TEMAT: Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;)

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 07 Wrz 2022 17:06 #813200

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19569
Dzisiejszy nocny przymrozek zakończył krótki, nieudany sezon arbuzowy :sad2:
IMG_20220907_120212.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, Jaedda, del, ewakatarzyna, Mejra, jack90, Kornik, EwG


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 11 Wrz 2022 21:55 #813566

  • Ha-Ah
  • Ha-Ah's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 74
Newrom. Przepraszam, dawno mnie tu nie było. W tym sezonie nie zawiązał się żaden owoc - same badyle. Chyba trzeba pozostać przy cukiniach i patisonach. :club2:

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 11:04 #813974

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Nic się nie stało :-)
U mnie monomah jako jedyny dał całkiem smaczne owoce, no ale u mnie sezon bardzo krótki. W przyszłym roku próbuję znowu, bo smak jest dużo lepszy niż sklepowych :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, JaKasiula, Kornik

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 11:12 #813976

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 984
  • Otrzymane dziękuję: 9011
JaKasiula wrote:
Dzisiejszy nocny przymrozek zakończył krótki, nieudany sezon arbuzowy
Nie udany??!! Widzę dużo ładnych Arbuzów. Ja w zeszłym roku miałem pierwszy i ostatni raz. Zobaczyłem ile zajmują miejsca i stwierdziłem, że to jak dla mnie dużo za dużo. Arbuzy były bardzo smaczne, ale.... Siła wyższa, brak terenu. Teraz z zazdrością i sentymentem patrzę na ten wątek i Wasze dorodne Arbuzy. Gratulacje!! :hearts: :P
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2022 11:14 przez jack90.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, bastis, JaKasiula, Kornik

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 12:03 #813979

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Również w tym roku miałam arbuzy pierwszy i ostatni raz i to nie tyle z powodu braku miejsca ile ze względu na trudności z oceną dojrzałości.Mimo, że rosły w bardzo słonecznym miejscu metoda wąsa i łyżeczki zawiodła a notowaniem kiedy zawiązały się owoce nie zawracałam sobie głowy, a to pewnie najlepsza metoda.Miałam dwie odmiany Orangeglo i Asahi Miyako.Owszem smak lepszy niż sklepowe ,ale zdecydowanie wracam do melonów, które zapachem i ogonkiem dają sygnał, że są gotowe do zbioru.Poza tym plenność melonów znacznie przewyższa arbuzy.
Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, Babcia Ala, JaKasiula, jack90, Kornik

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 12:21 #813980

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
W 100% zgadzam się z Elą Kajtkową i też zostaje tylko przy melonach. Za dużo zachodu z arbuzami a i miejsca zajmują dużo więcej niż melony. Zapach dojrzałego melona wyczuwalny jest z daleka i na pewno nie zerwiemy go za wcześnie.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, JaKasiula, jack90

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 12:27 #813982

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Lepiej uprawiać cebulę, może nie pachnie jak melon, ale większy plon jest. No i nie smakuje jak arbuz, ale w sumie melon też nie czyli na jedno wychodzi ;-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, JaKasiula

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 12:28 #813983

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
W ub. roku miałam arbuza i całkiem się sprawił, w tym jest melon, ale mocno niewydarzony, zawiązał jeden owoc, który jeszcze ani myśli dojrzewać. Pogoda pewnie znacząco się przyczynia do powodzenia lub jego braku, ale trudno w maju się domyślać, jakie będzie lato...

edit: a cebulę ślimaki zżarły :flower:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2022 12:29 przez Mandorla.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, JaKasiula, jack90, Kornik

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 12:37 #813985

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Cebulę zamiast arbuzów/melonów, czosnek zamiast malin... :rotfl1:

Z melonami to pewnie tak jak z arbuzami.Dużo (jeśli nie wszystko) zależy od odmiany np. popularny Charentais chociaż bardzo smaczny jest dość chorowity i mało plenny.
Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): JaKasiula

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 12:50 #813987

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5679
  • Otrzymane dziękuję: 26909
Uważam tak jak Ela, ma 100% racji, w naszym klimacie decyduje o powodzeniu uprawy przede wszystkim odmiana, a i tak mi to na razie nie wychodzi.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2022 12:51 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, JaKasiula, Kornik

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 13:02 #813993

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19569
Jacku,jeden arbuzy, drugi grzyby zbiera :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
W ubiegłym roku mając takie zbiory forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/atta...0210904_125945-2.jpg
forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/atta..._20210822_171619.jpg
, w tym mam lekki niedosyt ;)
Przy uprawie arbuzów zostanę jednak dalej. Miejsca mam sporo, a smak nieporównywalnie lepszy od sklepowych.
Z melonami próbowałam, te niestety to u mnie zawsze porażka. Odpuściłam sobie.
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2022 13:08 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, jack90, Kornik

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 13:25 #813998

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 984
  • Otrzymane dziękuję: 9011
Wiem jak wtedy było. Podziwiałem. Moja wiadomość jest z 5 września, a Twoja pełna taczka dzień wcześniej.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...zie?start=612#775881
aa, to jeszcze mniejszy
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...zie?start=594#775506
Dobrze, że grzybów nie sieję i zbieram u siebie w ogrodzie, bo ze względu na areał też bym zrezygnował :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2022 14:15 przez jack90.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, bastis, JaKasiula

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 18 Wrz 2022 17:16 #814031

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Prędzej dokupiłbyś ziemię/las i siał więcej grzybów ;) :happy4:
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, jack90, Kornik

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 19 Cze 2023 21:48 #835615

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
Co taka cisza w wątku? Nikt w tym roku nie uprawia arbuzów? :search:
Ja się nie poddaję i po trzech, a może nawet już czterech nieudanych sezonach podjęłam kolejną próbę. :wink4:
Kiepska ta tegoroczna wiosna i mimo wełnianego kocyka stoją w miejscu. Ale liczę, że ciepełko, które wreszcie dotarło zmobilizuje je do wzięcia się za siebie. :flower2:

20230619_195206.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Lilith, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Mejra, jack90

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 19 Cze 2023 23:08 #835630

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 812
  • Otrzymane dziękuję: 3103
Ja uprawiam! Mam Janosika, Rosario, Złoto Wolicy i NN. Pierwszy rok próbuję, może mi się uda, kto wie. Ciekawy pomysł z wełnianym kocykiem , zastanawiam się tylko czy nie przetrzymuje za długo wilgoci. Ja u siebie mam piaski, więc raczej łatwiej nagrzewa się gleba i wsadziłem do gruntu bez żadnej agrowłókniny, bo nie chce przegiąć w drugą stronę, może się mylę. Mam sadzonki siane w końcówce kwietnia , ze względu na późne przymrozki i sadzenie. Jednakże na początku zaniedbałem o dobre warunki świetlne i trochę mi wybiegły na starcie wrr.... Jedną sadzonkę bardzo mikrą wsadziłem do donicy z kompostem 35 litrów, przykryłem tylko podłoże kartonami z wierzchu by szybko nie wysychał kompost i zauważyłem, że ma lepszy wigor od tych w gruncie, może czarna donica się nagrzewa, albo składniki z kompostu jej pasują. Dwie sadzonki kupiłem dodatkowo na targu nieznanej mi odmiany, będzie niespodzianka , bo nie wiem czy ze swoich coś zbiorę, skoro są późno siane. Może jutro zrobię zdjęcia i zamieszczę . Te z targu dziwnie zawijają do środka liście, może za mało podlewam?
Pozdrawiam Grześ
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, ewakatarzyna, JaKasiula, calineczka

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 20 Cze 2023 04:55 #835632

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
Grzebuła wrote:
zastanawiam się tylko czy nie przetrzymuje za długo wilgoci.
U mnie nie istnieje takie zjawisko, jak za dużo wilgoci. :wink4: Mam piaski i woda znika w ekspresowym tempie. Sama jestem ciekawa, jak się ten wynalazek sprawdzi. Zwykłej agro nie stosuję, bo są u mnie gigantyczne ilości ślimaków, które nacierają z okolicznych nieużytków. Zawsze robiły sobie bazy pod nią, więc przestałam stosować. Co do wełnianej ..... producent się chwali, że ślimaki jej nie lubią. Póki co rzeczywiście żadnego na niej nie widziałam, ale ostatnio tak sucho, że jeszcze nie mogę potwierdzić w 100%, że to działa. Poczekam, jak się rozpada i wyjdą w większych ilościach.
Screenshot_28.jpg


Testuję ją też na innych uprawach. Np. ogórkach i tykwach ..... i tu już prędzej by się potwierdzało, że ślimaki ją omijają, bo tykwy były zawsze ich ulubionym przysmakiem i trudno mi było utrzymać przy życiu sadzonki. A te przestały być atakowane.

20230620_042823.jpg


A wracając do arbuzów..... w tym roku nie miałam czasu zrobić rozsady, więc kupiłam na targu. Zapytałam sprzedawcy jakie to arbuzy. Spojrzał na mnie z ogromnym zdziwieniem i odparł ....jak to jakie??? No normalne, zielone. Dopiero po paru dodatkowych pytaniach wydusił z siebie, że w środku czerwone. Ale kto go tam wie, jak ewidentnie nie wiedział co sprzedaje. :rotfl1:
Jedno jest pewne, że będzie niespodzianka, o ile się dochowam owoców. :)
:bye: :coffe:
Pozdrawiam,
Kasia
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2023 05:01 przez mymysteryy.
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, jack90, calineczka

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 20 Cze 2023 07:34 #835640

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 812
  • Otrzymane dziękuję: 3103
W takim razie przecierasz nowy szlak dla forumowiczów i może więcej osób .ciekawe na ile sezonów starcza i chyba jest biodegradowalna.
U mnie już drugi rok nie mam problemu z ślimakami , zbierałem tylko 3 lata temu .
Pozdrawiam Grześ
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, mymysteryy, ewakatarzyna

Uprawa arbuzów, czyli egzotyka w ogrodzie ;) 22 Cze 2023 20:36 #835912

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19569
U mnie w tym roku wielka, arbuzowa porażka :cry2:
Nasiona kiełkował bardzo słabo. Z 24 sadzonek ponad połowa nie dotrwała wysadzenia do gruntu. Te wysadzone praktycznie stoją w miejscu. Dosiałam kilka nasion bezpośrednio do ziemi Co prawda wykiełkowały, ale na razie zatrzymały się na etapie liścieni :jeez:
Ucieszę się, jeżeli zbiorę choć kilka :sad2:
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Miragoral, del, ewakatarzyna, Grzebuła, calineczka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.787 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum