TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 28 Lip 2017 18:42 #557848

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5539
  • Otrzymane dziękuję: 12689
Oprysk pomidorów PW (20ml/l) + saletra potasowa 25 lipca a dziś zerwałem najmniej 30 liści z objawami ZZ - zdjęcia w pierwszym poście tematu forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...zybowe-na-pomidorach :thanks: :cry2: :cry2:
Wykonać Pomodoro oprysk PW czy IF.
Ostatnio zmieniany: 28 Lip 2017 18:43 przez Jan4.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 28 Lip 2017 19:10 #557852

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50987
Zdajesz sobie sprawę, że pojawienie się plam na liściach oznacza, że grzybnia wrosła w tkankę liści, zatem nie pomogą tu środki powierzchniowe. Skoro na taką skalę pojawiły się ponownie ślady infekcji mimo oprysku wcześniejszego Revus to znaczy, że cały czas istnieje zagrożenie infekcją z zewnątrz, a i dodatkowo infekcją wtórną z istniejących już ognisk ZZ. Tylko preparat wgłębny, ale interwencyjny, albo systemiczny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 28 Lip 2017 20:36 #557882

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
pomodoro wrote:
Dawka pół grama na litr do podlania skutkuje tym, że w wodzie jest 45 mg azotu, 45 mg fosforu i 180 mg potasu. To jest o połowę mniej niż wynoszą wymagania pomidora. Proponuję do podlania dawkę 1 gram na litr, a dawkę 0, 5 grama do oprysku.

Taka instrukcja to jest numer marketingowy producenta mający na kupującym sprawiać wrażenie, że nawóz jest wydajny i relatywnie tani. No, w takich czasach żyjemy.
I f
Dokładnie na taką odpowiedź czekałem. Jutro pomęczę pomidory i z dołu i z góry. Dzisiaj nie miałem za bardzo pola popisu bo deszczyk kropił.
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 28 Lip 2017 21:21 #557890

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Za te męczarnie pomidorki będą Ci wdzięczne :) Poczekaj tylko, aż liście obeschną przed opryskiem. Trzymam kciuki :) będzie dobrze.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 19:37 #558021

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Generalnie lustracja pomidorków po całotygodniowym, pogodowym armagedonie wypadła pozytywnie, ale że nic nie może być doskonałe, znalazłam na Malachitowej Szkatułce taką wątpliwą "ozdobę" - czy mogłabym prosić o zidentyfikowanie intruza ?



Natomiast na Bawarii ślady bytności szarej pleśni - widmowa plamistość.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 19:48 #558025

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Aniu u mnie jedna łodyga pomidora identyczna.Obcięłam.To poczekam z Tobą na diagnozę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 20:19 #558033

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50987
Moje drogie Koleżanki !

Sprawa nie jest jednoznaczna. Rozstrzygające są ewentualne plamy na liściach lub/i na owocach takie, jak na zdjęciu nr 5 w publikacji, do której link podaję niżej. Identyczne plamy na łodydze jak u Ani


7904.jpg



okazują się nie być plamami ZZ ale objawami bakteriozy, konkretnie bakteryjnej cętkowatości pomidora. Musicie dokładnie obejrzeć krzaki, tj liście i owoce.

ucanr.edu/blogs/salinasvalleyagriculture...x.cfm?tagname=tomato
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Adasiowa, Kasionek, patrycja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 20:24 #558035

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Mieciu takie właśnie zmiany są na łodydze, liście zmian jeszcze nie mają. Podpowiedź proszę czym pryskać ? Mam infinito i topsin.Nie wiem czy uda mi się jutro podjechać do sklepu po inny środek...bo mam żniwa.Pomóż. :oops:

Edit- właśnie przeczytałam ,że nie ma środków na to , możliwe zastosowanie środków z miedzią . Miedzian ? Mieciu ratuj - wierze , że coś podpowiesz.
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2017 20:30 przez Kasionek.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 20:27 #558036

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Dziękuję Ci bardzo :); jutro dokładnie obejrzę liście, krawędzie i obie strony, bo na owocach - jak powinno być wg tekstu - nie ma żadnych plam czy przebarwień, ale te liście będą mnie teraz prześladować. Przyczyny zgadzałyby się, a niech to :(
Zresztą, ta Malachitowa od początku stwarzała problemy wychowawcze, od antraknozy, poprzez szarą pleśń, a na "bakterii" skończywszy ...
W sumie czemu nie, mam trzy w jednym :evil:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 20:33 #558040

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Kasionek wrote:
Mieciu takie właśnie zmiany są na łodydze, liście zmian jeszcze nie mają. Podpowiedź proszę czym pryskać ? Mam infinito i topsin.Nie wiem czy uda mi się jutro podjechać do sklepu po inny środek...bo mam żniwa.Pomóż. :oops:

Edit- właśnie przeczytałam ,że nie ma środków na to , możliwe zastosowanie środków z miedzią . Miedzian ? Mieciu ratuj - wierze , że coś podpowiesz.

Kasieńko, spokojnie :) wejdź w wyszukiwarkę, tam masz cały arsenał, np. Curzate Cu z tych najbardziej powszechnych. Nie załąmuj się :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 20:36 #558042

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50987
Kasionek wrote:
Podpowiedź proszę czym pryskać ? Mam infinito i topsin.

Zrób oprysk Infinito 5 ml/l. Jeśli to ZZ łodygowa, to oprysk zatrzyma infekcję, a pomidory będziesz mieć chronione w gruncie podejrzewam do końca sierpnia. Jeżęli to miałaby się okazać być bakterioza, to po prostu trzeba będzie ten krzak usunąć opryskując za kilka dni resztę krzaków PW+ HT 20 ml/5 ml na litr kilkakrotnie w odstępie 3-4 dni lub tak jak pisze Ania- Curzate Cu, jeśli będziesz w stanie kupić.
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2017 20:39 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kasionek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 20:37 #558044

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Anulka dziękuję.Wróciłam z pola i poleciałam w pomidory i ... podłamałam się... Wiem , że rozumiecie...Może w poniedziałek uda mi się podjechać do jakiegoś ogrodniczego.

Mieciu nie wiem jak Ci dziękować za wytrwałość ... :hug:
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2017 20:39 przez Kasionek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 20:40 #558045

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
U mnie po zalaniu szklarni wczoraj padło 5 pomidorów dzisiaj wszystkie. Wczoraj zrobiony oprysk siarczan potasu. Czy jest jakaś szansa na uratowanie pomidorów?
20170729_124253.jpg


20170729_203622.jpg
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 20:52 #558051

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
pomodoro wrote:
Moje drogie Koleżanki !

Sprawa nie jest jednoznaczna. Rozstrzygające są ewentualne plamy na liściach lub/i na owocach takie, jak na zdjęciu nr 5 w publikacji, do której link podaję niżej. Identyczne plamy na łodydze jak u Ani


7904.jpg



okazują się nie być plamami ZZ ale objawami bakteriozy, konkretnie bakteryjnej cętkowatości pomidora. Musicie dokładnie obejrzeć krzaki, tj liście i owoce.

ucanr.edu/blogs/salinasvalleyagriculture...x.cfm?tagname=tomato

No właśnie i o tym mowiłem, takie same objawy jak nekrozy na łodygach równie dobrze mogą występować przy bakteryjnej cętkowatości jak i brązowej plamistości. I być tu człowieku mądry :hammer:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 20:57 #558056

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Kasionek wrote:
Anulka dziękuję.Wróciłam z pola i poleciałam w pomidory i ... podłamałam się... Wiem , że rozumiecie...Może w poniedziałek uda mi się podjechać do jakiegoś ogrodniczego.

Mieciu nie wiem jak Ci dziękować za wytrwałość ... :hug:

Kasieńko, po pierwsze i po ostatnie: nie panikuj, bo panika to najgorszy doradca. Strzel sobie jednego głębszego, odpocznij i jutro od rana zwalcz dziadostwo. Będzie dobrze, wierz mi :) Zrywaj porażone liście w rękawiczkach, a ostrze sekatora zdezynfekuj. Poproszę o uśmiech :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 21:42 #558082

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Anulka już strzeliłam. :devil1: Zrobiłam oprysk.Rano przejrzę dokładniej liście bo już ciemno było.Tak ładnie zapowiadają się zbiory , że żal było by aby to choroby zmarnowały.A i uśmiecham się szeroko.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 21:46 #558085

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 50987
serwisant wrote:
U mnie po zalaniu szklarni wczoraj padło 5 pomidorów dzisiaj wszystkie. Wczoraj zrobiony oprysk siarczan potasu. Czy jest jakaś szansa na uratowanie pomidorów?


Zależy od szybkości opadania lustra wody gruntowej. Czy teren, na którym jest działka to teren płaski czy ze spadem ?. Jeśli ze spadem, to można by było obok szklarni wykopać dołek na ok pół metra głęboki i albo wybierać tą wodę albo wypompowywać. Jeśli masz taką glebę, to powinieneś uprawiać na redlinach ,a w szklarni w cylindrach.
Pomidory, wskutek zalania korzeni straciły zdolność pobierania wody a do tego jest duża transpiracja.
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2017 21:46 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): serwisant

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 29 Lip 2017 22:41 #558100

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
Teren jest ze spadem. Mam wykopane dziury i wybieram wodę. Jutro powinno nie być wody stojącej. Będzie za to jeszcze mokra gleba. Mieszkam na pomorzu i to przez dwudniowe mocne opady wszystkie działki są zalane. Sąsiedzi uprawiają w cylindrach ponieważ ich działka jest minimalnie niżej. I to nic nie dało ziemia w cylindrach tez cała nasiąkneła wodą. Mieli troszkę słabsze pomidory od moich i dzisiaj je usunęli bo wszystkie padly. Mam nadzieje ze jak woda zjedzie poprzez opryski nawozowe da się uratować moje pomidory. Tylko czym pryskac?
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2017 19:50 przez otojolka.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.678 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum