TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 25 Sty 2022 07:45 #790125

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Z tym stawianiem nad grzejnikiem trzeba uważać, żeby za bardzo się nie zagrzały, bo się ugotują. Ja tak zrobiłam w tamtym roku, że pudełko z nasionkami postawiłam bezpośrednio na kaloryferze i tylko jedno nasionko puściło kiełek.... reszta do wyrzucenia. Dobrze, że był jeszcze czas, to położyłam nowe do kiełkowania - najpierw dałam książkę jako izolację i na niej postawiłam pudełeczko. Takim sposobem miałam sukces - prawie wszystkie skiełkowały.
Beata


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 25 Sty 2022 07:59 #790128

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7908
  • Otrzymane dziękuję: 52372
Ja paprykę ostrą wysiewam razem ze słodką, dopiero w połowie marca. Moje papryki będą rosły w gruncie, więc nie mam się co spieszyć.
Mam co prawda wysiane dwa nasionka Serrano, ale to bardziej dla zabicia styczniowej nudy. Jedno nasionko wykiełkowało dosyć szybko, ale papryczka jest bardzo wyciągnięta i chyba z niej nic nie będzie. Druga papryczka natomiast rośnie jakoś dziwnie :dry: i z ciekawością obserwuję jak dzielnie walczy o przeżycie.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 25 Sty 2022 14:40 #790165

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
Beata, ja też nie kładę pudełka bezpośrednio na grzejniku, głupia nie jestem (może trochę, ale nie aż tak) :) . Grzejnik skręcam na pół mocy, na niego kładę 2 wiaderka plastikowe po twarogu 1 kg, na to półka z grubej tektury (po puszkach dla kota) i dopiero na to idzie pudełko z zakrętkami po mleku i wacikami z nasionkami. Przykryte, oczywiście, ale niezbyt szczelnie. 2 x dziennie sprawdzam, czy jest wszystko ok. Na szczęśnie to taki grzejnik, do którego moje koty nie mają dostępu - swoje tyłki grzeją gdzie indziej...
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, BettyL, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 25 Sty 2022 19:53 #790209

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Ja dla zabicia czasu i odpędzenia myśli o chorobie prawie całej rodziny wyrzuciłam na waciki wszystkie nasiona papryk ostrych, chyba ze 100. Ciekawa jest ich zdolności kiełkowania, jako że mają już swoje lata (2016-2017 ). Po ostatnich dniach już nic mnie nie cieszy. W dodatku ferie i perspektywa nauki zdalnej po feriach. Jakaś masakra. Czy kiedyś będzie jeszcze normalnie?

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 25 Sty 2022 20:45 #790224

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
To trzymam kciuki za Twoje nasionka, bo moje z 2017,2018 czy 2019 nie skiełkowały - ponad 3 tygodnie na grzejniczku i nic. Trudno :jeez:
Może bakłażany mi chociaż dopiszą ale o tym dowiem się w lutym :pinch:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, bozenak, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula, Aurora Borealis

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 26 Sty 2022 11:07 #790284

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Trudno. Przynajmniej wyrzucę z czystym sumieniem, bo inaczej to żal każdego nasionka. :bye:

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 27 Sty 2022 18:04 #790459

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Online
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Bozenak u nas sytuacja podobna, ale staramy się - jak to niektórzy mówią - myśleć pozytywnie.

Zabieram się zatem za wysiew papryk. Podłoże do wysiewu jeszcze nie przyszło, ale ponieważ muszę już coś wysiać :wink2:, pierwszy raz próbuję kiełkowania na ręcznikach papierowych. W tym roku zaczynam jakieś 2 tygodnie wcześniej niż do tej pory, ponieważ zawsze był problem z dojrzewaniem.

Papryka słodka 'Mira', następnie nasionka wygrzebane ze sklepowej papryczki chili i papryczka cayenne.

IMG_20220127_172902.jpg


No i moczy się już rzeżucha - taka moja deska ratunkowa, gdy dopada mnie ogrodnicza desperacja :wink2:.

IMG_20220127_173349.jpg

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 27 Sty 2022 21:51 #790492

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Ja mam dzisiaj kiepski dzień. Dopadło mnie choróbsko - na całe ferie jestem uziemiona. Ale na pocieszenie wykiełkowała mi cebula wysiana w sobotę, chociaż nasiona też z ubiegłego sezonu.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 27 Sty 2022 23:21 #790521

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5719
  • Otrzymane dziękuję: 27123
Szukaj pozytywów, dobrze że teraz, a nie w sezonie wiosennym lub letnim. Zdrowia i odrobinę optymizmu życzę :wink2:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, JaNina, Campanula, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 07:54 #790541

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Ja sobie już przygotowałam do wysiewu selera korzeniowego i pora późnego. We wtorek wysieję :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 08:33 #790548

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3694
  • Otrzymane dziękuję: 19697
Moje pierwsze tegoroczne rozsady powoli sobie rosną.
Im też brakuje słońca, ale nawet takie mizeroty cieszą.
Karczochy
IMG_20220128_082822.jpg

Ostre papryki
IMG_20220128_082806.jpg

Kiełkuje trawa cytrynowa
IMG_20220128_082542.jpg

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 08:42 #790551

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7908
  • Otrzymane dziękuję: 52372
Kasiu, daj coś pod te doniczki. Jak rozsada będzie trochę wyżej, to będzie miała więcej światła. Nie będzie też miała bezpośredniego kontaktu z zimnym parapetem.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 08:46 #790553

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7908
  • Otrzymane dziękuję: 52372
Campanula wrote:
W tym roku zaczynam jakieś 2 tygodnie wcześniej niż do tej pory, ponieważ zawsze był problem z dojrzewaniem.
Uprawiasz pod chmurką w gruncie, czy pod osłoną?
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 08:52 #790555

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3694
  • Otrzymane dziękuję: 19697
Janinko, dziękuję :thanks:
Jakoś o tym nie pomyślałam :oops:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 11:35 #790581

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Online
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
JaNina wrote:
Uprawiasz pod chmurką w gruncie, czy pod osłoną?

Papryki mam pod chmurką. Tunel nieduży i przeznaczony na pomidory. Miałam w nim parę razy kilka papryk, ale rosły bardzo kiepsko, więc zrezygnowałam.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, del, Prządka, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 12:17 #790586

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7908
  • Otrzymane dziękuję: 52372
Jeśli sadzisz w gruncie to wg mnie stanowczo za wcześnie. Często czytam, że papryka późno zaczęła owocować, więc muszę przyspieszyć wysiew. Ja uważam, że to nie tędy droga. W zależności od odmiany, okres od siewu do kwitnienia wynosi 60–70 dni, a do pierwszych zbiorów 98–125 dni. Sadzonki powinny mieć 8–10 zielonych, błyszczących liści i powinny być już widoczne małe pąki kwiatowe. Korzenie powinny tworzyć zwartą, nierozsypującą się bryłę, jasnobeżowej barwy.
Sadzonka nie powinna być długo przetrzymywana w doniczce, ponieważ szybko rozwija kwiaty, korzenie brązowieją, a łodyga szybko drewnieje. Po posadzeniu na miejsce stałe takie przetrzymane rośliny długo regenerują system korzeniowy, dużo później i słabiej plonują.
Tak mam zapisane w kajeciku i tego się trzymam. Proponuję Ci zrobienie eksperymentu i wysianie paru sztuk papryki w połowie marca. Wtedy i słońca już jest więcej, więc rozsada ma się lepiej. Możesz te parę sztuk posadzić z tymi wysianymi teraz i wtedy sama zobaczysz co u Ciebie będzie się lepiej sprawdzało.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 12:33 #790588

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7839
mi w ub roku też późno plonowały terminu siewu nie zmieniam ale chyba ominę pierwsze pikowanie i spróbuję wysiać od razu do doniczek żeby ograniczyć ilość przesadzania, może zyskam z tydzień lub dwa, zobaczę co z tego wyjdzie
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2022 12:34 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, JaNina, del, Prządka, Szczypiorek, JaKasiula, renons, Aurora Borealis

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 28 Sty 2022 15:01 #790609

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
czy nasiona selera przykrywasz ziemią po wysianiu, bo gdzieś mi się o uszy obiło, że tylko ugniata. Pierwszy raz będę robić sadzonki selera.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.766 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum