TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 11 Wrz 2020 20:44 #728377

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5678
  • Otrzymane dziękuję: 26908
Bobej wrote:
Piękny zbiór! Jak na te porę, to super. :hearts:

Ja już zapomniałem o ogórkach. :bye:
Błażej, ale ja wcześniej mało co zebrałam. To "ogródkowanie" u nas na południu w tym roku było wyjątkowo trudne i chociaż robię to z kilkuletnią przerwą od 30 lat, w tym roku wiele "spraw" ogródkowych mnie zaskoczyło. Skorzystam ze spotkania i podziękuję za nasiona Sungold`a F1, pyszny pomidorek.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2020 20:45 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Marlenka, bietkae, Nimfa, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 11 Wrz 2020 21:00 #728379

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5678
  • Otrzymane dziękuję: 26908
Bobka wrote:
Witajcie czy nasionkami będziecie dzielić się na tym wątku ? :hearts: my w tym roku mając pierwszy raz ogród od pewnie ok 30 lat :supr3: popełniliśmy błąd sadząc ogórki w dość głębokim polcieniu ,potem przesadzalismy i była porażka .Za rok już wiemy ze one też potrzebują słońca . :hammer:
Zapewniam Cię, że w inne lato ogórki byłyby przeszczęśliwe, one lubią ciepło, ale nie lubią być jak na patelni i skwar, i żar lejący się z nieba, może dlatego w tabelach allelopatycznych piszą, że ogórki lubią sąsiedztwo drzew owocowych. Ze względu na płodozmian warzywnik mam podzielony na 4 kwatery. Na jednej z nich przez kilka godzin panuje półcień, w upalne lato ogórki czuły się tam świetnie. Właśnie po tym roku, rusztowanie, które im robię nachylam w kierunku północno-zachodnim, a nie południowo-wschodnim, żeby ich tak nie prażyło. W tym roku nie były w półcieniu, a też nie rosły, bo prawie stały nogami w wodzie, a temperatura nie rozpieszczała. Gdy od czasu do czasu przyświeciło piekące słońce, to musiałam je cieniować, bo od razu mdlały. No ale to moje zdanie i moje obserwacje, mogę się mylić.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, bietkae, Nimfa, rybur58, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 13 Wrz 2020 09:28 #728492

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15400
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Nasiennik SL wyłuskany i nasiona suszą się.


SL1.jpg


SL.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rychu44, Adasiowa, Marlenka, bietkae, pszczolka, Nimfa, rybur58, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 13 Wrz 2020 21:06 #728544

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1996
  • Otrzymane dziękuję: 11379
Ja dzisiaj zerwałam dwa SL ( rosną na płocie ), kilka Octopus oraz Allianz. Była nawet z nich mizeria ale to już ostatnie bo dawno nie pryskałam ( z lenistwa ) i choróbska dopadły je całkowicie. Jutro kasacja i wysiew facelii. Zostały mi tylko dwie sadzonki pod folią ale jakoś mi nie smakują, kiedyś miałam smaczniejszą odmianę.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, anaka, ewakatarzyna, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 14 Wrz 2020 21:30 #728629

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
Tunelowe SV 3506 CV owocują w dalszym ciągu. Część trafi na małosolne a większe na mizerię.
010-107.jpg


004-141.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Wrz 2020 12:35 #728661

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Witam. Wrocilem ze sluzbowego wyjazdu i nie bylem pewien co zastane w ogrodku. Jesien juz pelna geba, temp stale ponizej 10 i leje od miesiaca prawie codziennie. Obawy nie byly bezpodstawne. Mniej wiecej polowa zawiazanych ogorkow splesniala, ale kilka sztuk uroslo. Z odmiany Tomasz F1 nic nie wyszlo. Panie i Panowie, oto subarktyczne ogorki gruntowe Krak F1


IMG_20200915_104437.jpg


Teraz sprobuje pierwszy raz w zyciu zrobic malosolne i nie moge tego spartolic. Wedlug przepisu powinienem uzyc korzen chrzanu i koper z nasionami. Chrzan mam ladny, ale nie chce go rozkopywac, bo roslina mloda, a przed nim 8 m-cy zimy. Moge uzyc samych lisci?
Koper dopiero zaczal kwitnac. Czy taki wystarczy? Jesli nasiona sa koniecznie, to moge dodac te, ktore mam na wysiew
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Wrz 2020 14:39 #728663

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6130
  • Otrzymane dziękuję: 22344
Utnj ten kwitnący z łodyzką potnij na kawałki ,plus ząbki czosnku ,parę liści z wiśni i czarnej porzeczki jednak korzeń chrzanu jest lepszy liści nigdy nie wkladalan może być ze 2 listki orzecha włoskiego. Wodę zagotowuję posoloną i zalewam.Powodzenia :hearts:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, bietkae, Nimfa, rybur58, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop, gregon

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Wrz 2020 15:01 #728664

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Gregon ja zawsze daję do małosolnych grubsze części liści,korzeń chrzanu zostawiam do zapraw zimowych.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, bietkae, Nimfa, rybur58, ewakatarzyna, zwykły chłop, gregon

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Wrz 2020 15:24 #728665

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11163
Muszę pokazać swoje ratowane ogórki, bo pomyślicie, że je ukatrupiłam, a nieee. Są, zbieram po trochu, dzisiaj 11 sztuk. Opryskuję nadal systematycznie Sorbinianem i HT. Poletko jest niewielkie, pogoda ma znaczący na nie wpływ, no i warunki w których rosną. Grządka jest po czosnku, została po nim aksamitka, która zrobiła się prawdziwie rozpierzchła i się rozpycha opleciona ogórkami. Poza nimi rośnie tu rzodkiew Agata, kapusta pekińska i dużo kopru. Czyli za ciasno wszyscy mają, tak jak lubię :) i pachnie jak wiosną.

DSCN6806.jpg


DSCN6810.jpg
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Wrz 2020 19:54 #728677

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7813
gregon wrote:
Wedlug przepisu powinienem uzyc korzen chrzanu i koper z nasionami. Chrzan mam ladny, ale nie chce go rozkopywac, bo roslina mloda, a przed nim 8 m-cy zimy. Moge uzyc samych lisci?
Koper dopiero zaczal kwitnac. Czy taki wystarczy? Jesli nasiona sa koniecznie, to moge dodac te, ktore mam na wysiew

koper jest dla zapachu, możesz wrzucić ten kwitnący z łodygą, ja do małosolnych używam liści chrzanu i ewentualnie korzeń jak mam, dodaj tak jak dziewczyny radzą liść wiśni, czarnej porzeczki, można liść orzecha włoskiego lub winogrona. to są dodatki zapachowo-smakowe, ale jak robisz pierwszy raz to może tylko standard chrzan i koper plus czosnek bo jak ulepszysz i coś nie wyjdzie to będziesz się zastanawiać czego było za dużo :)

ps.
ja korzeń chrzanu jak mi zostaje z produkcji na zimę, kroję w pałeczki lub wióry i suszę, na następny rok mam gotowy na pierwsze małosolne i nie muszę szukać ( koper zresztą też pocięty w torebce jest), suszony chrzan żona podbiera mi do białego barszczu i żurku :P
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 15 Wrz 2020 21:22 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, gregon

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Wrz 2020 00:09 #728697

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Dzieki za wszystkie wskazowki. Wisni czy orzecha u mnie nie uswiadczysz, ale poza tym zrobilem co moglem. Po dwa grube liscie chrzanu, dwie galazki kopru, trzy zabki czosnku i jednym lisciu czarnej porzeczki na sloik. Sloikow wedlug instrukcji nie zakrecalem. Jeden zostawiam dziewczynie, bedzie stal w temperaturze pokojowej, drugi jutro zabieram ze soba do pracy. Bede go musial miec zakreconego bo jak nie w samolocie to w aucie przez kolejne dni, do tego w zmiennej temperaturze. Wyjdzie cos z tego w takich warunkach?


P9151972.jpg


Krzaki polecialy na kompost, ale mozliwe ze to nie koniec sezonu. Wysiany w lipcu doniczkowy test ladnie zawiazuje :)


P9151970.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka, bietkae, Nimfa, rybur58, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop, JaKasiula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Wrz 2020 11:56 #728726

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Fajny z Ciebie facet,imponujesz swoim podejściem,bo jak to mówią dla chcącego nic trudnego.Jeszcze mówią,że przez żołądek do serca :wink4: Super,bo jest wielu którzy w Twoim położeniu machnęliby tylko ręką,a tu proszę można :bravo: My mamy lepsze warunki,więc nie możemy narzekać,tylko dalej się starać.

Ogórki małosolne dość mocno mogą pracować.Lubią ciepło.Jeśli chcesz je przewozić ,musiałbyś je mocno ustabilizować i zamknąć w szczelnym opakowaniu,bo jak zacznie pachnieć czosnkiem,to i samolot wstrzymają,żeby się do zawartości dostać :happy3: :bye:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, gregon

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 18 Wrz 2020 18:05 #728888

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15400
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Definitywny koniec ogórków gruntowych. Resztę się zje na surowo. Pasują smakowo do sałatki z rzepowatych, których mam mnóstwo, dzięki rzetelności centrali nasiennej :rotfl1:


IMG_25171.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, bietkae, pszczolka, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 18 Wrz 2020 18:30 #728889

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15400
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Gregon

Daj Boże , żeby Ci te ogórki ukisły. W Twojej strefie może być cienko z bakteriami fermentacji mlekowej.
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2020 18:31 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, gregon

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 19 Wrz 2020 12:08 #728934

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 874
  • Otrzymane dziękuję: 5167
Mietku. Czy te ogórki rosły w pionie
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 19 Wrz 2020 12:20 #728935

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15400
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Nie, na płasko.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 22 Wrz 2020 12:30 #729150

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
pomodoro wrote:
Gregon

Daj Boże , żeby Ci te ogórki ukisły. W Twojej strefie może być cienko z bakteriami fermentacji mlekowej.

No i wykrakales... Na szczescie problem juz chyba rozwiazany ;)
Sloik, ktory zabralem ze soba nawet nie zaczal metniec. Po 5 dniach skosztowalem malego ogoreczka, gorzki. Z domu dostalem rowniez nieciekawe wiesci. Wczoraj zjechalem i tak wygladaly ogorki


P9212019.jpg


Te z prawej byly w domu. Dziewczyna, jak poradzilem zaczela degustowac juz po trzech dniach. W miedzyczasie podjadala polskie ogorki kiszone, zakupione w miedzynarodowym sklepie i musiala chyba zaszczepic przypadkowo bakterie. Zalewa wyraznie zmetniala i smak jeszcze z goryczka, ale blisko malosolniaka. Dzis skosztowalem i jest jeszcze lepiej :)
Zaszczepilem wczoraj drugi sloik i dzis juz ladnie metnieje. To juz tydzien i nie wiem czy da sie je uratowac. Dostane jeszcze jedna szanse z parapetu. Tym razem zaleje ostudzona zalewa i dodam kropelke z kiszonych.


P9222029.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 22 Wrz 2020 13:24 #729154

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Nie wiem, czy dobrze podpowiem, ale zawsze zalewam ogórki wraz z dodatkami tak, aby wszystko było dokładnie zakryte solanką. Kawałki liści, ogórków i przyprawy pozostawione na wierzchu, bez solanki, będą pleśnieć. Nigdy też nie zakręcam zakrętki do końca.
Trzymam kciuki za kolejne przetwory :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.679 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum