TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 00:02 #767998

Babcia Ala wrote:
Michał Ambroży, może wirus mozaiki tytoniowej, ale pewności nie mam.
Dziękuję za odpowiedź, poszperałem trochę i niestety widzę że skutecznego leku na to nie ma ..
Usunę zarażone liście i tutaj mam pytanie. Czy w zamian za usunięte liście mogę zostawić w tych miejscach wilki. Oczywiście przyciąć te wilki żeby nie rosły dalej. Czy takie cos spełniało by funkcje liści w zaopatrywaniu gron owoców ?
Pozdrowienia !!
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 00:03 #767999

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6142
  • Otrzymane dziękuję: 28961
KaśQu wrote:
KaśQu wrote:
Dziś znalazłam takie zmiany na owocach jednego z pomidorów (Dwarf Arctic Rose).

Pomidor1m.jpg

Pomidor4m.jpg


Poszperałam na forum i wyszło mi że to ZZ :placze: Czy to dobra diagnoza? (...)
Pomidory rosną w donicach na balkonie. W sumie całe 5 sztuk. Na żadnym krzaku nie ma zmian na liściach ani łodygach.

Będę wdzięczna za wszelkie rady!

A może to jednak SZW? :think:

Też mi się tak wydaje, że to objawy braku wapnia, ale są tu mądrzejsi na tym forum, poczekajmy, może ktoś się wypowie. Temperatury wysokie chyba zrobiły swoje.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 00:04 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): KaśQu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 07:04 #768008

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3556
  • Otrzymane dziękuję: 7704
Michał Ambroży wrote:
.

Zastosowałem Boraks dolistnie roztwór 1% i fertygacje roz. 2 %, dwa razy co 5 dni. Objawy ustąpiły i od tego czasu używał fertygację nawozem Magiczna Siła wg. zaleceń producenta. Podlewanie obfite co 2 dni.
:huh: Chodziło mi o ilość boru, którą otrzymały.
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 07:05 przez KaLo.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 10:37 #768028

  • KaśQu
  • KaśQu's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
Alicja bardzo Ci dziękuję za opinię. :flower1:
W Szwecji nie było jakiś niesamowitych upałów. Maksymalnie 25-26 stopni przez dwa dni. A tak to mamy sympatyczne 20-23 stopnie.

Jeśli możemy rozważać niedobory to dodam:
- pomidory rosną w stanowczo za małych 3l doniczkach (tylko ten w paski ma 7l) dopiero w tym tygodniu trafią do docelowych. Przeprowadzaliśmy się, przewiezienie większych doniczek wg mojego małżonka było niemożliwe :jeez:
- fertygowane odżywką wg przepisu Pomodoro (wielkie dzięki Pomodoro).
- używam wody z kranu, która jest miękka 5 °dH. Według badań sprzed kilku lat zawartość Ca 27,1 mg/l, Mg 2,0 mg/l, HCO3 60,2 mg/l i ph 8,63.
Pozdrawiam Kasia
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 10:38 przez KaśQu. Powód: błędy w pisowni
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 12:06 #768030

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Przy tym pH wody na dłuższą metę mogą być problemy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): KaśQu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 12:52 #768031

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Coś jest nie tak z tą wodą. Przy tej ilości wodorowęglanów, wapnia i magnezu pH powinno być niższe. Albo jest błąd w analizie albo coś w tej wodzie jest , co czyni odczyn alkalicznym. Jaka jest zawartość sodu.

Tu są wyniki analiz wody z mojego powiatu. Proszę spojrzeć, jak się mają zawartości minerałów do pH


File Attachment:

Nazwa pliku: Wyniki_2020calosc.pdf
Wielkość pliku: 495 KB
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 12:56 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 13:29 #768035

  • renons
  • renons's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1975
Michał Ambroży

Spróbuj dopasować objawy w diagnostyce na ipopom.inhort.pl/index.php?d=klucz
Niektóre wskazują na problemy z pobieraniem miedzi...


Zwijanie się liści wierzchołkowej
Objawy dodatkowe: zmiana wyglądu liści wierzchołkowych zwijanie starszych liści "rurkowato" a drobnienie najmłodszych, ogonki liściowe krótkie, liść sztywny



Uszkodzona część rośliny: najmłodsze i starsze liście wierzchołkowe

Występowanie: przez cały okres uprawy na miejscu stałym

Przyczyny:

brak lub utrudnione pobieranie miedzi (Cu) przy odczynie podłoża pH powyżej 7,0 (podłoża organiczne) i pH powyżej 6,5-6,8 podłoża mineralne, przy nadmiernym nawożeniu azotem i fosforem
Zapobieganie:

optymalne nawożenie miedzią
zawartość 4 mg miedzi w 1 l podłoża jest wystarczająca dla pomidorów uprawianych w podłożu organicznym. w torfowych - ze względu na trudności w pobieraniu miedzi, zaleca się wyższą jej ilość - do 12 mg Cu/l podłoża. w uprawie bezglebowej, w podłożu mineralnym, zawartość miedzi powinna wynosić 0,04-0,12 mg/l podłoża.
utrzymanie optymalnego odczynu podłoża
ograniczenie łatwo dostępnej formy azotu w początkowym okresie uprawy - przy niedoborach światła i przy temperaturze niższej od optymalnej
optymalne nawożenie fosforem (brak i nadmiar tego pierwiastka utrudnia pobieranie miedzi)
przy stałej fertygacji przygotowanie pożywki z optymalną zawartością miedzi - 0,12 mg Cu/l
stosowanie chelatów miedzi (np. Mikrovit Cu, Symfonia Cu, Librel CuDP, Chelat miedzi Forte, Insol Cu)
dokarmianie dolistne - nawozami miedziowymi (np. Mikrovit Cu, Chelat miedzi Forte, Insol Cu)
Informacje dodatkowe:

przeciętny okres od wykonania oprysku dolistnego do pobierania przez liście około 50% po 1-2 dniach
Życzę miłego dnia... Jędruś ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał Ambroży

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 13:35 #768037

  • KaśQu
  • KaśQu's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
Rzeczywiście różnice są duże. Nie wiem co jest nie tak z wodą tutaj ale to chyba nie jest błąd.

Udao mi się znaleźć raport z 2020:

File Attachment:

Nazwa pliku: Woda.pdf
Wielkość pliku: 254 KB
(ujęcie Ringsjöverket).

pH 8,1, Ca 21 mg/l, Söd 12 mg/l, Mg 1,5 mg/l
Pozdrawiam Kasia
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 13:48 przez KaśQu.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 14:11 #768051

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Należałoby jakoś sprawdzić to pH. Jeśli takie jest faktycznie wodę należałoby zakwaszać, bo inaczej z czasem może wystąpić niedobór fosforu, miedzi, manganu i żelaza. Każde podłoże organiczne ma określone właściwości buforujące, jedne mniejsze inne większe, ale to się kiedyś kończy i mogą zacząć się schody.
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 14:24 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): KaśQu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 14:29 #768054

  • KaśQu
  • KaśQu's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
A jak można wodę zakwaszać? pH postaram się sprawdzić.
I jeszcze jedno pytanie - czy mogę Cię poprosić o opinię odnośnie plam na moich pomidorach? Zdjęcia są na stronie 115.
Pozdrawiam Kasia
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 14:43 #768058

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Octem. Przy okazji tworzy się octan wapnia, który poza właściwościami grzybobójczymi jest stymulatorem wzrostu. Najmniejsza porcja octu w przeliczeniu na 100 % jest równa stężeniu wodorowęglanów. To wynika ze stechiometrii, bo wodorowęglan HCO3_ ma prawie taki sam ciężar molowy , co reszta kwasu octowego CH3COO_ / 61 : 59 /.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, KaśQu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 14:46 #768059

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
KaśQu wrote:
A jak można wodę zakwaszać? pH postaram się sprawdzić.
I jeszcze jedno pytanie - czy mogę Cię poprosić o opinię odnośnie plam na moich pomidorach? Zdjęcia są na stronie 115.

Jeżeli nie jest to uraz mechaniczny, to jest to SZW. Nie zawsze to zaburzenie występuje na wierzchołku pomidora.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, KaśQu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 14:49 #768060

  • gunia198
  • gunia198's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 19
Witam serdecznie,
Na krzaczkach faworyta mam takie plamki i tylko na nich. Górne liście, a dolne są normalne. Jaka może być przyczyna ?
Pozdrawiam ,Agnieszka
Pozdrawiam, Agnieszka
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 15:06 #768064

  • KaśQu
  • KaśQu's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
Pomodoro bardzo serdecznie Ci dziękuję!!
Nie sądziłam, że można się tak ucieszyć na wieść, że pomidory mają SZW :happy4: .
Jutro dostaną drugi oprysk tym razem cytrynian wapnia. Mechaniczne uszkodzenie jest mało prawdopodobne bo te zmiany były tak od dołu owoców i nic im od tej strony nie przeszkadzało.

Informacja o occie zanotowania a urządzenie do pomiaru pH zamówione :)
Pozdrawiam Kasia
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 15:35 #768067

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
gunia198 wrote:
Górne liście, a dolne są normalne. Jaka może być przyczyna ?
Pozdrawiam ,Agnieszka

Jeśli te subtelne plamki mają i liście wierzchołkowe to jest to początek niedoboru żelaza. Jeśli wierzchołkowe są bez plamek a jedynie na środkowych występują plamy, jest to niedobór manganu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, gunia198

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 15:42 #768068

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Jak ja lubię zabawę w policjanta :rotfl1:

Czym pomidory są nawożone i w jakim podłożu rosną ?.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 15:46 #768069

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1871
  • Otrzymane dziękuję: 8446
K-152 mam ich dwa krzaczki. Dzisiaj zauważyłam plamki. Wczesniej tego nie zauważyłam. Czy to może być sucha zgnilizna wierzchołkowa? Wczoraj wieczorem wszystkie dostały Revus. A to czym potraktować? Pomidory rosną we wiadrach pod zadaszeniem z folii.
Podlewane deszczówką z dodatkiem Substrala do pomidorów. W tamtym roku tak samo nawożone były przez caly sezon ale nie miałam takich "wyszukanych" odmian
IMG-20210701-WA0008.jpeg
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 16:48 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2021 17:13 #768083

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Skorygowałem zdjęcie, bo było niezbyt czytelne.


IMG-20210701-WA0008.jpg



To jest SZW. Przy uprawie w pojemnikach znacznie łatwiej o to zaburzenie fizjologiczne. Są większe wahania wilgotności podłoża, temperatury podłoża i jego składu nawozowego.

Ja prawie co roku uprawiam jakąś nową odmianę i jeśli jest podatna na takie i podobne zaburzenia - wypada. Jest tyle różnych odmian, że bez sensu jest dla jakiej wrażliwej odmiany latać z opryskiwaczem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): gunia198, jagodka27


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.764 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum