TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2020 09:12 #731953

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Osobiście nie stosowałbym nawozów chlorkowych pod rośliny, które muszą się przed zimą ukorzenić.

Ostatecznym terminem stosowania nawozów azotowych jesienią jest 31 październik.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Bobej, Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2020 15:50 #731981

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 951
  • Otrzymane dziękuję: 4446
Dzisiaj czosnek i cebula zimowa poszły do gruntu . :bye: :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Bobej, Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2020 16:34 #731983

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41997
Ja również dziś wysadziłem ok.220 ząbków czosnku.Cebula dymka zimowa wysadzona chyba 10.10. zaczyna wschodzić.Zastanawiam się czy nie dać jej trochę azotu w postaci saletry amonowej. :bravo: :bravo: :bye: :bye: ;) ;)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Bobej, Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 23 Paź 2020 20:50 #732186

  • janus_z
  • janus_z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 36
Ja dziś wysadziłem 240 ząbków odmiany Harnaś z własnych zbiorów, miałem w planie wysadzić jakąś inną odmianę, ale w ogrodniczym już im się czosnek skończył i nie będą więcej mieli, a na zakup w sklepie niewiadomej odmiany się nie zdecydowałem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 25 Paź 2020 16:22 #732360

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5548
  • Otrzymane dziękuję: 12721
Czosnek Harnaś - 105 ząbków posadzony. Był zaprawiany przez moczenie w preparacie DMSO (3ml/l) + polopiryna (150 mg/l) - dwa rzędy (preparat by go nie zmarnować wlałem do otworów gdzie były ząbki czosnku) i jeden PW 20ml/l + polopiryna.

DSCN4243.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Paź 2020 16:57 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Bobej, Adasiowa, bietkae, Corrado, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 26 Paź 2020 19:38 #732460

  • janus_z
  • janus_z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 36
Po posadzeniu teraz czosnku zimowego podsypujecie jakimś nawozem, czy dopiero na wiosnę?. Zastanawiam sie też czy po posadzeniu można po wierzchu posypać kompostem takim nie do końca jeszcze gotowym, bo dostępu do obornika niestety nie ma :(
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 26 Paź 2020 19:48 #732463

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
To nie jest tak hop-siup. Posadziłeś i tak zostaw. Jeśli nadsypiesz kompostem, to będzie równoznaczne z za głębokim posadzeniem. Najpierw zdradź czym gleba była nawożona od wiosny tego roku i co tam rosło. Podlejesz albo samą saletrą amonową w przyszłym roku wiosną dwukrotnie, albo nawozem wieloskładnikowym jeśli gleba nie była nawożona od ubiegłej jesieni.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 26 Paź 2020 20:45 #732470

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7857
  • Otrzymane dziękuję: 52077
Ja zawsze na grządkę z czosnkiem po posadzeniu daję kompostu. Kompost daję taki nieprzerobiony do końca. Do wiosny zostają tylko nierozłożone patyczki.
Mietku, posadziłam ząbki czosnku, tak jak radziłeś, tylko spryskane sorbinianem potasu. Natomiast 14 sztuk moczyłam w sorbinianie, przed posadzeniem. Te 14 sztuk, to ząbki sadzone też eksperymentalnie piętrowo. Moczone posadziłam głębiej, a spryskane nad nimi.
Teraz tylko trzeba czekać do wiosny :lev:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 27 Paź 2020 14:21 #732495

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Dziś posadziłem 65 ząbków Ornaka. Moczony w nadmanganianie potasu.
Pozdrawiam, Michał
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 27 Paź 2020 18:16 #732516

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Przygotowanie grządki pod czosnek . Obornik rzędowo.

WP_20201027_13_30_19_Pro.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, bietkae, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 28 Paź 2020 00:55 #732541

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5685
  • Otrzymane dziękuję: 26947
Czosnek uprawia się w drugim roku po oborniku, u mnie bo gleba ciężka, to nawet w trzecim. Masz słabą glebę?, czemu sadzisz czosnek w pierwszym roku po oborniku i jakie są ewentualne zalety, napisz proszę.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 28 Paź 2020 21:19 #732621

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Obornik leżakował od czerwca , więc myślę że jest przerobiony . Na wiosnę czosnek dostanie saletrę amonową . W ubiegłym roku tak sądziłem i miałem piękny czosnek , który obecnie będzie mi służył jako materiał do sadzenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 30 Paź 2020 20:07 #732827

  • janus_z
  • janus_z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 36
pomodoro wrote:
To nie jest tak hop-siup. Posadziłeś i tak zostaw. Jeśli nadsypiesz kompostem, to będzie równoznaczne z za głębokim posadzeniem. Najpierw zdradź czym gleba była nawożona od wiosny tego roku i co tam rosło. Podlejesz albo samą saletrą amonową w przyszłym roku wiosną dwukrotnie, albo nawozem wieloskładnikowym jeśli gleba nie była nawożona od ubiegłej jesieni.

Na wiosnę zasiliłem tam Yara mila complex w dawce około 70gr na 10m2, dodatkowo drugi raz tak samo końcem czerwca, a rosła tam marchewka i buraki.

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 30 Paź 2020 23:20 #732856

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
70 gram na 10 m2, to jest mucha dla słonia .

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 31 Paź 2020 13:57 #732896

  • pszczolka
  • pszczolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 171
  • Otrzymane dziękuję: 697
120 ząbków czosnku posadzone,zaprawione sorbinianem potasu :bye:
Pozdrawiam Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, JaNina, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 31 Paź 2020 17:28 #732909

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 306
  • Otrzymane dziękuję: 123
IMG_0138.jpg

Mam czosnek z cebulek powietrznych, jak mam z nim postępować. ? Czy te małe czosnki mam posadzić teraz, czy na wiosnę?
Ostatnio zmieniany: 31 Paź 2020 17:28 przez Kgolebiowski.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 31 Paź 2020 17:52 #732912

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Wystarczy logiczne rozumowanie. Cebulki powietrzne wytwarzają tylko odmiany ozime. Te odmiany wysadza się jesienią. I po problemie. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kgolebiowski, Adasiowa, Zygowa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 31 Paź 2020 19:07 #732919

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 306
  • Otrzymane dziękuję: 123
pomodoro wrote:
Pozostało mi trochę cebulek powietrznych czosnku. Nawet dobrze się przechowały. Spróbuję je wysiać w perlit i zrobić trochę rozsady.


cebulkipowietrzne.jpg
Logicznie to ja myślałem dopóki nie przeczytałem Twojego postu ze stycznia.
Ostatnio zmieniany: 31 Paź 2020 19:08 przez Kgolebiowski.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.651 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum