TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 15 Cze 2017 22:07 #548675

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 7661
Ale jak ma już ze 4 owoce to dodatkowe muszą mieć sporą podpórkę. Następne grona są , krzak się męczy ,a przy tej ilości owoców to żaden problem z ilością. I tak mam spore zagęszczenie. A tak nawiasem , aleśmy przerąbali z Rosjanami w sitkówkę. 3:0 . Przykro mi.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 15 Cze 2017 22:07 #548676

  • VIRUS
  • VIRUS's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 108
pomodoro wrote:
20170615_134059.jpg


Z tego kwiatu zaznaczonego strzałką nie będzie owocu. U niezapylonego kwiatu żółknie właśnie kolanko i cały kwiat wraz z łodyżką do tego kolanka, a potem odpada. Pomidory chyba są w tunelu, więc pytanie: jak wspomagasz krzaki w zapylaniu ?. Nie wykluczony też niedobór boru .

nie są w tunelu, tylko gnojówka z obornika i tylko te cztery krzaki wg mnie tak wyglądają - tylko 4 krzaki oprysk z HZT i mydła potosowego z skrzypem i pokrzywą, biosczosem+himal busz piołun; może źle zrobiłem.
jeśli dobrze rozumiem to kwas borowy+mocznik ?
Ostatnio zmieniany: 15 Cze 2017 22:08 przez VIRUS.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 15 Cze 2017 22:07 #548677

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Takie zasychające kolanka i opadające pąki kwiatowe miałam w ubiegłym roku, głównie na Costoluto Fiorentino. To zjawisko dotyczyło pierwszych kwiatów. Po regularnych opryskach ( 2 razy w tygodniu ) Borasolem objawy ustąpiły i dalsze grona zawiązywały bez problemów. Wówczas przyczyn dopatrywałam się w chłodnych dniach.
W tym roku też pryskam Borasolem, zwykłym, bez dodatków, ale raczej "na wszelki wypadek". Zauważyłam też bardzo dużo pszczół dobierających się do pomidorowych kwiatów :)
Zastanawia mnie także spora ilość staśmionych kwiatów - nie na wszystkich krzakach, ale u większości odmian, ( ale nie u koktajlówek,), zazwyczaj na pierwszym gronie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, patrycja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 15 Cze 2017 22:45 #548696

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Długa chłodna wiosna to powód tak dużej ilości staśmionych kwiatów. U mnie na wszystkich po za koktajlowymi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Adasiowa, patrycja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 16 Cze 2017 08:38 #548729

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Pozdrawiam, Ania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, grzesiek59, Adasiowa, Armasza, rozalia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 16 Cze 2017 16:58 #548819

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Na moich pomidorach pojawiły się malutkie czarne muszki? Czym je zwalczyć? Czy bardzo szkodzą?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 16 Cze 2017 17:01 #548823

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Violisiu, zakładając, że to lotne formy mszyc, w niewielkiej ilości, nie zrobią pomidorkom krzywdy. Na wszelki wypadek pryskaj śmiało HT albo zbieraj metodą ręczną.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): viola

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 16 Cze 2017 17:09 #548827

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
Jaki jest minimalny odstęp pomiędzy opryskiem PW a siarczanem magnezu .Chyba omyłkowo zdiagnozowałem pokręcone usychające szczyty i teraz wyskakują mi coraz bardziej braki magnezu.
Pozdrawiam Mariusz.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 16 Cze 2017 18:07 #548842

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51337
Pryskaj, żadna reakcja nie zajdzie. Dopiero przy schnięciu powstanie siarczan wapnia i propionian magnezu, nie zakłóci to jednak przyswajalności magnezu.
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2017 18:28 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 16 Cze 2017 18:29 #548845

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
A ja już myślałam że te staśmione pierwsze kwiaty to jakiś błąd w uprawie moich pomidorów bo prawie każdy krzak pierwszy kwiatek ma staśmiony właśnie z wyjątkiem koktajlówek.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 16 Cze 2017 19:58 #548863

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 874
  • Otrzymane dziękuję: 5184
Dzięki radom Mietka pomidory rosną pięknie. Na niektórych odmianach kwitnie już 4. grono. Jutro zrobię zdjęcia. Ale dwa pomidory mnie zaniepokoiły wyglądają jakby były uszkodzone.

20170616_141113-2.jpg


20170616_140928-2.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2017 20:03 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2017 10:06 #549169

  • akkara
  • akkara's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 53
Na jednym z moich pomidorów posadzonych w gruncie znalazłam ewidentne ślady alternariozy.

IMG_3789.jpg


IMG_3790.jpg


IMG_3793.jpg


Wierzchołek na razie wyglada zdrowo, ale alternarioza zdaje się postępuje od dołu.

IMG_3791.jpg


Uznałam, że nie ma co czekać i wyrwałam krzaczek. Korzenie wyglądaja na zdrowe.

IMG_3792.jpg


Teraz pytanie czym radzicie opryskać pozostałe pomidory? Czy taki zaatakowany krzak jest do uratowania czy tylko do utylizacji?
Pozdrawiam
Anna
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2017 10:15 #549170

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Jest do uratowania. A raczej był. Trzeba było oberwać chore części rośliny i potraktować opryskiem.
Pozdrawiam, Ania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): akkara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2017 10:23 #549172

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Marysia dobrze Ci radzi, alternarioza wolno postępuje i nawet Ht ją zatrzyma, a pW to już na pewno.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, akkara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2017 10:28 #549173

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51337
akkara wrote:
Teraz pytanie czym radzicie opryskać pozostałe pomidory? Czy taki zaatakowany krzak jest do uratowania czy tylko do utylizacji?

A powiedz nam, czym do tej pory pryskałaś ?.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2017 11:07 #549182

  • akkara
  • akkara's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 53
W minionym tygodniu były pryskane HT na mleku.
Ponieważ nie jestem szczególnie przywiązana do tego pomidora (to była siewka wmieszana w inną odmianę i nawet nie wiem kto on zacz), dlatego już go wyrwałam, ale pytałam o możliwość uratowania z czystej ciekawości.
Pozdrawiam
Anna
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2017 11:24 #549184

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51337
Należało zapytać, a nie wyrywać pomidora. Jeśli , jak piszesz, nie jesteś specjalnie przywiązana do tego pomidora, to zajmij się resztą pomidorów. Nie ma sensu chorego pomidora na tym etapie rozwoju i o tej porze roku reanimować.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): akkara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2017 18:45 #549265

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
iwcia55 wrote:
I ja właśnie po zeszłym sezonie wyleczyłam się z wszelkich sentymentów przy wysiewaniu rozsady. Każda sadzonka , która czymś się różniła od większości (później kiełkowała, słabiej rosła, w jakiś sposób była inna np miała 3 liścienie)została przeze mnie zutylizowana. Selekcja była ostra - wysiewałam po 5 nasion, a np z dwóch odmian zostało mi po jednej sztuce. Ale za to ani śladu wirusa, tfu tfu...
Wysiewałam na ogół po 2 nasiona. W przyszłym roku zrobię na pewno jak Iwcia. Przy wysadzaniu pomidorów 2 w 1 niektóre sadzonki bardzo różniły się wielkością, do tej pory widać różnice i nie nadgoniły. Papryki różnią się jeszcze bardziej. Np. Black Cuban mam cztery- wysokość nad ziemią 46 cm i sporo owocków, 34 cm, 21 i 18 cm. Explosive Ember posiałam dwa i do dzisiaj :devil1: miałam dwie roślinki (były w takich samych doniczkach):

IMG_1949.jpg


IMG_1955.jpg
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.543 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum