TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 18 Sty 2022 17:22 #789342

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
Właśnie niedoprecyzowałam, że o szparagi mi chodziło. Słyszałam taką opinię, że z nasion to długo się czeka na zbiór a dużo szybciej jest z oddzielonej karpy czy jakoś tak... Chyba że coś pomyliłam.
Pozdrawiam, Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 18 Sty 2022 17:39 #789344

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Magda, nic się nie pomyliłaś, szparagi uprawiane z nasion można skubnąć dopiero w trzecim roku od wysiania, z karp zbiór będzie szybciej ale karpy są droższe i trudno dostać przyzwoite karpy.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Marlenka, Pestka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka, JaKasiula, madlen88

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 18 Sty 2022 17:59 #789349

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Moje właśnie wschodzą :dance:

IMG_20220118_175651.jpg
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2022 17:59 przez Marzenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, bietkae, Pestka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 18 Sty 2022 21:03 #789392

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3694
  • Otrzymane dziękuję: 19697
W ubiegłym roku zaczęłam przygodę ze szparagami.
Wysiałam je w drugiej połowie marca. Pewnie już w maju (u mnie w warzywniku długo stała woda) wysadziłam je do gruntu.
Przez lato ładnie podrosły i jesienią wykopałam już przyzwoite karpki.
Porozsadzalam je na przygotowaną grządkę, to ich miejsce docelowe. Wcześniej miejsce to przekopałam z kompostem, a do każdego dołka dałam garstkę obornika.
I już w przyszłym roku pierwszy zbiór :dance:
To, czy szparagi wysiejesz, czy wsadzisz karpki, to Twój wybór. Zależy, czy chcesz je zbierać szybko, czy będziesz cierpliwie czekać.
No, i też ważna jest ilość, jaką chcesz uprawiać.
Ja z opakowania nasion mam wysadzone 40 karp, ponad 20 rozdałam. Gdybym miała kupić taką ilość, pewnie bym się nie zdecydowała.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 19 Sty 2022 21:45 #789552

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Inauguracja wysiewów w poprzednich sezonach przypadała najczęściej w połowie stycznia. Na waciki trafiały wówczas nasiona ostrych papryczek, bakłażanów i porów oraz selerów, obowiązkowo musiała być także jedna lub dwie odmiany pomidorów, a w ubiegłym roku eksperymentalnie zaprzyjaźniłam się z rozsadami kwiatów: petunii i pelargonii. Jednak uczciwie muszę napisać, że rezultaty tak wczesnych wysiewów odbiegały od wymarzonych efektów, a widok męczących się z braku światła i temperatury roślin sprawiał przykre wrażenie.
W tym roku parapety stoją puste; jedyną "letnią" rośliną jest zimowana ostra papryka w typie habanero, którą aktualnie codziennie obieram z mszyc i stopniowo zwiększam częstotliwość podlewania. Niebawem dostanie nowe podłoże, a na początku marca rozpoczniemy dokarmianie.
Brakuje mi radosnego rozgardiaszu, jakiego dostarczało wysiewanie nasion, obserwowanie procesu kiełkowania i wschodów, a później pielęgnowanie rozsad. Dopóki warunki cieplne i świetlne na parapetach nie będą optymalne dla młodziutkich roślin, muszę uzbroić się w cierpliwość i w nadzieję, że koty łaskawie będą omijały roślinne przedszkole.
Póki co, może zrobię chociaż próbę kiełkowania pomidorowych nasion .... aby nie wyjść z wprawy ? Oprócz podłoża mam wszystko, więc ... czemu nie ?

Pozdrawiam cieplutko :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2022 22:01 przez Adasiowa.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 19 Sty 2022 21:57 #789553

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6259
  • Otrzymane dziękuję: 22902
Zero słońca ,ciemno co może urosnąć na oknach ?chyba nic .U mnie tylko liliowce chcą szybko do ogrodu ,musiałam je wynieść na balkon by zmarzły lekko i zamknięte w pudle
styropianowmy .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, pouder, Marlenka, Miragoral, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 19 Sty 2022 22:03 #789554

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Ja jutro robię przegląd starych nasion warzyw to te najstarsze np. rzodkiewki wyłożę na kiełki. Rzeżuchę kupiłam świeżą to też wysieję, przyda się trochę swojej zieleniny :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, pouder, Marlenka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 23 Sty 2022 18:59 #789887

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Moja biedna sałata siana 1 stycznia dziś doczekała się rozpikowania. Nadal traktuję to jako zabawę, nie nastawiam się na nić. będzie co ma być :whistle:
IMG_20220123_184601.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 23 Sty 2022 19:11 #789890

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Józiu a Twoja to już pewnie ładna? :search:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 23 Sty 2022 19:14 #789893

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6925
  • Otrzymane dziękuję: 42119
Marzenko jakoś rośnie ale kot mi trochę ją poturbował i musiałem kombinować.Teraz jest w domu.Ale jak nie będzie mrozów to znów pójdzie na balkon. :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 23 Sty 2022 19:20 #789897

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Józiu to rozumiem - ja przed kotem ciągle zamykam drzwi do pokoju gdzie trzymam rozsady :jeez: Czasami jednak Barbarka i tak swoje pazury wsadzi do kuwetki :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 23 Sty 2022 20:14 #789907

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3694
  • Otrzymane dziękuję: 19697
Karczochy powoli rosną
IMG_20220123_114605.jpg

Papryczki wykiełkowały, ale jeszcze nie ma co pokazywać :oops: Nie wszystkie odmiany współpracowały. Niestety, zgubiłam kartkę, na której spisałam jakie nasiona wyłożyłam do kiełkowania, i część zidentyfikuję dopiero jak zaowocują.
Wczoraj wysiałam też trawę cytrynową.
Kusi bardzo, ale z innymi wysiewami jeszcze się wstrzymam :lev:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Marlenka, Miragoral, bietkae, bastis, JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 24 Sty 2022 20:11 #790066

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Kochani, czy może ktoś już zapoczątkował wysiew ostrych papryczek ? Tak mi się coś wydaje, że można byłoby coś skiełkować ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 24 Sty 2022 20:20 #790072

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3569
  • Otrzymane dziękuję: 30127
Tak Aniu,można już wysiewac.W ubiegłym roku zaczynałam w pierwszej połowie stycznia.Pierwsza rzecz,jaką zrobię po przylocie,to wyłożenie nasion papryczek ostrych na waciki.
Maria
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2022 20:21 przez koma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 24 Sty 2022 20:24 #790076

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3694
  • Otrzymane dziękuję: 19697
Aniu, ja ostre papryki wyłożyłam do kiełkowania 10 stycznia. Te, które puściły kiełki przeniosłam już do kubeczków z mieszanką ziemi i perlitu. Część już pięknie rozkłada liścienie. Może jutro uda mi się zrobić zdjęcie.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 24 Sty 2022 21:11 #790088

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1696
  • Otrzymane dziękuję: 10222
Ja ostre papryki wyłożyłam do kiełkowania 20 stycznia. Leżą w łazience, gdzie mam najcieplej (temp. 24°). Sporo już wypuściło kiełki.

20220124_210741.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2022 21:12 przez Zygowa.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 24 Sty 2022 23:47 #790114

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5723
  • Otrzymane dziękuję: 27123
Ja czekam do połowy lutego, tak siałam w zeszłym roku. Na werandzie coś zimuję, na razie żyje/wegetuje Cyklon, Anaheim Chili, Kinizsi. Jeśli przeżyją, trzy rośliny na wczesny zbiór nam wystarczą, a w lutym reszta odmian do kiełkowania i te trzy na odtworzenie na następny rok. W zeszłym roku wiecie jak było zimno w kwietniu i w maju, musiałam wystawić ostre papryki na taras, bo na "salony" wchodziły inne rośliny. Niektóre papryki na tym tarasie bardzo zmarniały, najbardziej Cyklon i Kinizsi. Cyklon najpóźniej się pozbierał, ale miałam na nim owoce, a Kinizsi nie pojedliśmy za bardzo, ale roślina żyje, dołem wypuściła nieśmiało młode listki :lev:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 25 Sty 2022 00:26 #790117

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
Ja 17.01 wyłożyłam nasionka ostrych papryk na mokre waciki, postawiłam nad grzejnikiem i byłam w szoku, ponieważ pierwsze kiełki zaczęły się pojawiać już 20.01. Sukcesywnie od 21. wsadzam je do doniczek z podłożem. W zeszłym roku kiełkowały na wacikach ok. 2 tyg, w tym roku to jakiś super express... Słodkie będę wysiewała w lutym.
W zeszłym roku bakłażany i część papryk wysiewałam 26.01 – dla bakłażanów to było stanowczo za wcześnie – trochę się później męczyły pod lampami (były już duże i jeszcze te ich wielkie liście...) W tym roku nie będę się spieszyła i wysieję je później. Natomiast papryki ostre ponoć kiełkują dłużej, ale w tym roku jakoś tego nie zauważyłam... :blink:
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2022 00:34 przez Aurora Borealis.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Jaedda, Zygowa, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.520 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum