TEMAT: <D> Ogórek gruntowy.

<D> Ogórek gruntowy. 02 Sie 2015 21:08 #393229

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
Ja wysiewałem Kronosa i Kraka na sznurkach,kronosa wcześniej,a później dosiałem kraka i mam ich po 35 sztuk. Krak przerósł kronosa na wysokość,zbiory od miesiąca,a od dwóch tygodni codziennie po kilka litrów lub co drugi dzień wiadro :) Nie odróżniam smakiem ani wyglądem tych dwóch odmian po owocu. Krak jest dużo zdrowszy,a na kronosie miałem lekkie niedobory żelaza i magnezu. Nie pryskam śor bo jak dzieciaki wpadną na farmę to pierwsze co lecą po ogórki. Nie robię też żadnych innych eko oprysków z czystego lenistwa :ohmy: :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Ogórek gruntowy. 03 Sie 2015 12:30 #393356

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5546
  • Otrzymane dziękuję: 12714
Jak często podlewacie ogórki gruntowe w te upały?
Temat został zablokowany.

<D> Ogórek gruntowy. 03 Sie 2015 12:58 #393362

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Podlewać czy nie podlewać ?

Jeśli się zacznie podlewać, to trzeba konsekwentnie dbać wtedy o utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. Przerwanie nawadniania w taką pogodę jaką mamy teraz ,to jest wyrok śmierci dla uprawy. Rośliny są na swój sposób też leniwe i po co mają puszczać głębiej korzenie skoro mają wodę pod wierzchem. Podlewanie na głębokość 5-10 cm to lepiej nie podlewać wcale. Nie podlewając zmusza się rośliny do głębszego korzenienia się.
Ja osobiście ogórków uprawianych na płasko nie podlewam bo wiem, że nie jestem w stanie zapewnić im nawadniania w nieskończoność. I żyją. Pokryły liśćmi glebę i dzięki temu nie traci ona tak szybko wody. Poza tym rośliny korzystają z wody podsiąkającej z lustra wody gruntowej.
Decyzje o podlewaniu trzeba podjąć indywidualnie biorąc pod uwagę jakość gleby i dostęp do wody. Odradzam podlewanie wprost z węża zimną wodą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, emilka79, zielonaplaneta

<D> Ogórek gruntowy. 03 Sie 2015 20:54 #393448

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6910
  • Otrzymane dziękuję: 41942
Właśnie skończyłem oprysk ogórka HT z saletrą potasową.Co do podlewania ogólnie warzyw nie tylko ogórków,potwierdzam to co pisze Pomodoro.U mnie sprawdza się z pomidorami,które były pod folią przed jej zniszczeniem..Aktualnie muszę te pomidorki podlewać codziennie,gdyż są uwiędnięte i jeśli nie podleję owoce nie rosną i są jak flaki.Inne warunki były pod folią inne mają teraz odkryte.Te które od początku rosną w gruncie są podlewane 1 raz na 7-10 dni. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<D> Ogórek gruntowy. 03 Sie 2015 22:03 #393476

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
U mnie woda jest głębinowa i skoro jest to przyjąłem strategię mocnego podlewania około 2 razy w tygodniu. Mam zapas wody w mauzerze,konewka i ogień po redlinach,a wąż z bieżącą wodą wkładam między redliny i robię dużą rzeczkę. Woda najpierw idzie do wieży ciśnień i tam nagrzewa się na słońcu,a później rurami pod ziemią. Przez to nie jest tak zimna jak bezpośrednio ze studni.

Znajomki pytają się czy ja podlewam rano i wieczorem bo zawsze coś tam jest wilgotno między redlinami a ja po prostu leje raz a porządnie :)
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2015 22:19 przez zielonaplaneta.
Temat został zablokowany.

<D> Ogórek gruntowy. 04 Sie 2015 07:26 #393538

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5546
  • Otrzymane dziękuję: 12714
Ja pod 1 rząd ogórków długości 3,30 m wlewałem co drugi dzień 10 litrów wody. Teraz muszę podlewać codziennie po 10 litrów gdyż jak przyjadę na działkę po południu to niektóre liście ogórków są lekko zwiędnięte. Po podlaniu jest wszystko ok. Zastanawiam się czy nie wlewać teraz co drugi dzień w każdy rząd po 20 litrów wody czy też nadal codziennie po 10 litrów.
Ogórki prowadzę po sznurkach do góry i ziemia pod nimi nie jest osłonięta liśćmi, które by zapobiegały szybkiemu parowaniu wody.
Co radzicie - codziennie po 10 l czy co drugi dzień po 20 l.
Temat został zablokowany.

<D> Ogórek gruntowy. 04 Sie 2015 08:06 #393543

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5546
  • Otrzymane dziękuję: 12714
Przy tych upałach (ponad 30*C - cały dzień świeci na nie słońce) nie chcę ryzykować zwłaszcza, że z 4 rzędów zbieram codziennie prawie wiadro owoców. Podlewać codziennie 10 l czy co drugi dzień po 20 l.
Ziemia u mnie jest raczej piaszczysta i szybko wysycha - paruje woda.
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2015 08:10 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

<D> Ogórek gruntowy. 04 Sie 2015 08:30 #393546

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
13ka wrote:
..., zostaw je niech sobie znajdą tą wodę.
Teraz to już chyba za późno, by "kazać" im rozbudowywać sobie system korzeniowy ("Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał" ... zbieżność imion przypadkowa ;) ). Cała moc idzie w owocowanie :garden1:
Jan4 Tego się chyba nie da jednoznacznie powiedzieć, czy lepiej codziennie 10 l czy co drugi dzień po 20 l, bo u każdego inne warunki glebowe i inaczej system korzeniowy rozwinięty. Zawsze chyba lepiej rzadziej, jeśli tylko oczywiście roślina da radę wytrzymać bez podlewania. Ja na Twoim miejscu sprawdziłabym to metodą prób i błędów. Po prostu sprawdź, czy po podlaniu 20l raz na dwa dni zaczynają więdnąć, czy nie.
Ja mam prawie sam piach i pną się po sznurkach, ale podlewam bardzo rzadko (chyba się do jakiejś podskórnej wody musiały dobrać :whistle: )
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

<D> Ogórek gruntowy. 04 Sie 2015 16:41 #393631

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
Jan.jak podlewać to sporo. Taką konewkę 10l to sam wypije za dniówkę . Zostałem jako jeden z nielicznych co ma ogórki. Po drodze na farmę wszystkie padnięte.
Temat został zablokowany.

<D> Ogórek gruntowy. 05 Sie 2015 12:14 #393817

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Pozdrowienia z kuchni ! :rotfl1:

Dziś rano oberwałem 3 kopiate wiadra ogórków gruntowych i właśnie je przetwarzam aż mi głowa odskakuje :jeez:

Jakby się ktoś pytał, to ogórki niepodlewane ani kropli. Ale proszę się tym nie sugerować. Moja gleba jest właśnie akurat na takie suche lata.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, emilka79

<D> Ogórek gruntowy. 05 Sie 2015 15:18 #393869

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6910
  • Otrzymane dziękuję: 41942
Mieciu :bye: :bye: również z kuchni,gdzie walę ogórki do słoików.Moje podlewane co 3-5 dni bezpośrednio w redliny.Ogórki na rusztowaniu podsypane w fazie wzrostu,tworzące zagłębienia z obu stron rządka. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2015 15:21 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, zielonaplaneta

<D> Ogórek gruntowy. 05 Sie 2015 21:48 #393946

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Wystarczyły dwie ciepłe noce i są!

5.08.15p003.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, zielonaplaneta

<D> Ogórek gruntowy. 05 Sie 2015 21:55 #393955

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Ładne ogóreczki. :bravo:

No u mnie w domu to wszyscy chrupią surowe ogórki niczym króliki, nie wyłączając mnie. Ale obawiam się po dzisiejszym deszczu i zapowiadanym cieple, że będę miał w tym sezonie przesyt ogórków pod różną postacią. Ale dziś zaserwowałem sobie obiad wiejski. Ziemniaczki ze szczypiorkiem i sadzonym jajkiem i micha mizerii z jogurtem. Żyć nie umierać :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan, zielonaplaneta, rozalia

<D> Ogórek gruntowy. 05 Sie 2015 22:23 #393965

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
Sprawy wymykają się spod kontroli :rotfl1:

Ledwo co przerobiliśmy to co było w domu,a tu dzisiaj skrzynka pomidorów i skrzynka ogórków.Ledwo do domu z tym weszliśmy. Słoiki się skończyły. Moja kobita się pyta kiedy ta zaraza przyjdzie bo ona już nie ma siły na przetwory :happy4:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia

<D> Ogórek gruntowy. 08 Sie 2015 10:01 #394422

  • gosiakmala
  • gosiakmala's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 7
hej hej :)

Pomcio to są ogórki od ciebie, wielkie podziękowania za nasiona, dobre rady a w konsekwencji za obfity zbiór :)



20150808_095432.jpg




20150808_095409.jpg



Pszczoły się panoszą , że ledwo podlałam tyle ich lata :). Te na na drugim zdjęciu na dole po lewej (takie jaśniejsze) to badziewie POLAN, które już łapnęło mączniaka, Pomcio podpowiedz czy je wyrwać w cholerę co by nie zarazić innych ogórków?
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2015 10:02 przez gosiakmala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonaplaneta

<D> Ogórek gruntowy. 08 Sie 2015 11:33 #394434

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Tak by było najlepiej.

Tolerancja tolerancją, ale uprawa powinna być jak najdalej od źródeł infekcji.

Ja dziś znów przytargałem z działki trzy wiadra ogórków. Właśnie je zdążyłem obmyć. Pomału pojawiają się oznaki klęski urodzaju.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Umala, rozalia

<D> Ogórek gruntowy. 08 Sie 2015 12:43 #394442

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7651
A mogę wiedzieć co to za gatunek tych ogóreczków gosiakmala?
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.

<D> Ogórek gruntowy. 08 Sie 2015 16:56 #394472

  • gosiakmala
  • gosiakmala's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 7
rozalia to są ogórki Cezar i Krak :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, zielonaplaneta, rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.746 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum