TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Cze 2018 20:57 #614175

  • Daros
  • Daros's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 115
Czy na pierwszym zdjęciu jest widoczny początek zarazy? PIORIN w sąsiednich powiatach sygnalizuje zagrożenie zarazą, w moim jeszcze nie. Czy plamy na liściach mogą być spowodowane przenawożeniem kurzym obornikiem (pisałem o wcześniej o moich problemach), czy raczej jest to choroba grzybowa? Powinienem podjąć jakieś działania, czy obserwować i czekać?
DSC_0178-2.jpg


DSC_0189-2.jpg


DSC_0192-2.jpg
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Cze 2018 21:08 #614179

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
To nie zaraza możesz spać spokojnie :) Jakieś niedobory. Przy chorobach grzybowych jest typowy biały nalot grzybni .
Andrzej
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Cze 2018 21:33 #614190

  • puerta27
  • puerta27's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
Powiązana tylko góra. Po prostu nie jest cały opleciony.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 08:53 #614253

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
Od jutro dość duże ochłodzenie, co będzie sprzyjało ZZ ,więc jak ktoś chce interwencyjnie zrobić opryski
to najlepiej dzisiaj .
Andrzej
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 09:44 #614257

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
Pierwszy raz mam odmiany Perła Kaszub, K37 i Cze-ka. Cze-ka, K37 (ale mniej) ma dolne liście zwinięte do góry. Perła ma normalne. Poza tym wg mnie mam piękne krzaki! Pytanie czy Czeka ma mniejsze wymagania na nawożenie? I właśnie z przenawożenia liście się zwinęły? Taka sytuacja w tunelu i w gruncie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 11:26 #614260

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Z odmian, które wymieniłeś mam tylko Cze-ka i też zaobserwowałam zwijanie się liści głównie u tej odmiany. U nie może wynikać to z bardzo dużej suszy i przez to nastąpił wzrost zasolenia gleby. Obok Czekisty rosną pomidory Frodo i Aussie , one nie wykazują takich zmian. Natomiast na odmianie Czuchłoma zauważyłam , że stożki wzrostu są lekko przywiędnięte na roślinie gruntowej jak i tej w donicy na balkonie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, Maks-ogrodnik

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 14:05 #614295

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Fakt, że Cz-ka ma tendencje do zwijania liści. Powód trudno jednoznacznie wskazać. Może to być spowodowane dużym stężeniem soli w glebie, jakąś różnicą w budowie systemu korzeniowego albo zbyt niską zawartością miedzi. Aby to wybadać trzeba by było zamienić działkę w instytut hodowli roślin. Jest to odmiana generatywna tak , jak K-37i ma mniejsze wymagania pokarmowe. Grunt aby zbytnio nie przesadzać z nawożeniem albo dokarmianiem.


IMG_0690-2.jpg


Na razie rosną na tym, co do gleby poszło wiosną. Od lipca dostaną między redliny naleweczkę z kurzeńca.

Druga odmiana generatywna K-37


IMG_0689-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2018 14:10 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, pouder, Betula, Maks-ogrodnik

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 15:07 #614303

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
To prawda, Czekista ( spośród tych odmian, które mam ) należy do tych delikatniejszych odmian - pod względem budowy - przynajmniej w odkrytym gruncie. Miałam okazję widzieć tego pomidorka w tunelu i tam był silniejszej konstrukcji.
Co zauważyłam . ... to to, że już na etapie rozsady był wrażliwszy na standardową pożywkę do fertygacji. Jest raczej generatywną odmianą, liście wąskie, długie, łodygi muszę częściej podwiązywać. Jednak ilość kwiatów czy owoców w gronie jest bardzo duża ( nawet do 8-9 sztuk ).
Podczas nawożenia daję im po prostu mniejszą dawkę nawozów kosztem większej ilości wody. U mnie siedzą w dołkach z naleweczką końską.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Maks-ogrodnik

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 15:32 #614310

  • luke25
  • luke25's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
pomidor1.jpg


Dzień dobry :) Dzisiaj na jednym krzaku zobaczyłem takie plamki, czy jest to septorioza pomidora? Potraktować to czymś? W zapasie Topsin i Infinito. Jakie dawki? Do tej pory niczym nie było pryskane.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 15:40 #614312

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Plamki mają jasny środek , więc niewykluczone, że to septorioza.

Kto jest zainteresowany niechaj sobie skopiuje adres tej wyszukiwarki

ochronaroslin.agro.pl/index.php?page=szu...=&tempMax=&keywords=
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2018 15:43 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, luke25

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 16:50 #614322

  • Piotras
  • Piotras's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 287
Ponieważ zatęskniłem za pomidorami zrywanymi prosto z krzaczka doszedłem do wniosku że i jak w tym roku spróbuje coś wyhodować. Wszyscy znajomi hodują pod folią to i ja tak chciałem. Zbudowałem foliaka, tylko że późno w sezonie, i z braku czasu nie moglem sobie pozwolić na własną rozsadę. Na początku czerwca wpadłem jak wicher na rynek i kupiłem co tam jeszcze mieli, w sumie 4 odmiany, których nawet niestety nie pamiętam lub nie znam. I tu pojawia się problem z jedną odmianą.

Chyba wszystkie 6 krzaków tej jednej odmiany miała lub ma część liści wykręconych do góry:

F1_20180621_071111.jpg



Nawet jakoś specjalnie bym się tym nie przejmował, gdyż ze względu na późny start nie spodziewam się super zbiorów a i pewnie popełnione błędy nie będą tu beż znaczenia a robię to pierwszy raz, jednak dziś na jednym pomidorze znalazłem coś takiego:

F2_20180621_071202.jpg


i to mnie już troszkę przestraszyło.

Cały ten krzaczek wygląda tak:


F3_20180621_071230.jpg



F4_20180621_145729.jpg



A zbliżenia tego jednego liścia tak:


F5_20180621_145851.jpg



F6_20180621_145954.jpg



F7_20180621_145936.jpg



F8_20180621_145931.jpg



Sam nie wiem czy nie bez związku jest to, że w tym miejscu ten konkretny pomidor stykał się z liściem:


F9_20180621_071150.jpg



Nie wykluczam moich błędów, ale boję się że to coś wirusowego?

Z rzeczy które tu popełniłem to:

Na spodzie jest ziemia jaką mam wszędzie - głównie glina i glina. Po przekopaniu jej posypałem trochę kurzym obornikiem granulowanym a całość przysypałem ok 10-15 cm przesianej ziemi z pogłębiania stawu. Całość przed sadzeniem polałem gnojówką z pokrzyw w proporcji 1l/10l wody. Podlewam pomidory raz w tygodniu - póki co na żadne liście się nie zwijały więc chyba raczej częściej potrzeby nie ma. Niestety na forum trafiłem jak już wszystko było zrobione więc nie mam badań gleby i obornika też już nie wydłubię raczej :(

Na początku sam próbowałem to zdiagnozować na podstawie informacji z tego wątku i podawanych linków, myślałem o mozaice, ale tam chyba nie ma takich "kraterów"?

Czy wiecie może co to może być i czy trzeba rwać krzaki?

Dziś wykonałem oprysk PW 20ml/l. Nie chciałem czekać a póki co tylko składniki na PW do mnie doszły.

Z góry dzięki za komentarze.
Pozdrawiam,
Piotrek
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 17:10 #614326

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Niezależnie od diagnozy pragnę zwrócić uwagę, że muł ze stawów jest siedliskiem Pythium ultimum , groźnego patogena roślin.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotras

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 17:22 #614328

  • Piotras
  • Piotras's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 287
pomodoro wrote:
Niezależnie od diagnozy pragnę zwrócić uwagę, że muł ze stawów jest siedliskiem Pythium ultimum , groźnego patogena roślin.

I już na starcie strzał w kolano :( Takiego błędu się nie spodziewałem. Gdzieś nawet taką ziemię polecali... No nic - poszukam teraz informacji co to dokładnie jest, jak się objawia i jak z tym walczyć (o ile można).. Dzięki pomodoro, znowu czegoś się nauczyłem... tylko czemu znowu na swojej głupocie :hammer:
Pozdrawiam,
Piotrek
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2018 17:40 #614333

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 22 Cze 2018 16:42 #614483

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3537
  • Otrzymane dziękuję: 29757
Biegłam z ogrodu,mało co nóg nie połamałam.Tragedia.Znalazłam jeden chory pomidor rosnący w gruncie.Czy to jest zaraza ziemniaczana?

20180622_161643.jpg

I jeszcze na drugim krzaczku/Fatima/na dojrzewającym chyba też coś się dzieje
20180622_161425.jpg

Wszystkie krzaczki w gruncie mają piękne zielone liście,obficie owocują
Co najszybciej i najskuteczniej mogę zrobić żeby to diabelstwo powstrzymać.Dwa dni temu po raz trzeci robiłam oprysk PW +5mg saletry potasowej
Maria
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 22 Cze 2018 17:15 #614487

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Na pierwszym zdjęciu to nie zz, raczej sucha zgnilizna wierzchołkowa. Jest susza, więc nawet najlepiej zaopiekowane pomidory mają problem z pobraniem wapnia. Drugie zdjęcie jest nie wyraźne, nie potrafię powiedzieć co to.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 22 Cze 2018 17:17 #614488

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Najzwyklejsze pod słońcem SZW

Widzę, że w temacie walki z SZW istnieje pewne niedoinformowanie.

1. Wapń nie ma zdolności przemieszczania się w roślinie z liści do owoców, zatem oprysk liści nie gwarantuje ochrony przez objawami niedoboru wapnia na owocach.
2. Propionian wapnia zawiera w sobie wapnia w ilości 21,5 % w przeliczeniu na czysty składnik Ca, saletra zaś 24,3 %. Niby zawartości wapnia są zbliżone ale , aby roztwór propionianu zawierał tyle samo wapnia, co np 0,5 % roztwór saletry wapniowej , musielibyśmy stosować stężenie PW równe 40 ml/l
3. O skutecznośći PW przeciw SZW możemy rozmawiać wtedy, gdy stricte opryskiwane by były nim SAME GRONA.
Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2018 17:18 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, halgla, koma, Maks-ogrodnik

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 22 Cze 2018 17:22 #614489

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Betula wrote:
Drugie zdjęcie jest nie wyraźne, nie potrafię powiedzieć co to.

Jeśli chodzi o zbyt duży ślad poszypułkowy to przyczyny mogą być dwie : albo jest to cecha odmianowa albo niedobór boru. Jeśli wystąpiła na owocach SZW istnieje prawie pewność, że i boru jest niedobór, ponieważ wapń i bor identycznie się przemieszczają w roślinie. Susza, czy zalanie blokuje pobieranie obu tych składników.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.475 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum