TEMAT: Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 04 Sty 2021 07:14 #740965

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12248
Witam,
wczoraj na TVN24 BIS był ciekawy program "Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa" - tytuł oryginalny "Seeds of Profit" (oryginał dostępny w sieci).
Pokazano historię hybrydy/krzyżówki, standaryzację oraz "wyjałowienie gatunku" na podstawie pomidora. Do tego koncentrację przemysłu nasiennego praktycznie w 4 dużych światowych koncernach. Ciekawostką jest fakt, że kg standaryzowanych nasion jest dużo droższy niż kg złota.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Kaja, whitedame, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, czarna2066, lobuzka, rbert, Grzebuła


Zielone okna z estimeble.pl

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 04 Sty 2021 08:05 #740970

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
Nie widziałam, muszę poszukać dzięki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae, Nimfa, del, ewakatarzyna, czarna2066

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 04 Sty 2021 12:57 #740997

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1994
  • Otrzymane dziękuję: 11369
W ubiegłym roku o produkcji takich nasion był reportaż Ewa Ewart poleca, też byłam w szoku i nie tylko ja.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Kaja, Nimfa, del, ewakatarzyna, czarna2066

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 04 Sty 2021 14:04 #741007

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12248
bietkae wrote:
W ubiegłym roku o produkcji takich nasion był reportaż Ewa Ewart poleca, też byłam w szoku i nie tylko ja.
To właśnie jej reportaż. Nie widziałem wcześniej tego, ale teraz mnie zainteresował sam tytuł, a jeszcze bardziej zaskoczyło mnie to, że przedstawią hybrydy na podstawie pomidora :)
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, czarna2066

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 04 Sty 2021 16:40 #741047

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3931
  • Otrzymane dziękuję: 21018
Tu jest fajny artykuł.

Hybryda, to nie GMO.
Ze swojego życia pamiętam, jak w JUNG w Puławach widziałam pszenżyto. I zdziwienie na AR, że jestem je w stanie rozpoznać po nasionach. Jako ciekawostka - w JUNG równolegle prowadzono eksperyment na wyhodowaniu pszen-perzu. To byłby bajer :supr3: ale cechy perzu dominowały i nie dało rady.

Pamiętacie czasy jak nie było pszenżyta?
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kaja, bietkae, Zielona, Nimfa, del, ewakatarzyna, czarna2066

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 04 Sty 2021 23:39 #741105

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
No to właśnie było w Ewa Ewart poleca już kilka miesięcy temu, aż dziw jaki przy pozyskiwaniu głupich nasion jest wyzysk a jaka potem marża. No i porównywanie smaku odmian dawnych uprawianych tradycyjnie do nowoczesnych, gdzie liczy się tylko długość okresu przydatności do spożycia pomijając smak czy wartość odżywczą. Nie było tam też na początku o innych warzywach? typu ile dawniej chyba fasola i wspomniany pomidor miał witamin a ile teraz? np kiedyś wystarczyło zjeść 200g fasoli a teraz 500 żeby dostarczyć taką samą ilość witamin? jakie ubytki pojawiły się w warzywach na przestrzeni lat.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae, kunegunda45, del, czarna2066, rbert

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 05 Sty 2021 07:03 #741113

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12248
Adrian89 wrote:
No to właśnie było w Ewa Ewart poleca już kilka miesięcy temu, aż dziw jaki przy pozyskiwaniu głupich nasion jest wyzysk a jaka potem marża. No i porównywanie smaku odmian dawnych uprawianych tradycyjnie do nowoczesnych, gdzie liczy się tylko długość okresu przydatności do spożycia pomijając smak czy wartość odżywczą. Nie było tam też na początku o innych warzywach? typu ile dawniej chyba fasola i wspomniany pomidor miał witamin a ile teraz? np kiedyś wystarczyło zjeść 200g fasoli a teraz 500 żeby dostarczyć taką samą ilość witamin? jakie ubytki pojawiły się w warzywach na przestrzeni lat.
Były takie informacje. Ale na podstawie pomidora przedstawili główny temat i o ile dobrze pamiętam, to właśnie w pomidorze są największe ubytki wszystkiego.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 12 Sty 2021 20:34 #742716

  • lobuzka
  • lobuzka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 17
  • Otrzymane dziękuję: 58
Można go jeszcze gdzieś obejrzeć?
Pozdrawiam Aneta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 30 Sie 2023 07:30 #842044

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12248
aktualizacja
Można materiał obejrzeć na stronce vider.info/
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Nimfa, Emilia

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 30 Sie 2023 10:41 #842066

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Obejrzałem i zaskoczenia nie było bo w sieci widziałem już kilka filmów na te tematy. W krajach trzeciego świata wielkie firmy nasienne już dawno utworzyły tzw. zielone pustynie gdzie setki tysięcy hektarów jest obsiewana wyłącznie jednym gatunkiem roślin.
Jeżeli o pomidory chodzi to u mnie zagrożenia nie ma bo nawet jeśli miałem jakieś eFki to po wielu latach selekcji w następnych pokoleniach są już b. odległe od swoich protoplastów a selekcja odbywała się głównie wg. smaku, zdrowotności i wyglądu.


IMG_20230830_095545.jpg


IMG_20230829_105323.jpg


IMG_20230829_101219.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Sie 2023 10:44 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, rozalia, bietkae, jagodka27, Nimfa, del, ewakatarzyna, Grzebuła

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 30 Sie 2023 15:31 #842083

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 2092
Trochę w temacie pokrewnym, chcę zapytać, bo może ktoś wie lepiej i więcej – czy ktoś w Was spotkał się kiedyś z takim oto zjawiskiem: pomidor podejrzewany o bycie produktem F1, po wysianiu kilku nasion potomnych, wcale nie pokazuje oczekiwanego rozszczepienia się cech, tylko pojawiają się na tych kilku krzewach potomnych owoce niezwykle podobne do owoców macierzystej rośliny, tylko w wyraźnie gorszej jakości (wielkość owoców, konsystencja miąższu i inne walory). Czy to oznacza, że pierwsza uprawiana roślina wcale nie była klasycznym mieszańcem F1, tylko jakimś specjalnie preparowanym technologicznie produktem?
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Ostatnio zmieniany: 30 Sie 2023 15:32 przez Chiarodiluna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 30 Sie 2023 17:44 #842086

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1206
Pewnie lepszym wątkiem dla zadania takiego pytania byłby:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-w-teorii-i-praktyce

Z tego co piszesz:

Chiarodiluna wrote:
pomidor podejrzewany o bycie produktem F1, po wysianiu kilku nasion potomnych, wcale nie pokazuje oczekiwanego rozszczepienia się cech
Chiarodiluna wrote:
tylko pojawiają się na tych kilku krzewach potomnych owoce niezwykle podobne do owoców macierzystej rośliny tylko w wyraźnie gorszej jakości (wielkość owoców, konsystencja miąższu i inne walory)

sugeruje że rozszczepienia są ?

Chyba że odczytać to tak że wszystkie z wysianych F2 są identyczne co do: 'wielkość owoców, konsystencja miąższu i inne walory' - jednak te cechy są inne niż w F1 ?
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 30 Sie 2023 17:49 przez TomekD.
Za tę wiadomość podziękował(a): Chiarodiluna

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 30 Sie 2023 20:14 #842093

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 2092
Tak, dziwi mnie, że te F2 są niemal identyczne względem siebie - wygląd krzewu, liści, no i przede wszystkim owoców, ale nie nawiązują do jakości owoców krzewu "matczynego" - dużo mniejsze w rozmiarze, o zbitej, twardej konsystencji miąższu, istotnie słabiej plonujące, z symboliczną ilością własnych nasionek w owocu - jakby zdegenerowane, "implozywne".

Spodziewałbym się różnorodności owoców, której wcale nie odnotowuję - wtedy by mi wszystko pasowało do F2 pochodzącego od F1. Dziwne.

A umieściłem swój komentarz w tym wątku dlatego, że się zastanawiam, czy niektóre szczególnie drogie nasiona nie powstają w jeszcze inny sposób niż klasyczne krzyżówki i czy nie są tak konstruowane, że kolejne ich pokolenia ulegają takim opisanym defektom. W samym zaś F1 nie ma generalnie nic złego. Ktoś wykorzystuje tu własną wiedze do takiego połączenia dwóch odmian, aby osiągnąć oczekiwane lub zamówione efekty. Nie na zasadzie amatorskiego przypadku, tylko w wyniku gruntownej wiedzy.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Ostatnio zmieniany: 30 Sie 2023 20:39 przez Chiarodiluna.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, TomekD

Rośliny hybrydowe: zbawienie czy klątwa - program tv 30 Sie 2023 22:03 #842102

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Z powodzeniem uprawiam pomidorki daktylowe z B. Są nawet smaczniejsze niż te z wiaderka. Podobnie zachowują się Honey Moon, które mam już któryś rok z rzędu a zaczynałem od F1.
Za tę wiadomość podziękował(a): del


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.264 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum