TEMAT: Doświetlanie roślin. Źródła światła.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 29 Lut 2020 15:06 #695831

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Newrom zmniejszenie mocy nie wiele da...
W moim testowym growboxie stosowałem ledy 10W, radiator byl z procesora AMD i wentylator musiał być. Wydaje mi się, że te radiatory bardzo słabo oddają ciepło ze względu na gęste ożebrowanie i wentylator jest do nich konieczny.
Juz za 5-6 zl mozna kupić wentylator, a różnica z nim jest ogromna.


Zielone okna z estimeble.pl

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 29 Lut 2020 15:15 #695832

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Idea jest taka by ograniczyć ilość ciepła z jednostki, a może i przedłużyć życie diod. Czyli moduły zasilane 110/120 nic tu nie zmienią.
Wiem że sporo ludzi robi tak w przypadku modułów zasilanych prądem stałym. Ale te moduły na 230V muszą mieć jeszcze prostownik i nie wiem jak on się zachowa. No nic, po prostu będę musiał sprawdzić samodzielnie. A jeśli zobaczycie czerwoną łunę i grzyb nad Jurą, to nie wierzcie że to meteoryt ;-)

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 29 Lut 2020 18:03 #695858

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
W tych modułach jest nie tylko prostownik ale i stałoprądowe drivery, tym więcej im większa moc COBa.
cob.jpg

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 29 Lut 2020 23:44 #695939

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
KaLo wrote:
Ładne :whistle: . Co masz na mszyce? Trzeba się nimi zająć bo mogą zniekształcić stożki wzrostu.

Póki co własne paluchy, bo nie ma ich znowuż tak dużo. Staram się kontrolować sytuację i nie panikować, bo nie ma sensu faszerować bardzo młodych roślin ŚOR, jeśli nie jest to konieczne. Głównie włażą na siewki bakłażanów, na paprykę raczej niechętnie. Może dlatego, że to same diabły :laugh1:
Gdyby inwazja przeszła w kolejny etap, mam w szafce psikacz z Polysectem, z tego co pamiętam znacznie łagodniejszym i bardziej rozrzedzonym od Mospilanu. Choć mam nadzieję, że nie będę musiała używać.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 01 Mar 2020 09:03 #695970

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Akurat w tym względzie mam inne zdanie. ŚOR najlepiej zastosować na samym początku aby te pierwsze szkodniki nie zdążyły złożyć jaj czy urodzić młodych, tak jak dzieje się to u mszyc. Potem jak zaczną się wylęgać młode larwy to jeden oprysk może już nie wystarczyć. Z tego też powodu wszystkie prewencyjne opryski w sadach zalecane są na samym początku wegetacji jak budzą się zimujące formy dorosłe albo z jaj zimowych wylęga się pierwsze, jeszcze nieliczne pokolenie. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Takie jest moje osobiste zdanie w temacie stosowania chemii.
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2020 09:11 przez KaLo.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 07 Mar 2020 10:00 #696938

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Ale mialeś LED 10W, puszczone na 10W.
Rezygnacja z wentylatorów miała na celu zmniejszenie poziomu hałasu.
Muszę poczytać o ogniwach peltiera, może by ich użyć do odprowadzenia ciepła z chłodnicą wodną? Ale to do doświetlania roślin w akwarium :)
Wracając do modułów zasilanych 230V, jeśli podłączymy je szeregowo to się zwyczajnie nie uruchomią.
Lampę zrobiłem z kątowników stalowych, więc będzie dodatkowe kilka metrów w miarę dobrego przewodnika.
Będę musiał dokupić dodatkowe wentylatory, bo które miałem okazały się za głośne :-/

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 07 Mar 2020 11:59 #696955

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Zastanawiałeś się nad konstrukjcą nośną z profili aluminiowych? W skupach metali kolorowych można odkupić po kilka złotych za kilogram. To mój główny "sklep" jeżeli chodzi o różne radiatory a nawet wentylatory. Jeżeli masz profil zamknięty o odpowiedniej wielkości to na profilu montujesz COBy a w środek dmuchasz wentylatorem.
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2020 12:00 przez KaLo.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 07 Mar 2020 14:53 #696985

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Wydaje mi się że sam profil ma za małą powierzchnie by odprowadzić całe ciepło z kilku modułów. Ale gdyby umieścić w środku żebrowanie... Albo puścić przez profil zimną ciecz... Sie okaże:)
Na okolicznych złomowiskach nie widuję profili. Oczywiście aluminium jest lepsze bo nie rdzewieje, jest lżejsze i lepiej przewodzi prąd. Ja użyłem odpadów, bo je miałem pod ręką. A połączenia zrobiłem nitowane bo to szybka metoda i można robić w cieple zamiast spawać na chłodzie ;-). Pierwotnie miały być listewki i w sumie przy wentylatorach na radiatorach z procesorów nie byłoby to złe rozwiązanie.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 07 Mar 2020 15:13 #696988

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Napisałem o profilach bo jak byłem ze 2 tygodnie temu to ze skrzyni ze złomem wystawały dokładnie takie cudeńka. allegro.pl/oferta/profile-aluminiowe-kon...e-80x80mm-7260952994

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 08 Mar 2020 23:53 #697367

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 313
Lana wrote:
KaLo , Może inaczej, chodzi mi o podlewanie kropelkowe, które będzie się włączało automatycznie codziennie o tej samej porze.
Ja niestety mieszkam 150 km od działki i mam możliwość przyjeżdżanie tylko w piątek wieczorem i wyjeżdżam w niedzielę. Na plewienie i różne prace w ogrodzie mam tylko sobotę. W niedzielę nic już nie moge robić. Jedynie mogę podlać z samego rana. W ubiegłym sezonie w ogóle przyjeżdżałam tylko raz na dwa tygodnie. Więc w moim przypadku do podwyższonych grządek i do borówek koniecznie muszę zrobić to podlewanie

LANO ojtam ojtam nie wiem czy mogę tutaj Ci tutaj opowiedzieć o moich podlewaniach kropelkowych bezciśnieniowych ale nie znalazłem na F takiego tematu. Do tej machiny potrzeba tylko beczki oc 200 L lub ich dowolnej liczby i wąż lun węże do podlewania kropelkowego 20 m czarny o średnicy palca serdecznego ca 10mm ale bez dziurek ( dziurki zrobisz sobie sama przy krzaczku jak rozłożysz rurkę. W igielniku babcinym znajdujesz najcieńszą igiełkę, której koniec uszkowy zatapiasz np. w korku plastikowym od "szampana" żywicą epoksydową oby paluszki przy nakłuwaniu nie uszkodzić. W beczce robisz otworek i montujesz zaworek kulowy z choinką do wężyka. Napełniasz beczkę i na kolankach w skupieniu robisz dziurki w czarnej rurce. Po pierwszych otworkach zorientujesz się gdzie leci sik tzn. pod jakim kątem zrobisz otworek.
Metoda sprawdzona od pięciu lat na borówkach am. i na pomidorkach. A do tego do beczki możesz dodać jedzonka lub zakwasić.
W tym roku ma zamiar kupić programator na baterię aby otwierał zaworki .
Pozdrawiam.
Mieszkaniec Warmii

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 15 Mar 2020 11:25 #698454

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
U mnie prawie wszystko skończone, jeszcze musze klapy przymocować i kolejne listwy z modułami zawiesić jak pomidory wylecą z wielodoniczek.

Ledy mają 9W jest ich 12, w razie potrzeby mam gotowe 6 modułów, które mogę dołożyć.

Pomidory wysiane, jak wykiełkują beda doświetlane.



Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 15 Mar 2020 16:15 #698491

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Poważna inwestycja :bravo: .

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 15 Mar 2020 17:56 #698514

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
I kosztowna, same radiatory to koszt 150zl, ledy 100zl, material okolo 150, robi sie 400, no ale to inwestycja na lata. Można było to zrobić przy pomocy taśmy led, ale wybrałem inna droższa opcje.
Jeżeli ktos jest ciekawy, to na allegro sa radiatory igloo 2470 i bez problemu dają rade przy ledzie 10W.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 15 Mar 2020 19:10 #698529

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Jakby było tanio to bym napisał "śmieszna inwestycja :rotfl1: "
:drink1:
Ostatnio zmieniany: 15 Mar 2020 19:10 przez KaLo.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 20 Cze 2020 13:29 #715762

  • Rafcio Śrubka
  • Rafcio Śrubka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 53
Cześć i czołem!
Może temat w tym momencie trochę nieaktualny, ale urodził mi się w głowie pewien pomysł na przyszły sezon i chciałem zapytać Was co o tym sądzicie.

Chciałbym zbudować regał 3-półkowy, odstęp 50 cm każda półka i pod każdą półką zastosować taśme led "do uprawy roślin", którą bym zamontował po obrzeżach (w kwadrat)
dane:
Barwa światła Wielokolorowa (RGB)
Certyfikaty CE, RoHS
Moc 14,40 W
Mocowanie Taśmy
Napięcie Zasilania 12V

Opis taśmy, żeby nie reklamować skąd (po prostu wpisałem w google)
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]


Czy takie rozwiązanie by spełniało swoje funkcje jeśli chodzi o rozsadę pomidorów, ogórków, papryki?
Dopiero zaczynam swoją przygodę i niestety nie mam aż tak słonecznego miejsca w domu. Moja tegoroczna pierwsza w życiu rozsada była wybiegnięta, pomidory o mało co nie straciły życia po przesadzeniu do gruntu, ale to moja wina bo nawet ich nie hartowałem :club2:

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 20 Cze 2020 16:22 #715799

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Nie ma tego dużo, 8 stron. Poczytaj, to sam będziesz wiedział, czy pomysł jest trafiony. Jak będą wątpliwosci to chętnie je wytłumaczę.
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2020 16:24 przez KaLo.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 20 Cze 2020 23:05 #715886

  • Rafcio Śrubka
  • Rafcio Śrubka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 53
Cześć KaLo!

Wcześniej pobieżnie przejrzałem temat, nie uzyskałem odpowiedzi, więc napisałem post.
Po Twojej odpowiedzi, myślałem że coś przegapiłem, lecz jedyne co mi utkwiło to mniej więcej: każda żarówka jest lepsza niż nic.
Ogólnie wyczytałem, że każdy przypadek jest inny i czy chodzi o oświetlanie czy doświetlanie. Nie jestem w stanie o tej porze zmierzyć ilość wpadanego światła do domu ani pewnie przez najbliższe 3 dni bo ma być burza non stop i deszcz, więc nie będzie to wiarygodny pomiar, ale obiecuję że to zrobię!

Jeśli chodzi o moje warunki wstępnie to ilość wpadanego światła jest zdecydowanie za mała, chciałbym się wspomóc doświetleniem chociaż warunki zmierzę i podam dokładne za kilka dni.
Mogę ustawić mój regał przy oknie które jest dzielone, z tego co wyczytałem to jeszcze gorzej to wpływa na ilość światła w domu.

Z drugiej strony, nie chciałbym radiatorów, coolerów ani rachunków za prąd z kosmosu. Jeśli policzyć całokształt to by można było tira warzyw zamówić od kupna nasion, ziemi, nawozu, robocizna, poprzez szklarnie, nawadnianie, woda, pompa wody itp... Chciałbym, żeby to choć trochę się kalkulowało. Wiem że to jest przyjemność posiadać warzywnik, ale wiadomo, nie chcę za doświetlanie (chodzi o prąd) płacić o 50% większe rachunki.

Jakich informacji byś jeszcze potrzebował, aby pomóc, jeśli masz chęć oczywiście :)

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 20 Cze 2020 23:43 #715893

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Jeżeli w miarę rzetelnie odrobiłeś lekcje to powinieneś wiedzieć, że rozsada aby prawidłowo się rozwijać potrzebuje określonej mocy światła. O ile pamiętam to podawałem sporo linków do różnych kalkulatorów pozwalających obliczyć ilość światła emitowanego przez różne źródła. Teraz nie jestem na bieżąco w temacie ale obawiam się, że Twoja taśma LED da tylko ułamek potrzebnego światła. Z resztą były chyba takie próby i nie dały pozytywnych rezultatów. Wracając do rachunków z kosmosu, wcale kosmiczne nie są w przypadku uprawy parapetowej. Po drugie, jeszcze nie wynaleziono takich źródeł światła, które świecą za darmo. Jak wpiszesz "doswietlanie roslin" to wyswietli się mnóstwo stron ale najlepszymi specami od doświetlania są ci od pięciolistnej koniczynki ;)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.327 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum