TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 11 Lis 2020 18:01 #734170

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
A startuje ktoś w tym roku z czosnkiem z cebulek powietrznych?

Przyznam się szczerze, że miałem wielkie plany wobec niego w tym roku ale dopadł mnie jakiś niż i nie mogłem ogarnąć jesienno-porządkowych spraw, więc i siew czosnku pozostawia wwiele do życzenia. ;)

Po pierwsze, spóźniłem wysiew. Po drugie, koncepcja się zmieniła, bo miał być grunt, a wyszły skrzynki. Po trzecie wysiew to zrobiłem taki że hoho.. siała baba maj. :jeez:

Co z tego wyjdzie to czas pokaże. ;)

Co do zeszłorocznych, to wysadziłem czosneczki w pojemniki wkopane w grunt, a tam sobie koty kuwete chyba robią albo co, bo już widziałem podkopane. :club2:

Idzie jak po maśle. :rotfl1:
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Zielona, Nimfa, ewakatarzyna, zwykły chłop, czarna2066


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 11 Lis 2020 18:59 #734179

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Post o sadzeniu czosnku z cebulek zamieściłam dokładnie ... miesiąc temu - 11 października :), ale co z wyjdzie z tego sadzenia - zobaczymy wiosną.
Adasiowa wrote:
Hmm..., tak właściwie to chyba nie ma jedynego, stuprocentowego i pewnego sprzedawcy czosnkowych główek; ktoś, kto zawsze oferował zdrowe i dorodne główki, akurat w tym sezonie może mieć je porażone lub o mizernej kondycji ... Też zawsze mam kłopot z pewnym źródłem rynkowym, ale ryzykuję i kupuję i staram się przed sadzeniem odkazić czosnki.

Mam nadzieję, że eksperymentalna uprawa czosnku z cebulek powietrznych, którą zapoczątkowałam w ubiegłym roku, przyniesie spodziewany efekt w przyszłym sezonie. Niespodziewanie nadszedł październik i uprzytomniłam sobie, że grządka przygotowana na przyjęcie cebulek leży odłogiem - dzisiaj więc nadrobiłam zaległości, usunęłam pojedyncze chwasty, które zdążyły zadomowić się na zagonku i posadziłam około 20 cebulek.

To ten mniejszy "areał" wyznaczony przez krótsze patyki, tuż przy zielonym borderze:



Większy jest przeznaczony na ząbki czosnku; dwie główki kupiłam na rynku i mniej więcej za dwa tygodnie dołączą do cebulek.

Pozdrawiam cieplutko :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2020 19:03 przez Adasiowa.

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 11 Lis 2020 20:37 #734197

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Czosnek posadzony dziś. Miał być sadzony 31 października, ale pogoda nie dopisała, a w ubiegłą sobotę pojechałam sadzić czosnek, który został w domu :mad2:

Od lewej: Słoniowy (debiut), Harnaś kupny, Harnaś działkowy, nn od sąsiadki

20201111_103211.jpg


20201111_103823.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Adasiowa, pouder, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 11 Lis 2020 21:22 #734201

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5664
  • Otrzymane dziękuję: 26819
Edyta, spokojnie urośnie, Wy nad morzem łagodniejsze zimy macie, woda w morzu jeszcze nagrzana, zdąży się czosnek ukorzenić. Moje ząbki jeszcze w domu, bo gdy padało to tak dolało, że nie dało się wejść, teraz mgliste dni, to ziemia nie schła. Poszłam tam z zamiarem uczynienia "czegoś dla zdrowia", tj. zasadzenia tego czosnku i jak mi się "kłopcie" z błota na butach zrobiły to zrezygnowała, nie cierpię tego jeden but waży wtedy chyba tonę, o stanie rękawic nie wspomnę.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Adasiowa, pouder, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 11 Lis 2020 22:24 #734205

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Mój czosnek jeszcze w domu ale jest nadzieja na posadzenie bo już podzielony na ząbki. Planuję w tym tygodniu, ukorzeni sie napewno, u mnie jeszcze dalie w gruncie i niektóre kwitną.
pozdrawiam Karina
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Adasiowa, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 12 Lis 2020 11:00 #734217

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Kiedy jest ostatni moment na wysadzanie czosnku zimowego? Tzn. przy jakiej pogodzie. Chwilowo jestem "uziemiony" w domu ze względu na chorobę i zastanawiam się czy jest sens jeszcze coś robić z tym czosnkiem.
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 12 Lis 2020 12:47 #734221

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Musi się ukorzenić, zależy jak szybko (jeśli) ściśnie mróz. Sens jest, ostatnio prawie całą zimę rośnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Nimfa, ewakatarzyna, Bukowysad

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 12 Lis 2020 13:39 #734222

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Bukowysad a może po posadzeniu przykryj grządkę grubą warstwą ściółki?

Tak mi przyszło do głowy :oops:
Pozdrawiam Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Nimfa, ewakatarzyna, Bukowysad

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 12 Lis 2020 13:40 #734223

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Dziękuję bardzo. Zapowiadają u mnie drobne przymrozki dopiero za 2 tygodnie (ale niekoniecznie się to sprawdzi). To będzie moja pierwsza próba, więc jeszcze brak doświadczenia :)
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 12 Lis 2020 17:23 #734236

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Wydawało mi się, że w tym roku obcięłam wszystkie kwiatostany czosnku - okazało się, że 5 jakimś cudem się uchowało. Przy wykopywaniu czosnku te kwiatostany obcięłam i wstawiłam jako bukiecik do wazonu. W październiku wykruszyłam miliony maleńkich czosnkowych "nasionek" w kształcie mikro ząbków. Mietek zachęcał do takiej uprawy, Ania wysiała bodajże w zeszłym roku, więc stwierdziłam - ja też. Wysiałam -zobaczymy co będzie na wiosnę. :search:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, pouder, Nimfa, ewakatarzyna, Bukowysad

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Lis 2020 18:04 #734428

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Wreszcie dziś mój czosnek Harnaś powędrował na grządkę. Czosnek miałam ze swoich zbiorów - wybrałam najładniejsze 80 ząbków, 2 tygodnie temu przekopałam żyto z odrobiną saletry. Mam nadzieję, że będzie ok.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Bobej, Adasiowa, Nimfa, brodus

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Lis 2020 18:15 #734431

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Też dziś posadziłem 70 ząbków czosnku. Dostały miejscówkę po ogórkach pod które dany był obornik.

Można powiedzieć że w tym roku czosnek potraktowałem po królewsku :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Krecik stary, Bobej, Adasiowa, Nimfa, renmanka

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Lis 2020 20:00 #734455

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3675
  • Otrzymane dziękuję: 19545
I ja dzisiaj posadziłam czosnek. To mój pierwszy raz ;) Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Nimfa, brodus

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Lis 2020 21:45 #734476

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
JaKasiula

Na pewno będzie dobrze. Ja do tej pory czosnek sadziłem przy okazji z myślą o alopatii.
W tym roku posadziłem go na poważnie. Dobra miejscówka, kupione wcześniej ładne główki, do sadzenia przeznaczone tylko największe ząbki.

W przyszłym roku będę miał ze wszystkim łatwiej. Nie będę wszystkiego robił pierwszy raz ;)
Grządki wyznaczone (uprawiane pierwszy raz w tym roku), posiany poplon czeka na skopanie. Czekam na wyniki analizy ziemi a jak przyjdą to będę wiedział czego ziemia potrzebuje (dam przed skopaniem).
Ostatnio zmieniany: 14 Lis 2020 21:51 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Lis 2020 23:45 #734488

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Zdecydowałam się i zmówiłam dzisiaj czosnek ,przesyłka dotrze do mnie ok.czwartku, a posadzić go będę mogła dopiero w sobotę 21.11.Czy to nie będzie za późno.Miejsce do wysadzenia przygotowałam dzisiaj.
pozdrawiam ama
Za tę wiadomość podziękował(a): JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 15 Lis 2020 16:58 #734543

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
To już będzie naprawdę ostatni gwizdek. Dwutygodniowa prognoza wskazuje na powolny spadek temperatury ale co będzie później nie wiadomo. Jak sadzić, to jak dla mnie ten tydzień był dobrym terminem ale nie ma co się martwić na zapas. ;)


Ja wczoraj też dosadziłem czosnek, choć już nie planowałem ale tu się człowiek naczyta, tam się naczyta, spojrzy ile główek zostało i zaraz sadzi. :rotfl1:

A miało rosnąć żyto do wwiosny. :whistle:


IMG_20201115_161300.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 15 Lis 2020 17:20 #734545

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Ja też muszę dosadzić czosnku, ale nie będę się teraz gimnastykował. Dosadzę z wiosną czosnku jarego.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Nimfa

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 15 Lis 2020 17:29 #734546

  • janus_z
  • janus_z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 36
pomodoro wrote:
Ja też muszę dosadzić czosnku, ale nie będę się teraz gimnastykował. Dosadzę z wiosną czosnku jarego.
Jaką odmianę będziesz sadził?, ja miałem Jarus ale w tym roku kiepski plon z niego miałem, nie wiem czy choroba grzybowa czy jakiś szkodnik, ale zaczął szybko podgniwać :huh: , jak główki miały około 2 cm średnicy, choć wówczas też było bardzo mokro, ale obok czosnek Harnaś miał się całkiem dobrze


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.896 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum