TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Maj 2020 11:28 #710941

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Święte słowa. Chyba koronawirus zmotywował ludzi do uprawy własnych warzyw, bo mamy w tym roku wysyp nowych forumowiczów, którzy stawiają pierwsze kroki w warzywnictwie (co nas bardzo cieszy), ale też niestety popełniają sporo błędów. Chyba jak się uporam z rozsadami, to zrobię na początku każdego wątku krótki instruktarz dla początkujących jak wyhodować dane warzywo od nasionka. Jeśli ktoś ma wenę i zechce mnie wyręczyć przy jakimś warzywie to zapraszam.
Uprawa warzyw daje wiele frajdy i satysfakcji, ale jak każda dziedzina, żeby w niej odnieść sukces należy się trochę najpierw przygotować teoretycznie.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aganiok, rozalia, pouder, janinka-n, anaka, M a r i u s z, ewakatarzyna, renmanka


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Maj 2020 11:48 #710946

  • zonk1
  • zonk1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 11
Ale ja sobie zdaje z tego sprawę, zrobiłem to w zasadzie z lenistwa, bo nie chciało mi się rozrabiać nawozu w butelce. Ubiegły rok mnie sporo nauczył, dostałem od Was dużo informacji. Dlatego nie pytam co zrobiłem źle. Bardziej potrzebuje sugestii jak to naprawić. Na razie przeniosłem do nowej ziemi, póki co nie podlewam i zobaczę, może gdzieś odbije, choć stożki wzrostu chyba spalone. Jak padnie, to trudno, uszczknę wilka z innej odmiany i też będę zadowolony
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Maj 2020 13:17 #710959

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Betula wrote:
Chyba jak się uporam z rozsadami, to zrobię na początku każdego wątku krótki instruktarz dla początkujących jak wyhodować dane warzywo od nasionka. Jeśli ktoś ma wenę i zechce mnie wyręczyć przy jakimś warzywie to zapraszam.
Uprawa warzyw daje wiele frajdy i satysfakcji, ale jak każda dziedzina, żeby w niej odnieść sukces należy się trochę najpierw przygotować teoretycznie.

Taki wątek już istnieje :)

Zapraszam tutaj: PRODUKCJA WŁASNEJ ROZSADY oraz do następujących po sobie części, do których linki znajdują się na końcu ostatniej strony kolejnego wątku.

Można zrobić także wersję zbiorową: stworzyć bazę jako vademecum uprawy rozsad i zamieścić w niej podstawowe zasady produkcji najczęściej uprawianych warzyw i taką formę "encyklopedyczną" przypiąć na górze działu jako jeden zamknięty wątek.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2020 14:35 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, rozalia, Betula, Piotras, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Maj 2020 14:45 #710984

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Pod spodem liści, które się znajdują na ziemi sa takie plamy



Co to może być ?
Te liście to i tak usunę, bo z tego co widze u was, to raczej nie dopuszczacie to kontaktu z ziemia

Jednak jest to na innych krzakach.

Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2020 15:12 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Maj 2020 15:01 #710987

  • Rafcio Śrubka
  • Rafcio Śrubka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 53
Betula wrote:
Święte słowa. Chyba koronawirus zmotywował ludzi do uprawy własnych warzyw, bo mamy w tym roku wysyp nowych forumowiczów, którzy stawiają pierwsze kroki w warzywnictwie (co nas bardzo cieszy), ale też niestety popełniają sporo błędów. Chyba jak się uporam z rozsadami, to zrobię na początku każdego wątku krótki instruktarz dla początkujących jak wyhodować dane warzywo od nasionka. Jeśli ktoś ma wenę i zechce mnie wyręczyć przy jakimś warzywie to zapraszam.
Uprawa warzyw daje wiele frajdy i satysfakcji, ale jak każda dziedzina, żeby w niej odnieść sukces należy się trochę najpierw przygotować teoretycznie.

W moim przypadku to nie koronawirus, a już od jakiegoś czasu coś próbowałem, w tamtym roku miałem parę cukinii i to mnie zainspirowało do większego działania. W tym roku postawiłem szklarnie, dałem agrotkanine, zrobiłem system nawadniania, podciągnąłem wodę, dodałem komputer sterowania wodą i tak sobie próbuję, ale to nie ten temat chyba na zamieszczanie zdjęć jak od zera do rolnika :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, rozalia, Betula, magnes, anaka, M a r i u s z

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Maj 2020 15:20 #710990

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Mnie zmotywował smak kupnych pomidorów. Zatęskniłem za czymś lepszym.
Dzięki straganikowi i poszczególnym osobą dostałem sporo nasion różnych pomidorów i z tego wyszło ok 60 odmian po 1szt.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, magnes, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Maj 2020 16:34 #711006

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Rafcio! Widzę działasz z rozmachem. To cenię u facetów, jak się za coś wezmą, to robią to zazwyczaj na całego, żadnych półśrodków. Ten wątek do zamieszczania takich zdjęć nie służy, ale mamy cały dział do tego przeznaczony forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/33-moj-ogrod
Możesz w nim założyć swój własny wątek i pokazywać postępy prac. To fascynujące oglądać od początku jak kawałek ugoru zamienia się w ogród.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): galka68, anaka, M a r i u s z, Rafcio Śrubka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 11:29 #711160

  • bozon_higsa
  • bozon_higsa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Piotr
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 12
Cześć,

Na wstępie chciałbym się przywitać :)

Mam jedno pytanie, na które nie udało mi się niestety znaleźć odpowiedzi na forum. W wypowiedziach bardzo często pojawia się zaraza ziemniaka oraz szara pleśń jako najpopularniejsze choroby pomidorów. Natomiast mnie co roku na jakimś etapie atakuje brunatna plamistość liści. Poprzez odpowiednie wietrzenie i inne zabiegi udało mi się znacząco odsunąć ten moment w czasie, co nie zmienia faktu że kiedyś to następuje. Ten rok raczej będzie bardziej gorszy niż lepszy pod tym względem.

Chciałem się zapytać jaką strategie polecacie do walki z tą przypadłością ? Opryski PW/ IF ?

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.


Pozdrawiam i życzę pomyślnej pogody :)
Piotr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 14:31 #711192

  • Rafcio Śrubka
  • Rafcio Śrubka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 53
Moje pomidory są w coraz gorszej sytuacji. Czy jest coś, jakiś środek, lub cokolwiek co mogę z nimi zrobić aby je uratować? Z dnia na dzień jest z nimi coraz gorzej :dazed:

Gnojówka z pokrzyw się dopiero robi, najszybciej za tydzień będzie...


20200523_183056.jpg


20200525_142116.jpg


20200525_142125.jpg


20200525_142341.jpg


20200525_142105.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2020 14:34 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 14:36 #711194

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Czym była nawożona gleba przed wysadzeniem rozsady, a czym ewentualnie po wysadzeniu ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 14:37 #711195

  • Rafcio Śrubka
  • Rafcio Śrubka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 53
pomodoro wrote:
Czym była nawożona gleba przed wysadzeniem rozsady, a czym ewentualnie po wysadzeniu ?

w tamtym roku był to obornik koński, nic więcej nie stosowałem.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 14:41 #711196

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
To te pomidory są poważnie niedożywione. Masz jakiś nawóz wieloskładnikowy ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Betula

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 14:42 #711197

  • Rafcio Śrubka
  • Rafcio Śrubka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 53
pomodoro wrote:
To te pomidory są poważnie niedożywione. Masz jakiś nawóz wieloskładnikowy ?

Nic nie mam niestety, ale za chwil kilka mogę się udać i zakupić cokolwiek, tylko proszę o podpowiedź co, żeby je uratowało :)
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 14:59 #711200

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16748
bozon_higsa wrote:
Cześć,

Na wstępie chciałbym się przywitać :)

Mam jedno pytanie, na które nie udało mi się niestety znaleźć odpowiedzi na forum. W wypowiedziach bardzo często pojawia się zaraza ziemniaka oraz szara pleśń jako najpopularniejsze choroby pomidorów. Natomiast mnie co roku na jakimś etapie atakuje brunatna plamistość liści. Poprzez odpowiednie wietrzenie i inne zabiegi udało mi się znacząco odsunąć ten moment w czasie, co nie zmienia faktu że kiedyś to następuje. Ten rok raczej będzie bardziej gorszy niż lepszy pod tym względem.

Chciałem się zapytać jaką strategie polecacie do walki z tą przypadłością ? Opryski PW/ IF ?

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.


Pozdrawiam i życzę pomyślnej pogody :)

Witaj :)
Napiszę jak ja to robię (najwyżej Twórca preparatów mnie poprawi i będę wiedziała co robię źle ;) )
Wszystkie te preparaty są raczej zapobiegawcze niż interwencyjne. Co tydzień zapobiegawczo używam PW, jak się pojawiają jakieś szkodniki HT. Jeżeli coś mnie niepokoju (plamki na pomidorze, zmiany inne niż wywołane niedoborami) włączam IF lub od czasu do czasu po prostu zastosuje bez widocznej przyczyny.
Uprawiam pomidory tylko pod osłonami i zawsze staram się o regularność stosowania, gdyż nie używam innych środków.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2020 15:02 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Betula, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 15:01 #711201

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Rafcio Śrubka

No ja nie wiem co można kupić w Twoim sklepie. Należy natychmiast rozpocząć fertygację i oprysk nawozem , żeby nie dopuścić do zdrewnienia łodyg. Zapytaj o jakiś nawóz do pomidorów Substrala. Daj znać co kupiłeś. Radzę zacząć działać jeszcze dziś.
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2020 15:03 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): magnes, Rafcio Śrubka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 15:09 #711203

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16748
Rolnik90 wrote:
Pod spodem liści, które się znajdują na ziemi sa takie plamy



Co to może być ?
Te liście to i tak usunę, bo z tego co widze u was, to raczej nie dopuszczacie to kontaktu z ziemia

Jednak jest to na innych krzakach.


Mi to wygląda jak pozostałości po oprysku OW. Stosowałeś?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 15:15 #711204

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Raczej Miedzianem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Mamma

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Maj 2020 16:30 #711212

  • Rafcio Śrubka
  • Rafcio Śrubka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 53
pomodoro wrote:
Rafcio Śrubka

No ja nie wiem co można kupić w Twoim sklepie. Należy natychmiast rozpocząć fertygację i oprysk nawozem , żeby nie dopuścić do zdrewnienia łodyg. Zapytaj o jakiś nawóz do pomidorów Substrala. Daj znać co kupiłeś. Radzę zacząć działać jeszcze dziś.

NPK 4-1-7
i odżywka

mieszkam w Skandynawii więc to są produkty skandynawskie ale wkleję (jeśli zrobiłem reklamę to przepraszam)

tomatnring-600x600.jpeg


products-ekologisk-naring-480x480.jpg
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.641 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum