TEMAT: <D> Dynie, cukinie i inne dyniowate

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 06 Maj 2016 21:16 #465841

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Przepraszam - wydawało mi się, że zauważyłam sporo perzu :oops: , a jestem na niego wyczulona jako zwykła, szara działkowiczka ROD.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 06 Maj 2016 21:33 #465861

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
No tak ty na swojej malutkiej działeczce czekasz z utęsknieniem , by jakiś chwascik się pokazał.Ale za to my na naszych "hektarach" nie mamy problemu z ilością., ale trzymać to wszystko w idealnym porządku nie da się.O podlewaniu moich 100 krzaków dyń i tyle samo pomidorów można zapomnieć. Pomidory w ubiegłym roku nie podlałam ani razu i dały rade. Dynie trochę podlewałam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Maj 2016 18:06 #466421

  • janinka-n
  • janinka-n's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Witam wszystkich odwiedzanych i odwiedzających.
  • Posty: 602
  • Otrzymane dziękuję: 1647
Witaj Aniu ,właśnie miałam taki zamiar.Roślinki będą w tych kręgach ,a dalej będą szły po trawie.U mnie jest straszna susza ,więc będą sobie dodatkowo
piły z trawy .Gdzieś czytałam ,że tak robią .A co do podlewania i jedzenia to wiem .Robię miksturę do ferygacji dyń i cukinii i tym będę nawoziła.A moja
sunia już mi dwie tykwy załatwiła .Zakopała sobie w nich parówkę.Ręce po prostu opadają,ale miałam jeszcze jedną i poszła do ziemi.Zaradna ta moja panna. :jeez:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Maj 2016 12:07 #466789

  • BOROWKA1
  • BOROWKA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 229
Witam! widzę, że już zaczynacie sadzić do gruntu... a ja się zastanawiam czy jeszcze nie jest na to za wcześnie. Jak myślicie przyjdą jeszcze zimni ogrodnicy?
Moja rozsada wygrzewa się na balkonie, całe 73 doniczki :) udało mi powiększyć działkę pod dynie więc hulaj dusza!
Pozdrawiam
Jagoda
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Maj 2016 12:19 #466797

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Ja liczę , że już mrozów nie będzie, a tak 2, 3 st dynie nie lubią, ale dzielnie znoszą, moim trochę liścienie pożółkły , jak się ciepło zrobiło to zmężniały. Moje już dwa tygodnie (część) na gruncie. Zyja maja się nie złe.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Maj 2016 12:25 #466799

  • BOROWKA1
  • BOROWKA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 229
Wiesz Emalia, przekonałaś mnie, jednak spróbuję jeszcze dziś wysadzić kilka sadzoneczek. Ewentualnie w razie chłodu będziemy ja jakoś ratować :). Moje sadzonki to od dwóch tygodni na balkonie :lol:
Pozdrawiam
Jagoda
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2016 12:26 przez BOROWKA1.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Maj 2016 12:38 #466802

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Ja sadzonki z początku przykrywałam połówka peta 3, 5 litrów ale przez to ciepło mocno podrosły i już się nie mieszczą.Dzisiaj musiałam pościągać, bo liście dotykaly scianek i są oparzenia..
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): panda46366

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 14:00 #467130

  • janinka-n
  • janinka-n's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Witam wszystkich odwiedzanych i odwiedzających.
  • Posty: 602
  • Otrzymane dziękuję: 1647
Emalko ,a co to znaczy zapylenie kontrolne,bo ciemna masa jestem .Nigdy nie wyciągałam pestek z dyni i nie wiem co z nimi robić dalej ,ale do zbiorów i sezonu
wszystkiego się dowiem.Na pewno wezmę udział w akcji .O ogórki węże na pewno będę dbała ,bo mam tylko 8 szt.Przywiozłam je z Londynu i będę uprawiała taki rodzaj pierwszy raz.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 15:49 #467148

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Chodzi o to, że dynie, bardzo łatwo krzyżują się miedzy sobą. Właściwie to nie powinno nam to przeszkadzać, ale sadzimy poszczególne odmiany dla ich ściśle określonych cech.Niestety przy kundelkach te cechy ulegają zagubieniu, a rośliny często nabywają cech które nie koniecznie nam odpowiadają. Np przez dwa lata miałam świetną odmianę patisona taki malutki biały plaski nawet te przeznaczone do grillowana trochę starsze miały delikatny smak. . A w ubiegł roku dwudniowe owoce mialy ponad kg do tego nie nadawały sie do grillowania bo były włókniste. Kształt też był z jednej strony wypukły. Kundelek bezwartościowy. Do dziś nie mam zaufania do dyni makaronowej. Bo poza Pyza nasion u nas nie kupi, a te zbierane bez zapylania kontrolnego nasiona wydawały owoce które nawet nie leżały koło Delikaty. Kto jadł Delikate to wie o czym mówię, niestety przy krzyżówkach niechcianych robi się z niej zwykła dynia. A kontrolowanie zapylania dla jednego czy dwu owoców na nasiona to sprawa banalna. .
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 17:39 #467173

  • janinka-n
  • janinka-n's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Witam wszystkich odwiedzanych i odwiedzających.
  • Posty: 602
  • Otrzymane dziękuję: 1647
Emalko,czyli trzeba miziać kwiatki ,czy o to chodzi ?U mnie one rosną ,jak widziałaś koło siebie .Czy to ma znaczenie ?
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 19:21 #467202

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Janeczko, tutaj można poczytać, jak należy przygotować się do ręcznego zapylania dyniek :) Naprawdę nie jest to skomplikowana czynność, a jedynym mankamentem tej metody jest uważne obserwowanie rozwoju pąków kwiatowych obojga płci przez kilka poranków :)
Postaram się też poszperać po zasobach wątku odnośnie krzyżowania poszczególnych gatunków dyniek.

Osobiście przyznaję, że nie będę prowadzić kontrolowanego zapylania dyniowatych - ze względów czasowych i umiejscowienia działki; najbardziej zależy mi na uzyskaniu zdrowych rozsad i choć jednego owocu z każdej odmiany ;-) , zwłaszcza u kabaczka i patisonów, pierwszy raz uprawianych.
Rozsady rosną systematycznie - ciepło sprzyja :dance: , choć łatwo nie mają - czasem na zewnątrz, a czasami w mieszkaniu lub ze mną w pracy....

edit: znalazłam kilka stron wcześniej ....

"Jeśli bardzo zależy nam na hodowli czystych linii odmianowych, musimy pamiętać o kilku warunkach sadzenia w celu powodzenia uprawy; jak wiadomo, na jednym osobniku wytwarzane są liczne kwiaty męskie ( smukłe, wydłużone, na długich "ogonkach" )i rzadziej rozmieszczone na pędzie kwiaty żeńskie ( bardziej krępe, o okrągłym dnie kwiatowym przypominającym malutką dyńkę ). Podczas uprawy kilku odmian w bliskim sąsiedztwie istnieje duże prawdopodobieństwo, że narodzone owoce będą odbiegać od wyjściowych.
O ile odmiany w obrębie jednego gatunku mogą się krzyżować, o tyle dwie odmiany dwóch różnych gatunków - już nie; n.p. na jednym poletku możemy wysadzić obok siebie Hokkaido ( dynia olbrzymia ) z bezłupinową ( dynia zwyczajna ), ale w przypadku sąsiedztwa Hokkaido i Bambino ( obie z jednego gatunku: dynie olbrzymie ) otrzymamy mieszańca.

Trudno wytłumaczyć jednak pszczółkom, które uwielbiają dyniowe kwiaty, aby nie zapylały nawzajem posadzonych dyniek ;-)
Jeśli przez przypadek lub roztargnienie posadzimy obok siebie dynię Butternut i Delikatę , to w efekcie możemy nie otrzymać żadnych owoców lub owoce tzw. partenokarpiczne ( bez żywotnych nasion ) :(

Chciałabym również zwrócić uwagę na kupowane przez nas na różnych aukcjach nasiona - jeśli na etykiecie zaznaczono, że pochodzą z pokolenia F1, to raczej nie spodziewajmy się, że zebrane z takich owoców nasiona powtórzą w przyszłym sezonie cechy rodzicielskie. Jeśli takiej informacji nie mamy, warto poszperać w katalogach nasion, dostępnych w sieci."
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2016 19:24 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): janinka-n

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 20:05 #467218

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Aniu jak mieliśmy po trzy cztery rodzaje dyń i to każda z innego gatunku to mogliśmy spokojnie zbierać pestki i siać. No , ale ja mam w tej chwili posadzonych ponat 50 odmian nie ma najmniejszych szans by nie wyszły z tego kundelki. Niektóre odmiany są cenne rzadkie. Jeżeli okażą się atrakcyjne dla kuchni i przechowywania to warto zebrać nasiona
Tym bardziej, że w sklepach nasiennych dużego wyboru nie ma.Z drugiej strony jest niemożliwe bym prawidłowo zebrała ze wszystkich roślin nasiona. 5 góra 10 roślin. Dlatego namawiam ludzi by zdeklarowali się , ze zbiorą prawidłowo nasiona. Nie będzie wtedy sytuacji, ze jest nadmiar jednej, a innej odmiany wcale. A myśleć o tym trzeba już w czerwcu ,lipcu bo potem będzie za póżno. .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 20:13 #467226

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
To prawda. Dlatego proponuję jeden krok dalej: utworzenie listy odmian, które chcemy kontrolnie zapylać; nie zawsze wiemy nawet, kto co uprawia.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 20:18 #467229

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
I tak trzeba będzie zrobić.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 20:22 #467233

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
ja was podziwiam za pasje i znajdowanie czasu na tą pasje
ja niewiem nawet co mi z dyniowatywch wzeszło tylko podlewam i tyle zawsze coś będzie
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 20:42 #467250

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Tu w warzywnym zebrało się trochę ludzi "dziwnych" jedni hodują ziemniaki w workach, albo szczepią pomidory, inni robią konkurencje koncernom chemicznym, a jeszcze inni chca mieć największa kolekcje dyń.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ogrodnikowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 20:50 #467260

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
myśle że zle to odbierasz
sa ty ludzie co ch cą coś zrobić i sie tym dzielą
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Maj 2016 20:59 #467268

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Nie no dobrze odbieram, pisałam trochę ironicznie.Jestem bardzo dumna, ze mogę coś fajnego zrobić.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.524 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum