TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 15:14 #790614

  • Renata12
  • Renata12's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 245
bozenak ja nasionek selera nie przykrywam ziemią tylko delikatnie przygniatam, żeby nie przemieszczały się po posłaniu czy spryskaniu wodą.
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2022 15:16 przez Renata12.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Prządka, Szczypiorek, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 15:26 #790617

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Nasiona selera muszą mieć światło do kiełkowania a więc sieje się i lekko dociska do podłoża. Najlepiej kiełkują wysiane na powierzchni perlitu :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, apal100, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 15:41 #790619

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Wysiałam w podłożu, trudno.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 16:34 #790626

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Online
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
JaNina dziękuję za podzielenie się cennymi zapiskami.
Mam trochę nasionek w zapasie, więc postaram się coś wysiać w drugiej połowie lutego dla porównania.
Inna sprawa, że wcześniej nie zwracałam większej uwagi na odmiany, nie jestem szczególnym amatorem papryki. W tym roku tak jak pisałam mam odmianę 'Mira', która podobno jest dość wczesna - może to wystarczy.

Dodam jeszcze, że wspomniany problem dotyczy papryki słodkiej. Cayenne w zeszłym roku plonowała bez zarzutu.
Przypomniało mi się też, że słodką siałam do jednej doniczki i pikowałam, a cayenne była siana od razu do pojedynczych doniczek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, del, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 19:22 #790648

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Ja z kiełkowaniem selera nigdy nie miałam problemów. Zawsze wschodzi tydzień. Wysiewam na powierzchnię podłoża - w rowki porządnie zwilżone. Pudełeczko zawijam w przezroczystą torebkę foliową i stawiam na ciepłym kaloryferze pod parapetem, więc z tym światłem raczej średnio :bad-idea: Codziennie 2 razy otwieram, wietrzę, spryskuję tylko raz. Od momentu wschodów pudełeczko stoi na parapecie nachylone pod kątem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, jack90

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 19:57 #790653

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1275
  • Otrzymane dziękuję: 4764
W lutym zeszłego roku zrobiłem taki eksperyment ;) Posiałem nasiona selera na lekko ubitej ziemi , następnie na połowę tego pojemnika wysypałem cieniutką warstwę perlitu. Nasiona wykiełkowały po 6 dniach. Przez perlit przebijały się nieco dłużej, ale powschodziły równiuteńko.
IMG_20210216_223009-2.jpg


To już kiedyś pokazywałem.
Pięć lata temu nagrałem taki filmik z nasionami selera w roli głównej, może komuś się przyda ten sposób aplikacji małych nasion.
Zapałka jest wilgotna.
Piotr :)

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 01 Lut 2022 08:43 #791201

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 7661
I ja rozpoczęłam zabawę z wysiewem nasion warzyw. Sałata Kumak lodowa.
20220201_083555.jpg


20220201_083555.jpg
Pozdrawiam.Rozalia

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 02 Lut 2022 19:47 #791430

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6925
  • Otrzymane dziękuję: 42119
Ja również wczoraj wysiałem sałatę kozulową i rzymską stożkowa.A tu taka ciekawostka o czasie wschodu nasion warzyw. :bye: :bye: :bravo: :bravo: :) :)
niepodlewam.blogspot.com/2014/03/warzywa...zas-wschodzenia.html
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2022 20:01 przez Krecik stary. Powód: poprawki

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 03 Lut 2022 19:16 #791556

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Online
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Moje papryki z 27 stycznia na mokrym ręczniku papierowym już prawie wszystkie wykiełkowały. Dzień później w podobny sposób wyłożyłam nasiona selera, do tej pory wzeszła ok. połowa.
Ten sposób kiełkowania zawsze podobał mi się u innych ogrodników, których czasem podglądam, ale teraz, gdy zbliża się pora delikatnego przeniesienia nasionka po nasionku do doniczek stwierdzam, że to chyba nie dla mnie. :lol:

Zaczęła kiełkować też cebula sochaczewska, posiana jednak tradycyjnie 27 stycznia. Cieszę się jak dziecko, ponieważ przez ostatnie dwa lata miałam pecha i nasiona cebuli mi nie kiełkowały. W tym roku postanowiłam to sobie odbić i dziś do sochaczewskiej dołączyła także exhibition i szalotka zebrune.

Wcześniej uprawiałam w ten sposób cebulę ailsa craig i udawała się całkiem dobrze.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 03 Lut 2022 19:27 #791558

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
U mnie w tym roku z rozsadami jest różnie. Zaczęłam wysiewać w zeszłoroczny torf, na problemy nie czekałam długo - w pojemnikach pojawił się grzyb. Wysiewy za radą Mietka podlałam roztworem polopiryny s, grzyb padł. Z tak wczesnego siewu mam rozsadę pora, szparagów i karczochów oraz kilka kapust. Sałata zaliczyła zgon :rotfl1: Ładnie rosną pelargonie, tunbergia, karłowe pomidorki. 1 lutego w świeży torf wysiałam selery, pory - późniejszą odmianę, kapustę, sałatę, kalarepę oraz goździki Chabaud oraz białą tunbergię i 2 raz kobee, ponieważ te siane 1 stycznia nie raczyły wzejść.
Za tę wiadomość podziękował(a): Campanula, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula, Sławek, Aurora Borealis

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 03 Lut 2022 21:50 #791582

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
A ja planowałam z lata coś Z pomidorów w wiaderku przetrzymać ale coś mi nie wyszło No więc w styczniu nie wytrzymałam:

CA3B5EF9-B7E4-494D-B791-B5366C235FE8.jpeg


F540CC9D-0720-4CD6-9117-ECD271DF48FA.jpeg



Te pomidory z przeznaczeniem na parapet stoją pod jarzeniówkami a na wczesny zbiór właśnie pokazują kolanka.
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2022 22:05 przez JaNina. Powód: Odwróciłam zdjęcia
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, Miragoral, JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 03 Lut 2022 21:51 #791583

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
No i jeszcze do góry korzeniem ale zapewniam, że rosną głową do góry :unsure:
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Prządka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 03 Lut 2022 22:05 #791588

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7908
  • Otrzymane dziękuję: 52372
Rosną dobrze, o co Ci chodzi ;)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): grazyna255, del, Prządka, ewakatarzyna

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 03 Lut 2022 22:08 #791590

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
Dzięki Janinko za przewrócenie moich fotek :kiss3:
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Prządka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 06 Lut 2022 08:55 #791891

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Moje pierwsze tegoroczne wysiewy rozpoczete.
Wysiałam cebulę, pora i selera. Malutko tego, ale po doświadczeniach z ubiegłych lat (zawsze wysiewałam za dużo) w tym roku ograniczam się z ilością żeby potem nie szukać dodatkowego miejsca w warzywniku, bo żal wyrzucić tego co urosło.
IMG_20220206_083525.jpg


Jeszcze może pokażę z czego robię znaczniki, bardzo wygodne i darmowe.
IMG_20220206_083508.jpg
Pozdrawiam Zosia

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 06 Lut 2022 13:03 #791914

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Online
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Świetny pomysł na znaczniki, ileż ja takich taśm wyrzuciłam. :dry:
Obecnie wycinam znaczniki z plastikowych wiaderek po twarogu sernikowym, w zeszłym roku zdały egzamin i zostają.
Za tę wiadomość podziękował(a): olegowa, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 06 Lut 2022 13:36 #791916

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Też kiedyś cięłam takie pudełka, ale to dość trudne - ręce bolą od nożyczek i jakoś szybciej mazaki się zmywały mimo tego że używam permanentnych.
Na tych paskach pisze się trochę trudniej bo są chropowate, ale nie zmywają się przez cały sezon.
Pozdrawiam Zosia
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 06 Lut 2022 14:21 #791923

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2634
  • Otrzymane dziękuję: 7744
Ja używam takich separatorków od skoroszytów, fajne, bo od razu z dziurkami, można nie tylko wetknąć, ale i powiesić :bye:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Miragoral, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.576 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum