TEMAT: Ślimaki - walka z nimi

Ślimaki - walka z nimi 23 Maj 2021 23:39 #763173

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Humorystyczna anegdotka: Jak byłam na tarasie, przypałętał się zewnętrzny kot, którego dokarmiam. I 'miau', że głodny. To ja do miski i aż mnie wzięło, bo tam czarny półksiężyc - no co za małpa nafajdała kotu do miski... :jeez: Przyglądam się, a to nie kupsztal, tylko czarny pomrów. Przyszedł posprzątać, a ja go od czci i wiary odsądzam. :laugh1:

P.S. Miskę oczywiście umyłam i kota nakarmiłam ;)
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Za tę wiadomość podziękował(a): tysia25


Zielone okna z estimeble.pl

Ślimaki - walka z nimi 24 Maj 2021 16:33 #763233

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
KaLo wrote:
Adrian to oczywiste, że kaczki to najnepszy moluskocyd :lol: ale nie każdy ma możliwość w ten sposób zwalczać plagę. Ja na przykład nie bardzo lubię kosić i z tego powodu mam spory problem z wysokością trawy ale to nie oznacza, że zainwestuję w owce albo kozy. :rotfl1:

Było pytanie odnośnie kaczek więc tylko potwierdziłem, że ze zwierząt jest to najlepszy pogromca ślimaków. Nigdzie nie napisałem by każdy musiał je posiadać.

Ślimaki - walka z nimi 24 Maj 2021 19:49 #763256

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Taka ślimaczą dygresja. Podobno sposób na piwo działa tak że ślimak ma spaść do piwa i się utopić. Nie próbowałam tego jeszcze ale wieczorem często spaceruję na działce i zbieram bandytów tzn ślimaki. Jakoś nie potrafię ich unieszkodliwiać sekatorem nie wiem może to bardziej humanitarne jest ale nie potrafię więc wrzucałam je za pośrednictwem pustej doniczki do wiadra z wodą. Jakie było moje zdziwienie kiedy niosę kolejnego bandytę żeby go unieszkodliwić a poprzedni wspina się po wiadrze i ucieka. Także nie wiem jak to piwo ma działać no chyba że alkohol tak działa.
Martyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka

Ślimaki - walka z nimi 24 Maj 2021 21:20 #763274

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3469
  • Otrzymane dziękuję: 7417
Adrian89 wrote:
KaLo wrote:
Adrian to oczywiste, że kaczki to najnepszy moluskocyd :lol: ale nie każdy ma możliwość w ten sposób zwalczać plagę. Ja na przykład nie bardzo lubię kosić i z tego powodu mam spory problem z wysokością trawy ale to nie oznacza, że zainwestuję w owce albo kozy. :rotfl1:

Było pytanie odnośnie kaczek więc tylko potwierdziłem, że ze zwierząt jest to najlepszy pogromca ślimaków. Nigdzie nie napisałem by każdy musiał je posiadać.
Adrian loozik :silly:

Ślimaki - walka z nimi 30 Maj 2021 22:09 #764046

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7893
  • Otrzymane dziękuję: 52319
Przed chwilą wróciłam z codziennego polowania i pierwsze co zrobiłam to zamówiłam w internetach Pełzakol. Nie daję już rady :cry2: Próbowałam :dry:, ale jak dzisiaj zobaczyłam na pekińskiej, dziesiątki takich milimetrowych, oślizłych bezmuszlowych, to niestety się poddałam. To chyba "wyklucia" ostatnich dni :ohmy: Jestem twarda, śląska baba, ale mam dosyć.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, renmanka

Ślimaki - walka z nimi 30 Maj 2021 22:26 #764051

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Ja też mam dość, jutro idę po Pełzakol do pobliskiego ogrodniczego.

Fasola, która ładnie mi wykiełkowała, prawie cała została "zgolona" tuż powyżej liścieni przez ślimaki.
Naprawdę ręce mi już opadają, z roku na rok jest coraz gorzej.


IMG_20210528_154625kopia.jpg


IMG_20210528_154438kopia.jpg



Miałam nie sypać trutki na ślimaki, ale... nie da się, po prostu się nie da.
Sadzonki kwiatów pozjadane, hosty, zwłaszcza niektóre - też, ogórki, cukinie... nawet pomidory!
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Miragoral, ewakatarzyna

Ślimaki - walka z nimi 30 Maj 2021 22:36 #764053

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7893
  • Otrzymane dziękuję: 52319
Przypuszczam, że gdybym przez trzy ostatnie tygodnie, codziennie, przez godzinę z okładem nie szalała w ogrodzie z latarką na czole i sekatorem w ręce, to też bym tak miała :mad2:

Black Rose wrote:
Miałam nie sypać trutki na ślimaki, ale...

Miałam mieszane uczucia co do Pełzakolu, ale przeczytałam dzisiaj, że Mieciu go używa. Kto jak kto, ale On na chemii się zna i świństwa na swoje grządki by nie sypał :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, ewakatarzyna

Ślimaki - walka z nimi 30 Maj 2021 22:49 #764056

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
JaNina wrote:

Mieciu go używa.

I mnie to przekonuje!
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Ślimaki - walka z nimi 31 Maj 2021 00:25 #764069

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3469
  • Otrzymane dziękuję: 7417
KaLo wrote:
Jeżeli o ślimaki i piwo się rozchodzi, to wszyscy źle go stosują.Piwo należy pić samemu a po którymś z kolei, ślimaki nie są nuż tak wqoorwiające a nawet dają się lubić. :happy4: .Środki oparte na fosforanie żelaza są o tyle bezpieczniejsze, że ślimaki chowają się i kończą w kryjówkach.Nie widać ich na powierzchni jak po tych niebieskich zawierających metaldehyd.
:thanks: Mieciu używa, to wszystko tłumaczy ;)
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2021 00:27 przez KaLo.

Ślimaki - walka z nimi 31 Maj 2021 00:52 #764072

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Dobre :happy3:

Czytałam ulotkę i tam zawarte były inne argumenty, niż bezpieczeństwo wynikające z miejsca zgonu ślimaków :whistle:

Ale i tak nie mam pewności, czy mojemu psu nie zaszkodzi, jak się nawtrząsa tych granulek. Pochoruje się na pewno, ale chyba prawdopodobieństwo uratowania go będzie większe niż po niebieskich granulkach.
Tak liczę...
:blink:

Od dwóch lat stosuję metaldehyd, ale pies działki od dwóch lat nie widział, co jest uciążliwe, bo nie możemy pobyć na działce cały dzień, bo trzeba wracać i wyprowadzać psa na spacer. A tak - cieszylibyśmy się działeczką wszyscy, od rana do wieczora.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2021 01:02 przez Black Rose.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Ślimaki - walka z nimi 31 Maj 2021 01:12 #764074

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3469
  • Otrzymane dziękuję: 7417
Jeżeli masz takiego psa co wcina wszystko co znajdzie , to rzeczywiście jest kłopot. :huh: . W takim razie rozkładaj deski z odstępem od ziemi 1-2 cm i pod nie syp granulki. Ślimaki się najedzą a pies nie będzie miał dostępu.
Preparaty zawierające fosforan żelaza są obecnie uważane za najskuteczniejsze, ponieważ fosforan może pełnić jednocześnie rolę nawozu sztucznego i co ważne – w małych ilościach nie jest toksyczny dla większości innych organizmów. Limacydy stosuje się uprawach roślin ogrodowych o ozdobnych liściach (np. funkii) oraz użytkowych, np. warzyw – np. sałaty, kapusty, brokułów, kalafiora, a także w uprawach zbóż.
zielonyogrodek.pl/pielegnacja/ochrona-ro...reparaty-moluskocydy

Oprócz Pełzakolu jest jeszcze kilka innych preparatów zawierajacych tą substancję.
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2021 01:21 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Black Rose, ewakatarzyna

Ślimaki - walka z nimi 31 Maj 2021 01:21 #764075

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Bardzo dobry pomysł z deskami nad granulatem, dziękuję.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2021 01:25 przez Black Rose.

Ślimaki - walka z nimi 31 Maj 2021 05:36 #764077

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15445
  • Otrzymane dziękuję: 51313
Ja praktycznie wszystkie wysadzane rozsady nakrywam butlami PET. Przed nakryciem daję po kilka granulek Pełzakolu. Do preparatu praktycznie nie mają dostępu ani ptaki, ani ssaki.
Nie wiem, czy do tej pory zużyłem nawet 10 dkg tego preparatu i ślad po ślimakach zaginął.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Black Rose, ewakatarzyna

Ślimaki - walka z nimi 31 Maj 2021 05:45 #764078

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15445
  • Otrzymane dziękuję: 51313
IMG_29161.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Ślimaki - walka z nimi 31 Maj 2021 08:11 #764087

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3469
  • Otrzymane dziękuję: 7417
Dodam od siebie, że leki na anemię Ferovit Bio Specjal i Actiferol Fe również zawierają fosforan żelaza.

Ślimaki - walka z nimi 31 Maj 2021 09:23 #764095

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Boję się cokolwiek sypać bo, prócz psa i kota po warzywniaku biega też mój 1.5roczniak i niektóre rzeczy sobie zrywa i je. No, ale... Zaglądam dziś, a dziady zjadły cały rządek koperku :jeez: Od dziś ciepłe dni i noce, a jednocześnie wilgotno więc coś mi mówi, że paskudy dopiero pokażą na co je stać.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Ślimaki - walka z nimi 31 Maj 2021 10:16 #764102

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2634
  • Otrzymane dziękuję: 7744
A ja mam inną wątpliwość... W ulotce producent pisze o ślimakach bezmuszlowych - ale co ze wstężykami? Obawiam się, że preparat może być atrakcyjny (i zabójczy) również dla nich, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji... Nic nie poradzę, dla mnie to jednak nie to samo :(
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Ślimaki - walka z nimi 31 Maj 2021 10:38 #764105

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
U mnie też jest mnóstwo wstężyków i za każdym razem, jak stosowałam metaldehyd - było mnóstwo padłych wstężyków, nie tylko ślimaków nagich.
Ja wstężyki bardzo lubię, ale... one także dokonują mi ogromnych szkód. Myślę, że to głównie przez nie nie mam dalii. (Na daliowisku wyżartym do cna, były głównie ich pozostałości).

Muszę pomyśleć, co zrobić, deski zastosuję na pewno, z butelkami też dobry pomysł, ale w przypadku np. cukinii, ale już nie koperku, czy fasolki szparagowej, bo ile setek butelek musiałabym upchnąć na grządkach?
Koperku nie mogę się dzięki ślimakom dochować już trzeci rok...

Trudna sprawa... :dry:

Zobaczę , co będzie dziś w ogrodniczym, ten niby "eko" jest zawsze, metaldehyd BROS-a - jest wykupowany na pniu.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2021 10:41 przez Black Rose.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.254 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum