TEMAT: Aronia -mała apteka

Aronia -mała apteka 04 Wrz 2013 13:29 #190630

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Znajoma robi nalewkę aroniową wzmacniającą serce. Gotuje solidną garść liści wiśniowych w małej ilości wody, liscie wyrzuca, w tym wywarze rozgotowuje lekko osłodzone owoce aronii. Zmiękczone owoce miażdży, zalewa spirytusem. odstawia na 2 tygodnie. Potem odcedza nalewkę z resztek owoców.


Zielone okna z estimeble.pl

Aronia -mała apteka 15 Wrz 2013 11:52 #192579

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
A tak w związku z szybko nadchodzącą jesienią i ewentualnymi przeziębieniami. Moi znajomi którzy nałogowo robią wino z aronii (w tym roku 6 balonów) mówią że odkąd zaczęli robić wino aroniowe to przestali chorować, co im się wcześniej czasem zdarzało. Gdy usłyszałam to n-ty raz to mnie wreszcie olśniło o co w tym chodzi. Otóż wszelkie soki owocowe, również z aronii, są gotowane, pasteryzowane, przez co tracą dużą część witamin, zwłaszcza witaminy C. Natomiast wino jako że surowe, zachowuje wszystkie witaminy i mikroelementy które są w owocach świeżych. Zawsze sądziłam, że soki są zdrowsze od wina, a to może niekoniecznie tak jest, choć oczywiście wszystko zależy od stosowanej dawki. Choć przyznam, że kuracja lecznicza winkiem aroniowym może być całkiem przyjemna i przy okazji życiowe problemy stają się jakieś takie mniej dokuczliwe, a życie widać w jaśniejszych barwach.
Ostatnio zmieniany: 15 Wrz 2013 11:56 przez sylwia.

Aronia -mała apteka 15 Wrz 2013 17:46 #192607

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Przeczytałem cały wątek i poszukuję sprawdzonego przepisu na dżem lub konfiturę z aroni.

Aronia -mała apteka 15 Wrz 2013 19:06 #192630

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bo taki post mamy w dziale z kulinariami :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...it=18&start=54#70766
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Aronia -mała apteka 17 Wrz 2013 20:17 #193182

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
I ja zdążyłam przed ptakami oberwać aronię. Po raz pierwszy w życiu nastawiłam wino. Ponieważ aronia corocznie owocuje bezproblemowo, nastawiłam wno z aronii: 9,5kg owoców aroni (zmiksowałam), 7,5l wody, 3,5kg cukru oraz fermowin. Nastawiłam 1-go września. Ciągle jeszcze pracuje.

Z aronii zrobiłam też sok w sokowniku. Do picia na bieżąco kompot z dodatkiem świeżego ananasa- pychaaaa.
Owoce aronii można zamrozić lub zapasteryzować w zalewie. Dżemy dobrze wychodzą z dodatkiem jabłek. Z samej aronii są nieco cierpkie.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Aronia -mała apteka 17 Wrz 2013 21:58 #193215

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Aleksandra wrote:
Z aronii zrobiłam też sok w sokowniku. Do picia na bieżąco kompot z dodatkiem świeżego ananasa- pychaaaa.

Aleksandro-chyba tak będzie po Polsku-poproszę o przepis na ten niebiański kompot :happy-old: .

Aronia -mała apteka 18 Wrz 2013 00:00 #193250

  • Roma
  • Roma's Avatar
sylwia wrote:
D3flo wrote:
Malinowy z aronią jest orzeźwiający, gdyż czasem z samych malin bywa mdły.

Wierzę absolutnie, kwestia tylko, żeby terminy dobrać. U mnie maliny kończą owocować zanim aronia dojrzeje.
A jeśli chodzi o sok malinowy to mdły może być z nadmiaru cukru w stosunku do owoców.
Jeśli posadzisz odmianę Polana to zgrasz terminy z aronią.Moje maliny dopiero dojrzewają.

Aronia -mała apteka 18 Wrz 2013 12:21 #193320

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Aleksandra wrote:
Po raz pierwszy w życiu nastawiłam wino. Nastawiłam 1-go września. Ciągle jeszcze pracuje.

Owoce aronii można zamrozić lub zapasteryzować w zalewie. Dżemy dobrze wychodzą z dodatkiem jabłek. Z samej aronii są nieco cierpkie.

Dałaś do wina od razu cały cukier?
Aronia zapasteryzowana w zalewie to po prostu kompot. Mnie osobiście bardziej smakuje taki gotowany kompot niż sok z sokowirówki. I potwierdzam - aronia z jabłkiem jest o wiele lepsza niż sama. Mam na myśli kompot bo dżem z aronii mi nie odpowiada w ogóle, chyba że w proporcji 1 część aronii na 10 części innych owoców.

Aronia -mała apteka 18 Wrz 2013 13:55 #193336

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Chester, kompot z aroni z dodatkiem ananasa robi się tak zwyczajnie. Aronia do gara + ananas (na duży gar dałam 3/4 dużego ananasa) + cukier i zalać wodą. Gotować i gotowe :) Najlepszy po ostudzeniu.

Sylwia, dałam cukier. Tzn ugotowałam syrop z wody i cukru. Po ostudzeniu wlałam do balona do moszczu i potem wymieszałam razem.Cukier poszedł na jeden raz.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, sylwia

Aronia -mała apteka 08 Paź 2013 15:30 #197268

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15864
  • Otrzymane dziękuję: 12268
Owoce w winie i nalewce :yummi: , a jesienny krzaczor upiększa ogród :

07.10.
07.102013028.jpg
Pozdrawiam - Ania

Aronia -mała apteka 08 Paź 2013 21:50 #197320

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Piękny krzaczor, wygląda na wydajny.

toast.jpg


Pod to aroniowe, dla zdrowotności.
Pozdrawiam serdecznie Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Aronia -mała apteka 08 Paź 2013 22:11 #197323

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15864
  • Otrzymane dziękuję: 12268
Masz nosa Robercie :) . Z tego i jeszcze dwóch było ok. 30 kg owoców... dostało się także sąsiadom,
a resztki jeszcze wiszą dla ptaszków.

Winko dla zdrowotności smakowite :yummi: - dzięki.

Naleweczka niech też zdrowia doda ;)
Pozdrawiam - Ania

Aronia -mała apteka 10 Paź 2013 17:02 #197612

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
Obok mnie rosną pięknie aronie, zwłaszcza je doceniam teraz- przepięknie się przebarwiają



Aronia -mała apteka 10 Paź 2013 19:56 #197630

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Rzeczywiście aronie i jeszcze borówki pięknie zdobią teraz nasze działki.

Ja z jednego krzaka zebrałem zebrałem 30 l , a z drugiego 20 l (owoce liczę z szypułkami). Jeden jeszcze został do oberwania i mam zamiar zrobić nalewkę. W tym roku ładnie obrodziły.
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 10 Paź 2013 20:03 przez robchem.

Aronia -mała apteka 14 Paź 2013 12:00 #198324

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Aronia gotowa do zbiorów :)

aronia-jesien.jpg

Aronia -mała apteka 16 Paź 2013 16:00 #198595

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Hiacynto z czego wynika, że tak późno zbierasz aronię? Chodzi o przemrożenie? Ja zbierałam co roku w drugiej połowie sierpnia, wydawały mi się wtedy najlepsze, potem lekko podsychają, w zależności od pogody.

Aronia -mała apteka 16 Paź 2013 17:19 #198608

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kiedyś od doświadczonej osoby usłyszałam, że aronię należy zbierać późną jesienią po przymrozkach, więc tak robię :)

Termin ten jest też dla mnie dodatkowo korzystny, bo robię soki aroniowe z dodatkiem soku winogronowego. Altankę na działce mam obrośniętą jakąś starą odmianą winogrona, które późno dojrzewa, rodzi owoce małe i kwaśne, ale ma wielką zaletę, że mocno się rozrasta i szybko osłania nasz działkowy tarasik :) To winogrono jest właśnie idealnym dodatkiem do aronii przy robieniu soku :)
Z aronii robię też dżemiki z dodatkiem owoców pigwowca, który dojrzewa pod koniec września :)

W tym roku zrywałam też aronię pod koniec sierpnia z ogrodu rodziców, bo ptaki obżerające się tą aronią zanieczyszczały elewacje okolicznych budynków :woohoo:

Wg mnie ta aronia jesienna jest znacznie słodsza i mniej cierpka :)
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia

Aronia -mała apteka 17 Paź 2013 09:33 #198727

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
W skupie przyjmują aronię w drugiej połowie sierpnia i zasugerowałam się, że to musi być jedynie słuszny termin zbierania. Ale najwidoczniej niekoniecznie. Dzięki Hiacynto za tak wyczerpujące wyjaśnienie, teraz wydaje mi się to logiczne, bo wszystkie owoce jak poleżą to robią się bardziej słodkie i łagodne w smaku, a aronii szczególnie jest to potrzebne. Jak to się człowiek może zasugerować wątpliwym autorytetem.
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2013 09:35 przez sylwia.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.278 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum