TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 14:16 #749143

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6812
  • Otrzymane dziękuję: 25081
Lucysiu dziękuję ,za podpowiedż :hug: ,już ten sezon zostawię do działania w ziemi chyba :wink2: Chyba ,że coś się zmieni :happy: do marca u nas w rozważaniach o sianiu warzyw .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 14:23 #749145

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Ja niestety nie mam dostępu żeby stacjonarne kupić takie kubeczki w dobrej cenie :dry:
A zakupy przez internet wiążą się z dodatkowymi kosztami (przesyłka). Gdybym jednak znalazła takie kubeczki w podobnej cenie jak te białe np. na alledrogo i u tego samego sprzedawcy mogłabym zrobić większe zakupy to ok, ale same kubeczki wyjdą bardzo drogo ;)

Mam też sporo czarnych kubeczków (produkcyjne) i musiałam wypracować swój sposób na podlewanie bo przez ścianki nic nie widać.
Każdy kubeczek z osobna czy to czarny czy biały podnoszę i przez wagę oceniam czy to już czas na podlanie. Jeśli nie jestem w 100% pewna, wstrzymuję się z dzień czy dwa.
Staram się nie chlustać wodą, podlewam raczej skromnie i rzadziej niż częściej :happy3:
Przecież siewka ze słabo rozwiniętym systemem korzeniowym nie potrzebuje 200ml wody. Ona ma tej wody troszkę poszukać :)

Kiedyś spróbuję tego perlitu, Ania-Adasiowa tak samo jak Pomodoro bardzo sobie chwali to podłoże :)
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Bobka, _Nika_, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 14:43 #749148

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Krecik stary wrote:
Moje rozsady już w namiocie.

Piękne masz te sałaty Józiu - z przyjemnością je obejrzałam, a następnie wystawiłam swoje siewki Królowej Majowych na zewnętrzny parapet - pogoda sprzyja, na termometrze 10 stopni, bezwietrznie, na niebie lekkie chmury, więc nie mam obaw, że maluchom przydarzy się coś złego. Pierwszy spacer zaliczony.

Poniżej zdjęcie sprzed paru dni; dzisiaj maluchy mają zawiązek listka właściwego:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 15:20 #749152

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4104
  • Otrzymane dziękuję: 4954
Co do podłoża i kubeczków używam tak jak Józiu Krecik napisał, nie ma problemów ani ze zgorzelami, ani z ukorzenianiem i tego się trzymam, a w sklepie chcą sprzedać to co maja na stanie, to normalne, czy kiedykolwiek spotkaliście "przekupkę" nie zachwalającą tego co sprzedaje?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 17:01 #749162

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Też mam przeźroczyste kubeczki,specjalnie takich szukałam na all... bo z tego co czytałam to takie są najlepsze, tak jak pisze Józio, do ,,podglądania'' korzeni i pilnowaniu wilgotności.
Papryki i bakłażany posadziłam w podłożu Sterlux,ale do pomidorów kupię jednak torf odkwaszony.

Józiu zdradzisz w jakich proporcjach mieszasz torf z podłożem Sterlux ?
pozdrawiam ama
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2021 17:08 przez ama.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 17:16 #749164

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Dawno nie zaglądałem na forum z powodu braku czasu(narodziny drugiej dzidzi), ale czas pomyśleć o jakiejś rozsadzie. W tym roku warzywnik będzie mocno odchudzony: pomidory, ogórki, cukinia i trochę zieleniny. Zastanawiam się nad ziemią, zawsze zamawiałem 200L klassmana ts1, ale teraz nie potrzebuję takiej ilości. Znalazłem w mniejszych workach coś takiego: Podłoże specjalistyczne SELECT Klassman 70l - 011 używał już ktoś tego podłoża?
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, renmanka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 17:31 #749167

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7064
  • Otrzymane dziękuję: 43289
ama!!!
Przepraszam zapomniałem napisać o proporcjach.Daję pół na pół torfu i sterluxa lub kompostu. :bravo: :bravo: :bye: :bye: :( :(
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): apal100, bietkae, ewcia12, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 17:38 #749168

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Józiu :thanks: :thanks: :thanks:
pozdrawiam ama
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, ewcia12, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 19:05 #749182

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Z pomidorowym pozdrowieniem :hearts:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 19:37 #749188

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2013
  • Otrzymane dziękuję: 13620
Ale kusisz :)
U mnie zaczynają wschodzić "balkoniaki" - posiałem 14 odmian micro/dwarfów. Żona się "ucieszy" :happy3:
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 20:58 #749204

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6168
  • Otrzymane dziękuję: 29077
Bogusiu nie ma uniwersalnych rozwiązań, każda z podanych tu metod jest dobra w zależności od warunków. Ja na ten przykład używam czarnych kwadratowych doniczek P9, które w ilości 4 szt. wchodzą mi idealnie na kwadratowe podstawki ze znanego marketu budowlanego. Dodatkowo potrafię tą podstawkę zahaczyć pod skrzydło okna tak, że jest nachylona do okna bez dodatkowych przydasiów. Do podlewania ustawiam w poziomie, odczekam i zahaczam o ramę okienną z powrotem. Dla mnie osobiście rodzaj doniczki nie ma absolutnie znaczenia, u mnie szalę wyboru przeważyło optymalne wykorzystanie parapetowego miejsca. Ja nie muszę mieć przezroczystych doniczek, nie mam tendencji do przelewania, raczej w drugą stronę, tj. jak słońce przyświeci, to rozsady mdleją :tongue2: . Musisz przećwiczyć na sobie, co u Ciebie zadziała, żeby rozsady rosły jak najlepiej. Frycowe i tak trzeba zawsze zapłacić ;)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Lut 2021 07:11 #749223

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
U mnie z rana niespodzianka :hammer: Pracowałam wczoraj do późna przy rozsadach i by nie budzić męża zostawiłam paletę z 24 perlitowymi roślinkami w kuchni na stole. Wstałam rano i już ich na stole nie było :( Nie wiem jak kot dał radę taką ciężka paletę popchnąć i wyrzucić ale udało mu się.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Lut 2021 13:28 #749256

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6168
  • Otrzymane dziękuję: 29077
:jeez: :kiss3:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, Agucha8801, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Lut 2021 13:49 #749259

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Agucha bardzo współczuję :(
Ja nie mam kota, ale mam Męża :rotfl1:
Wychodząc do pracy rzucił koszulkę do łazienki... Prosto na kilkudniowe pory, które stały akurat za pralką na parapecie :evil:

Jak to zobaczyłam to mnie z nóg ścięło, toć to ledwo z ziemi wyrosło, cieniutkie jak niteczki i takim ciężarem nakryte :sad2:
Po ściągnięciu koszulki w kilka dni doszły do siebie :dance:
Także nie wiem co jest gorszym zagrożeniem dla rozsad, kot czy mąż :rotfl1: No, ale cóż mam zrobić jak "Mój Ci On" :hearts:

Może choć część uda się uratować? :hug:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Lut 2021 15:00 #749278

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Póki co większość żyje, najbardziej oberwały bakłażany i ostra papryka, ale nie wszystko stracone. Zobaczymy czy odbiją.

Kot kotem, a mąż to w ogóle zagrożenie bo, nie podoba mu się, że mam warzywniak i nie podobają mu się rozsady na parapetach. Jednakże nie bardzo interesuje mnie jego zdanie w tym temacie :tongue2:
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Lut 2021 15:14 #749282

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
W zeszłym sezonie mój mąż też był sceptycznie nastawiony do wszelakich wysiewów, wszędobylskich doniczek i pojemników (to był mój pierwszy sezon warzywno- ogrodowy) :funnyface:

Jego nastawienie zmieniło się o 180 stopni kiedy pojawiły się pierwsze nowalijki, później inne warzywa tj. pomidory i papryka. Przynosiłam plony skrzynkami, a mąż pękał z dumy. Gotowałam i przerabiałam dary z ogrodu a on wcinał aż się uszy trzęsły. Mieszczuch nie jadł prawdziwego pomidora, a i leczo z dodatkiem ostrej papryki wspomina do dziś, bo wszystko z własnego ogrodu :)

W tym roku jest inaczej. Mąż co i rusz dopytuję się czy czegoś mi nie potrzeba, czy jechać po ziemię albo sam przyjeżdża np. z multipaletą bo akurat był w Brico to kupił :hearts:

Mam nadzieję, że i Twój małżonek "pójdzie po rozum do głowy" i zmieni nastawienie :hug:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Lut 2021 15:56 #749298

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1701
  • Otrzymane dziękuję: 10248
Mój Mąż przez kilka lat był antydziałkowcem (wyciąć drzewa, krzaki, zabetonować - a najlepiej sprzedać); nie rozumiał, że ta działka, choć mało reprezentacyjna, jest dla mnie "czymś". Teraz trzeci sezon leci, jak się wciągnął w działkowanie :happy4:


U mnie z rozsad papryki ostre, bób (poszedł dziś do ziemi po nocnym moczeniu), sałata kozuli i omega oraz kalarepa. Ciąg dalszy w marcu :bye:

20210220_152006.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Lut 2021 15:58 #749299

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3779
  • Otrzymane dziękuję: 31891
Pikowałam dzisiaj Asarine.Roślinki maciupeńkie,bardzo delikatne,ale przy pomocy pęsety poszło dość sprawnie.


20210220_133453.jpg


20210220_144028.jpg



Na wacikach do dwóch dni leżą nasiona pora i selera.Z kobeą jak nigdy, problem mam z kiełkowaniem.Wczoraj wysiałam drugą partię nasion.
A tą papryczkę nazwałam "Miss Papryk".


20210220_075331.jpg



Jutro muszę zorganizować paprykom miejsce w chłodnym,jasnym pomieszczeniu,bo jak nigdy rosną ekspresowo.


20210220_152326.jpg



20210220_145436.jpg
Maria
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.841 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum