TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 17:40 #619011

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15454
  • Otrzymane dziękuję: 51348
Ta plama na liściu to ZZ.

Czy ten Revus był z mocznikiem ?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 18:33 #619015

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 475
Tak z mocznikiem. Ale skoro jest wglębny a to duża koktajlówka, to musiałem niedokładnie opryskać. Zwłaszcza, że na innych krzakach nie widać zmian. Czym opryskać? Mam Ridomil, Curzate Cu, Acrobat. Ridomil był już 13 czerwca. I jedyny powód aby go jeszcze raz teraz użyć to termin ważności mija... ale to nie musi być mocny argument.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 19:16 #619017

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Zobacz Maks - to cytat z I strony wątku o ochronie pomidorków - może będzie pomocny :)? Wytłuściłam najważniejsze kwestie.
Zastosowałeś jako pierwszy Revus, więc następne musisz wybrać z poniższej listy pamiętając, że do Curzate Cu nie dodajesz mocznika.

"Przede wszystkim jeden ze środków interwencyjnych ale z grupy systemicznych tj. Mildex 711,9 WG lub Infinito 687,5 SC. Z braku tych preparatów można zastępczo zakupić Revus 250 SC. Są to środki podstawowe. Nazwijmy je środkami grupy I .Ponieważ wiadomo, że nie należy stosować tylko jednego środka potrzebujemy jeszcze co najmniej jeden środek naprzemienny. Najlepiej by był to jeden z preparatów zawierający cymoksanil. Preparaty te działają na zoospory zarazy ziemniaczanej tj tzw zarodniki pływkowe najgrożniejszą formę zarodników tej choroby. jednocześnie preparaty te zwalczają szarą pleśń i dlatego powinny byc zastosowane jako drugi oprysk/ w gruncie/ wtedy, gdy krzaki pomidorów są już zwarte a tym samym wysoce podatne na szara pleśń. Te preparaty to Curzate M 72,5 WP, Tanos 50 WG. Helm-Cymi 72,5 WP/ to są najbardziej dostępne/. Nazwijmy je środkami grupy II. Musimy dysponować jeszcze jednym preparatem z grupy wgłębnych, który użyjemy do kolejnego oprysku ale tylko wtedy gdy pogoda będzie niesprzyjająca/ częste deszcze przy aktywnym komunikacie PIORIN/. Te preparaty to Acrobat MZ69 WG lub Ridomil Gold 67,8 WG
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2018 19:17 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Maks-ogrodnik

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 19:20 #619018

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
pomodoro wrote:
Oto zdjęcie z niedoborem manganu
/quote]

Człowiek uczy się całe życie. Zapodał bym siarczan magnezu, a tu zonk. Tak sobie porównuję zdjęcia i pewnie plamki przy braku manganu jakby drobniejsze ?

Pozdrowienia
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2018 19:21 przez Daro65.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 19:23 #619019

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15454
  • Otrzymane dziękuję: 51348
Magnez zaczyna się od najstarszych liści.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, Krecik stary

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 19:36 #619022

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 475
Jeszcze takiego pomidora znalazłem
IMG_20180720_190404.jpg
co to jest?
A co robicie z takimi pomidorami? Zrywacie? Bo trochę szkoda... Tak jakby źle sie pomidor zawiązał

IMG_20180720_190553.jpg
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 19:58 #619025

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Maks, znalazłam w innym wątku, o chorobach grzybowych na pomidorkach, takie zdjęcie ( nota bene z mojego owocu z ub. roku ); widać wyraźnie, jak w miejscu skorkowacenia pojawił się nalot grzybni szarej pleśni. Nie wiem, czy identyczna sytuacja jest u Ciebie.

Jeśli mam takie skorkowacenia, uważnie je obserwuję; jeśli nic się nie dzieje, zostawiam takiego pomidorka na krzaku, choć jego wartość jest już niższa.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maks-ogrodnik

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 20:41 #619035

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
Znalazłam taki oto jeden zmieniony chorobowo okaz. Twardy.
Schowany był w środku całego grona. Czy to ZZ? Dodam że nie widzę objawów zarazy na liściach czy lodygach (jeszcze :think: ). Zaraza pojawiła się wcześniej - 2 tyg. temu bylo kilka plam na liściach i 2 na lodygach -opryskalam Ridomil'em. Tylko chyba te plamy nie wystąpiły na tym krzaku co zerwany pomidor.
Ten owoc to przeoczona pamiątka czy nowy zwiastun. A może to szara pleśń?

20180720_180835.jpg



20180720_180810.jpg
Pozdrawiam, Renia :)
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 20:52 #619039

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Jeśli ta zmiana jest wypukła, błyszcząca i twarda, to głosowałabym za ZZ, ale .... mam nadzieję, że właściwa diagnoza będzie mniej drastyczna.

ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=333
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2018 20:54 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Renia

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 20:57 #619041

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
Tak właśnie myslalam :jeez: Zrobię oprysk :mad2:
Pozdrawiam, Renia :)
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 21:00 #619042

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 475
Adasiowa wrote:
Zobacz Maks - to cytat z I strony wątku o ochronie pomidorków - może będzie pomocny :)? Wytłuściłam najważniejsze kwestie.
Zastosowałeś jako pierwszy Revus, więc następne musisz wybrać z poniższej listy pamiętając, że do Curzate Cu nie dodajesz mocznika.

"Przede wszystkim jeden ze środków interwencyjnych ale z grupy systemicznych tj. Mildex 711,9 WG lub Infinito 687,5 SC. Z braku tych preparatów można zastępczo zakupić Revus 250 SC. Są to środki podstawowe. Nazwijmy je środkami grupy I .Ponieważ wiadomo, że nie należy stosować tylko jednego środka potrzebujemy jeszcze co najmniej jeden środek naprzemienny. Najlepiej by był to jeden z preparatów zawierający cymoksanil. Preparaty te działają na zoospory zarazy ziemniaczanej tj tzw zarodniki pływkowe najgrożniejszą formę zarodników tej choroby. jednocześnie preparaty te zwalczają szarą pleśń i dlatego powinny byc zastosowane jako drugi oprysk/ w gruncie/ wtedy, gdy krzaki pomidorów są już zwarte a tym samym wysoce podatne na szara pleśń. Te preparaty to Curzate M 72,5 WP, Tanos 50 WG. Helm-Cymi 72,5 WP/ to są najbardziej dostępne/. Nazwijmy je środkami grupy II. Musimy dysponować jeszcze jednym preparatem z grupy wgłębnych, który użyjemy do kolejnego oprysku ale tylko wtedy gdy pogoda będzie niesprzyjająca/ częste deszcze przy aktywnym komunikacie PIORIN/. Te preparaty to Acrobat MZ69 WG lub Ridomil Gold 67,8 WG


Nie chcę nic podważać ale wyjaśnijcie mi czy od roku 2012 (skąd pochodzi ten wpis) nic się nie zmieniło? Obecnie na Ridomilu pisze, że to środek układowy a Revus jest wgłębny a w tym starym poście tak jakby na odwrót wówczas było.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 21:11 #619043

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Kochani - poczekajcie - najbardziej miarodajna i właściwa będzie ocena Szefa. Ja tylko zasygnalizowałam problem, a jeśli okaże się, że niewłaściwie - oczywiście przyznam się do błędu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 21:13 #619044

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 475
Przecież wiesz, że nie nie o to mi chodziło:)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 20 Lip 2018 22:49 #619058

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Oto te pomidory, które zostały przeniesione do donic ze względu na dziwne poskręcane liście, zdjęcie było około 3 tygodnie temu. Pomidory rosną, wiążą grona, nie ma smug i przebarwień a wyglądają teraz tak, szału nie ma ale żyją.
IMG_20180716_125849.jpg
IMG_20180716_125907.jpg
pozdrawiam Karina
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2018 23:09 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Lip 2018 02:13 #619071

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15454
  • Otrzymane dziękuję: 51348
Jak i czym je nawozisz ?

Widzisz, to takiego samego typu zdechlaczki, jak te moje K-37 z ostatniego testu perlitowego


1a1-3.jpg



One od wysadzenia nie dostały nic do jedzenia ,a mimo to liście mają prawie pod kątem prostym do łodygi. Fertygowane będą nawozem z B ale tylko 1 ml/l
by je nie przekarmiać i nie przekraczać azotu amonowego. Zobaczymy ,czy im to wystarczy ?.
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2018 03:18 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Lip 2018 13:15 #619103

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1861
  • Otrzymane dziękuję: 6241
Adasiowa wrote:
Zawsze zalecenia odnośnie nawożenia gleby uzyskuje się PO przedstawionej analizie. Tutaj w naszym Warzywniku mamy wątek specjalnie poświęcony temu tematowi, w którym Szef ustala dla delikwenta na jego prośbę odpowiednie dawki nawozów.

Zapraszam w przyszłości tutaj : forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...by-pod-uprawe-warzyw
Dostałam takie zalecenia po przedstawieniu analizy dla gruntu i w tym roku pierwszy raz nie kupuję kopru do ogórków i zamroziłam już kilka woreczków.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Lip 2018 18:27 #619119

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Mam odwrotnie z koprem. Od kilku lat sam się rozsiewał masowo po warzywniku i w tym roku klapa. Susza wybiła kiełki i musiałem pożyczać od sąsiada do kiszenia.

Pozdrawiam
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Lip 2018 21:45 #619143

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15454
  • Otrzymane dziękuję: 51348
Zauważyłem kolosalną różnicę w jakości nasion z takiego kopru z samosiewu w porównaniu do tego oferowanego przez firmy
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): UllaM


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.454 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum