TEMAT: NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 26 Sty 2020 11:31 #689149

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Moja rewolucja na sezon 2020 rozpoczęła się jesienią 2019, wtedy rozpoczęłam przeprowadzkę warzywnika i przygotowałam mu docelowe miejsce. Przez ostatnie dwa lata warzywa rosły na tymczasowym stanowisku, co było uwarunkowane pracami budowlanymi trwającymi na działce.
Od obecnego miejsca zamieszkania na działkę mam dobrych kilka kilometrów, dlatego w poprzednich sezonach nie mogłam bywać na niej tak często, jak bym chciała, przez co bardziej wymagające rośliny po prostu się nie udawały :dry: . W tym roku będę już na miejscu i w związku z tym mam wielkie warzywne plany :). Dojdą warzywa, których jeszcze nie uprawiałam, m.in. kalarepa, salsefia, cukinie, fasole, buraki liściowe.
Planuję też postawienie szklarni poliwęglanowej na papryki i część pomidorów. Mam nadzieję, że uda się to do końca marca, aby nie musieć już walczyć z mężem o zatłoczone parapety ;)
Dodatkowo w tym roku w planowaniu ogrodowych prac i porządkowaniu informacji o roślinach będzie mi pomagała aplikacja komputerowa, którą tworzę od listopada w długie zimowe wieczory :comp: Mam nadzieję, że się sprawdzi i może wtedy będę mogła napisać o niej coś więcej.

Życzę wszystkim udanego sezonu :flower2:


Zielone okna z estimeble.pl

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 28 Sty 2020 01:09 #689624

  • romek10356
  • romek10356's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 72
  • Otrzymane dziękuję: 102
Cześć Jestem ciekawy tej aplikacji możesz trochę bardziej uchylić rąbka tajemnicy ?
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 28 Sty 2020 08:15 #689639

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Campanula, wszystkie swoje plany i zamierzenia powoli zrealizujesz. Mam propozycję odnośnie papryki, sądź je w gruncie, na pewno ci się udadzą. W szklarni umieść coś innego. Papryki w gruncie świetnie sobie poradzą, zobaczysz. :)
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Campanula, Ha-Ah

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 28 Sty 2020 11:09 #689659

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Dziękuję Ci Alicjo za radę :) Szczerze mówiąc jeszcze nie zagłębiałam się na tyle w uprawę papryki. Po prostu co roku babcia ma ją w tunelu, więc myślałam, że tak trzeba :P Na pewno spróbuję :)

Jeśli chodzi o aplikację, to w tej chwili działa ona w przeglądarce, tak jest mi najwygodniej z niej korzystać. Jeśli okaże się, że rzeczywiście jest pomocna i wystarczy mi czasu, to być może powstanie wersja mobilna, aby można było mieć ją przy sobie również "w terenie" ;).
Całość opiera się na bazie danych, w której przechowuję na razie podstawowe informacje o roślinach, które mnie interesują. Do każdej rośliny można dodawać zdjęcia.
Możliwe jest też dodawanie informacji o wszelkiego rodzaju zabiegach, metodach rozmnażania i terminie ich wykonywania. Wybrane rośliny można oznaczyć jako posadzone (dla tych, które już rosną w naszym ogródku), można też planować nowe nasadzenia i oznaczyć rośliny jako zaplanowane do posadzenia/wysiania w tym sezonie.
Na podstawie danych o tych zabiegach automatycznie generuje się kalendarz prac ogrodowych, uwzględniający tylko rośliny oznaczone jako posadzone i zaplanowane. Dzięki temu od razu widzę co trzeba zrobić w danym miesiącu z moimi wszystkimi roślinami :).

Dla roślin oznaczonych jako zaplanowane można dodatkowo określić, czy mamy już np. nasiona tej rośliny, czy też nie. Jeśli nie, roślina automatycznie pojawia się na liście zakupowej na dany sezon.

Ostatnio dodałam też moduł z przepisami i przetworami, dzięki czemu w szczegółach każdej rośliny wyświetla się lista przetworów, które można zrobić z jej udziałem.

Mniej więcej tak to wygląda :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, rozalia, bietkae, Pestka, Jaedda, JaNina

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 28 Sty 2020 11:33 #689667

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7741
  • Otrzymane dziękuję: 51103
Ooooo to super sprawa by była. Wszystko w jednym miejscu :) . Bo ja to pamięć mam dobrą, tylko nie wiem, dlaczego nogi mnie tak bolą :rotfl1: Ja zapisuję wszystko w osobnych plikach i to mi też trochę pomaga. Jednak taka aplikacja byłaby lepsza :comp:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, bietkae, Pestka, Campanula

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 28 Sty 2020 12:23 #689676

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Jeśli kiedyś uda mi się doprowadzić do stanu, który można pokazać światu, to Oaza będzie pierwsza :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, bietkae, Pestka, BettyL, JaNina, renmanka

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 28 Sty 2020 12:35 #689678

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7741
  • Otrzymane dziękuję: 51103
:kiss3: :kiss3: :kiss3:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Campanula

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 28 Sty 2020 12:59 #689690

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Zielona wrote:
Mam propozycję odnośnie papryki, sądź je w gruncie, na pewno ci się udadzą. W szklarni umieść coś innego. Papryki w gruncie świetnie sobie poradzą, zobaczysz. :)

Śmiem twierdzić, że uprawa papryki w gruncie jest prostsza niż pomidorów. Nie ma tylu zabiegów pielęgnacyjnych, żadnego usuwania wilków prawie codziennie, podwiązywania. I u mnie papryka jeszcze nigdy na nic nie chorowała. Także Dzwoneczku podchodź śmiało do uprawy papryki, na pewno się uda.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2020 13:00 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, pouder, bietkae, Pestka, najemnik, Zielona, Campanula, Ha-Ah

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 28 Sty 2020 17:14 #689724

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 7986
Śmiem twierdzić, że uprawa papryki w gruncie jest prostsza niż pomidorów. Nie ma tylu zabiegów pielęgnacyjnych, żadnego usuwania wilków prawie codziennie, podwiązywania. I u mnie papryka jeszcze nigdy na nic nie chorowała.

Mam nadzieję, że i u mnie będzie podobnie, w tym roku pierwszy raz będę uprawiał paprykę.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, pouder, Betula, bietkae, Campanula

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 28 Sty 2020 19:09 #689755

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
W takim razie na tę chwilę przerzucam większość papryk do gruntu, a pod osłoną posadzę tylko pojedyncze krzaczki - w ramach eksperymentu, żeby wyrobić sobie własne zdanie :). Dzięki!
Widzę, że przede mną jeszcze więcej nauki, niż myślałam :silly: Ale to bardzo przyjemna nauka :)

najemnik: Fajnie, będzie raźniej ;) Powodzenia
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2020 19:10 przez Campanula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, pouder, bietkae, Pestka, najemnik

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 30 Sty 2020 09:00 #690051

  • Ha-Ah
  • Ha-Ah's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 74
Mam ochotę posadzić papryki w doniczki. Czy ma to sens?
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 30 Sty 2020 09:06 #690059

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41575
Uprawiałem na balkonie w donicach.Taka uprawa przyspiesza owocowanie prawie o 3 tygodnie.A więc jest sens takiej zabawy. :coffe: :coffe: :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Pestka, Jaedda, Ha-Ah

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 30 Sty 2020 12:22 #690118

  • Ha-Ah
  • Ha-Ah's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 74
Czy wszystkie rodzaje papryk dobrze znoszą uprawę w doniczkach?
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 30 Sty 2020 13:45 #690127

  • Rzepka
  • Rzepka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 494
  • Otrzymane dziękuję: 1560
Wszystkie, testowałam wielkoowocowe typu block, pomidorowe, ostre...
Trzeba tylko pamiętać o podlewaniu i systematycznej fertygacji, wapnia zapodać im od czasu do czasu, no i lepiej donice postawić w jakimś zacisznym miejscu.

Pozdrawiam Irena
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, bietkae, Pestka, Sylwiaaa, Ha-Ah

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 30 Sty 2020 13:51 #690129

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wszystkie dobrze się czuja w donicy. Z tym, ze nie miałam nigdy tych wielkoowocowych w donicy. Jednak warto wiedzieć jaka się sadzi odmianę by odpowiednio dobrać doniczki.
Np ta ma za dużą doniczkę, miałam inną Biquinho Red w pięciolitrowej i było OK.
IMG_20181019_082050-2.jpg


O widzę, że z Irenką jednakowo odpowiadałyśmy
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2020 13:53 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, bietkae, Pestka, Jaedda, Ha-Ah

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 30 Sty 2020 13:56 #690130

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2010
  • Otrzymane dziękuję: 10670
Ha-Ah wrote:
Mam ochotę posadzić papryki w doniczki. Czy ma to sens?

Zdecydowanie polecam.
Od kilku lat uprawiam papryki wyłącznie w donicach na balkonie.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, bietkae, Pestka, Ha-Ah

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 30 Sty 2020 17:48 #690162

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Ha-Ah wrote:
Mam ochotę posadzić papryki w doniczki. Czy ma to sens?

Wielu forumowiczów z powodzeniem uprawia papryki w doniczkach. Ich relacje z uprawy możesz poczytać w tych wątkach:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-pojemnikach-czesc-2
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...odkiej-w-pojemnikach
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, anaka, Ha-Ah

NASZE WARZYWNE REWOLUCJE 2020 16 Kwi 2020 21:37 #704591

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Zygowa wrote:
Ja z powojem przegrywam: oplata siatkę z jednej i drugiej strony. Próbowałam go załatwić solanką, nie poddał się. Żeby tylko na siatce skończył, a ten włazi i oplata porzeczki. Zmora :mad2:


U mnie największą i najważniejszą rewolucją będzie w przyszłym sezonie pierwsza analiza gleby.
W ramach rewolucji chciałam ograniczyć uprawy, ale nie dam rady :happy3: Poza tym chciałoby się dużo, ale muszę mierzyć siły (też finanse) na zamiary. Ale powoli, po trochu...

Rewolucję czas zacząć - analiza wykonana i spełniona, a pomoc i porada Mietka :thanks:
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.377 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum