TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 12 Wrz 2020 16:27 #728443

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nie wiem, czy aby nie za wcześnie, ale dokonałam już zakupu pierwszych główek czosnku - na straganie nie było nazwy odmiany, więc ząbki będą bezimienne. W jednej - prawej - główce są zarówno ząbki, jak i cała, mniejsza główka.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, Krecik stary, Bobej, rychu44, Kajtkowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 12 Wrz 2020 17:31 #728446

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41841
Aniu wcale nie za wcześnie kupiłaś,bo teraz jeszcze czosnek trzyma się dobrze.Polecam odmianę Ceves b.wczesna i sadzona jest jako nowalijka.Główki jako spożywcze można kupić w polskim sklepie D..o w cenie po ok.1,5 za główkę.Nie jest niczym zaprawiany i kiełkuje w 100%.Główki wielkości Harnasia,ząbki duże i średnie i jest mniej piekący.Przechowuje się jak dotychczas b.dobrze.Mam go 2 sezon i jestem zadowolony,a kupiłem i posadziłem po raz pierwszy 3 główki.Plon był nad wyraz duży i stąd wszedł u mnie do dalszej uprawy. :bye: :bye: :bravo: :bravo: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rychu44, Adasiowa, Kajtkowa, bietkae, pszczolka, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 12 Wrz 2020 17:47 #728448

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Józiu, super wiadomość - dziękuję Ci pięknie :)
Na rynku jest taka mnogość straganów z czosnkami, że miałam problem z wyborem i w końcu kupiłam najbardziej "krzywe" i tylko dwie, na próbę. Wszędzie indziej główki były podejrzanie równe, czyste i regularne, a ja ... cóż, przyznaję, że nie jestem czosnkowym ekspertem.
Podobnie kupuję te warzywa, których nie uprawiam - staram się szukać u ogrodników hobbystów, a to zazwyczaj skutkuje dziwacznymi kształtami, ale smakuje wybornie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Kajtkowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 19 Wrz 2020 18:44 #728955

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
A jak myślicie czy można czosnek sadzić w skrzyni? tzw grządka wzniesiona? :think: posadziłbym ze względu na to, że ziemia tam świeża, może by nie chorowały, ale boję się czy właśnie nie zmarzną :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 19 Wrz 2020 19:32 #728957

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
W tym sezonie zebrałam czosnek rosnący w skrzyniach.Skrzynie wciśnięte pomiędzy murek i foliak, na wolne boki założyłam folię bąbelkową i obsypałam ziemią.Zima był lekka, więcej obaw miałam w zimnym i deszczowym maju/czerwcu.Jednak w lipcu zebrałam bardzo dorodny plon Harnasia i Ornaka.
Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Krecik stary, Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 19 Wrz 2020 21:57 #728969

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Adrian89 wrote:
A jak myślicie czy można czosnek sadzić w skrzyni? tzw grządka wzniesiona? :think: posadziłbym ze względu na to, że ziemia tam świeża, może by nie chorowały, ale boję się czy właśnie nie zmarzną :think:

Można. Przy obecnych zimach nie przemarza. Miałem w tym roku w skrzyni kilka słoniowych.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 20 Wrz 2020 12:38 #729002

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Bobej nie mów hop! bo u mnie jedynie ostatnia zima była łagodna. W poprzednie mrozy dochodziły do -20 -25* :devil1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 20 Wrz 2020 12:50 #729005

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1405
  • Otrzymane dziękuję: 11148
Nawet nie pomyślałam, że czosnek może zmarznąć w skrzyni. Od dwóch lat tak uprawiam, i jest w porządku. Zresztą, mam cały warzywnik w skrzyniach, ale rzeczywiście zimy ostatnio są łagodne.
Podają, że czosnek wytrzymuje temperaturę do -20* nawet bez śniegu, więc chyba problemów z uprawą w skrzyniach nie będzie.
Ogród - mój optymizm.
Ostatnio zmieniany: 20 Wrz 2020 12:54 przez Nimfa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Krecik stary, Bobej, bietkae, Germanek, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Wrz 2020 17:36 #729101

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 22 Wrz 2020 15:03 #729163

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7833
  • Otrzymane dziękuję: 51916
Wiosną wsadziłam do ziemi czosnek kupiony w LM. Nie dość, że był drogi, to jeszcze wyrósł tylko na 10 cm i zniknął. Wysiałam w tym miejscu koper, który udał się niesamowicie. Mam i zamrożone zielone i sporo baldachów. Jak wyrwałam koper, to zobaczyłam to

D8B48AD7-4259-4B4C-BE6D-C64AE7286897.jpeg

I co ja mam teraz z tym zrobić :think: Wyrwać teraz nie warto, bo niechcący wyrwałam jeden i widać, że stara główka zanikła i jest tylko maleńka nowa główka, a właściwie ząbek. Czy zostawić. Może przykryć na zimę grubą warstwą kompostu i liczyć na cud. To Casablanka, odmiana jara.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 26 Wrz 2020 16:48 #729538

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Miejsce gdzie posadzę ząbki czosnku przygotowane - przekopałem w tym miejscu 3 taczki kompostu. Powierzchnia to 3,3 m na 90 cm.
DSCN4225-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Wrz 2020 17:04 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 26 Wrz 2020 19:17 #729562

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Bosze, jak wy to robicie, że macie takie czyste zagony? U mnie zawsze coś, jak nie samosiejki kopru, to rukoli, to została rzepa, to wypatrzyłam roszponkę. I jak to kopać jak szkoda? :D
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, bietkae, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 26 Wrz 2020 22:25 #729580

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7833
  • Otrzymane dziękuję: 51916
Na grządki Andrzeja nie patrz ;) On ma bardziej wysprzątane zagonki niż ja dom na święta :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, eldo, Jan4, Kasionek, bietkae, Zielona, ewakatarzyna, renmanka, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 30 Wrz 2020 16:10 #729934

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Kiedy planujecie sadzenie czosnku ozimego i jak będziecie go zaprawiać?
Ja w ubiegłym roku sadziłem 25 października: "...36 ząbków kupionych na Święcie Kwiatów Owoców i Warzyw (1 rząd) zaprawiłem przez okres 40 minut przez moczenie w preparacie DMSO (3ml/l) + polopiryna (150 mg/l). Preparat (by go nie zmarnować) wlałem do otworów gdzie były ząbki czosnku.
Pozostałe dwa rzędy 71 ząbków zaprawiłem przez moczenie w PW 20ml/l + polopiryna przez okres 45 minut. ..."
Ostatnio zmieniany: 30 Wrz 2020 16:14 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, bietkae, ewakatarzyna, renmanka

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 01 Paź 2020 08:18 #729961

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 197
  • Otrzymane dziękuję: 114
Który sposób lepszy?.

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 01 Paź 2020 15:15 #729991

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Obydwa zdały egzamin. Ząbki były zdrowe.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Kasionek, bietkae, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 01 Paź 2020 23:58 #730018

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5664
  • Otrzymane dziękuję: 26818
gałązka wrote:
Bosze, jak wy to robicie, że macie takie czyste zagony? U mnie zawsze coś, jak nie samosiejki kopru, to rukoli, to została rzepa, to wypatrzyłam roszponkę. I jak to kopać jak szkoda? :D
Ja mam tak samo, mało że szkoda kopać, to jeszcze jak wrócą słoneczne dni, to będą pszczoły i młode matki trzmiele, zawisaki i motyle, które muszą coś jeść, aby wrócić w przyszłym roku i nam pomagać. Ja zawsze mam wszystko długo. Czosnek pójdzie po papryce, gdy ta zmarznie lub zgnije, bo od poniedziałku pada. Nie spieszę się z sadzeniem czosnku, bo ostatnie lata jesień długa, a nie jest wskazane żeby powychodził przed zimą z ziemi. Najwyżej zagon, na którym go zasadzę okryję jakąś materią organiczną, której teraz na jesień pod dostatkiem. On ma się przed zimą tylko ukorzenić.

Nigdy nie moczyłam czosnku w niczym. Sadzę go od 30 lat, u mnie na nic nie choruje, wychodzi prawie 100% zasadzonych ząbków, a ziemię mam gliniastą, której on nie lubi. Właśnie w tym roku był dorodny jak nigdy, myślę że z powodu suchej zimy i kwietnia, bo on przecież na dziko na stepach rośnie. Czasem w okresie wegetacji poskrzypka liliowa go przy atakuje, ale ona pada po oprysku sodą oczyszczoną.

Janina, ja bym zostawiła i tak jak piszesz przykryła kompostem, a potem jak nadejdą mrozy, to jakimś stroiszem. Czosnek będzie miał trudno gdy gleba zamarznie, bo grozi mu susza fizjologiczna, zaryzykuj. Z jakiego powodu kupiłaś czosnek jary? Bo ja na próbę Jarusa, podobno jary dłużej się przechowuje, ale główki urosły o wiele mniejsze od ozimego. Nie wiem czy to nie była strata miejsca. Zobaczymy na wiosnę po przechowaniu.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2020 19:38 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Bobej, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 02 Paź 2020 06:47 #730035

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7833
  • Otrzymane dziękuję: 51916
Posadziłam czosnek jary, bo czytałam, że on się dłużej przechowuje. Ale już mi przeszło :happy: W tym roku tylko Harnaś. Jedyny eksperyment na jaki się pokuszę, to dwa rządki czosnku posadzonego piętrowo :) To jednak dopiero w ostatnim tygodniu października.
Co do Casablanki, to zrobię tak jak napisałaś. Najwyżej stracę parę czosnków, ale może się czegoś nauczę ;)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2020 06:50 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.699 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum