TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Lip 2018 21:29 #617179

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Almera wrote:
A Tumbling Tomy wygladaja tak

TumblingTom23-06-2018.jpg


TumblingTom23-06-20182.jpg


TumblingTom23-06-2018cay.jpg


Jak im czegos brakuje i mam je stracić, to tak jak pisałam wczesniej, wolę dokarmić niż skazać je na śmierć głodową.
Z nawozów minerelnych mam tylko Kristalon czerwony.
pomodoro wrote:
Almera

Pierwszy grzech to sadzenie do jednego pojemnika dwóch pomidorów o krańcowo różnych wymaganiach pokarmowych. Należy niezwłocznie rozpocząć fertygację nawozem wieloskładnikowym. Masz jakiś nawóz w typie Magicznej Siły do pomidorów albo Planty do pomidorów ? . I jeszcze jedno. W jakiej ziemi rosną te pomidory i jaką wodę używasz do podlewania ?
pomodoro wrote:
Almera wrote:
Tylko czerwony Kristalon.

To proszę dodawać do wody do podlewania 0,7 g/l. Ciężar nasypowy wynosi 1,1 g/cm3, więc gdybyś nie miała czym zważyć możesz odmierzać objętościowo ok 0,6 ml np strzykawką jednorazową o poj. 2 ml po wyciągnięciu tłoczka.

To cytaty z wcześniejszych postów.
Na zdjęciu powyżej całej rosliny są Tombling Tomy rosnące same bez towarzystwa. Wcześniej niedobory wykazywały wszystkie Tomy - te rosnące oddzielnie też. Zalecona fertygacja bardzo pomogła wszystkim, oprócz tego właśnie nieboraka rosnącego z Crimean Rose, któremu mam wrażenie liscie zbledły jeszcze bardziej. Fotkę delikwenta mogę wstawić jutro, bo o tej porze na balkonie juz słabo widać.
Witam ! Krysia
Ostatnio zmieniany: 07 Lip 2018 21:30 przez Almera.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Lip 2018 21:35 #617183

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Miałam gradobicie i po tym gradobiciu wystąpiły właśnie takie plamy ale były małe i nie potrafiłam odróżnić ich od choroby to samo na pomidorach było też pojawiły się siniaki i mie wiedziałam czy zaraza czy po gradzie a że alert był od tygodnia dałam najwyższą dawkę. Niczym więcej nie pryskałam nawet pw odsawiłam na tydzień. Ziemniaki też jakieś żółte się zrobiły. A ich to w ogóle niczym no tylko stonkę dwa razy ale to już jakiś czas temu. Mam tylko curzate cu a na poniedziłek mogłabym dokupić co trzeba
Pozdrawiam
Aga
Ostatnio zmieniany: 07 Lip 2018 21:38 przez Agusiak.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Lip 2018 21:55 #617188

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
To wykonaj jutro oprysk tym Curzate Cu tylko bez mocznika !
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Lip 2018 22:05 #617190

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5268
Pomodoro, a czy objawy na pomidorach Agusiaka mogą być spowodowane zasoleniem podłoża ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Lip 2018 22:52 #617201

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
Nasza Aga nic nie wspominała o jakimś dodatkowym nawożeniu. Ustalenie przyczyny utrudnia przebyte gradobicie.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 07 Lip 2018 23:05 #617203

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5268
Nie tyle chodziło mi o dodatkowe nawożenie ile o przesuszenie. U mojego brata, w pomidorach uprawianych w doniczkach wystąpiły podobne objawy, gdy zaniedbał podlewanie.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 09:33 #617225

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Nie nawoziłam niczym, te zmiany masowo wystąpiły po deszczu. Była susza to fakt i pomidorów nie podlewałam bo to nie możliwie a po drugie ładnie wiązały i zdrowo rosły więc po co je zaczepiać. Mietku a muszę jeszcze zapytać ile gram tego curzate na litr zastosować?
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 09:46 #617227

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Mietku a ja mam prośbę- powiedź proszę, dlaczego w przypadku oprysku zaleconego Agusiak odradzasz dodanie mocznika ? Pytam sie tak na przyszłość.
Aga współczuję gradobicia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 11:21 #617258

  • kressowiak
  • kressowiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 33
Zakupiłem saletrę wapniową w płynie, cy interwencyjnie przy SZW dać 5ml/l?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 11:26 #617259

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
Maksimum 6 ml/l.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 11:27 #617261

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
Kasionek wrote:
Mietku a ja mam prośbę- powiedź proszę, dlaczego w przypadku oprysku zaleconego Agusiak odradzasz dodanie mocznika ? Pytam sie tak na przyszłość.
.

Z tej przyczyny, że w preparacie tym jest tlenochlorek miedzi, ten sam składnik, co w Miedzianie.. Połączenie go z mocznikiem może poparzyć rośliny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, najemnik

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 11:32 #617263

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
Agusiak wrote:
ile gram tego curzate na litr zastosować?

3,5 grama na litr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak, Agusiak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 11:34 #617264

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Jeżeli na starszych liściach występują takie zmiany, to czy dobrze myślę, że to niedobór magnezu? Opryskałam siarczanem magnezu 0,5%. Czy takie stężenie wystarczy?
20180706_211712.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 11:58 #617265

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
Tak, to jest niedobór magnezu. Jeden oprysk nie wystarczy. Pytanie tylko czy ten niedobór jest spowodowany małą ilością magnezu w podłożu czy też nadmiarem potasu i/lub azotu amonowego.

To jest o tyle istotne, że jeśli jest to blokada magnezu, to należy zmienić zwyczaje w nawożeniu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 12:27 #617266

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
U mnie raczej kiepsko ze wszystkim.
PH 6,1
Zasolenie 0,48
Azot 40,0
Fosfor 28,1
Potas 72,4
Magnez 82,7
Wapń 554
Chlorki <15,0

Zrobiłam nawożenie wg Twoich zaleceń.
Superfosfat wzbogacony
Saletra wapniowa
Saletra potasowa
Na każde 10 m2 :
- 0,6 kg superfosfatu wzbogaconego.
- O,5 kg saletry potasowej.
- 0,6 kg saletry wapniowej.
Plus obornik pod nogi.

Do tej pory podlałam raz saletrą potasową i zrobiłam oprysk gron saletrą wapniową.
Do tego jeden oprysk OW a potem już ze dwa razy PW całe krzaki.
No i ten oprysk siarczanem magnezu.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, MarzenaRybka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 12:38 #617267

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Dziękuję Mietku :flower2:
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 13:04 #617268

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
Mamma

Taka rozmowa mi się podoba. Konkretnie i na temat.

Wszystko wskazuje na to, że to niedobór w glebie. Pomidory weszły w fazę owocowania i potrzebują więcej magnezu niż mogą go wyciągnąć z gleby. Podlej krzaki 0,5 % roztworem siarczanu magnezu, co by za często nie ganiać z rozpylaczem :)

Gdybyś mogła zakupić azofoskę interwencyjną, byłoby dobrze dokarmiać nią pomidorki do gleby. Twoja gleba faktycznie byłą cienka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 08 Lip 2018 13:17 #617271

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Mietku zaopatrzę się we wszystko co potrzebne.
Bardzo dziękuję.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 08 Lip 2018 13:18 przez Mamma.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.757 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum