TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Lip 2018 11:01 #616110

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Jan4 wrote:
U kolegi ZZ weszła już do tunelu. :club2:
Tak wcześnie? Może słaba wentylacja i krzaki długo schły? U mnie się raz zdarzyło, że zz weszła do tunelu w połowie sierpnia, ale wtedy w foli były dziury i krzaki były mokre.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2018 11:02 przez Betula.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Lip 2018 11:13 #616112

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
patrycja wrote:
Ha! A ja właśnie dziś oberwałam w szklarni 2 liście z oznakami ZZ. Zdjęć nie porobiłam, więc rozumiem, że możecie nie uwierzyć:)
Dlaczego mielibyśmy Ci nie wierzyć. U mnie na razie zz brak zarówno w gruncie jak i w tunelu. Prognozy mimo chłodu deszczu nie przewidują, więc z opryskami się wstrzymuję.
Niech już w końcu ta pogoda zrobi się taka jak na lipiec przystało, bo osiwieć można:///

Hi, hi, my ogrodnicy już tak mamy, że prawie zawsze pogoda nam nie pasuje (mnie też) . Jak gorąco to pomidory się nie zawiązują, jak chłodno to ciepłolubne nie rosną, jak susza to podlewać trzeba, jak pada to choroby. I tak w kółko :rotfl1:
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, patrycja, UllaM, magnes

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Lip 2018 11:42 #616118

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Betula wrote:
Dlaczego mielibyśmy Ci nie wierzyć.
Pisałam w kontekście tego, że ludzie wszystko zarazą nazywają:P No ale ja się naoglądałam przez ostatnie 3 sezony, więc wydaje mi się, że diagnoza prawidłowa;) Oby nie było czemu tych obiecanych zdjęć robić:P No ale, trzeba być realistą;)

A co do tego, że ogrodnikom nic nigdy nie pasuje - święte słowa:) Zawsze coś!:P I zawsze wolałoby się inne objawy, inną chorobę, inną pogodę;) Natomiast mam wrażenie, że w tym roku zaczęło się cudnie (chociażby od braku Zimnych Ogrodników), ale spaliło na panewce, bo takie temperatury jakie mamy niczemu nie służą. No może szpinakowi:P
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 02 Lip 2018 16:42 #616300

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
20180702_193552.jpg

Ech u mnie kolejny problem.W tunelu pojawiła się plaga bardzo drobnych podłużnych robaczkòw.Nie da się dłużej przebywać w foliaku. Zastanawiam się czy tylko są czy raczej zraaz wykonczą mi pomidory.Dopiero co poszła chemia na zaraze i nie wiem co z tym fantem robić? Wcześniej było ich mało z mszycą dla towarzystwa i wydaje mi się,że ht tego nie bierze.
Pozdrawiam Mariusz.
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2018 20:53 przez Kozak.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 02 Lip 2018 16:58 #616301

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
Betula wrote:
Jan4 wrote:
U kolegi ZZ weszła już do tunelu. :club2:
Tak wcześnie? Może słaba wentylacja i krzaki długo schły? U mnie się raz zdarzyło, że zz weszła do tunelu w połowie sierpnia, ale wtedy w foli były dziury i krzaki były mokre.

U mnie ZZ weszła do tunelu koniec maja , początek czerwca. Miałem otwarte dzień i noc wszystkie okienka i drzwi na przestrzał. Też byłem zdziwiony, że tak wcześnie
chociaż komunikat o ZZ w moim rejonie był już aktywny. W ubiegłym roku w ogóle nie miałem ZZ cały sezon, no to się w tym odgryzła :) Na szczęście sytuacja opanowana,
a straty to około 30 krzaków z tego w tunelu 2 szt. reszta w gruncie. U znajomego kilkadziesiąt metrów dalej 100% strat w foli i nawet nie ma czego ratować, ale ja
zdażyłem zrobić oprysk zanim było za późno, a on w ogóle nie zareagował, więc wszystko od ziemi do wierzchołków szarobure.
Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak, patrycja, Betula

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 02 Lip 2018 19:12 #616313

  • y_y
  • y_y's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 1557
Gapa jestem, napisałam w ogolnym watku o chorobach, juz się poprawiam:

Posluchajcie, od 3 dni u mnie jest max 15 stopni, 10 w nocy. Leje prawie caly czas. W szklarni na kilkunastu lisciach widac już szarawy nalot, na razie male kóleczka ale boje się ze przy tej pogodzie blyskawicznie pojdzie dalej. Co robic - pryskac IF czy udac się do sklepu po artylerię przeciwko szarej? jutro już ma być cieplej, ale dzisiejsza noc jeszcze 10 stopni. A moze poczekać z opryskiem IF do jutra?

Pozdrawiam, Aneta
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 02 Lip 2018 19:21 #616314

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
W/g mnie na szara IF wystarczy, ale przy takiej pogodzie ZZ jest prawie pewna i to jest kwestia godzin nie dni,a oprysk INFINITO czy REWUS da Ci komfort, że pomidory masz zabezpieczone przeciw zarazie i to do końca sezonu.
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2018 19:22 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 02 Lip 2018 22:13 #616344

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Mariusz, jeśli się nie mylę, to mamy do czynienia z wciornastkiem - od czasu do czasu znajduję pojedyncze osobniki na moich donicowych bakłażanach. Później pojawią się zmiany na liściach w postaci malutkich, srebrnych plamek, które z biegiem czasu spowodują zasychanie liścia, a także kwiatów - plamki to miejsca wysysania soków.


Kozak wrote:
20180702_193552.jpg

Ech u mnie kolejny problem.W tunelu pojawiła się plaga bardzo drobnych podłużnych robaczkòw.Nie da się dłużej przebywać w foliaku. Zastanawiam się czy tylko są czy raczej zraaz wykonczą mi pomidory.Dopiero co poszła chemia na zaraze i nie wiem co z tym fantem robić? Wcześniej było ich mało z mszycą dla towarzystwa i wydaje mi się,że ht tego nie bierze.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2018 22:17 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 03 Lip 2018 00:13 #616359

  • logitech55
  • logitech55's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Otrzymane dziękuję: 55
Pomodoro
U znajomego jest ZZ łodygowa kilka plamek na krzakach. Liście zdrowe. Opryskane dziś signum. Czy signum sobie poradzi z tym?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 03 Lip 2018 06:37 #616362

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15426
  • Otrzymane dziękuję: 51210
Teoretycznie-tak. To środek systemiczny, wiec dokładność pokrycia nie odgrywa roli. Osobiście nie stosowałem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 03 Lip 2018 16:22 #616436

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
y_y wrote:

Posluchajcie, od 3 dni u mnie jest max 15 stopni, 10 w nocy. Leje prawie caly czas. W szklarni na kilkunastu lisciach widac już szarawy nalot, na razie male kóleczka j. Co robic - pryskac IF czy udac się do sklepu po artylerię przeciwko szarej?

Szare kółeczka - jak czytam kółeczka w szklarni, to przypomina mi się brunatna plamistość. Widziałem to w foliaku kolegi w stadium zaawansowanym - były ju brązowe. Szara i zaraza raczej nie tworzy regularnych "kółeczek" .
ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=313

Pozdrowienia
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 03 Lip 2018 20:41 #616477

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Znalazłam dzisiaj w szklarni parę liści z takimi zmianami, łodygi czyste, pomidory wyglądają zdrowo, niedoborów brak, szklarnia otwarta cały czas, buszu nie ma, choc mogłoby być luźniej. Liście oberwałam a pomidory opryskane Signum, jest na szarą i ZZ, może to szara bo pomidory w gruncie czyste. W szklarni pomidory 3 razy dostały oprysk z PW, jest komunikat, że zaraza aktywna choć deszcz pada raz w miesiącu, susza.


karina1.jpg
Załączniki:
pozdrawiam Karina
Ostatnio zmieniany: 03 Lip 2018 20:43 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 03 Lip 2018 21:02 #616482

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Aniu przenieś proszę mój post z ochrony pomidorów do tego działu, wstawiłam go przez pomyłkę i teraz nie umiem przenieść. :oops: dziękuję
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 03 Lip 2018 21:08 #616483

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Zrobione psze pani ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 03 Lip 2018 21:10 #616484

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
Początki ZZ.
Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 03 Lip 2018 21:12 #616486

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Aniu :hug:

Pomidory opryskane,dobrze, że przy domu to będą pod kontrolą.
pozdrawiam Karina
Ostatnio zmieniany: 03 Lip 2018 21:14 przez pouder.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 04 Lip 2018 10:06 #616531

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 330
Jaki czas po oprysku Revusem, gdy nie ma nowych zmian, to można uznać, ze udało się powstrzymać ZZ? Tydzień? A kiedy mogę wrócić z profilaktycznymi opryskami PW i HT?
Aga
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 04 Lip 2018 10:30 #616534

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Aguś, zazwyczaj staramy się przestrzegać tygodniowego odstępu pomiędzy kolejnymi opryskami, chyba, że po oprysku spadł deszcz.
W moim przypadku wchodzi w grę tylko odstęp 7-dniowy, więc po zastosowaniu wcześniej Infinito ( profilaktycznie ) przechodzę na nasze ekologiczne, z tym, że pilnie obserwuję, czy nie pojawiają się objawy chorób i śledzę komunikaty PIORIN-u.
Na szczęście, w tym roku, Wielkopolska jest na razie "czysta".
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): amsiz


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.480 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum