TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 13:31 #716937

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
bozon_higsa, otóż to.

andziasz, mam tę książkę od wielu lat. Zamieszczone zdjęcie jest podpisane jako " objawy fitotoksyczności spowodowanej preparatami chemicznymi" , tak więc kierunek zwijania liści (że u Ciebie w górę, a na tym konkretnym zdjęciu akurat w dół)o niczym nie przesądza. Ważny jest tytuł rozdziału "Deformacja liści" oraz przyczyny : fitotoksyczność środków chemicznych (fotografia !!!) , porażenie przez wirusy i uszkodzenia przez mszyce.
pozdrawiam, Iwona
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2020 13:39 przez iwcia55.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, jagodka27, ewakatarzyna, bozon_higsa


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 14:55 #716944

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Oprysk zrobiłam Amistarem, bo u mnie nie ma szansy dostać signum, a topsin musiałam zamówić.

Mam nadzieję, że pomoże
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, jagodka27, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 15:46 #716948

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
iwcia 55
tylko tak chemii nie było przynajmniej z mojej strony , chyba że coś w tej ziemi było która była dosypana( tu nalezy wziac pod uwagę ze to tylko jeden krzak na jakieś 130 które mam w tunelu, taka sama ziemia jest w ogrodzie gdzie sa tez posadzone pomidory, ogórki, kapusty i nic im nie jest) , mszyc nie było, wirus - tez nie ma innych objawów tylko skręcanie liść ale kto wie Mi na chwile obecna bardziej pasuje teoria z mojego posta . Na razie oprócz podlewania czysta woda nic nie będę robic czas pokaże.
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, jagodka27, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 16:05 #716949

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
I to jest odpowiednie stanowisko.
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): andziasz, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 17:32 #716955

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 950
  • Otrzymane dziękuję: 4444
Dzisiaj pomidorki dostały Ridomil Gold i to był 3 -ci oprysk w tym sezonie i chyba ostatni .
Na opryski składamy się w kilkoro ja opryskuję z kolegą . Dzisiaj zauważyłem u jednego kolegi pierwsze porażenie ZZ , była już na łodygach i na liściach . Pomidory u tego kolegi graniczą z ziemniakami , a ziemniaki też już porażone . I to jest wybitny dowód , aby nie sadzić pomidorów obok ziemniaków .
Opryskuję 8 działek , a zaraza była tylko u jednego . :drink1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): andziasz, Betula, Pestka, Agusiak, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 18:18 #716968

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Pomidorki zaczynają otwierać kwiatuszki. Prawie wszystkie w tym samym momencie. Ot po prostu
Polish giant
15931016606522352036495659434780.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, iwcia55, Pestka, Agusiak, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 18:25 #716970

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 94
andziasz wrote:
Dotarła dziś do mnie książka "Zaburzenia wzrostu i rozwoju pomidora" autorstwa dr Marii Wysockiej-Owczarek i jest tam podobne zdjecie do wyglądu moich i Adamko72 pomidorów- to z tymi zwiajacymi się liśćmi - zrobiła bym zdjecie zdjęciu ale nie wiem czy tak można to publikować. Autorka opisuje to zdjecie ze jest to objaw fitotoksyczności. tyle że na zdjęciu liście zwijają się ku dołowi a moje i Adama ewidentnie ku górze. Ale jest też inne zdjecie tylko nie ma tam liści wierzchołkowych a starsze dolne. I to mi mi bardziej pasowało do mojej diagnozy bo dolne liści wyglądają i maja cechy jak te opisane czyli że zwijaj się w rurkę, są twarde i skórzaste - i tu jako przyczynę podaje się - przy zdjęciu wyglądającym jak moje - za małe pobieranie wody przy słabo rozwiniętym systemie korzeniowym oraz nadmierne zasolenie. Jednocześnie w tym zagadnieniu jest ze jeśli są przy tych objawach dodatkowo zwijanie liści wierzchołkowych to jest to spowodowane niedoborem poboru miedzi bo jest za wysokie pH powyżej 7 czyli u mnie by to pasowało. Deformacja i zwijanie górnych liści to braki Manganu. Co tez jest spowodowane labo jego brakiem w podłożu albo za wysokim pH. Tu bym tez pod diagnozę podciągnęła tego Currant sweet pea bo te kropki może być objaw niedoboru Manganu lub Molibdenu.
Co do podpowiedzi KaLo o braku boru to zarówno i powyżej opisana literatura jak i to co znalazłam w necie opisują objaw jego braku na pomidorach jako zamieranie stożka wzrostu .
Dokładnie spotkalo mnie to samo. W tunelu trafil mi sie jeden krzaczek taki pozwijany na maxa, nie wytrzyalam jednak i wyrwalam go a na jego miejsce wsadzilam inny ktory mialam w doniczce i ktory pieknie rosnie. Po wyrwaniu tego poskrecanego okazalo sie, ze prawie nie ma korzeni. Nie wiem co bylo przyczyną takiego stanu, poniewaz wszystkie krzaczki traktuje tak samo,, a w tym przypadku wyszlo jak wyszlo. Posadzilam go do doniczki i wynioslam w inne miejsce z obawy zeby nie rozprzestrzeniło sie to cos i obserwuje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): andziasz, Betula, Agusiak, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 18:50 #716975

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Corrado wrote:
Pryskaj infinito 5 ml / l oprysku i dodaj mocznik 5 g/l . Za trzy dni może być już po zawodach.

Corrado
To Infiniti z mocznikiem to do oprysku zarówno w szklarni jak i w gruncie na zarazę ziemniaczaną?

Jestem młoda stażem i nie zawsze załapuję , tak więc nie irytuj się :thanks:
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 19:14 #716976

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7671
Jakiś czas temu pytałam w moim ogrodniczym o ten mocznik potrzebny do oprysku i pan sprzedawca-rolnik z dziada pradziada powiedział mi że o tej porze roku mocznika się nie daje bo on ma długi czas trwania w roślinie. I roślina go nie wyczerpie zanim będzie się zbierać owoce. Jeżeli ktoś ten mocznik chce już podać to może to zrobić tylko wczesną wiosną.
Powtarzam tylko to co usłyszałam na temat mocznika i w żaden sposób nie chcę podważać tego co radzi Corrado.
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2020 19:16 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 19:18 #716977

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Jagódko, w przypadku dodawania mocznika 0,5% do wgłębnych ŚOR chodzi przede wszystkim o to, aby preparat łatwiej przedostał się do wnętrza rośliny ( zadaniem mocznika jest "zmiękczenie" tkanek ).
Być może panu sprzedawcy chodziło o zastosowanie mocznika w oprysku jako źródła azotu ? Czasami stosuję dawkę 0,5 - 1% do oprysku zimujących ostrych papryk, aby po zimie uzupełnić braki azotu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2020 19:21 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula, jagodka27, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 19:21 #716978

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7671
Być może tak, może chodziło mu o podanie większej ilości tego nawozu. A ja nie wyłuszczałam mu całego problemu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 25 Cze 2020 22:45 #717048

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Prawdopodobnie Panu chodziło o nawożenie doglebowe. Faktycznie, o tej porze to za późno na nie. Mocznik zawiera azot, ale w formie, która podana do gleby wymaga czasu , aby przejść w formy przyswajalne przez korzenie. Ale oprysk to co innego
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Cze 2020 06:02 #717072

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7648
W tym roku pomidory gruntowe mniej mi stwarzają problemów niż w szklarni gdzie pierwszy raz miałam szarą pleśń.
20200625_064914.jpg
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Cze 2020 06:45 #717074

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7391
andziasz wrote:
Co do podpowiedzi KaLo o braku boru to zarówno i powyżej opisana literatura jak i to co znalazłam w necie opisują objaw jego braku na pomidorach jako zamieranie stożka wzrostu .
Masz rację , przy braku boru liście zwijają się do dołu a przy braku molibdenu do góry i przyjmują łyżeczkowaty kształt. W obu przypadkach przy silnych niedoborach stożki wzrostu zamierają.
leszek0921 wrote:
Dzisiaj pomidorki dostały Ridomil Gold i to był 3 -ci oprysk w tym sezonie i chyba ostatni .
Na opryski składamy się w kilkoro ja opryskuję z kolegą . Dzisiaj zauważyłem u jednego kolegi pierwsze porażenie ZZ , była już na łodygach i na liściach . Pomidory u tego kolegi graniczą z ziemniakami , a ziemniaki też już porażone . I to jest wybitny dowód , aby nie sadzić pomidorów obok ziemniaków .
Opryskuję 8 działek , a zaraza była tylko u jednego . :drink1:
Raczej wybitny dowód na to, że należy dbać również i o ziemniaki. W tym przypadku nie wiadomo co od czego złapało infekcję, może pomidory zaraziły ziemniaki. Ja od lat razem z pomidorami mam ziemniaki, które służą jako roślina wskaźnikowa.Nikogo nie namawiam ale u mnie to działa. Na dodatek, na działkowym wysypisku rosną dzikie ziemniaki i one też są zdrowe, mimo że nie pryskane. Jak tylko coś złapią to też dostaną oprysk żeby nie rozsiewały choroby.

IMAG4420.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Cze 2020 07:07 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Cze 2020 08:21 #717092

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 950
  • Otrzymane dziękuję: 4444
To też prawda Moje ziemniaki są zdrowe i też rosną na działce tylko że też o nie dbam , tak samo jak o pomidory . A niestety u sąsiadów z tym jest różnie .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Cze 2020 08:33 #717096

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7391
Czyli jak najczęsciej bywa, winien ogrodnik a nie roślina.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Cze 2020 11:15 #717119

  • Adamko72
  • Adamko72's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 15
Masz rację , przy braku boru liście zwijają się do dołu a przy braku molibdenu do góry i przyjmują łyżeczkowaty kształt. W obu przypadkach przy silnych niedoborach stożki wzrostu zamierają.

A można zrobić jakiś oprysk aby dostarczyć bor? Macie może jakiś sprawdzony przepis, recepturę?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Cze 2020 14:35 #717143

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7391
Szczypiorek wrote:
Oprysk zrobiłam Amistarem, bo u mnie nie ma szansy dostać signum, a topsin musiałam zamówić.

Mam nadzieję, że pomoże
Ze wzgledu na to, że Amistar stosowany w szklarniach i tunelach powodował poparzenia lisci, został opracowany Amistar Opti 480 SC, który nie powoduje oparzeń.

Adamko72 najlepiej kup ktoryś z gotowych dolistnych nawozów mikroelementowych zawierających wszystkie niezbędne składniki Przeczytaj etykietę czy zawierają miedź, bor, molibden, cynk, mangan, żelazo. W zalezności od uprawy nawozy te mają różny skład. Ja wybieram te, które są do ziemniaków lub do warzyw. .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): andziasz, Adamko72, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.962 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum