TEMAT: <D> Dynie, cukinie i inne dyniowate

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 12 Maj 2016 12:00 #467923

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
moje najmłodsze rozsady to dynie, melony, arbuzy i ogórki. Przedstawiam dynie



DSC_9914.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marysia80, Slavo67


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 12 Maj 2016 13:35 #467947

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Adasiowa, Emalia112, żona dopiero dwa tygodnie temu oznajmiła, że chce dynie to już było trochę za późno na wysyłkę.
Może za rok znowu wysieję.
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 12 Maj 2016 17:35 #468031

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3766
W sprzedaży jest Hokkaido i piżmowa od Legutki,akw chyba nie tylko. Zaryzykuj 5 zł.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 12 Maj 2016 17:55 #468042

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53063
Michał

Czemu nie powiedziałeś, że chcesz też dynię ?. Mam swoje nasiona Hokkaido, to bym Ci dołożył do nasion pomidorów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 12 Maj 2016 18:23 #468052

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Mieciu, bo ja sam wtedy nie wiedziałem, że będę sadził dynię. To zachcianka żony, która dwa tygodnie temu oznajmiła, że chce dynie. Jolka a nie za późno na przygotowanie rozsady dyni?

Tak obecnie wygląda cukinia Lungo Bianco i nieszczęsna dynia Golias

DSCN1369.jpg
Pozdrawiam, Michał
Ostatnio zmieniany: 12 Maj 2016 18:27 przez edek86.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Marysia80, Agus

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 12 Maj 2016 19:11 #468081

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Część moich dyń głupieje w cieple w tunelu, Olga i Melonowa są ogromne, czepiają się wąsami kubków z ostatnimi pomidorami, nie do ogarnięcia towarzystwo. Mam dynie Hokkaido, Melonową, Olgę, Bambino, Butternut i Sweet Dumpling i kilka cukinii, niestety bez odmiany, na której mi szczególnie zależało (po wyrzuceniu nasion Soraya już jej na szybko z jakiejś innej firmy nie dostałam, może za rok).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 12 Maj 2016 20:16 #468134

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1568
Moje dynie Muscat de Provance i Flat White Boar, cukinie Astra Polka i Tondo di Piacenza oraz melon Emir w towarzystwie ogórka Kraka.

DSC02523.jpg


DSC02526.jpg

Podkiełkowane dynie Delicata, Muskat Brazylijski, Butternut Orange i arbuz Crimson Sweet powędrowały do kubków. Cukinia Lajkonik i melon zielony strajkują. Chyba nie mają zamiaru wyleźć :(
Wszystko kiełkowałam na wacikach nasączonych PW w temp. 22,5 - 23 stopnie. Ogórki zaczęły kiełkować w połowie drugiej doby, a pierwsze dynie pod jej koniec. Czyli potwierdza się to, co zauważyła Ania Adasiowa - PW przyspiesza kiełkowanie :bye:
Pozdrawiam, Ania.
Ostatnio zmieniany: 12 Maj 2016 20:35 przez Marysia80.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 12 Maj 2016 21:32 #468230

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3766
Michał. Spokojnie możesz nawet je jeszcze wysiać do gruntu. Te maluchy szybsze są. U nas na wsi ludzie po kolei dopiero do gruntu sieją.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 13 Maj 2016 18:39 #468479

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Nasiona dyń w cieple szybko kiełkują, więc Michał - masz jeszcze ostatnią szansę na wysiew; Podkiełkowane pestki umieścisz w gruncie i zapewnisz im odpowiednią temperaturę. Plon może być późniejszy i mniej obfity, ale spróbować można. Zresztą, w odwodzie masz cukinię i dynię :)

Marysieńko, aż serce rośnie patrząc na takie równiutkie i zdrowe wschody - takie skrzyneczki świetnie zdają egzamin podczas przenoszenia rozsad z miejsca na miejsce - w dwóch mam pomidorki, w jednej papryczki, a w kolejnej dyniowate :)
No i właśnie .... zauważyłam pewne zaniedbanie rozsady; sprawdziłam link podany przez Mietka odnośnie chorób cukinii, zaczęłam przeglądać i dopiero wtedy wpadłam w panikę ... wirus mozaiki, mączniak rzekomy, kanciasta plamistość .... no nic, pokażę zdjęcia ....
Rozsady posadzone w podłożu dla warzyw z zawartością nawozów 1,2kg/m3, nie dokarmiane, lekutko wybiegnięte, przebywają - jak wszystkie moje rozsady - od godz. 17 do godz. 7 rano na zewnątrz. Przyznaję się do dużej wilgotności podłoża :oops: , jeden raz, w ubiegłą niedzielę, profilaktyczny oprysk HT.

Martwią mnie zasychające brzegi liści i plamki na blaszce liściowej ....





Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edek86, Marysia80

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 13 Maj 2016 19:30 #468494

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 943
  • Otrzymane dziękuję: 3171
A jak je podlewasz? Bo mi to raczej na zalanie wygląda. Ewentualnie oparzenia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 13 Maj 2016 19:48 #468501

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
No właśnie Lilith ... podlałam je wg zasady "raz a dobrze" .... i prawdopodobnie przedobrzyłam, choć te objawy pojawiły się na nielicznych rozsadach, głównie na cukiniach, a wszystkie podlewam tak samo.
Od momentu wysadzenia do kubków podlałam je dwukrotnie, odstaną wodą z kranu.
Początkowo sądziłam, że krawędzie liści dotykały szyby podczas południowego słońca, ale zawsze bardzo uważam na takie manewry. Poza tym zmiana pojawiła się zarówno na tych, które stoją z brzegu skrzyneczki, jak i tych środkowych. Tak więc oparzenie możemy wyeliminować, ale ...! ręki nie dam sobie uciąć.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 13 Maj 2016 19:54 #468502

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 943
  • Otrzymane dziękuję: 3171
Ja podlewam codziennie po trosze i tylko te co mają sucho. Na początku przelałam część rozsad (co roku jakieś przeleję) i już wolę tak. Niektóre przelanie bardzo źle znoszą. A to wygląda identycznie jak właśnie przelanie. Nowe liście już będą zdrowe.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 13 Maj 2016 20:51 #468544

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Widzisz, człowiek uczy się całe życie i najlepiej, żeby robił to na własnych błędach, ponieważ w przyszłości będzie ich unikał, żeby sytuacja się nie powtórzyła.... wniosek nr 1 - jeśli faktycznie to przelanie, to wrażliwsze są rozsady cukinii i patisonów;
Uwaga praktyczna dla potomnych: jeśli zauważycie, że liście rozsady wystawione na słońce więdną , nie podlewajcie gwałtownie ani zimną wodą - szybciutko przestawcie rozsady w zacienione, zaciszne miejsce - dosłownie w oczach listki odzyskają wigor ( więdną, ponieważ wstrzymują transpirację, aby zminimalizować utratę wody z tkanek ).
Adaptujemy do warunków nasłonecznienia stopniowo; młode roślinki są wrażliwsze na słońce, nawet to popołudniowe niż na chłód - z nim sobie poradzą.
Po wysadzeniu do gruntu warto mieć pod ręką HT i robić profilaktyczne opryski - za dużo ryzykujemy pozostawiając nasze dyńki bez nadzoru :hearts:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, rozalia, Marysia80, patrycja

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 13 Maj 2016 20:57 #468554

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 943
  • Otrzymane dziękuję: 3171
Ja do podlania mam w domu butelkę kranówki w ciepłym miejscu - jak gwałtownie więdną w słońcu to podlewam delikatnie pod liście właśnie ciepłą wodą.

W lecie zeszłym koło 12-14 to jak się wyszło na ogród to wszystkie dyniowate i trawy klapnięte. Wieczorem wstawały. Nic złego im się nie działo. W takim przypadku nie wolno panikować, bo woda z kranu bywa zimna. Jeśli muszę podlać w słońcu to mieszam wodę ciepła i zimną (podlewam taką z wodociągu czyli zwykłą ozonowaną).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marysia80

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 15 Maj 2016 11:21 #469129

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Dyniowate też powędrowały wczoraj na ogród i tam zostaną do piątku bez opieki. Nie wsadzałam ich jeszcze do gruntu, ale zabezpieczyłam całe towarzystwo ustawiając skrzynię na cegłach i opatuliłam grubą folią ( podobnie jak sadzonki fasolki ). Stoją w osłoniętym i zacisznym miejscu.

Poniżej jeszcze wygrzewają się w ciepełku wczorajszego dnia ....

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, rozalia, Marysia80, Slavo67

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 18 Maj 2016 08:56 #470729

  • Maniaa
  • Maniaa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 82
Czy wybiegniętą rozsadę ogórków, cukinii/kabaczków/patisonów i dyni mogę wsadzić trochę głębiej niż siedzi w kubkach teraz, czy na tylko na taką głębokość jak teraz rosną?
Pozdrawiam,
Ania
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 18 Maj 2016 09:20 #470738

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Ja tak sadziłam i tu inni też pisali, że tak sadzą, dyniom i cukiniom nic się nie dzieje i po wsadzeniu głębiej nie grozi im połamanie :) O ogórkach nie mogę się wypowiedzieć, bo nie mam rozsad i się nie zainteresowałam, czy też można je głębiej sadzić.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Marysia80, patrycja, Maniaa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 18 Maj 2016 14:29 #470852

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3225
  • Otrzymane dziękuję: 7964
Też się nad tym zastanawiam w przypadku patisonów, zaryzykowałem i dałem głębiej, na razie wszystko w porządku, wypuściły dodatkowy liść i zmężniały.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, rozalia, Maniaa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.686 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum