TEMAT: Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 31 Mar 2018 19:29 #598494

  • Monia Piwonia
  • Monia Piwonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 503
  • Otrzymane dziękuję: 509
Dziś taką odkryłam niespodziankę na parapecie i nawet nie wiedziałam, że on(nie znam nazwy) kwitnie a mam go od trzech lat :happy4:

received_10156184007613149.jpeg



received_10156184008128149.jpeg


received_10156184006723149.jpeg
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2018 19:31 przez Monia Piwonia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksander


Zielone okna z estimeble.pl

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 31 Mar 2018 22:38 #598509

  • Aleksander
  • Aleksander's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 111
Gratuluję i cieszę się Twoją radością. Pochwal się owocami jeśli się pokażą. Podobno są dekoracyjne :)
"Ogród bez kamienia to jedynie miejsce w którym coś rośnie"

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 02 Kwi 2018 00:39 #598573

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Monia Piwonia, twoja roślina to rhipsalis pilocarpa.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monia Piwonia

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 02 Kwi 2018 18:58 #598642

  • Monia Piwonia
  • Monia Piwonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 503
  • Otrzymane dziękuję: 509
Dziękuję :hearts:

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 22 Maj 2018 10:07 #607762

  • Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 98
Na drugiej fotce od góry widnieje centralnie wyeksponowana Nolina (stopa słonia)
naradka.wordpress.com/tag/nolina-wygieta/
Dwie ostatnie fotki mogą przedstawiać np;
Dioscorea,Neorautanenia
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2018 10:57 przez Fl00rek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 05 Lip 2018 11:55 #616724

  • selena
  • selena's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 14
  • Otrzymane dziękuję: 12
Witajcie. Nabyłam dziś kilka sukulentów. Niestety tylko jeden ma nazwę Havortia pasiasta (big). Udało mi się znaleźć tylko to że jedna z nich to Echeveria pulidonis? Oraz Sanseweria chyba Sansevieria cylindrica? Pewności jednak brak.

Przejrzałam wątek ilustrowany, ale nie znalazłam swoich roślinek. Czy mogę was prosić o identyfikację? Może ktoś ma właśnie te sukulenty.


Sukulenty.jpg



Czy radzilibyście od razu je przesadzić? Czy przesadzacie od razu zakupione roślinki?
Ostatnio zmieniany: 05 Lip 2018 11:56 przez selena. Powód: dopis nazwy kwiatka

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 30 Lip 2018 12:44 #620214

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Seleno, jeśli chcesz mieć zidentyfikowane rośliny, sfotografuj każdą z osobna, wyraźnie pokazując jej cechy. Następnie wstaw zdjęcia, numerując je.

Te sukulenty rosną w zbyt małych doniczkach i pewnie jako podłoże maja torf. Przesadź je w nieco większe doniczki w odpowiednią ziemię ze żwirem.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 25 Paź 2018 20:28 #628562

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 18956
  • Otrzymane dziękuję: 77625
Może ktoś bardziej świadomy w kaktusowej kwestii poradzi mi, co mam zrobić?
Otóż - mam trzy czy cztery relatywnie stare (dobrze ponad 10 lat) kaktusy, nie znam gatunków, w każdym razie są to typy rosnące w kształcie pałki, cienkie u podstawy - a grube obecnie i ciężkie górą. Przewraca się toto, coraz trudniej w ogóle ustabilizować.
Nie chcę ich wyrzucać, bo to żywe przecież - ale nie jestem jakoś szczególnie emocjonalnie z nimi związana.
Czy można odciąć tę najniższą, najstarszą część (z korzeniami) i wsadzić po prostu do gruntu ładniejszy, młodszy kawałek? jeśli nie - to co zrobić?
Jako ilustracja - te dwa:



Tego (wysokiego) bym odcięła pod rozgałęzieniem



A tego - jakoś w połowie?
A może ktoś mnie oświeci, co to za jedne?
Ostatnio zmieniany: 27 Paź 2018 14:59 przez Łatka.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 25 Paź 2018 21:52 #628569

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Aniu , spróbuj w połowie , ale podsusz to odcięte ,a dopiero wtedy do doniczki , by nie zgniło . Raz w pracy w woreczku kilka miesięcy przeleżał wilczomlecz żebrowany i nie wysechł . Przy tym drugim łatwiej , bo u góry jest odrost i z piętką można go urwać . Grube kaktusy rzadko podlewam , bo właśnie zdarzyło mi się przelać i od dołu po prostu zgniły .

Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 27 Paź 2018 08:59 #628667

  • Aleksander
  • Aleksander's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 111
Łatko, po mojemu, to cokolwiek byś z nimi nie robiła, zaczekaj do wiosny. Przynajmniej do kwietnia. Obciąć Możesz już wcześniej i podsuszyć, tak jak radzi Beata. Po obcięciu lepiej jest nadać dolnej części sadzonki kształt ściętego stożka. Nie będzie z tym kłopotu ze względu na kształt, a nowe korzenie będą pojawiać się na środku, a nie po bokach. I jeszcze jedno. Sadzonki w trakcie obsuszania rany, bezpieczniej jest przechowywać w pozycji pionowej. Niektóre kaktusy, przejawiające więcej życia, mogą sprawić niespodziankę :)
"Ogród bez kamienia to jedynie miejsce w którym coś rośnie"
Ostatnio zmieniany: 27 Paź 2018 09:01 przez Aleksander.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 20 Mar 2019 11:26 #649137

  • ciucior
  • ciucior's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Dzień dobry .dostałam taką opuncje w prezencie ,mam ja trzy miesiące ,ale coś sie z nią dzieje i nie wiem za bardzo co to czy pasożyty czy korkowacenie ,bede bardzo wdzięczna za odpowiec bardzo bym nie chciała zeby umarła :/załączam kika zdjęc
pozdrawiam
Monika
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2019 11:27 przez ciucior.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 06 Kwi 2019 15:19 #651867

  • Mska
  • Mska's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
  • Otrzymane dziękuję: 1
Dzień dobry,
Mam kaktusa od kilku lat, niestety zaczął na coś chorować i nie bardzo wiem co to. Przypuszczam że to zgnilizna od przelania, czy ktoś mógłby potwierdzić moją diagnozę i poradzić co mam zrobic?
Poza tym roślina w górnej części rozwija się normalnie, wypuszcza odrosty. Tu kolejne pytanie, jak duże muszą być owe odrosty aby je odciąć i ukorzenic? Czy ok. 1,5 cm srednicy to za mało?
Screenshot_20190406-150641.png
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2019 15:24 przez Mska. Powód: nie dodało mi się zdjęcie
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksander

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 07 Kwi 2019 09:03 #651984

  • Aleksander
  • Aleksander's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 111
Zgnilizna? Wiosna jest, więc na nią pora, pomimo tego, na podstawie zdjęcia nie jestem jakoś przekonany. Zgnilizna raczej "poszłaby" od samego dołu, lub wierzchołka, a tu jest jakaś taka obrączka na pewnej wysokości. Ty widzisz to zapewne lepiej, ale ta obrączka na zdjęciu wygląda na korkowatość. W dodatku te paskudne pionowe pęknięcia z czarnymi brzegami :(
Zdaje się, że jedyny ratunek, to tylko ucięcie powyżej zniszczonego miejsca. Teraz jest dobry czas na takie rzeczy, ale może Zaczekaj jeszcze chwilę, bo ktoś inny może mieć inny, lepszy pomysł?
Co do odrostów, to w moim mniemaniu im później zostają odłączone, tym korzystniej. W naturze odpadają przecież same, posiadając niekiedy już własne korzonki, no ale tu uciekamy przed chorobą...
Pozdrawiam :bye:
"Ogród bez kamienia to jedynie miejsce w którym coś rośnie"

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 28 Kwi 2019 14:06 #654695

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 426
Witam
Po zimie część moich kaktusów musiałam wyrzucić.
Jest jeden 15 letni, którego chcę uratować, ale nie wiem czy da się go ukorzenić.
Całą zgniliznę usunęłam, dolną jego część podsuszyłam i teraz moje pytanie:
- czy jest możliwe ukorzenienie ?.
Załączam zdjęcia.
20190426_204118-001.jpg


20190426_205252-002-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksander

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 30 Kwi 2019 14:12 #655104

  • Aleksander
  • Aleksander's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 111
Czołem :)
Powinno się udać bez problemu, ale lepiej wsadzić go do bardzo przewiewnego substratu, najlepiej do drobnego żwirku, lub grubego piasku z niewielką tylko domieszką czegoś pożywnego. Jeśli Miałabyś kłopot ze znalezieniem czegoś podobnego, to zajrzyj do zoologicznego. :bye:
"Ogród bez kamienia to jedynie miejsce w którym coś rośnie"
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 30 Kwi 2019 20:28 #655158

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 426
Bardzo dziękuję za podjęcie tematu. Znalazłam na All.... dostawcę gotowego podłoża do:
Podłoże do sukulentów i kaktusów o składzie jak poniżej


2 litry podłoża dla kaktusów i sukulentów! Skład:

żwir -frakcja 1-4 mm: 20%
keramzyt -frakcja 1-4 mm 20%
piasek kwarcowy płukany 20%
ziemia kompostowa 20 %
perlit 20%
nawóz Osmocote High K o wydłużonym działaniu 8-9 miesięcznym: 2,5g


czy Twoim zdaniem może być ??
:thanks:
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksander

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 30 Kwi 2019 23:32 #655197

  • Aleksander
  • Aleksander's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 111
Oj, strasznie długa lista tych składników :) Wydaje mi się, że przynajmniej w początkowym okresie, Twój kaktus nie będzie miał wielkiego pożytku z "nawozu Osmocote High K o wydłużonym działaniu", ze względu na brak korzeni ;) Mam nadzieję, że producent zadbał o właściwe Ph tej mieszanki.
Poważnie mówiąc, chyba może być. Tylko Powinnaś go teraz trzymać w ciepłym i widnym miejscu i bardzo, bardzo umiarkowanie podlewać. Tylko tak, żeby ziemia/mieszanka nie wyschła na "popiół".
Pozdrawiam :bye:
"Ogród bez kamienia to jedynie miejsce w którym coś rośnie"
Ostatnio zmieniany: 30 Kwi 2019 23:34 przez Aleksander.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 03 Maj 2019 23:44 #655671

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 426
Dziękuje.
Wrócę tu oznajmić, że się udało lub nie.
:flower2:
Ostatnio zmieniany: 03 Maj 2019 23:45 przez Lila25.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.306 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum