TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Wrz 2015 18:40 #400289

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
W tym roku na grzyby nie pojechałem bo nie było. Połowa pomidorów pryskana,a połowa nie i krzaki nie różnią się niczym. Ogórki też wytrzymały sezon bez oprysku.

To był sezon walki o wodę :club2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jacekb, Tx5wa9


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Wrz 2015 18:52 #400297

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Ja nie musiałam walczyć o wodę, za to utrapienie miałam ze ślimakami i przędziorkiem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonaplaneta

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Wrz 2015 18:59 #400301

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Nie wszędzie jest tak cacy. Dwóch moich sąsiadów uprawia pomidory w tunelu. Od prawie miesiąca mają okazję oglądać pomidory gruntowe u mnie, bo o swoich już musieli zapomnieć.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Wrz 2015 18:59 #400302

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
U mnie walka polegała na tym,że w porze podlewania nie było ciśnienia w rurach i zmontowałem zbiorniki trwałe 2000L oraz prowizoryczne 3000L odstanej wody. Konewki,pompa wody i akcja co kilka dni :)

edit: Pomodoro,regularnie patrzyłem na mapy opadów i w Małopolsce było zdecydowanie więcej opadów niż u nas na Dolnym śląsku. Ja pamiętam tylko jedną ulewę na początku wakacji w połowie wakacji gradobicie i w ciągu ostatnich kilku dni parę milimetrów deszczu.

edit2: oglądałem wiele foliaków i większość ma błędy konstrukcyjne. Za małe otwory wentylacyjne,źle usytuowane ustawienie otworów wentylacyjnych przy najczęściej panujących u nas wiatrach z zachodu na wschód.U mnie foliak pełni funkcję dachu z przewiewem.
Ostatnio zmieniany: 06 Wrz 2015 19:18 przez zielonaplaneta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jacekb

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Wrz 2015 21:05 #400361

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Ja mam jeszcze dużo pomidorów na krzakach, ale straszna zimnica się zrobiła, deszcz zacina, wiatr mało głowy nie urwie. Krzaki zdrowe, ale eM na wszelki wypadek pryska teraz OW. Zrywa pomidory lekko zarumienione i układa w skrzyneczkach do dojrzewania. Sprawdziłam w ubiegłym roku że po OW dobrze się przechowują. Pomodoro też już o tym niedawno pisał. Wolę nie liczyć na szczęście.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 07 Wrz 2015 13:23 #400471

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Ja tylko przypominam, że kilka nocy z temperaturą +8* C lub niżej i pomidory mogą ulec uszkodzeniu tak, że nie dojrzeją wcale nawet w przechowalni .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, zielonaplaneta, otojolka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 07 Wrz 2015 18:22 #400500

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
Pomodoro wbiłeś mi klina bo nie kumam do końca :dry:

Jak przyjdzie kilka dni z ochłodzeniem nocnym poniżej 8 stopni to krzaki i owoce zostaną uszkodzone i owoce nie dojrzeją, a jak zbiorę zielone pomidory przed ochłodzeniem to dojrzeją ?

Dobrze to interpretuje ?
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 07 Wrz 2015 18:58 #400507

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Jeśli będziesz przez kilka sezonów przechowywał niedojrzałe na krzakach pomidory to zauważysz i nabierzesz wprawy w ocenie od jakiej fazy wzrostu pomidory dojrzeją, a od jakiej nie dojrzeją. Fazę przebarwiania się na kolor docelowy poprzedza faza wybielania owoców. Takie wybielone i te "zapalone" na pewno dojrzeją w temperaturach powyżej 12 * C.
Wobec powyższego proponuję zerwać hurtem wszystkie pomidory zapalone i wybielone. Te małe zielone kurduple przy sprzyjającej pogodzie mają szansę jeszcze podrosnąć. Oczywiście mówię o pomidorach gruntowych .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, zielonaplaneta

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 08 Wrz 2015 15:40 #400654

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Ja już zerwałam moje pomidory. Właśnie takie rozbielone. Nie ma tego wiele. Teraz będę obserwować tą praktykę. Robię tak pierwszy raz. :search:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, zielonaplaneta

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 08 Wrz 2015 16:26 #400661

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, whitedame, zielonaplaneta, otojolka, Marysia80

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 08 Wrz 2015 20:00 #400702

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4655
  • Otrzymane dziękuję: 16962
.....W przypadku owoców przeznaczonych do przechowywania zaleca się zbiór ręczny oraz pozostawienie szypułki wraz z działkami kielicha (powoduje mniej infekcji grzybowych podczas składowania).

Tego nie wiedziałam, muszę więc spróbować zrywać z szypułką.
W związku z tym, że na krzakach jest jeszcze mnóstwo owoców a pogoda nie napawa optymizmem, czy można te pomidory czymś zasilić aby przyspieszyć dojrzewanie?
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 08 Wrz 2015 21:08 #400720

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Witaj tutaj. Na pewno trzeba popryskać OW a potem uzbroić się w cierpliwość. :think:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 11 Wrz 2015 14:25 #401253

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Adrian89

Odbierz PW.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Wrz 2015 15:28 #403038

  • jamles
  • jamles's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 145
  • Otrzymane dziękuję: 92
otojolka wrote:
Spieszę zameldować, że po użyciu HT i po trzech dniach KSM populacja mączlika szklarniowego spadła znacząco....
a ja mam plagę mączlika w gruncie, chyba tysiące ich na pomidorach, fasolce szparagowej, dyniach,
selerach, ziołach. W sobotę pryskałem KSM ale dziś nie widzę żeby było ich mniej. HT mi się skończyła,
ostatni raz pryskałem HT pod koniec sierpnia. KSM został mi na jeszcze jeden oprysk.
Jak się tego dziadostwa pozbyć? A może teraz już dać sobie spokój?
Leszek
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Wrz 2015 20:57 #403772

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Ja robiłam oprysk HT o stężeniu nawet 8ml/l.Koniecznie z krochmalem. Na roślinach żadnych uszkodzeń nie stwierdziłam a robactwo omija mój ogród. Oczywiście oprysk jest skuteczny tylko przy regularnym stosowaniu. Jednorazowe zastosowanie działa najwyżej przez dwa tygodnie. Zawsze coś przylezie od sąsiadów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Wrz 2015 21:18 #403787

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Zwalczyłem w tym sezonie mszyce na mięcie i na papryce dwukrotnym opryskiem HT 5 ml/l. Jednym opryskiem w tym samym stężeniu pozbyłem się przędziorka na fasoli tycznej szparagowej. Ślimaki straciły ochotę na podgryzanie mi sałaty i papryki. Podobnie zmieniki na ogórkach. Jestem ze wszech miar zadowolony ze stosowania nowego HT
Ostatnio zmieniany: 23 Wrz 2015 21:18 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, gosiakmala, emilka79

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 05 Lis 2015 11:27 #412070

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Pożyteczna ściąga dla uprawiających pomidory. Warto sobie wkleić na pulpit. Dotyczy zaburzeń fizjologicznych pomidorów. Pozwoli nie biegać daremnie z opryskiwaczem i nadużywać środki ochrony roślin. Co prawda tłumaczenie z automatu, ale przy odrobinie wyobraźnie można dociec sedna. W okresie bezczynności między sezonami warto się nieco podszkolić

translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=e...du/hs200&prev=search
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tacca, kuhara, gosiakmala, emilka79, Ilona58, Marysia80

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 29 Gru 2015 13:31 #419995

  • gosiakmala
  • gosiakmala's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 7
pomcio nie działa ten link : desmond.imageshack.us/Himg694/scaled.php...po2q.jpg&res=landing

pomodoro wrote:
Witam

Dziś o roztworze siarczanu magnezu
Często możecie się spotkać na uprawianych pomidorach z objawami niedoboru magnezu. Liście przybierają wtedy taki wygląd desmond.imageshack.us/Himg694/scaled.php...po2q.jpg&res=landing . Niektóre odmiany pomidorów są szczególnie wymagające i szybko reagują tak właśnie na niedobór tego pierwiastka.Warto zaznaczyć, że te zmiany na liściach są nieodwracalne a z czasem ,albo w stanach ostrego niedoboru magnezu ,mogą ulec nekrozie i być następnie siedliskiem dla szarej pleśni. Kiedy najczęściej dochodzi do niedoboru ?. Przy wysokiej wilgotności gleby po długich opadach, błędach w nawożeniu, zbyt kwaśnej glebie i przy przenawożeniu potasem.
Magnez łącznie z potasem ma decydujący wpływ na smak pomidorów ponieważ decyduje o zawartości cukrów w owocach.
Warto mieć więc pod ręką przygotowany już roztwór siarczanu magnezu. Odważamy więc 25 deko siarczanu, wsypujemy do plastikowej butli 5 l po wodzie mineralnej i dopełniamy wodą. Rozpuszcza się łatwo. Mamy więc roztwór 5 %. Do oprysku potrzebujemy stężenie 0,5 % zatem na każdy litr cieczy do oprysku dajemy 100 ml/ setkę/ roztworu siarczanu. W warunkach działki wygodniej jest odmierzyć żądaną ilość zamiast ważyć za każdym razem. Roztwór jest stabilny i opisany może stać cały sezon. Nie jest trujący. W przypadku braku siarczanu magnezu w ogrodniczym można go nabyć w aptece jako tzw. sól gorzka używaną na przeczyszczenie. Oprysk dolistny tym roztworem należy wykonać niezwłocznie po zauważeniu prezentowanych wyżej objawów oraz każdorazowo profilaktycznie przed spodziewaną długotrwałą deszczową pogodą.
Poza tymi wszystkimi preparatami i środkami do ochrony należy się zaopatrzyć w nawóz płynny jeden z tych :
-http://www.inco.pl/temp/pliki/nawozy/katalogi/2010/2010_15_florovit_uniwersalny.pdf
-http://www.tropical.com.pl/bioflorin,d202,0,pl.html
-http://www.fructus.pl/index.php?action=page&nr=20
Są to nawozy o wysokiej zawartości mocznika. Oprócz zasilenia dolistnego pomidorów nawozy te należy dodawać do oprysków przeciw chorobom. Zwiększają one skuteczność fungicydów dlatego, że zawarty w nich mocznik powoduje zwiększenie przepuszczalności preparatów grzybobójczych przez wierzchnią warstwę komórek liści

Jutro o tym kiedy i jakimi preparatami należy wykonać opryski przeciw chorobom pomidorów..
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.813 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum