TEMAT: Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 07 Mar 2018 21:10 #594248

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wiesz Max tez w sierpniu wydaje mi śię ze mam za dużo pomidorów złoszczę sie na te gary sosów do przerobienia, ale dziś zobaczylam ze mam ostatnie trzy słoiki sosów pomidorowych. Panika, bo ja nie wiem które sklepowe przeciery czy sosy są dobre.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Agusiak, Maks-ogrodnik


Zielone okna z estimeble.pl

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 07 Mar 2018 21:13 #594249

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Emalia112 wrote:
Panika, bo ja nie wiem które sklepowe przeciery czy sosy są dobre.

Żadne. :devil1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Armasza, halgla, PaulaPola, pouder, Marlenka, Dino_saur

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 07 Mar 2018 21:49 #594260

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 931
  • Otrzymane dziękuję: 3340
A ja w tym roku sama sobie się dziwie. Tworzenie listy odmiana na ten sezon nie budzi we mnie takich emocji jak w latach poprzednich. Nie wyszukiwałam też najnowszych nowości. Wręcz przeciwnie. Wracam do odmian które uprawiałam w poprzednich latach. Mazarini, Volovie Ukho, Lunnyj Vostorg, Zolote Kupola, Altajski Oranżevyj. Reszta to odmiany z poprzednich sezonów które się ciekawie zapowiadały ale nie zdążyłam ich spróbować albo inne plagi je dopadły.
Reszta to trochę nowości od Besi.

W tym roku naprawdę się ograniczyłam. Wybrałam wstępnie ok 25 odmian i planuje max 60 krzaków.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, Pestka

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 07 Mar 2018 23:03 #594275

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Jasiu. Miałam Cherokee Purple. Kształtne, duże pomidory. Ładnie wiązał. Jednak w smaku niczym się nie wyróżniał i szybko mięknie po zerwaniu.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jasia

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 08 Mar 2018 15:17 #594352

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6161
Musisz Jasiu sama wypróbować i ocenić,bo ten pomidor jest ulubioną odmiana mojej rodziny.
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2018 15:21 przez Kaja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jasia

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 08 Mar 2018 17:40 #594365

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
PaulaPola wrote:
A ja w tym roku sama sobie się dziwie. Tworzenie listy odmiana na ten sezon nie budzi we mnie takich emocji jak w latach poprzednich. Nie wyszukiwałam też najnowszych nowości. Wręcz przeciwnie. Wracam do odmian które uprawiałam w poprzednich latach. Mazarini, Volovie Ukho, Lunnyj Vostorg, Zolote Kupola, Altajski Oranżevyj. Reszta to odmiany z poprzednich sezonów które się ciekawie zapowiadały ale nie zdążyłam ich spróbować albo inne plagi je dopadły.
Reszta to trochę nowości od Besi.

W tym roku naprawdę się ograniczyłam. Wybrałam wstępnie ok 25 odmian i planuje max 60 krzaków.

Paulinko, przemawia przez Ciebie doświadczona ogrodniczka - masz na swoim koncie wieloletnią uprawę wielu odmian i z pewnością mogłabyś napisać powieść i instruktaż "obsługi" pomidorków ...właściwie dzięki Tobie poznałam rosyjskie odmiany i nie wyobrażam sobie warzywnika bez choć jednej z nich.
Tak już jest, że po latach wracamy do tych sprawdzonych, ulubionych , a na nowości przeznaczamy niewiele miejsca, skuszeni opisem czy pocztą pantoflową.
Jeśli jest się jednak nowicjuszem, chciałoby się spróbować niemal wszystkich dostępnych odmian - i po części to rozumiem, bo sama taka byłam kilka lat temu :)

Najważniejsze jest jednak to, aby z własnej uprawy wynieść jak najwięcej pozytywnych wrażeń i czerpać jak najwięcej radości - czego oczywiście wszystkich Wam życzę!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Emalia112, Armasza, pouder, Marlenka, Wodniczka, Pestka, Dino_saur, Jasia

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 08 Mar 2018 23:17 #594444

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Kaja wrote:
Musisz Jasiu sama wypróbować i ocenić,bo ten pomidor jest ulubioną odmiana mojej rodziny.

Bo widzicie. Nie tylko smak i gust, są subiektywne. Różna też jest gleba, warunki, nasłonecznienie. Każdy rok jest inny. Choć próbujemy tyle odmian, to tak naprawdę nie smakują one wszystkim tak samo.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Bobej, Kaja, Armasza, rozalia, Pestka, Agusiak, Przylepa, Lucas, Zielona, Jasia

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Mar 2018 07:30 #594627

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Dokładnie, dlatego należy zawsze brać poprawkę na propozycje odmian. Można oczywiście dobierać sobie wg pewnych kryteriów: kolor, kształt itp ale smak jest wg mnie bardzo indywidualny i tak jak można powiedzieć, że odmiana ma smak typowo pomidorowy, to i tak nasze kubki smakowe muszą zweryfikować same, co nie oznacza, że jak ktoś co roku kombinuje z nawożeniem, to to nie wpłynie dździebko na smak.

Ja w tym roku, a w zasadzie już w tamtym zdecydowałem, że będą głównie rosyjskie odmiany. No i pierwsza końcowa lista już jest. :) Dziś postaram się to wszystko sobie końcowo poukładać.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Adasiowa, Betula, Pestka

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Mar 2018 07:36 #594630

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Błażej, mam nadzieję, że podzielisz się z nami tą listą - mamy też wątek poświęcony rosyjskim pomidorkom, więc i tam serdecznie zapraszam :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-uprawa-zastosowanie

Wprowadzasz jakieś nowości, czy zostajesz przy sprawdzonych odmianach ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2018 07:38 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Mar 2018 23:34 #594758

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 2285
Mnie też interesuje lista Błażejowych rusków.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Kaja, Agusiak

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 22 Mar 2018 16:02 #596914

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Ustaliłem listę pomidorów do wysiewu(pewnie po świętach) i wyszło na to, że będzie aż 60 odmian. Skąd mi się tyle nazbierało.
Mam miejsce na 80 krzaków. Wyjątkowo dużo mam polskich. A jeszcze cztery lata temu było tylko 6 odmian, cztery niskie i dwie wysokie.
Kilka z tych odmian to pomidory duże, deserowe.

Polish,Polish Ellis,NN Mymystery,Rajskoje Naslazhdenie,Brutus,Aussie,Sisters,Delicious,Big Zac,Big Ben
Wes,Dikaja Roza,Sołdacki,Valencia,Humph,Prudens Purple,Bulgarian Old Sorte.


Uprawiałem wcześniej Polish,NN Mymystery,Rajskoje Naslazhdenie,Brutus,Aussie,Big Zac,Sołdacki.
Reszta to dla mnie nowości.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Zbyszko46, Betula, Agusiak

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 22 Mar 2018 16:27 #596915

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Moja lista pomidorowa jest w praktycznie 95% nowa i odmiany mi nie znane.:)

A tak to wygląda. :)




Samych odmian rosyjskich mam chyba ponad 200. No nie typowo, bo pewnie i Ukraińskie i inne podobnie brzmiące też pakuje do jednego worka. ;) Jednak w tym roku starałem się omijać kolory żółte, białe, czarne, wybierając głównie odmiany czerwone i malinowe. :) Zobaczymy co z tego wyjdzie. Rano jeszcze ani jedna siewka się nie pokazała ale paletka jest za duża by ją w cieplejsze miejsce włożyć(grzejnik) i przyśpieszyć kiełkowanie.

Ze sprawdzonych, to Megagron, Cornabel, a z ciekawości Winogronek i Korale Moranko oraz kilka Dwarfów.
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 22 Mar 2018 16:35 przez Bobej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, PaulaPola, Marlenka, Betula, Agusiak, Renia03

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 22 Mar 2018 19:05 #596948

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Od znajomych dostałem nasiona pomidora Humph. Jest to pierwszy u nas pomidor zielony. Znajomi zachwalali jego smak, wygląd
i że jest w zasadzie bezproblemowy w uprawie.Trochę też czytałem w necie i też dużo dobrego. Czy może ktoś uprawiał tego pomidorka?

Jeszcze ciekawostka. Szukając aktualnych informacji o polskich pomidorach historycznych, w amerykańskim poradniku z 1916 r.
dla ogrodników, znalazłem takie obrazki


cu31924003377466_0044.jpg
cu31924003377466_0064.jpg



:)
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirek28, Terri, Bobej, Adasiowa, Marlenka, Agusiak

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 22 Mar 2018 20:31 #596965

  • eldo
  • eldo's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 35
  • Otrzymane dziękuję: 15
Ja kiedyś też pisałem nazwy pomidorów, teraz nazwy są w zeszycie (ponumerowane) a lista drukowana i leży na działce. Jest miej roboty z zapisywaniem, bo tylko numerki daję :) .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 22 Mar 2018 20:50 #596970

  • logitech55
  • logitech55's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Otrzymane dziękuję: 55
Dziś doszła nowość CASSAROSA. Ma ciekawy opis :

Roślina: wczesna, silnie rosnąca odmiana o wzroście ciągłym, krótkie międzywęźla i mocne ulistnienie, dobra zdrowotność, brak staśmionych kwiatów.

Owoc: w prostych, regularnych gronach 6-7 intensywnie wybarwionych na kolor malinowy, karbowanych owoców wysokiej jakości, masa 200-250 g, ładna szypułka, bardzo dobry smak, brak pustych przestrzeni oraz tzw. "głąba".

Typ uprawy: uprawa całoroczna w szklarni oraz uprawy tunelowe.

Najważniejsze zalety: poszukiwany typ owocu na łatwiej w uprawie roślinie.

Optymalne wykorzystanie: uprawy szklarniowe od lutego oraz tradycyjna uprawa tunelowa, w uprawie szklarniowej wskazana regulacja do 4 owoców w gronie.
Za ok tydzień wysiewy.
Temat został zablokowany.

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 22 Mar 2018 23:07 #597020

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
eldo wrote:
Ja kiedyś też pisałem nazwy pomidorów, teraz nazwy są w zeszycie (ponumerowane) a lista drukowana i leży na działce. Jest miej roboty z zapisywaniem, bo tylko numerki daję :) .

Ja natomiast wolę każdą sobie opisać odmianą i wiedzieć co dokładniebw danym miejscu jest, jaka sadzonka itp. Opisuje odmiany dwa razy, pierwszy raz na widocznych na zdjęciu znacznikach, a drugi raz na tyvkach. Przy wysadzeniu na miejsce docelowe też robię mapkę ale ogólnie, to posługuje się nazwami zapisanymi na tyvkacg, przy przeglądzie krzaków.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, lucysia, Agusiak

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 22 Mar 2018 23:45 #597023

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Też tak lubię. Zjeść pomidora prosto z krzaka i automatycznie ten smak kojarzyć z nazwą.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Marlenka, lucysia, Agusiak

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 23 Mar 2018 06:50 #597030

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2667
  • Otrzymane dziękuję: 17568
I od razu wiem co jem. :)
Pozdrawiam Marzena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.679 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum