TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 06:59 #803311

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12249
Wczoraj 4 sadzonki oczekujące wysadzenie do gruntu "nagle" zwiędły - zgorzel podstawy łodygi?
Znalazłem też jeden krzak wysadzony, który prawdopodobnie też to ma.
Wszystkie sadzonki zostały wcześniej podlane Finito+Topsin 1ml+1ml/1litr wody.
Czym to najlepiej wyeliminować?


zgorzel1.jpg


zgorzel2.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 08:18 #803323

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 502
  • Otrzymane dziękuję: 1231
gunia198 wrote:
Czy ,to jest jakiś wirus ,czy da się coś zrobić z tym ? :(

Kiedyś przenawoziłem, głównie przeazotowałem, temperatury na dworze były wysokie i wtedy pomidor zaczął mi udawać kapustę. Liście wierzchołkowe z różnych pięter zawijały się ściśle, drobniały i tworzyły jakby główkę kapusty. Twoje zdjęcia mi przypominają tamto zjawisko. Tak czy inaczej, czy nie możesz wsadzić sadzonek do jakiegoś typowego podłoża (np. torf odkwaszony) i podlewać zgodnie z zaleceniami a nie jakiś "biohumus", czyli szajs który nie ma podanego składu.
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2022 08:19 przez kuhara.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): gunia198, bietkae, Azbi, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 10:38 #803334

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
del wrote:
Wczoraj 4 sadzonki oczekujące wysadzenie do gruntu "nagle" zwiędły - zgorzel podstawy łodygi?
Znalazłem też jeden krzak wysadzony, który prawdopodobnie też to ma.
Wszystkie sadzonki zostały wcześniej podlane Finito+Topsin 1ml+1ml/1litr wody.
Czym to najlepiej wyeliminować?

Zgorzel to grzyb, który znajduje się w glebie i długo może rozmnażać się saptofitycznie.
Do namnożenia stymuluje go pogoda, szczególnie wilgoć i chłód.
Z tymi sadzonkami nic już nie zrobisz, wiązki przewodzące są już zaciśnięte, chyba że sadzonkę wierzchołkową ponad.
Tylko że już późno na wyhodowanie mocnego systemu korzeniowego w taki sposób.

Zgorzel podstawy łodygi pryska się preparatami z Mankozebem, choć to taki miecz obosieczny.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2022 10:42 przez whitedame.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 10:57 #803336

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12249
Wierzchołkowe już zrobiłem.
Wszystko z mankozebem wycofane - gdzieś napisali, żeby prysnąć Miedzianem, warto spróbować?
Mam pod ręką Cabrio Duo, Revus 250, Signum 33, Miedzian i wyżej wspomniane Finiti i Topsin.
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 11:31 #803339

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1206
Magnicur Energy (Previcur) ?
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 11:55 #803345

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Del weź kawałki zaatakowanej łodygi i wsadź do słoika lub woreczka z folii z kawałkiem wilgotnego wacika. Temp. do 15 st. Jak pojawi się obfity biały puszek to może być też zgnilizna twardzikowa. Atakuje na glebach cięższych nawożonych świeżym obornikiem ,najchętniej w temp, 10-15 st.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Azbi, del, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 12:22 #803349

  • gunia198
  • gunia198's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 19
kuhara wrote:
gunia198 wrote:
Czy ,to jest jakiś wirus ,czy da się coś zrobić z tym ? :(

Kiedyś przenawoziłem, głównie przeazotowałem, temperatury na dworze były wysokie i wtedy pomidor zaczął mi udawać kapustę. Liście wierzchołkowe z różnych pięter zawijały się ściśle, drobniały i tworzyły jakby główkę kapusty. Twoje zdjęcia mi przypominają tamto zjawisko. Tak czy inaczej, czy nie możesz wsadzić sadzonek do jakiegoś typowego podłoża (np. torf odkwaszony) i podlewać zgodnie z zaleceniami a nie jakiś "biohumus", czyli szajs który nie ma podanego składu.

W tej chwili "idą" do gruntu. Podlałam je po przesadzeniu z ziemi bez-torfowej(były w niej miesiąc) do ziemi do rozsad z torfem. Ale myślałam ,że skoro w tej bez torfu w ogóle mi nie rosły ,to je trochę zasilę. Tak wiem nie powinnam niczym nawozić - mój błąd.
Pozdrawiam, Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, bietkae, Azbi

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 13:36 #803359

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Guniu Kuhara dał Ci inną radę, przeczytaj dokładnie co napisał, bo On nic nie pisał że nie powinnaś nawozić, wprost przeciwnie nawozić tylko nawozami sprawdzonymi, opisanymi na tym forum. Jego rada również dotyczyła odpowiedniego podłoża (czysty torf odkwaszony czyli bez dodatku nawozów), polecane na forum nawozy dawkujesz sama, ludzie tak robią i nie mają większych problemów z sadzonkami. Sama kiedyś stosowałam gotowe podłoża, ale od czasu jak weszłam na forum stosuję albo perlit, albo torf odkawaszony wymieszany z perlitem i nie mam kłopotów takich jakich kiedyś miałam. Mało tego torf odkawaszony jest chyba najtańszym podłożem dla roślin, polecane na forum nawozy również wychodzą stosunkowo tanio w porównaniu do innych środków.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, Horti, gunia198, bietkae

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 14:33 #803362

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12249
TomekD wrote:
Magnicur Energy (Previcur) ?
Lepiej podlać (15ml/10l wody) czy zrobić oprysk (3ml/10ml wody)?
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 16:01 #803371

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1206
Używam tylko zapobiegawczo doglebowo 1,5ml/l do rozsad dyniowatych, od tego czasu zero problemów jakie miałem wcześniej.
Zwróć uwagę że to środek o działaniu systemicznym (układowym).
Nie za bardzo potrafię odpowiedzialnie podpowiedzieć co zrobić w twoim przypadku, na twoim miejscu ja bym chyba podlał licząc na dodatkowe odkażenie podłoża.
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 16:09 #803372

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
Previcur bardziej przy zgorzeli siewek polecany.
Zgorzel podstawy łodygi to grzyb Didymella lycopersici.
Zapomniałam o wycofaniu mankozebu, może dlatego, że w piwnicy zapas mam.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2022 16:11 przez whitedame.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 19:53 #803389

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50996
TomekD wrote:
Używam tylko zapobiegawczo doglebowo 1,5ml/l do rozsad dyniowatych, od tego czasu zero problemów jakie miałem wcześniej.
Zwróć uwagę że to środek o działaniu systemicznym (układowym).
Nie za bardzo potrafię odpowiedzialnie podpowiedzieć co zrobić w twoim przypadku, na twoim miejscu ja bym chyba podlał licząc na dodatkowe odkażenie podłoża.

Ja w tym roku postanowiłem podlewać dyniowate wodą z dodatkiem polopiryny. Efekt super.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, del, TomekD, Impessa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 20:53 #803395

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Jak jus poruszyłeś temat dyniowatych, przychodzi ci na myśl czym odkazić glebę, albo czym podlewać arbuza by nie zaatakowała go fuzarioza ?
Mam tego grzyba w glebie, i teraz myślę czym podlewać by spowolnić jego rozwój. Dotychczas stosowałem szczepienie na odpowiednich podkładkach.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Maj 2022 23:55 #803406

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12249
KaLo wrote:
Del weź kawałki zaatakowanej łodygi i wsadź do słoika lub woreczka z folii z kawałkiem wilgotnego wacika. Temp. do 15 st. Jak pojawi się obfity biały puszek to może być też zgnilizna twardzikowa. Atakuje na glebach cięższych nawożonych świeżym obornikiem ,najchętniej w temp, 10-15 st.
Włożyłem kawałek łodygi do woreczka - zobaczymy.

Wszystkie krzaki podlane Magnicur Energy 15ml/10litrów wody.

Przeanalizowałem wszystko - choroba rozwijała się w zakupionej ziemi (Holl..), ale dopiero w obecnych warunkach (niższa temperatura + podniesiona wilgotność w szklarni), dała o sobie znać.

Próbuję uratować zaatakowane krzaczki - zrobiłem z nich sadzonki wierzchołkowe. Praktycznie po obcięciu chorej części i włożeniu do wody, od razu reagują i "zwiotczenie" zanika.
Ostatnią "ciekawostką" jest fakt, że atak dotyczył tylko odmian karłowych - wiotkołodygowe i koktajlowe na razie bez oznak "gościa".
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Azbi, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 20 Maj 2022 04:07 #803407

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50996
Mnie w Hol... padły wszystkie przepikowane Andrusy . Nie wiedziałem czy to nasiona, czy podłoże. Zrobiłem ponowny wysiew w perlit i pikowanie też w perlit. Teraz pomidorki zdrowe już przesadzone do docelowych wiader.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, del

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 20 Maj 2022 08:35 #803426

  • gunia198
  • gunia198's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 19
Azbi wrote:
Guniu Kuhara dał Ci inną radę, przeczytaj dokładnie co napisał, bo On nic nie pisał że nie powinnaś nawozić, wprost przeciwnie nawozić tylko nawozami sprawdzonymi, opisanymi na tym forum. Jego rada również dotyczyła odpowiedniego podłoża (czysty torf odkwaszony czyli bez dodatku nawozów), polecane na forum nawozy dawkujesz sama, ludzie tak robią i nie mają większych problemów z sadzonkami. Sama kiedyś stosowałam gotowe podłoża, ale od czasu jak weszłam na forum stosuję albo perlit, albo torf odkawaszony wymieszany z perlitem i nie mam kłopotów takich jakich kiedyś miałam. Mało tego torf odkawaszony jest chyba najtańszym podłożem dla roślin, polecane na forum nawozy również wychodzą stosunkowo tanio w porównaniu do innych środków.

Tak zrozumiałam poradę Kuhara :-) Pisałam ,że podczas produkcji rozsady popełniłam błąd. Miałam nasionka w podłożu beztorfowym ,ale w ogóle nic nie rosło. Potem przesadziłam do zwykłej ziemi do rozsad i dopiero coś się ruszyło. Ale ta ziemia miała już nawozy ,a ja pomyślałam ,że skoro nie chciały rosnąć w tamtej ,to podleje biohumusem. I mogłam po prostu przedobrzyć. Teraz wiem żeby kupować zwykła ziemię bez żadnych nawozów i samemu dawkować .
Bardzo dziękuję za porady :-)
Pozdrawiam, Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 20 Maj 2022 10:28 #803434

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Biohumus ma w sobie tyle dobra co woda z rowu i można nim przenawozić ale lejąc nierozcieńczony . forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=92688&start=42 To na pewno nie przenawozenie. Od lat pikuję rozsady do ziemi Hollas , Biedronka czy Lidl i nie mam kłopotów. Może chodzi o podlewanie bo częściej rozsada jest podwiędnięta niż przelana.
Ostatnio zmieniany: 20 Maj 2022 10:30 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, gunia198, Azbi

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 20 Maj 2022 14:45 #803461

  • gunia198
  • gunia198's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 19
Babcia Ala wrote:
Co to za odmiana? Mam kilka takich, które w ten sposób reagują na nawożenie lub są przelane przy podlewaniu.

To są różne odmiany . Starałam się nie zalewać im korzonkom tylko podlewać jak miały sucho. Ten bio... chyba tak zadziałał :/
Pozdrawiam, Agnieszka
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.582 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum