TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 07:43 #616849

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Takie objawy na liściach, jakie widzę na zdjęciu 4, bardzo przypominają mi zmiany na liściach mojego donicowego bakłażana - zdiagnozowane jako niedobór magnezu, natomiast te z fotek 5 i 6 do złudzenia wyglądają na otarcie blaszki liściowej....

Ale wiesz - jak zawsze zaznaczam, że to tylko i wyłącznie moja nieudolna próba dociekania przyczyny, więc nie sugeruj się moimi przemyśleniami.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): serwisant


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 07:46 #616850

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15424
  • Otrzymane dziękuję: 51198
serwisant wrote:
DSC_0483.jpg

Na 99 % jest to niedobór boru

pl.pinterest.com/pin/469078117420477662/?lp=true
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, serwisant

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 08:05 #616853

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
Adasiowa wrote:
zdravko wrote:
Nędzny dosyć ten artykulik, właściwie nic się nie dowiedziałem nowego.

Ups.... powiem Ci, że jak dla mnie ( byłego biologa ) ten artykuł wcale nie należy do najłatwiejszych, a już na pewno nie określiłabym go jako "nędzny"... mimo, że krótki, zwięzły i konkretny, to naszpikowany jest paroma pojęciami z zakresu wyższej genetyki i sama musiałam przeczytać go dwa razy, przetrawić i w miarę możliwości zrozumieć.
Powiem jedno: z pewnością jest to tekst dla zaawansowanych i chylę czoła przed wszystkimi, którzy zdołali się w niego wgryźć i cokolwiek pojąć :)

Podstawowa sprawa, w niczym mi kompletnie nie pomógł , nie dowiedziałem się z niego praktycznych rzeczy,trochę historii ,budowa, ale czy może zaatakować dyniowate (czy są w tych 1000)jakoś nie znalazłem,a takie pytanie przecież zadałem.

Dużo lepszy artykuł to tym dziadostwie;
www.agrofagi.com.pl/plik,774,brazowa-pla...-wciornastek-pdf.pdf
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 09:15 #616861

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Moje pomidorowe pocieszki też zaczęło coś trapić .... takie zasychające punktowo krawędzie liści znalazłam u pomidorka rosnącego w donicy w gotowym podłożu bardzo wątpliwej jakości z marketu, fertygowanego Magiczną Siłą i saletrą amonową. Poszperałam w sieci w poszukiwaniu przyczyny i najbardziej przypomina mi to : ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=129, lub ten link
ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=40, czyli braki potasu.

Pomidorek donicowy




Natomiast na jednym owocu ( jedyny taki we wszystkich gronach ) pojawiły się maleńkie, niemal białe kropki z ciemnym punktem w środku.



Kolejnych zmian wolałam nie szukać .... obawiam się o najgorsze - zdjęcia pochodzą z pomidorków w gruncie, wcześniej opryskanych Infinito z mocznikiem. Do dyspozycji mam Previcur.

Nie będę udawać, że się nie boję...

Pomidory gruntowe






Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2018 09:31 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 09:59 #616868

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
te zmiany u gruntowych występują tylko na najstarszych liściach ?
Andrzej
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 10:09 #616870

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Przepraszam, zapomniałam o lokalizacji .... w większości przypadków są to liście pochodzące z dołu i środka krzaczków.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 11:01 #616875

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15424
  • Otrzymane dziękuję: 51198
Kiedy opryskiwałaś te pomidory i czym ?. Mam na myśli ŚOR.

Rozjaśniłem nieco jedno ze zdjęć


Kf4xIG.jpg


Na przedostatnim zdjęciu widać, że atak miał miejsce po obrzeżu liści, tam gdzie są one najdłużej wilgotne. W grę wchodzi więc szara i ZZ. Co robić dalej, to zależy od informacji co do terminu oprysku i użytego środka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 11:08 #616877

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Podaję dane: oprysk zrobiony 27 czerwca Infinito + mocznik.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 11:10 #616879

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15424
  • Otrzymane dziękuję: 51198
W jakiej dawce i ile jest takich zaatakowanych liści ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 11:14 #616881

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
W zalecanej dawce: 2,5ml Infinito i 0,5% mocznik.
Ilość liści zależała od krzaczka: w sumie takich roślin ze zmianami mam około 4-5 sztuk, na każdej z nich po 3-4 liście.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 12:21 #616897

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15424
  • Otrzymane dziękuję: 51198
Adasiowa wrote:
Poszperałam w sieci w poszukiwaniu przyczyny i najbardziej przypomina mi to : ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=129, lub ten link
ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=40, czyli braki potasu.

Pomidorek donicowy
Przy niedoborze potasu ta nekroza byłaby rozmieszczona równo na obwodzie liścia. Widać , że nekroza występuje w miejscach, gdzie umiejscowione są hydatody wydzielające krople wody przy gutacji. Przemawia to za tym, że te zmiany są wynikiem infekcji, prawdopodobnie szarej pleśni.
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2018 12:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, grzesiek59, Jan4, Adasiowa, Zbyszko46, Kajtkowa, emi247, MarzenaRybka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 12:25 #616899

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Bardzo Ci dziękuję, naprawdę bardzo - nie pierwszy raz przychodzisz z pomocą, sprawdzającą się, bezinteresowną i życzliwą - dzisiaj po południu zrobię oprysk wg Twoich wskazówek.

Jako Moderator tego działu jestem dumna, że jesteś tutaj, z Nami.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2018 12:27 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, najemnik, MarzenaRybka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 12:30 #616901

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15424
  • Otrzymane dziękuję: 51198
Ja też odwiedzę działkę. Nie wiem co zastanę, za wyjątkiem chmary jabłek pod jabłonią :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, MarzenaRybka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 12:33 #616904

  • Sewo
  • Sewo's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 126
Kurde czytam wątek i wszędzie chemia: co masz na zarazę, już dwa razy pryskalem itp.
Czy historyczna zdobycz tego forum w postaci preparatów Szanownego Pomodoro odeszła już w niwecz?
Pytam, bo cały zeszły rok przeleciałem na IF i PW, pomidorami cieszyłem się do końca września. W tym roku ziemniaczana łajza przyszła wcześniej i bardziej agresywnie, ale na razie trzymam ją w ryzach pryskając co kilka dni IF i PW, na przemian. Chore listki o obrywam, kilka śladów na łodygach zalewam gęstym IFem i jakoś pną się w górę. Takie jednak zwątpienie we mnie zasialiscie, że nie wiem ,czy udarzyc dziś z grubej berty..
Upraty w tym jestem, szczególnie, że plamy na łodygach stanęły, nie postępują, na owocach nie ma śladu. Codzien obrywam kilka starszych listków z plami ZZ. Uważacie, że to jednak czas sięgnąć po chemię?
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2018 12:35 przez Sewo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 12:34 #616905

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Mietku, dzisiaj, z wczorajszych jabłuszek pichcę właśnie marmoladę, a dla tych, które jeszcze są na drzewie, będę musiała dokupić słoików - urodzaj w tym roku jest niesamowity.
Trzymam kciuki za udane odwiedziny :)

Sewo, gdybym miała możliwość CODZIENNEGO pobytu na działce, to też stosowałabym ekologiczne środki Mietka, ale że nie jestem, więc muszę sięgać po chemię i nie widzę w tym nic złego. Natomiast w ogóle nie używam soli do posiłków :)

Wszystkie pozostałe choroby poza ZZ traktuję albo Pw, albo HT i jestem bardzo zadowolona.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2018 12:39 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 12:44 #616907

  • Sewo
  • Sewo's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 126
Rozumiem i dziękuję, dla jasności też nie widzę nic złego w rozsądnym stosowaniu ŚOR. Jednak
tak bardzo się zakochałem się w tych specyfikach, że bałem się, że coś zmieniło się w ich ogólnej przydatności. Cieszę się więc, że jest OK,a zapas mąki ziemniaczanej nie wyląduje w kluskach, a szpitalne opakowanie jodyny będzie dalej w użyciu.
Ja swoją mini plantację przeglądam rano przed pracą, dla pozyskania dobrej energii i jadąc z pracy już o niej myślę, na uspokojenie.
Mogę więc faktycznie doglądać codziennie, obrywać co należy i reagować.
Pozdrawiam gorąco :-)
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2018 12:45 przez Sewo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 12:45 #616908

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15424
  • Otrzymane dziękuję: 51198
Sewo wrote:
Kurde czytam wątek i wszędzie chemia: co masz na zarazę, już dwa razy pryskalem itp.

W okresie intensywnego wzrostu wegetatywnego preparaty powierzchniowe nie zabezpieczają w 100 % roślin przed infekcją.

Co do szkodliwości ŚOR też tu się wypowiadałem. Polecane tu środki mają toksyczność na poziomie soli kuchennej, którą większość posypuje zjadane pomidory nie zastanawiając się nad szkodliwością . No chyba , że choruje na nerki albo nadciśnienie.

Poza tym co najistotniejsze, każdy ma możliwość swobodnego wyboru, a sugestie tu zawarte mają charakter czysto informacyjny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zbyszko46, Kajtkowa, MarzenaRybka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 06 Lip 2018 12:50 #616909

  • Sewo
  • Sewo's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 126
Naturalnie, że tak :) bez ekoprzegięc. To przecież nasze hobby i wspaniala zabawa, która u mnie urosła do poziomu, w którym urlop z oczywistych względów biorę już tylko w październiku.
Infinito i Mildex, to mam nadzieję, te z gatunku soli. (?)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.770 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum