TEMAT: Figi

Figi 03 Lip 2022 11:31 #807714

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
U mnie zimująca straciła większość pąków, więc owoców nie ma. Na doniczkowych trochę jest.

Madeleine des deux saisons


Goutte d'or


Peretta


Morena



Sultane
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

Figi 30 Lip 2022 11:54 #810369

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Ofiarowana mi przez Zbyszka (Zibi) i ukorzeniona przez niego z nieznanej mi odmiany ma kilkanaście zalążków, największe wielkości dwugroszówki (o ile ktoś ją pamięta ;) )


Nie wiem, czy zdążą dojrzeć, lecz i tak się cieszę. Figowiec rośnie w gruncie, pod wschodnią ścianą domu, a wiosna była przecież bardzo zimna. Ruszył w maju.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Kornik

Figi 11 Wrz 2022 16:49 #813528

Witajcie!!!

Zwracam się z prośbą: mam 8 letnią figę Brown Turkey, która od 5 lat rośnie w gruncie.
Przez pierwsze 2 lata owocowała i owoce dojrzewały, niestety przez 3 ostatnie późno zawiązuje owoce, które nie dojrzewają.
Na jesieni mam zamiar położyć na ziemi kilka pędów i okryć gałązkami iglaków i liściami.
Czy to pomoże? Co robię nie tak?
Czy w sezonie należy usuwać wszystkie pędy wyrastające z ziemi, czy skracać pędy owocujące?
Jakie jeszcze zabiegi należy wykonać w sezonie.

Mam winnicę, borówki amerykańskie, malinojeżyny, maliny, jeżyny, kiwi i mnóstwo innych roślin- wszystko owocuje i rośnie wzorowo a moja figa się burzy?
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Leszek
Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2022 16:50 przez Winny ogrodnik.

Figi 11 Wrz 2022 17:15 #813530

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Zimne noce. Wywaliłem swoje, bo dla kilku owoców, które dojrzeją, szkoda miejsca i czasu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Figi 11 Wrz 2022 18:20 #813542

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Z figami jest ten problem, że lubią wymarzać. Najczęściej odbijają, ale owoce zawiązane wczesnym nawet latem nie mają możliwości dojrzenia. U nas mogą dojrzeć jedynie owoce zawiązane jesienią, te które przetrwają zimę i rozpoczną wzrost następnego roku. Aby tak się stało, zimą muszą być krzaki okryte.
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Figi 11 Wrz 2022 21:33 #813562

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
A ja ciągle się łudzę:

20220909_150559-2.jpg


20220909_150548-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2022 21:33 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, ewakatarzyna, Babcia Ala, Kornik

Figi 12 Wrz 2022 08:25 #813579

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Raczej nie dojrzeją. Chyba, że to donicowa i ją przeniesiesz na zimę. Moja też ma takie owoce, ale ona gruntowa jest i raczej z tego nic nie będzie.
Wiedźmowata

Figi 15 Wrz 2022 12:22 #813778

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
Są w donicach, mam nadzieję że uda się zjeść.
Przynajmniej tę Barną czyli ciemną.

Figi 15 Wrz 2022 22:55 #813818

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Winny ogrodnik wrote:
Witajcie!!!

Zwracam się z prośbą: mam 8 letnią figę Brown Turkey, która od 5 lat rośnie w gruncie.
Przez pierwsze 2 lata owocowała i owoce dojrzewały, niestety przez 3 ostatnie późno zawiązuje owoce, które nie dojrzewają.
Na jesieni mam zamiar położyć na ziemi kilka pędów i okryć gałązkami iglaków i liściami.
Czy to pomoże? Co robię nie tak?

Przykrycie ziemią pędów może pomóc, często wymarzają pąki wiosennych owoców. A te jesienne nie dojrzewają. Dlatego męczę się z noszeniem donic do budynku gdzie temp nie spada więcej niż do minus kilku.

Figi 16 Wrz 2022 20:18 #813865

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
whitedame wrote:
A ja ciągle się łudzę:

Ja podobnie. B)
Fig jest 5, w takim stadium, że lekko miękną i zaczyna być widać purpurowy środek:



Ale do jedzenia na pewno jeszcze się nie nadają, choć lubię takie nie do końca dojrzałe.
We Wrocławiu zapowiadają najpierw tydzień zimniejszy, potem w nocy znowu dwucyfrowe temperatury. Na pewno pomogłoby mniej deszczu, a więcej słońca, lecz cóż...

I tak się cieszę, są fajną dekoracją, ,a przecież nie chodzi w tej zabawie o to, by się figami najadać. To sobie odfajkowałam na Sycylii. ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Figi 12 Sty 2023 11:25 #820684

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Witajcie:) Mam problem z figą, odmiana, jeśli wierzyć zapewnieniom sprzedawcy, to Brown Turkey. Problem jest tego typu, że nie miałam możliwości obniżenia w tym roku temperatury w jednym z pomieszczeń i w efekcie figa się wybudziła (już ze dwa miesiące temu zaczęła wypuszczać pierwsze liście). Planuję ją w tym roku wysadzić do gruntu (nie jestem na 100% przekonana, czy to dobry pomysł), od południowej strony domu, w miejscu dodatkowo po bokach osłoniętym przez cyprysy. Pytanie brzmi - kiedy? Czy dopiero po majowych przymrozkach? I jeszcze jedno mnie zastanawia... na jesień krzaczek stracił liście, ale nie owoce. Te owoce nie dojrzały, tylko jakby lekko się na gałązkach zasuszyły. Czy to prawda, że one teraz, po wybudzeniu, są w stanie kontynuować wzrost i możliwe, że jeszcze dojrzeją?

Obecnie krzaczek wygląda tak:

20230112_104338.jpg
20230112_112921.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2023 11:31 przez patrycja.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, EwG

Figi 12 Sty 2023 14:34 #820697

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Trzymaj ją w domu, gdy przyjdą wiosenne ciepłe dni powoli ją wystawiaj na dwór. Najpierw na 2-3 godziny, lepiej w miejsca nieprzewiewne i lekko zacienione (bo w domu ma dużo mniej słońca i może dojść do "szoku"). Z czasem wydłużaj pobyt na dworze i dodawaj coraz więcej słońca. Gdy już będzie zahartowana, możesz ją wysadzić.
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Babcia Ala

Figi 12 Sty 2023 20:50 #820731

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
Jak będzie się jej podobało, to te owoce zaczną rosnąć i dojrzeją. To taki cykl.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

Figi 13 Sty 2023 02:23 #820739

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Dzięki wielkie. No to cieszę się bardzo, że jest szansa, że owoce dojrzeją. W zeszłym roku dojrzały trzy (późną jesienią, już po wzięciu figi do domu). Ale udało mi się ją wtedy przechować w uśpieniu kilka miesięcy i obudziła się dopiero na wiosnę, a tym razem zdrzemnęła się tylko na chwilę, po czym ruszyła na pełnej petardzie... :jeez:

Figi 01 Lut 2023 15:09 #822391

  • Evah
  • Evah's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 3
Mieszkam w czeskiej Ostrawie i też nie mam dobrych warunków dla figowców. Lepiej mieć odmiany, które szybko dojrzewają. Polecane są Ronde de Bordeaux i Michurinska 10 (Florea). Brown Turkey lepiej dojrzewa w cieplejszych regionach.
Kolejność dojrzewania odmian:
mountainfigs.net/mountain-figs/ripening-order/
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Figi 01 Lut 2023 15:26 #822392

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Evo, witaj w Oazie! Fajna strona z tymi figami - bardzo lubię, choć nie bardzo spodziewam się dojrzałych owoców w moim ogrodzie. Uważam, że warto mieć choćby z powodu walorów dekoracyjnych.
Mam teraz dwie sztuki w gruncie, jedna, młodsza, osłonięta, druga, spora, rośnie "na golasa", tylko trochę osłonięta ścianą szopy i krzakami.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Evah

Figi 01 Lut 2023 16:35 #822396

  • Evah
  • Evah's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 3
Dziękuję za miłe powitanie. :bye: Uwielbiam figi i w zeszłym roku postanowiłam posadzić je przynajmniej na południowym oknie. Na początku roku ukorzeniłam gałązki drzew figowych i rzeczywiście później zebrałem dojrzałe figi. Ronde de Bordeaux było najlepsze. Poza tym mam od pięciu lat English Brown Turkey w dużej doniczce, ale w zeszłym roku był zimny wrzesień i liście przedwcześnie opadły, a figi słabo dojrzewały.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Babcia Ala

Figi 18 Lip 2023 21:57 #838573

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Tadaammm!



To większe drzewko, rosnące w północno-wschodnim narożniku ogrodu, osłonięte przez altanę sąsiadów i krzaczory. Wreszcie na tyle wysokie, że góra jest w słoncu. Może coś dojrzeje?
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.432 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum