokładnie jest?
Ja w tych środkach kompletnie się gubię, a jak będę wracał to bym coś kupił.

20210625_144206.jpg
Łukasz
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Cze 2021 16:26 #767354

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Może to być SZW ale może i szara pleśń . Miejscem zakażenia może być znamię po słupku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Evien

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Cze 2021 16:41 #767361

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 593
  • Otrzymane dziękuję: 2631
Dzięki Mietku.
Czyli co Topsinem?
Czy próbować cos z Twoich środków?
Łukasz
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Cze 2021 23:45 #767398

  • Malinówka
  • Malinówka's Avatar
pomodoro wrote:
W tym sezonie testuje inny sposób profilaktyki pomidorów i ogórków. Metoda ta angażuje mniejszą ilość środków komercyjnych, a chroni jednocześnie część nadziemną i system korzeniowy. Dotychczasowa obserwacja roślin potwierdza skuteczność. Krzaki są wyjątkowo zdrowe. Kilka krzaków muszę poświęcić by sprawdzić, bo być może zbędny będzie jakikolwiek oprysk do końca sezonu.

Ciekawi mnie ten inny sposób profilaktyki pomidorów i ogórków. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, że może chodzi o stosowanie tylko tych środków ekologicznych z tego forum,czy może o coś jeszcze, jeśli mogę oczywiście zapytać.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Cze 2021 09:19 #767503

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Mam pytanie: z jakiego powodu pomidor może zrzucać, malutkie ledwo zawiązane pomidorki? Kwitnie bardzo obficie, wiąże, a później w kolanku nad owocem się łamie. Tylko jeden krzaczek tak ma. Kilka owoców zawiązał i rosną.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Cze 2021 09:58 #767506

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rozalia, Agucha8801

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Cze 2021 11:52 #767530

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Ojoj. To może być niedobór potasu lub fosforu lub nadmiar azotu lub niedobór boru i manganu, lub też prowadzenie rośliny na dwa pędy, gdy chciałaby na jeden, lub nieodpowiednie pH, brak słońca i nieodpowiednia wilgotność raczej odpada. Po tej dawce informacji stwierdzam, że w sumie nie jest tak źle z tym krzaczkiem i nie będę kombinować :lol:
dziękuję bardzo za ściągę :flower1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jaknieja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 11:01 #767701

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Wydaje mi się, że mam ten sam problem co koleżanka z postu wyżej. Poczytałam przywołaną tu stronę ipopom i tam sugerują raczej niedobory, albo nadmiar azotu. Na krzakach póki co nie widać niedoborów, ale nadmiar azotu jest bardzo możliwy, bo moje krzaki są faktycznie bujne, a łodygi mają bardzo grube.

Początkowo myślałam że to Szara Pleśń więc w zeszły czwartek zrobiłam pomidorom oprysk z Topsinu. Problem nie tylko nie ustąpił, ale mam wrażenie, że z każdym dniem się pogłębia. Są takie odmiany (np Blue Beauty) u których jedne po drugich opadają całe grona. Dziś wyniosłam ze szklarni całą garść takich właśnie kwiatów. Obawiam się, że jak tak dalej pójdzie to na niektórych krzakach w ogóle nie doczekam się owoców :placze:

Pytanie co mogę zrobić? Zastanawiam się nad opryskiem nawozem Fructus do Pomidorów i Papryki, mam też Kristalon Czerwony. Doradźcie proszę co o tym myślicie :thanks:

szyp3.jpg


szyp2.jpg


szyp1.jpg
Edyta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 11:37 #767703

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
Jak podejrzewasz nadmiar azotu to kristalon czerwony nie jest najlepszym pomysłem, bo też ma go 12%, skłaniałbym się ku pomarańczowemu 6/12/36. Czym były nawożone te pomidory?
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2021 11:38 przez Matkud.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jaknieja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 11:45 #767706

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Pomidory nie były nawożone. Ale w tym roku stawiałam szklarnię i poszła do niej kupiona ziemia uniwersalna z niewielką domieszką piasku oraz mojej własnej gliniastej gleby. Podejrzewam, że to kupne podłoże było bardzo zasobne w azot, bo krzaki rosną jak szalone, a dodatkowo jedna odmiana ma dość mocno pozwijane liście w rulony. Ogóle ilość masy zielonej oraz wyczytana na forum informacja, że czarne odmiany źle znoszą nadmiar azotu skłania mnie do takiego właśnie wniosku.
Edyta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 13:19 #767714

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Podłoże popieczarkowe. Kup sobie Pylicol i pryskaj grona. Tu może być niedobór boru i molibdenu.

Temperatura i wietrzenie też jest ważne.

Zrób sobie po sezonie analizę tej gleby.
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2021 13:20 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agucha8801, jaknieja


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 1.077 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum