TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 16:05 #767729

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Matkud, pomodoro dziękuję za odzew. Ta sytuacja i brak jednoznacznych odpowiedzi nie dawał mi spokoju więc udałam się do szklarni jeszcze raz w poszukiwaniu wskazówek rozwiązania tego problemu. No i coś znalazłam. Na dwóch krzakach u których obserwuję problem z opadaniem tych zawiązków znalazłam owoce z brzydko wyglądającą piętką. Czy dobrze kojarzę, że to może być objaw zarówno niedoboru boru jak i potasu? Zamówiłam już Kristalon Pomarańczowy jak i Pylicol.

Już zdecydowałam, że na przyszły sezon bez analizy gleby ani rusz. Koszta nawet tego szczegółowego badania są stosunkowo niskie, a przynajmniej oszczędzę sobie i Wam zabawy we wróżkę.

szyp4.jpg


szyp5.jpg
Edyta
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2021 16:06 przez jaknieja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, Babcia Ala, Matkud


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 21:16 #767750

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Wygląd owoców wskazuje na niedobór boru.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jaknieja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 21:46 #767752

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
IMG_29591.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, zwykły chłop, jaknieja, Leszek1

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 22:10 #767755

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Wieczorem wykonałam oprysk gron kwiatowych Borasolem 7,5ml/l. Czy powinnam w jeszcze jakiś inny sposób uzupełnić ten niedobór boru?

I drugie pytanie w nieco innym temacie. Widzę, że na forum polecane są opryski z dodatkiem mocznika. Jaki to ma być mocznik? W postaci czystej kosmetycznej czy taki mocznik jaki jest do kupienia w sklepach ogrodniczych czyli Mocznik Azotowy 46N?
Edyta
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 22:17 #767756

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Mocznik nawozowy. Do oprysku borem powinien być dany. Jak już jesteśmy przy temacie, to podam dla ułatwienia, że ciężar nasypowy mocznika wynosi 0,8 g/cm3. Nie trzeba ważyć wystarczy miarka. 5 gram mocznika to jest nieco ponad 6 mililitrów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, jaknieja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 22:20 #767758

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
jaknieja wrote:
Czy powinnam w jeszcze jakiś inny sposób uzupełnić ten niedobór boru?

Nie kombinuj. Bor jest co prawda szybko wymywany z gleby ale może też być blokowany w glebie przy nadmiarze wapnia. Ponieważ nie znasz składu gleby pozostań przy opryskach.


10056438201-16.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jaknieja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 22:38 #767761

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
Tutaj jeszcze o tych zależnościach wyjaśniane ( albo i nie :) )
www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/...c-z-gleby,70489.html
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Prządka, Babcia Ala, jaknieja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 22:49 #767762

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53034
Niezłe i przystępnie objaśnione.

Każdy powinien się zapoznać z tą publikacją, byłoby mniej płaczu. Do tego podstawa racjonalnej uprawy- analiza gleby.
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2021 22:52 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, podjadek, Prządka, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2021 22:55 #767763

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Wielkie dzięki! :thanks: Dziś z braku mocznika zrobiłam oprysk samym Borasolem, ale w tygodniu gdy będę go powtarzać użyję dodatku mocznika, który dziś zamówiłam. Tabelka przyda mi się gdy będę już znała analizę gleby, te zależności wiele wyjaśniają.
Edyta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Prządka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2021 23:50 #767903

  • KaśQu
  • KaśQu's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
Dziś znalazłam takie zmiany na owocach jednego z pomidorów (Dwarf Arctic Rose).

Pomidor1m.jpg

Pomidor3m.jpg

Pomidor4m.jpg


Poszperałam na forum i wyszło mi że to ZZ :placze: Czy to dobra diagnoza? Liście i łodygi są bez żadnych zmian.
Owoce już zerwałam i wyrzuciłam ale zastanawiam się co dalej. Mieszkam w Szwecji a tu nie jest łatwo o ŚOR :(
Na razie potraktowałam wszystkie rośliny OW.

Zastanawia mnie jeszcze zmiana na owocu innego krzaczka

PomidorPasm-2.jpg


Nie wiem jakiego koloru powinien być ten owoc. Nasiona kupiłam jako Dwarf Sweet Sue ale ...w paski? :dazed:
Pomidory rosną w donicach na balkonie. W sumie całe 5 sztuk. Na żadnym krzaku nie ma zmian na liściach ani łodygach.

Będę wdzięczna za wszelkie rady!
Załączniki:
Pozdrawiam Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Cze 2021 20:16 #767954

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1559
  • Otrzymane dziękuję: 11967
Na 1 krzaku pomidora w tunelu - na dolnych gałązkach znalazłam takie liście. Oberwałam je wszystkie, daremnie próbuję zidentyfikować przyczynę, czego to może być objaw?

DSCN9593.jpg


DSCN9595.jpg
Ogród - mój optymizm.

Znalazłam się tutaj, bo chciałam sama uprawiać warzywa.
Ale kwiaty zajmują nie mniej miejsca w mojej głowie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Cze 2021 21:00 #767961

Witam ! Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu nietypowych deformacji liści na moich pomidorach. Zacznę od gleby, ziemia żyzna , raczej ciężka, jesienią dany kompost/obornik kurzęcy, obfite wapnowanie z powodu PH 7.Wiosną próbnik pokazał PH ok 6.5.Tunel foliowy, dobrze wietrzony. Pomidory to odmiana Oktawian F1, rozsada własna "parapetowa". Krzaczki rosły bardzo ładnie, początkowo be nawożenia. Od początku pryskane drożdżami i wywarem z czosnku (robiłem to juz w poprzednich latach), w maju prewencyjny oprysk Miedzianem. Po zawiązaniu pierwszy gron pojawiły się niedobory boru. Wierzchołki pozwijane, zbite w kłębek. Zastosowałem Boraks dolistnie roztwór 1% i fertygacje roz. 2 %, dwa razy co 5 dni. Objawy ustąpiły i od tego czasu używał fertygację nawozem Magiczna Siła wg. zaleceń producenta. Podlewanie obfite co 2 dni. W czerwcu pojawiły się te deformacje (fot 1, 2, 3i 4), obejmują po 2,3 liście na każdym krzaku, poza tym wszystkie stare liście wydają się być sztywne, maja niewielkie przebarwienia na krawędziach. Innych objawów , przebarwień itp brak. Owoce wyglądają zdrowo, obfite kwitnienie i owocowanie. Przekopałem już masę postów i nie napotkałem deformacji identycznych z moimi. Proszę o pomoc, czy to jakaś choroba czy niedobór, nadmiar składników pokarmowych ?? Zdjęcia 5 i 6 dla pokazania ogólnej kondycji krzaków. POZDRAWIAM

Pom1.jpg


Pom2.jpg


Pom3.jpg


Pom4.jpg


Pom5.jpg


Pom6.jpg
Pozdrowienia !!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Cze 2021 21:23 #767970

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Prządka, Michał Ambroży

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Cze 2021 22:37 #767984

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6142
  • Otrzymane dziękuję: 28960
Michał Ambroży, może wirus mozaiki tytoniowej, ale pewności nie mam.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 30 Cze 2021 22:42 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, Michał Ambroży

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Cze 2021 23:04 #767990

  • KaśQu
  • KaśQu's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
KaśQu wrote:
Dziś znalazłam takie zmiany na owocach jednego z pomidorów (Dwarf Arctic Rose).

Pomidor1m.jpg

Pomidor4m.jpg


Poszperałam na forum i wyszło mi że to ZZ :placze: Czy to dobra diagnoza? (...)
Pomidory rosną w donicach na balkonie. W sumie całe 5 sztuk. Na żadnym krzaku nie ma zmian na liściach ani łodygach.

Będę wdzięczna za wszelkie rady!

A może to jednak SZW? :think:
Pozdrawiam Kasia
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Cze 2021 23:06 #767991

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3556
  • Otrzymane dziękuję: 7704
Michał Ambroży wrote:
Witam ! Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu nietypowych deformacji liści...
Na tyle co dostały twoje pomidory to cud, że jeszcze żyją. Moim zdaniem ze strachu przed następnymi "zabiegami" postanowiły popełnić zbiorowe samobójstwo. Zaznaczam, że moja opinia jest wyssana z brudnego palca i nie należy na niej polegać. :devil1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Cze 2021 23:57 #767996

Myślę że i tak łagodnie je traktuję :) Wszystkie zabiegi i dawki wg. zaleceń i odstępy czasowe zachowane. Pozdrawiam.
Pozdrowienia !!
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Cze 2021 23:58 #767997

KaLo wrote:
Michał Ambroży wrote:
Witam ! Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu nietypowych deformacji liści...
Na tyle co dostały twoje pomidory to cud, że jeszcze żyją. Moim zdaniem ze strachu przed następnymi "zabiegami" postanowiły popełnić zbiorowe samobójstwo. Zaznaczam, że moja opinia jest wyssana z brudnego palca i nie należy na niej polegać. :devil1:

Myślę że i tak łagodnie je traktuję :) Wszystkie zabiegi i dawki wg. zaleceń i odstępy czasowe zachowane. Pozdrawiam.
Pozdrowienia !!
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.919 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum