TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 04 Lip 2018 21:25 #616656

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Tak, jeśli chodzi o mocznik ( 0,5% ).
Drugi środek, który powinien być zastosowany do oprysku, musi pochodzić z grupy wgłębnych, skoro jako pierwszy użyty był systemiczny Signum.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Azbi


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 04 Lip 2018 21:49 #616659

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
U mnie podobnie jak u Jana, na pojedynczych liściach ukazały się plamy zarazy, najdziwniejsze jest to że ukazały się w foliaku, a na pomidorach rosnących na gruncie jak na razie jest czysto. Jedne i drugie pomidory opryskiwane PW i HT z krochmalem co pięć dni, dwa razy były pryskane IF. W mojej okolicy deszczu było sporo, praktycznie przez ostatnie dwa tygodnie to chyba nie było jednego dnia bez deszczu. Nocą temperatura spadała do +5, a w dzień w granicach 13-15 stopni. Mokro i zimno i zaraza ujawniła się :(
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 04 Lip 2018 21:54 #616660

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Może przyda się taka ściąga ...Źródło tekstowe: ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=333

"Tempo szerzenia się choroby jest największe przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza i długotrwałym zwilżeniu liści w połączeniu ze stosunkowo niską temperaturą (12-15°C). Warunki zewnętrzne decydują o sposobie kiełkowania zarodników. W temperaturze poniżej 18°C zarodnik konidialny przekształca się w zarodnię pływkową, wewnątrz której tworzy się przeciętnie kilkanaście zarodników pływkowych. Pływki tworzą się najintensywniej w temperaturze 12-13°C. W kropli wody mogą się one aktywnie poruszać przez pewien czas i kiełkują w ciągu dwóch godzin.. Natomiast w temperaturze powyżej 20°C (optimum 25°C) i przy niższej wilgotności tworzenie się pływek ustaje, a zarodniki konidialne kiełkują bezpośrednio, wytwarzając strzępkę kiełkową. Kiełkowanie bezpośrednie jest dość powolne i trwa od 8 do 48 godzin. Przy tym sposobie kiełkowania zarodników choroba przebiega znacznie łagodniej. Rozwój patogenu w roślinie jest bardzo szybki. Do zarodnikowania może dojść już w 3-4 dni po infekcji. W warunkach wilgotnych zarodniki kiełkują i infekują rośliny już w temperaturze powyżej 3°C, natomiast w atmosferze suchej temperatura 25-27°C jest dla nich zabójcza. Zaraza ziemniaka stanowi zdecydowanie większe zagrożenie dla pomidorów w tunelach foliowych, zwłaszcza nie ogrzewanych, niż w szklarniach."
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 04 Lip 2018 21:56 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Jan4, Kaja, rozalia, pouder, Mamma, najemnik

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 04 Lip 2018 22:44 #616675

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Azbi u mnie to samo, plamy w szklarni w gruncie czysto, zainfekowanych parę liści gdzie plamy podeschnięte, dzisiaj przegląd nic nowego nie wykazał, może oprysk Signum zadziałał.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 09:01 #616692

  • y_y
  • y_y's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 1557
Daro65 wrote:
y_y wrote:

Posluchajcie, od 3 dni u mnie jest max 15 stopni, 10 w nocy. Leje prawie caly czas. W szklarni na kilkunastu lisciach widac już szarawy nalot, na razie male kóleczka j. Co robic - pryskac IF czy udac się do sklepu po artylerię przeciwko szarej?

Szare kółeczka - jak czytam kółeczka w szklarni, to przypomina mi się brunatna plamistość. Widziałem to w foliaku kolegi w stadium zaawansowanym - były ju brązowe. Szara i zaraza raczej nie tworzy regularnych "kółeczek" .
ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=313

Pozdrowienia

Nie, to na pewno nie jest brunatna plamistość,
Plamki były szare i regularne i takie wypukłe - jakby grzyb siedział.
Po zaschnięciu liść w tym miejscu był jakby przezroczysty.
Na razie opryskane HT (tym z nowego przepisu dałam 5 ml na litr wody), nie rozszerza się (oberwałam pojedyncze liście z plamkami). Patrzę co dalej, w razie co mam Amistar 250 (tylko to było w sklepie).

Poprawiła się nam pogoda (już jest 20 stopni rano, w ciągu dnia - prawie 30). Nic nie pada.

Pozdrawiam, Aneta
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 11:47 #616720

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5558
  • Otrzymane dziękuję: 12745
pomodoro wrote:
Jan4

Odwiedziła Cię ZZ. Być może, że skończy się na pojedynczych plamach, ale nie ma co uprawiać hazardu i konieczny oprysk. ...
Jak ustaliłem dziś w odległości około 10 - 15 metrów od mojego tunelu sąsiad ma ziemniaki. Przyznał się, że zaatakowała je ZZ i dopiero wczoraj wykonał oprysk interwencyjny.
Dziś kupiłem Revus 250 SC.
Ostatnio zmieniany: 05 Lip 2018 12:03 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 13:00 #616742

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
Jakby ktoś chciał wiedzieć czy ma wciornastki to na cukinii(dyni ) łatwo sprawdzić w młodym kwiecie,jest tego u mnie od metra i pewnie zawsze było.

Swoja drogą, czy dynie chorują na pomidorową plamistość wirusową ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 15:12 #616761

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Nikodem, byłoby dobrze, gdybyś wrzucił zdjęcie z podejrzanymi liśćmi - zazwyczaj dyniowate porażane są przez parch, kanciastą plamistość, mączniaka, antraknozę; jeśli mamy wciornastki, mszyce to one jak najbardziej mogą przenosić wirusy, ale kurczę, nie jestem pewna czy może dojść do zakażenia między w obrębie różnych rodzin - tzn. czy wirus z pomidorków ( psiankowate ) może zostać przeniesiony na dynie ?
Nieraz plamy na liściach przypominające wirusa mogą być niedoborami jakiegoś składnika. Trudno bez zdjęcia lub opisu zdiagnozować przyczynę ....

Zobacz tutaj nextews.com/ee9b0d2a/
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 05 Lip 2018 15:15 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 15:30 #616763

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
Trochę poczytałem o nim, i może być na chwastach, chyba nawet pszenicy,
dynie i cukinie są ok jak na razie,tak tylko pytam ;).

TO co mam na pomidorach z jednej strony pasuje z wyglądu,ale z opisów to atakuje na samym początku stożek wzrostu i pomidory nie rosną,a te moje rosną w miarę normalnie i żaden czubek nie jest porażony tym czymś,zielone owoce też są chyba bez żadnych plam, zobaczę co z tego wyjdzie.

Ogólnie to tak się przyjrzałem okolicznej florze i wiele różnych roślin ma podobne plamy,ale żadna nie zdycha.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 16:01 #616766

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15426
  • Otrzymane dziękuję: 51215
zdravko wrote:

Swoja drogą, czy dynie chorują na pomidorową plamistość wirusową ?


www.seminis.pl/informacje/przewodniki-po...e/cucumber-mosaic-3/
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 16:07 #616768

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
Chodziło mi o wirusa brązowej plamistości pomidora,

mozaikę miałem pare lat temu, wiem jak wygląda.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 16:33 #616770

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15426
  • Otrzymane dziękuję: 51215
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zarta

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 20:51 #616796

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
Nędzny dosyć ten artykulik, właściwie nic się nie dowiedziałem nowego.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 21:00 #616799

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6916
  • Otrzymane dziękuję: 42034
Najlepiej poszukać samemu,wtedy wiedza pozostaje w umyśle.W przypadku pytań dot.każdej kropki na liściu, skrzywienia gałązki,bladego liścia itp.nie uczy,bo przecież dyżurny ogrodnik poszuka za mnie. :happy-old: :P :tongue1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, pouder

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 21:07 #616801

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Józiu cała prawda i tylko prawda, jak jadę jako pasażer nie pamiętam drogi, jak sama prowadzę nie ma problemu jechać drugi raz
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 21:41 #616807

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
No i masz babo placek. Pomoże ktoś. Dwa dni temu nic nie zauważyłem. Wczoraj mnie nie było a dzisiaj uuuuu zonk.

DSC_0477.jpg


DSC_0478.jpg


DSC_0479.jpg


DSC_0480.jpg


DSC_0481.jpg


DSC_0482.jpg


DSC_0484.jpg


DSC_0483.jpg
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 05 Lip 2018 22:13 #616816

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
zdravko wrote:
Nędzny dosyć ten artykulik, właściwie nic się nie dowiedziałem nowego.

Ups.... powiem Ci, że jak dla mnie ( byłego biologa ) ten artykuł wcale nie należy do najłatwiejszych, a już na pewno nie określiłabym go jako "nędzny"... mimo, że krótki, zwięzły i konkretny, to naszpikowany jest paroma pojęciami z zakresu wyższej genetyki i sama musiałam przeczytać go dwa razy, przetrawić i w miarę możliwości zrozumieć.
Powiem jedno: z pewnością jest to tekst dla zaawansowanych i chylę czoła przed wszystkimi, którzy zdołali się w niego wgryźć i cokolwiek pojąć :)

Serwisant, w jakiej pojemności wiaderkach rosną te pomidorki i w jakim podłożu ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 05 Lip 2018 23:35 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 07:03 #616845

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
Adasiowa wrote:

Serwisant, w jakiej pojemności wiaderkach rosną te pomidorki i w jakim podłożu ?

Pojemność 12 litrów z wyciętymi dnami, agrowłóknina pod wiadrami jest wycięta aby korzenie miały dostęp do stałego gruntu. Ziemia z szklarni, była robiona analiza i nawożenie według wskazań pomodoro.
Zmiany są widoczne na 6 pomidorach inne nie mają takich zmian.(jeszcze?) o dziwo całkiem dolny liść jest zielony 2 górne też, chore są tylko środkowe liście.
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2018 07:23 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.550 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum