TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 10:56 #614666

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Saute wrote:
Ja mam taki problem, że dość dużo gron na krzakach, i to różnych odmian, ma tzw. "spiochy" . Np. rosną dwa, trzy owoce, a reszta chociaż są zawiązki nie przybiera, śpi. Czy to jakiś problem np. z brakiem potasu , co można na to poradzić ???

Poradniki podają, że przyczyną jest zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza po zapyleniu kwiatów. Ale z moich obserwacji wynika, że są odmiany bardziej i mniej na to podatne.
Masz 2 wyjścia: usunąć śpiochy co przyśpieszy dojrzewanie, ale zmniejszy plon lub zostawić, a wtedy gdy dojrzeją duże owoce śpiochy ruszą ze wzrostem.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, Ada, Saute


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 11:07 #614667

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Chciałabym podać trochę optymistycznego info dla osób dotkniętych wirusem PepMV, zwłaszcza dla Ady, która nie ma innego miejsca na posadzenie pomidorów i myśli o karczowaniu drzew.



Otóż wirus ten jest niezwykle infekcyjny, ale na szczęście nie jest tak trwały jak wirus mozaiki tytoniu. Podaję za

horticulture.ahdb.org.uk/download/10633/file

Prowadzono badania jak długo wirus ten może infekować nowe sadzonki poprzez pozostałe w glebie zarażone drobne korzenie. Przy wyrywaniu usuwano wszystkie korzenie grube i średnie (to dobrze jest zrobić starannie, ale to wykonalne). Zostawały korzenie 1mm i mniejsze. Te mniejsze odsiewano w odstępach 2 tygodniowych i sprawdzano testem ELISA oraz wykonywano próby zarażenia siewek pomidora ich sokiem celem sprawdzenia ich zakaźności. Stwierdzono, że po 6 tygodniach zakażenie poprzez korzenie pozostałe w ziemi jest praktycznie nieprawdopodobne. Dla bezpieczeństwa zaleca się przekopanie trzykrotne celem przyspieszenia rozkładu drobnych korzeni.

U nas przerwy między sezonami są znacznie dłuższe niż w całorocznych szklarniach wielkich producentów i wynoszą 30 tygodni, tak więc chyba nie ma potrzeby przenoszenia pomidorów w inne miejsce. Nie ma potrzeby również przeprowadzania dezynfekcji narzędzi, doniczek itp, bowiem wirus ten na nich nie dotrwa do następnego sezonu.

Ja już się piszę na eksperyment ponownego wysadzenia pomidorów w tym samym miejscu w przyszłym sezonie (bo też nie mam za bardzo gdzie ich wsadzić).

Jeśli chodzi o dezynfekcję nasion to podobno najskuteczniejszym środkiem jest moczenie nasion przez 3 godziny w 10 % roztworze trójfosforanu sodu - podaję za

apsjournals.apsnet.org/doi/pdf/10.1094/PDIS-91-10-1250

Ja już się zaopatrzyłam

20180623_105954.jpg
pozdrawiam, Iwona
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2018 11:07 przez iwcia55.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, grzesiek59, otojolka, pouder, patrycja, Renia, Ada, Saute

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 11:08 #614668

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Zbyszko46 wrote:
Bea
Co prawda nie jestem Anią, ale odpowiem, pomysł Twój będzie nam szczególnie przydatny.Bardzo proszę o kontynuowanie. :flower1:

OK. To pobawię się w tłumacza, choć nie jest to dla mnie proste, bo do tej pory miałam do czynienia głównie z anglojęzycznymi tekstami technicznymi lub kryminałami :) Brakuje mi czasami polskich odpowiedników ogrodniczych. Jak ktoś lepiej zna "ogrodniczy angielski" to proszę o poprawki w razie błędów w moim tłumaczeniu.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, Ada

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 14:37 #614702

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Saute wrote:
Ja mam taki problem, że dość dużo gron na krzakach, i to różnych odmian, ma tzw. "spiochy" . Np. rosną dwa, trzy owoce, a reszta chociaż
są zawiązki nie przybiera, śpi. Czy to jakiś problem np. z brakiem potasu , co można na to poradzić ???
Na fotce spiochy zaznaczone żółtymi strzałkami.
Ja nie wiem, czy przypadkiem nie ma na to wpływu za wczesne ogołocenie krzaka z liści. Ale to tylko moja teoria...

Iwciu, wielkie dzięki za interesujące informacje o PepMV. Tak ostatnio okiem przeleciałam po jednej grządce i wcale nie jestem pewna, czy do mnie też się w tym roku ten wirus nie przyplątał, bo niektóre owoce mają podejrzane pęknięcia i zipki. Zobaczę jak sytuacja się rozwinie i wrzucę może później zdjęcia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 15:11 #614715

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15394
  • Otrzymane dziękuję: 50984
Pęknięcia i zamki błyskawiczne, to nie sprawa wirusów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, patrycja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 15:33 #614718

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
To tak jak obiecałam wrzucam pierwszy fragment tłumaczenia artykułu linkowanego przez Pomodoro: www.missouribotanicalgarden.org/gardens-...-fruit-problems.aspx

Niewiązanie lub słabe wiązanie gron
1. Nocne temperatury powyżej 21C a poniżej 10C
2. Dzienne temperatury powyżej 32C połączone z niską wilgkotnością i/lub susza. Gorące suche wiatry mogą nasilać problem.
3. Sucha gleba może powodować schnięcie i opadanie kwiatów.
4. Za dużo nawozu azotowego powoduje wzrost wegetatywny (grube łodygi, dużo liści) kosztem kwiatów i owoców.
5. Zimna gleba w czasie uprawy może zahamować wzrost i opóźnić lub wyeliminować kwitnienie.
6. Niewystarczająca ilość światła.Pomidory wymagają co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego na dobę.
7. Choroby wirusowe jak "skręcony wierzchołek", wirusy mozaiki, itp mogą wpływać na kwitnienie i niezawiązywanie gron.

At.5 Tu nie mam pewności czy dokładnie przetłumaczyłam. Angielskie "at planting time" może oznaczać w czasie sadzenie i w czasie uprawy. Wybrałam to drugie jako sensowniejsze.
At7. Nie wiem jaki będzie polski odpowiednik wirusowej choroby "curly top" wybrałam więc dosłowne tłumaczenie "skręcony wierzchołek".

cdn
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2018 18:46 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Terri, nutella, Zbyszko46, patrycja, Edyta D, Zarta, Mamma, Ada, Saute

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 15:46 #614720

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Oto moje szkarady, przeważnie pierwsze w gronie, ale że to niby ze staśmionego kwiatka? Są też normalne kształtne owoce. To wszystkie szkarady z sześciu krzaków. Ta pierwsza nie podoba mi się wyjątkowo i zaraz idę się jej pozbyć. Ostatni owoc jest wyrośnięty, ma z 300-400g, pozostałe są wielkości orzecha włoskiego.

IMG_20180623_152115.jpg


IMG_20180623_152236.jpg


IMG_20180623_152038.jpg


IMG_20180623_152303.jpg


IMG_20180623_152358.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Ada

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 16:17 #614725

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
U mnie też kolejna niespodzianka:

20180623_160108.jpg


Poszło po z ht + polopiryna szczególnie po owocach.Zobaczymy.
Pozdrawiam Mariusz.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2018 16:24 przez Kozak.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 16:27 #614728

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Balkoni Red ma takie listki >
balconi23-06-2018.jpg


A Tumbling Tomy wygladaja tak

TumblingTom23-06-2018.jpg


TumblingTom23-06-20182.jpg


TumblingTom23-06-2018cay.jpg


Jak im czegos brakuje i mam je stracić, to tak jak pisałam wczesniej, wolę dokarmić niż skazać je na śmierć głodową.
Z nawozów minerelnych mam tylko Kristalon czerwony.
Witam ! Krysia
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 18:27 #614746

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Tłumaczenia ciąg dalszy:

Brak dojrzewania pomidorów
1. Temperatura poniżej 15C lub powyżej 32C
2. Zbita i zbyt mokra gleba hamuje rozwój systemu korzeniowego, który blokuje dojrzewanie owoców.
3. Niski poziom potasu hamuje prawidłowy wzrost i dojrzewanie owocu. Jednak zbyt duża dawka potasu może blokować wchłanianie wapnia i magnezu.
By poprawić żyzność gleby należy postępować zgodnie ze wskazówkami z analizy glebowej.

Nierównomierne dojrzewanie lub plamy na owocach
Część owocu pozostaje żółtawa lub pomarańczowa i owoc nie dojrzewa w całości. Ten stan może mieć kilka przyczyn:
1. Temperatury poniżej 15C.
2. Zbita i zbyt mokra gleba hamuje rozwój systemu korzeniowego, który blokuje dojrzewanie owoców.
3. Zielona piętka wokół szypułki.
4. Choroby wirusowe.
5. Duża plaga mączlika.

Czarne grzybicze plamy wewnątrz owocu
Możliwe przyczyny to antraktoza, sucha zgnilizna wierzchołkowa, plamy grzybicze wnikające przez rany np. przez pęknięcia owocu w czasie wzrostu.

Nasiona kiełkujące wewnątrz owocu
Czasami nasiona mogą wykiełkować w dojrzewającym owocu.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2018 18:28 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, pouder, Edyta D, Zarta, Mamma

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 18:59 #614750

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
pomodoro wrote:
Pęknięcia i zamki błyskawiczne, to nie sprawa wirusów.

Pęknięcia jak najbardziej mogą być sprawą wirusów . Dla PepMV są jednym z głównych objawów
www.semanticscholar.org/paper/Pepino-mos...0733a0b0cb1fc1ef46cc
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 19:08 #614751

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Kozak wrote:
U mnie też kolejna niespodzianka:

Poszło po z ht + polopiryna szczególnie po owocach.Zobaczymy.

Szara Pleśń na owocach. Dawno tego nie widziałem u siebie, bo i lata suche ostatnio.

Pozdrowienia
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 19:46 #614760

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15394
  • Otrzymane dziękuję: 50984
iwcia55 wrote:
Pęknięcia jak najbardziej mogą być sprawą wirusów . Dla PepMV są jednym z głównych objawów

Nie wiem czy to dobry pomysł dalej podgrzewać temat wirusów. Teraz stresować będą się nie tylko ci, którzy dostrzegli plamy na liściach ,ale i ci, którym pękają owoce .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 20:20 #614770

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Betula wrote:
Poradniki podają, że przyczyną jest zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza po zapyleniu kwiatów. Ale z moich obserwacji wynika, że są odmiany bardziej i mniej na to podatne.

Zauważyłem, że pod folią dotyczy to przede wszystkim odmian wielkoowocowych. Z takimi o wielkości owoców do 100 - 150 g. nie miałem z tym problemu. Z tych, które rosły u mnie do tej pory, to Malinowy Słoń bije wszystkie inne na głowę, w tym roku również. Nie mam do niego zdrowia :) Podobno w gruncie sprawuje się o wiele lepiej. Chodzi oczywiście o śpiochy.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2018 20:22 przez Kaskawel.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 20:22 #614771

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Tłumaczenia cd.

Sucha zgnilizna wierzchołkowa
Wczesbym objawem szw jest jasno beżowa plama na wierzchołku zielonego owocu. Z czasem plama staje się ciemnobrązowa lub czarna i może stać się wklęsła lub twarda.
Fruit that is one-third to one-half developed is most commonly affected. Czasami czarna zgnilizna powstaje w środku owocu bez objawów na zewnątrz. Niektóre odmiany pomidorów (w typie rzymskich) są bardziej podatne na szw.

P.S. Zdanie po angielsku zostawiłam ponieważ mam problem z przetłumaczeniem go. Rozumiem każde słowo, ale nie składają mi się w zdanie. To wyglądają jakby ktoś za pomocą google tłumacza przetłumaczył to na angielski :)
Wychodzi mi coś takiego: Owoc, który jest wykształocny w jednej trzeciej do jednej drugiej jest powszechnie dotknięty. Jest ktoś potrafi to sensownie przetłumaczyć to proszę o pomoc.
Generalnie opis szw jest fatalny. Zawiera tylko opis objawów bez podania przyczyny, którą jest brak wapnia.

Owoce powstałe ze staśmionych kwiatów
Jest to deformacja powstająca podczas kształtowania się kwiatu i znajduje się na wierzchołku owocu. Może być spowodowana niskimi temperaturami podczas kwitnienia, przenawożeniem azotem lub niewłaściwym cięciem.
Wielkoowocowe odmiany pomidorów (np. Brandywine) są bardziej podatne na tą deformacje.
P.S. Zabawnie nazywa się ta deformacja po angielsku. W dosłownym tłumaczeniu to "kocia morda"
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, pouder, Biotit, Zarta, Mamma

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 21:12 #614785

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Patrycja, przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać ;)

xI.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, zdravko, patrycja, Betula, Mamma, Agusiak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 21:48 #614793

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
Daro no niestety u mnie w tym roku się pojawiła. Zastanawiam się czy jednak niepotraktnieć ją chemią?
Pozdrawiam Mariusz.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 23 Cze 2018 21:53 #614796

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15394
  • Otrzymane dziękuję: 50984
Jesteś pewien, że to szara pleśń ?.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.551 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum