TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Sie 2023 12:19 #841228

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Popatrzyłam sobie na te dziurawe pomidorki i przypomniała mi się nasza Emalia112, która swego czasu pokazała bardzo podobne zdjęcie, z tą różnicą jednak, że owoce wisiały jeszcze na krzaku. Uszkodzone były te z pierwszego grona. Gdyby nie fakt, że Emalka przyłapała sprawcę na gorącym uczynku, to dochodzenie trwałoby dłużej. Okazało się, że to bażanty upodobały sobie soczyste pomidory :happy:
Niemniej ślady śluzu też dają wiele do namysłu ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, jagodka27, magnes, del, Babcia Ala, Mejra, Grzebuła, Emilia


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 20 Sie 2023 01:50 #841282

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1812
  • Otrzymane dziękuję: 12586
Chyba pozostanie mi zrobić nalot dywanowy napalmem :placze:
Ta cholera nie odpuszcza w gruncie ...

choroba_owoce_2023.08.19.jpg


choroba_owoc_1_2023.08.19.jpg


choroba_owoc_2_2023.08.19.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Lilith, Marlenka, jagodka27, Nimfa, Babcia Ala, Mejra, Grzebuła, Emilia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 23 Sie 2023 13:53 #841596

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Emilia wrote:
Albo to w aptece sól epsom, gorzka sól
_20230817_183444.jpg
Hej dostałam w końcu tą sól. Nie wiedziała że stacjonarnie taki problem. Kupiłam przypadkiem w Rossmann :blink:
Powiedz mi proszę jak to rozrobić do oprysku.
IMG_20230823_135423.jpg
Pozdrawiam Patrycja.
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2023 13:55 przez Lulu.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Emilia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 23 Sie 2023 13:56 #841597

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1812
  • Otrzymane dziękuję: 12586
5g/L
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Lulu, Emilia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 23 Sie 2023 14:38 #841599

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 1569
del wrote:
5g/L
Dziękować :)
Pozdrawiam Patrycja.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 23 Sie 2023 15:33 #841601

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3469
  • Otrzymane dziękuję: 7421
del wrote:
Chyba pozostanie mi zrobić nalot dywanowy napalmem :placze:
Ta cholera nie odpuszcza w gruncie ...
Na napalm też może być za późno bo lepiej zapobiegać niż leczyć, jak mówi stare chińskie przysłowie. Zainfekowane owoce prędzej czy później będą w plamach. Można ochronić tylko te nie zarażone.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, del, Babcia Ala, papryczka, Grzebuła

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 25 Sie 2023 16:56 #841736

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Lulu wrote:
Emilia wrote:
Albo to w aptece sól epsom, gorzka sól
_20230817_183444.jpg
Hej dostałam w końcu tą sól. Nie wiedziała że stacjonarnie taki problem. Kupiłam przypadkiem w Rossmann :blink:
Powiedz mi proszę jak to rozrobić do oprysku.
IMG_20230823_135423.jpg


Chodziłam szukałam po sklepach soli a dziś :lol: dziś wchodzę na balkon do teściowej a tam dwa 10l wiadra stoją soli Epsom. Śmiałam się sama do siebie w głos:happy4:
Pozdrawiam Patrycja.
Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2023 16:56 przez Lulu.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Emilia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 25 Sie 2023 17:13 #841741

  • mkwapisz
  • mkwapisz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 16
A taki film na YT znalazłem. Trochę długie, ale sporo ciekawych informacji dotyczących ŚOR i nawożenia:
Za tę wiadomość podziękował(a): Emilia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 26 Sie 2023 13:36 #841804

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5717
  • Otrzymane dziękuję: 27115
Obrałam większość zapalonych owoców i zdążyłam dzisiaj wykonać oprysk profilaktyczny przed tym armagedonem pogodowym co mnie czeka. Zmieszałam Topsin, Cabrio Duo, Kristalon czerwony (mam zielone piętki, bo w glebie mam trochę zbyt dużo magnezu z powodu skały macierzystej) i dodałam do wszystkiego Protectora, żeby mi pierwszy deszcz tego nie spłukał. Zanim zaczęło padać upłynęły 2 godziny, a Protector, żeby polimer się utwardził pod wpływem światła słonecznego potrzebuje godzinę. Pożyjemy, zobaczymy.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marlenka, jagodka27, Nimfa, Grzebuła

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 01 Wrz 2023 08:02 #842207

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 861
  • Otrzymane dziękuję: 3363
Wczoraj na kolację miałem ochotę na największego wyrośniętego pomidora Red Pear, dojrzewał w domu, bo zbieram zapalone tylko. Z zewnątrz żadnych plam, dziurek , pęknięć, biorę gryza i wyczuwam pleśń , zdziwiony oglądam go dokładnie i w jednej komorze nasiennej ukazała się czarna martwa tkanka, rozwijała się pleśń . Już drugi taki pomidor trafiłem w sezonie, nie wiem czy przez to, że zebrane były z stanowiska połcienistego, czy źle przechowuje pomidory w całkowitej ciemności o temperaturze zbliżonej do pokojowej. Wiem o takiej chorobie antraknoza, która objawia się plamami z zewnątrz, a w tym przypadku ich nie było . Lipa by była gdybym użył takiego pomidora do przetworów, i nie zauważył tego dziadostwa, a miałem tak też przy krojeniu do soku, w porę wyciągnąłem takiego z garnka .
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 01 Wrz 2023 08:17 przez Grzebuła.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Marlenka, jagodka27

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 01 Wrz 2023 17:47 #842241

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5717
  • Otrzymane dziękuję: 27115
U mnie większość sakiewek tak robi, dlatego przestałam je uprawiać po 5 latach prób. Myślę, że to szara pleśń jest w środku, było dokładnie tak jak opisałeś, z zewnątrz zero objawów, a w środku czarna niespodzianka. Ktoś kiedyś pytał i wstawił nawet zdjęcie, wypowiadał się też wtedy pomodoro. Ja to kładłam na karb mojego mikroklimatu i mojej gliny, ale jak Ty to też masz, to ja już nie wiem co jest przyczyną. Teraz testuję sakiewkę Inżyr Rozowyj, na razie mi takiej niespodzianki nie zrobił, a Red Pear mi nie smakuje. Zaraz posypią się gromy forumowe na moją głowę :lol:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marlenka, jagodka27, bastis, Grzebuła, Emilia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 01 Wrz 2023 19:16 #842254

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Alu też tak miałam w zeszłym roku ,faktycznie tylko w sakiewkach.
Mniej więcej od 2/3 grona wysyp w środku i zeszły rok też walczyłam z szarą .
Pozdrawiam Patrycja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, Babcia Ala, Grzebuła, Emilia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 01 Wrz 2023 20:13 #842260

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 861
  • Otrzymane dziękuję: 3363
@Babcia Ala
Jedną sakiewkę mam w donicy i mikroklimat ma w porządku i raczej nie przypominam sobie, bym zerwał z niej chory pomidor,
a ta sakiewka, którą zerwałem z pleśnią w środku była z krzaka położonego trochę w gorszych warunkach, blisko dużej koktajlówki, która prawie już nachodzi na nią. Słońce też później zaczyna oświetlać to miejsce, a owoce z pierwszego grona, aż kładły się na ziemi pod ciężarem, bo w tym roku zrobiłem totalną lipę z podporami, na szczęście nie ze wszystkimi. Do tego mogłem zrobić roślinie sporo niepotrzebnych ran, nieumiejętnym obrywaniu liści czy obcierającym sznurkiem stąd może szara pleśń mogła zaatakować jak mówisz mój krzak.

A Red Pear smakował mi najlepiej ze wszystkich uprawianych w tym roku, tylko ta cholerna pleśń.
Trochę teraz mam obawę, czy dzielić się nimi z bliskimi.
Dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami Babciu Alu ;)
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 01 Wrz 2023 20:15 przez Grzebuła.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Marlenka, Miragoral, jagodka27, del, Babcia Ala, Emilia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 02 Wrz 2023 14:40 #842288

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 895
  • Otrzymane dziękuję: 2954
Grzebuła wrote:
Wczoraj na kolację miałem ochotę na największego wyrośniętego pomidora Red Pear, dojrzewał w domu, bo zbieram zapalone tylko. Z zewnątrz żadnych plam, dziurek , pęknięć, biorę gryza i wyczuwam pleśń , zdziwiony oglądam go dokładnie i w jednej komorze nasiennej ukazała się czarna martwa tkanka, rozwijała się pleśń . Już drugi taki pomidor trafiłem w sezonie, nie wiem czy przez to, że zebrane były z stanowiska połcienistego, czy źle przechowuje pomidory w całkowitej ciemności o temperaturze zbliżonej do pokojowej. Wiem o takiej chorobie antraknoza, która objawia się plamami z zewnątrz, a w tym przypadku ich nie było . Lipa by była gdybym użył takiego pomidora do przetworów, i nie zauważył tego dziadostwa, a miałem tak też przy krojeniu do soku, w porę wyciągnąłem takiego z garnka .

U mnie w tym roku też tak jest, ale nie na Red Pear a innej sakiewce. Nawet nie tyle pleśń co wręcz fermentująca galaretka - czasem 1 komora nasienna, czasem dwie. Wyglądają jakby nei były poprawnie zapylone, to jest tylko z owoców, które się zapyliły podczas ekstremalnych upałów w folii (noce btyły bardzo zimne do tego). Wtedy pomagałam im z zapyleniem borem.

Za to w gruncie mi szara dalej szaleje mimo oprysków ;/ Nie mam już siły...
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Marlenka, Miragoral, jagodka27, del, Babcia Ala, Grzebuła, Emilia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 06 Wrz 2023 13:57 #842456

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1812
  • Otrzymane dziękuję: 12586
To ZZ? SZP? Bo już nie wiem. Pomału wykańcza mi grunciaki. Co 2 dni obrywam małą reklamóweczkę/zrywkę liści i owoców.


IMG_20230904_175659.jpg

IMG_20230904_175723.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Babcia Ala, Działkowiczka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 06 Wrz 2023 14:00 #842457

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7835
Myślę że to szara łodygowa. Może ktoś jeszcze coś wymyśli
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Lulu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 06 Wrz 2023 14:17 #842458

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1812
  • Otrzymane dziękuję: 12586
To g... wszędzie się pojawia - na liściach, łodygach, owocach. Choć owoce bardziej wyglądają jakby zz na nie wlazła.
Cyknę następnym razem fotki.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Działkowiczka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 06 Wrz 2023 15:50 #842461

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 874
  • Otrzymane dziękuję: 5184
U mnie jest problem z BPL. W zeszłym roku na wiosnę opryskałam tunel Virkonem i było dobrze. W tym roku nie miałam Virkonem i BPL szaleje. Nie opryskuję ŚOR, bo żaden mi nie zadziałał. Już kupiłam Virkon. Na wiosnę oprysk tunelu i szklarenki. Spróbuję też nasiona odkazić tym środkiem. Wprawdzie nasiona zebrałem przed pojawieniem się BPL, ale warto spróbować. W lutym zrobię eksperyment.
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 06 Wrz 2023 15:53 przez Miragoral.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.709 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum