TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 30 Lip 2017 10:42 #558134

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
O! Ja też mam chyba tę bakteryjną centkowatość na dwóch krzakach... Wcześniej źle diagnozowałam jako zarazę odm. łodygowa. Tym bardziej, że zmiany zaczęły się własnie od łodygi i łodyżek w liściach. Dopiero potem doszły na blaszce, a na samym końcu na owocach. Sorry za kiepską jakość zdjęć.

DSC_8848.jpg


DSC_8849.jpg


DSC_8852.jpg


DSC_8854.jpg


DSC_8855.jpg


DSC_8856.jpg


DSC_8859.jpg


DSC_8860.jpg


DSC_8863.jpg


DSC_8864.jpg


DSC_8865.jpg


DSC_8866.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 30 Lip 2017 11:01 #558135

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50989
Kropki na owocach, o ile mnie pamięć nie myli, powinny być wypukłe. Wyczuwalne pod opuszką palca.

Niemniej jednak, powinnaś wykonać oprysk Infinito 5 ml/l
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2017 11:02 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 30 Lip 2017 20:27 #558202

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Patrycjo, ja też dołączę kolejne "kwiatki" .... dzisiaj bardzo dokładnie obejrzałam cały krzak Malachitowej i cóż ....

Mietku, te kropki na owocu są jeszcze zbyt "młode", abym mogła wyczuć wypukłość ....





Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zbyszko46, patrycja, Agusiak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 30 Lip 2017 20:54 #558213

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Aniu moje kropki na owocach też są niewyczuwalne pod palcami. Właściwie u mnie to te dwa krzaki już od około miesiąca wyglądają źle. Tzn. najpierw pojawiły się te zmiany na łodydze, myślałam, że to zaraza łodygowa, potem kropki na liściach, a całkiem niedawno na owocach. Owoce za bardzo nie chcą rosnąć, dojrzewać, bo krzaki są mocno ogołocone z liści. Nowe przyrosty przez pewien czas nie mają zmian, ale później pojawiają się na nich kropeczki i czarnieją łodyżki do fragmentów liści. Prawda jest taka, że dawno powinnam je wyrwać. Odmiana Ruby Surprise, w rzędzie są dość gęsto posadzone, co ok. 40-50 cm, prowadzę na 2 pędy. Krzaki stykają się ze sobą liśćmi, ale pozostałe przez miesiąc się nie zaraziły, a przynajmniej nie widać na nich objawów. Mieciu, bardzo dziękuję za radę odnośnie oprysku Infinito. Zapiszę na przyszłość, bo upór nie pozwala mi na razie sięgnąć po żadną sklepową chemię - odkąd bawię się w warzywnik (3 lata) pryskam tylko Twoimi środkami (HT, OW, PW, IF). Pogoda w obecnym roku jest dla moich pomidorów raczej łaskawa - nie było chyba opadów utrzymujących się dłużej niż 2 dni. Omijały mnie okoliczne ulewy i gradobicia (poza jednym;)). Trochę susza dała mi w kość, ale lepsza susza niż deszcze. Też muszę następnym razem zrobić większy rozstaw między krzakami.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 30 Lip 2017 21:25 #558231

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Hmmm, ja zmiany zauważyłam po tygodniowej nieobecności na działce. Dotknęły tylko ten fragment łodygi. Ów krzak miał jedynie dwa owoce, jeden został zjedzony jako dojrzały, pyszny, słodki pomidorek, a drugi jest na zdjęciu.
Rosnący tuż obok, przy jednym paliku, drugi krzak Malachitowej jest na razie zdrowy, zawiązał bodajże 5 pomidorków.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 31 Lip 2017 18:36 #558350

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
A to zagadka. Jeden taki liść. w szklarni. Więcej zmian na krzaku nie widać. Liść z góry. Pomidorków mało i jeszcze byle jakie, ale bez zmian

DSC087191.jpg


DSC087201.jpg
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 31 Lip 2017 22:20 #558433

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Joliś, te zmiany są tylko na dolnej stronie liścia ?

I tylko na JEDNYM listku?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 31 Lip 2017 22:24 #558439

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Na razie na jednym były w sobotę. Na pierwszym zdjęciu góra liścia, a na drugim spód. Liść oberwany. We czwartek sprawdzę co nowego.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 31 Lip 2017 22:27 #558441

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50989
Liść najlepiej sfotografować na białym tle, bo przez ten wiszący na krzaku przebija światło. To może być septorioza.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 31 Lip 2017 22:31 #558443

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Do tej pory niewiele chorób pomidorowych widziałam. W tym roku już kilka.
Rok naukowo-doświadczalny. :rotfl1:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 31 Lip 2017 22:48 #558449

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Masz rację Joliś.. trochę tych chorób zaliczyliśmy ....ale mimo to cieszę się, bo człowiek najlepiej uczy się na własnym doświadczeniu. Zaskoczyło mnie tylko to, że nie panikuję :think:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 31 Lip 2017 22:56 #558453

  • Lucas
  • Lucas's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 171
Czy to żółknięcie liści ma jakiś związek z ZZ której miałem atak jakiś czas temu czy to zupełnie osobny problem (Mg np.):



?
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2017 22:57 przez Lucas.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Sie 2017 08:35 #558480

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Osobny problem magnezowy. Na VP1 ?
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lucas

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Sie 2017 09:59 #558493

  • Lucas
  • Lucas's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 171
Dzięki podjadku.

Co do problemów z ZZ i niedoborem magnezu (po obfitych deszczach zapewne) to niestety najbardziej oberwało sie Black Krim'owi. Gdy staje przed ogródkiem to z kilku metrów moge wskazać bez czytania zawieszek 4 sztuki tej odmiany bo każda najbardziej zainfekowana :/ VP1 też się oberwało podjadku, ale w stopniu umiarkowanym, porównywalnie do Faworyta czy też Ljubitelskiy'ego Rozovyi'ego a może nawet troszke mniej. O dziwo najlepiej przed ZZ uchowały się 2 sztuki kupione na targu jako sadzonki, były podpisane: "Krakowski" oraz "Gronowy" (choć ilość i jakość tych gron nie powala a powiedział bym, że spośród pozostałych to wygląda blado). Te 2 odmiany mają może 1-2 listki lekko zaatakowane, tak że w porównaniu z innymi bardzo ładnie. Z Krakowskiego zbiorę nasiona, bo jest plenny (ale nie aż tak jak VP1 - ilość owoców na krzaczku największa spośród wszystkich jakie mam).
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2017 10:14 przez Lucas.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Agusiak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Sie 2017 12:35 #558506

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Zaatakowała mi 3 pomidory ZZ łodygowa nie mogę dostać Infinito w małych opakowaniach Mam natomiast Signum 33 WG o działaniu systemicznym i interwencyjnym które chcę dziś wieczorem zastosować,ciekawe czy będzie skuteczny przy aktualnych temperaturach.W sklepie ogrodniczym jest Acrobat,Curzate ,Revus,Caribo duo,Ridomil może ktoryś z nich :thanks: ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Sie 2017 12:42 #558508

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50989
No, to trzeba by było być jasnowidzem. Zanim byś wypróbował , który z tych preparatów będzie skuteczny, to nie wiem czy pomidory by dożyły.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Sie 2017 15:02 #558520

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Pomodoro pisząc swój post miałem na myśli ,że może ktoś zastosował któryś z wymienionych środków z pozytywnym skutkiem i poinformuje mnie o tym, i to tylko tyle i aż tyle.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 01 Sie 2017 15:12 #558522

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50989
Ale wiesz o tym zapewne, że to już nie te czasy, gdzie mieliśmy do czynienia tylko z typem zarodników A -1. Wtedy wystarczył oprysk z cieczy bordoskiej. Teraz niestety mamy do czynienia z rozmnażaniem płciowym . U sąsiada może jakiś środek być skuteczny, a za miedzą już niekoniecznie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.680 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum